Detoksifikimi i Trurit

Published On: February 10th, 2023Categories: Shëndeti Mendor0 Comments on Detoksifikimi i Trurit

Detoksifikimi i Trurit; A është koha për një pastrim?

 

Mëlçia dhe veshkat tona normalisht mund të marrin të gjithë meritat kur bëhet fjalë për detoksifikimin, por a e dini se trupi ynë ka gjithashtu një sistem tjetër të gjerë që ndihmon në detoksifikimin e trurit? Nëse po pyesni se çfarë është një “detoks i trurit” – ose “si mund ta pastroj trurin tim?” – keni ardhur në vendin e duhur.

Më poshtë do të shohim se çfarë përfshin saktësisht një detoksifikim të trurit, pavarësisht nëse vërtet ju nevojitet apo jo për të mbajtur aktivitetin normal të trurit, dhe këshilla për të rritur shëndetin mendor edhe nëse nuk dëshironi të bëni një “pastrim”.

Çfarë është Sistemi Glimfatik?

Sistemi glimfatik i referohet sistemit të enëve të gjakut në trup që largon produktet e mbeturinave nga truri dhe sistemi nervor qendror. Sistemi glimfatik është më aktiv gjatë gjumit, kjo është arsyeja pse pushimi i mirë gjatë natës është i domosdoshëm për t’u ndjerë mendërisht i mprehtë.

Si funksionon sistemi glimfatik?

Ky sistem varet nga lëngu cerebrospinal (CSF), i cili hyn në hapësira pranë enëve më të vogla të gjakut që të çojnë në tru.

CSF ndërron me lëngun intersticial, lëngun që rrethon qelizat e trurit. Kjo ndihmon në formimin e një vaskulature glimfatike që “detoksifikon” trurin duke mbledhur mbetje, të tilla si proteinat (përfshirë proteinën e quajtur beta-amiloide, e cila mund të kontribuojë në sëmundjen e Alzheimerit), metabolitët, toksinat, etj.

Ky sistem më pas i bart këto mbetje nga truri ynë dhe përmes trupit në mënyrë që të mund të shpërndahen.

Ndërsa jemi duke fjetur, ka një rritje të aktivitetit limfatik për shkak të disponueshmërisë më të madhe të hapësirës midis lëngut intersticial dhe cerebrospinal. Sipas disa studimeve, stërvitja gjithashtu mund të nxisë aktivitetin glimfatik.

Kur sistemi glimfatik prishet, mendohet se kjo mund të kontribuojë në disa sëmundje të trurit, si dhe simptoma si mjegulla e trurit dhe memoria e dobët. Studiuesit tani besojnë se një “sistem pastrimi” që funksionon mirë në sistemin nervor është kritik për parandalimin e çrregullimeve neurodegjenerative, të tilla si Alzheimer, Parkinson, sëmundja e Huntington dhe ALS.

Shumë ekspertë besojnë se sistemi glimfatik i trurit tonë mund të duhet të punojë më shumë nëse jemi të ekspozuar ndaj shumë toksinave, veçanërisht për një periudhë të gjatë kohore. Ekspozimi ndaj toksinave që prek trurin mund të shkaktohet nga:

 • Ngrënia e një diete shumë të përpunuar me ushqime inflamatore
 • Marrja e lartë e alkoolit
 • Përdorimi i drogës dhe duhanit
 • Përdorimi i disa medikamenteve
 • Ekspozimi ndaj substancave të huaja, të tilla si metalet e rënda dhe ndotësit e mjedisit

Megjithëse nuk është një toksin, privimi i gjumit lidhet gjithashtu me aftësitë mendore të dëmtuara. Plakja gjithashtu prish funksionin glimfatik, si për shembull duke ulur CSF dhe rrjedhjen e gjakut në tru/pulsimin e arterieve, megjithëse zakonet e shëndetshme mund të ndihmojnë në ngadalësimin e kësaj.

Çfarë është një detoks/pastrim i trurit?

Një detoks i trurit, ose pastrimi i trurit, ka për qëllim të ndihmojë në mbrojtjen kundër sëmundjeve neurodegjenerative dhe zvogëlimin e simptomave që lidhen me funksionimin e dobët të trurit.

Pse njerëzit provojnë pastrimin e trurit? Zakonisht për të ndihmuar në menaxhimin e simptomave të tilla si:

 • Lodhja
 • Mjegulla e trurit
 • Ankthi
 • Depresioni
 • Humbja e kujtesës
 • Lëndimi i trurit dhe goditjet në tru
 • Varësitë

Ky lloj pastrimi zakonisht përfshin hapa të tillë si prioritizimi i gjumit, marrja e ilaçeve bimore të caktuara që ndihmojnë në mbështetjen e funksionit të trurit, ngrënia e një diete anti-inflamatore, ushtrimet fizike dhe agjërimi nëse është e përshtatshme.

Ndërsa të gjitha këto zakone mund të jenë të dobishme për mirëqenien e përgjithshme mendore dhe fizike, shumica e ekspertëve nuk besojnë se një “pastrim i rreptë i trurit” është në të vërtetë i nevojshëm për të mbështetur funksionin e shëndetshëm njohës. Në vend të kësaj, drejtimi i vazhdueshëm i një stili jetese të shëndetshëm duket se ofron përfitimet më të mëdha dhe mbrojtjen kundër çështjeve të shëndetit mendor/kognitiv.

Si të detoksoni trurin tuaj

Ja se si të detoksoni trurin tuaj sipas hulumtimeve në lidhje me shëndetin mendor:

 1. Flini mjaftueshëm gjumë

Të flini mjaftueshëm çdo natë është një nga mënyrat më të mira për të mbështetur proceset natyrore të detoksifikimit të trurit.

Shumica e të rriturve kanë nevojë për rreth shtatë deri në nëntë orë gjumë në natë për të funksionuar sa më mirë. Këtu janë disa këshilla për t’ju ndihmuar të bëni gjumin më të mirë që mundeni:

 • Shkoni në shtrat dhe zgjohuni afërsisht në të njëjtën kohë çdo ditë, duke përfshirë fundjavat / ditët tuaja të pushimit. Kjo ndihmon në rregullimin e ritmit cirkadian, i cili kontrollon energjinë, motivimin, oreksin dhe më shumë.
 • Flini në një dhomë shumë të errët dhe të freskët.
 • Provoni zhurmën e bardhë për të ndihmuar në mbytjen e shqetësimeve.
 • Lexoni diçka relaksuese për të qetësuar mendjen. Nëse mendimet garuese ju mbajnë zgjuar, provoni të bëni ditar para gjumit.
 • Vendosni një rutinë para gjumit që është qetësuese, si duke bërë një dush të ngrohtë, duke u shtrirë, etj.
 • Ushtrohuni gjatë ditës për t’ju ndihmuar të flini më mirë gjatë natës. Pranë kohës së gjumit, provoni aktivitete më të buta që nuk do t’ju mbajnë zgjuar, të tilla si ushtrimet e frymëmarrjes së thellë.
 • Kaloni kohë jashtë çdo ditë në diell dhe në natyrë, gjë që është e dobishme për rritjen e niveleve të vitaminës D, relaksimin dhe kontrollin e stresit.
 • Konsideroni të provoni ilaçin bimor Ardavana për gjumë më të mirë dhe relaksim mendor.
 1. Hani një dietë anti-inflamatore

Për shkak të lidhjes zorrë-tru, dieta luan një rol kryesor në menaxhimin e shëndetit tonë njohës. Problemet e lidhura me zorrët, të tilla si sindroma e zorrëve që rrjedhin, mund të rrisin inflamacionin, i cili mund të ndryshojë cilsinë e funksionit të organeve tona, duke përfshirë trurin, dhe mund të kontribuojnë në çështje të tilla si depresioni, lodhja, ankthi dhe mungesa e përqendrimit.

Truri ynë ka nevojë për një furnizim të qëndrueshëm të lëndëve ushqyese – duke përfshirë proteina, yndyrna të shëndetshme, antioksidantë, acide yndyrore omega-3 dhe vitamina dhe minerale thelbësore – që ju të ndiheni më mirë.

Theksoni këto “ushqime të trurit” në dietën tuaj për të luftuar dëmtimin e radikalëve të lirë dhe për të rritur marrjen e lëndëve ushqyese:

 • Perimet, të tilla si zarzavate me gjethe, panxhari, brokoli, specat zile, karotat, etj. (frutat dhe perimet janë të larta në bioflavonoid, karoten, polifenole, tiol, anthocyanin dhe vitamina dhe minerale të tjera që luftojnë dëmtimin nga radikalet e lira).
 • Frutat e freskëta, duke përfshirë manaferrat, portokallet, etj.
 • Barishte dhe erëza, si xhenxhefil, shafran i Indisë, hudhra, rozmarina etj.
 • Ushqime të fermentuara, probiotike si kosi, kefiri, kimchi dhe lakër turshi.
 • Arra dhe fara.
 • Bishtajoret dhe fasulet.
 • Karbohidratet komplekse si drithërat dhe patatet e ëmbla.
 • Mishrat e ushqyer me bar.
 • Peshku i egër, duke përfshirë salmonin, sardelet dhe skumbri.
 • Shpendët e kullotura dhe vezët e fushës jo të korentit.
 • Ushqime të pasura me bakër, vitaminë C dhe mangan, të cilat janë të rëndësishme për rolet e tyre në detoksifikim, të tilla si agrumet, manaferrat, zarzavatet me gjethe, kërpudhat, mishrat e organeve, spirulina dhe algat.
 • Yndyrna të shëndetshme, si avokado, vaj ulliri, vaj kokosi dhe gjalpë i lopëve të ushqyera me bar.
 • Pini shumë ujë gjatë gjithë ditës për të qëndruar të hidratuar, gjë që është e rëndësishme për të mbështetur sistemin glimfatik dhe për të mbajtur energjinë, përveç çajit jeshil, çajit bimor dhe kafesë.

Përveçse të hani një dietë që përfshin shumë ushqime me efekte anti-inflamatore, antioksidante dhe antikancerogjene, duhet të shmangni ushqimet që mund të përkeqësojnë inflamacionin, reaksionet autoimune dhe stresin oksidativ. Këto përfshijnë mishin e përpunuar, ushqimet me vajra vegjetale të përpunuara dhe yndyrna trans, sheqerin dhe ushqime shumë të përpunuara në përgjithësi.

 1. Ushtrimi

Ka disa prova që sugjerojnë se stërvitja mund të rrisë aktivitetin glimfatik dhe gjithashtu të përmirësojë plasticitetin e trurit, i cili luan një rol në të mësuarit dhe kujtesën. Për më tepër, stërvitja mund t’ju ndihmojë të përballoni stresin, të flini më thellë dhe të keni më shumë energji në përgjithësi.

Shumica e të rriturve duhet të synojnë për të paktën 150 minuta ushtrime të moderuara çdo javë, të cilat mund të ndahen në seanca më të shkurtra. Ushtrimet me intensitet të lartë (stërvitjet HIIT) mund të përfitojnë gjithashtu shëndetin e trurit në mënyra të ndryshme, si duke rritur rrjedhën e gjakut në tru, duke mbështetur funksionin mitokondrial dhe duke shmangur potencialisht demencën.

Në mënyrë ideale, provoni të përzieni stërvitjet tuaja për t’i mbajtur gjërat interesante dhe për të sfiduar trupin tuaj, të tilla si duke vrapuar, duke ngritur pesha, duke ecur, shëtitje, çiklizëm, etj.

 1. Agjërimi me ndërprerje

Agjërimi ndihmon në mbrojtjen e trurit nga sëmundjet neurologjike duke ndikuar në disa proteina të përfshira në plakjen e trurit dhe duke ulur stresin/inflamacionin oksidativ.

 1. Minimizoni ekspozimin ndaj toksinave

Ndërsa shmangia e të gjitha kimikateve dhe toksinave mund të mos jetë reale, përpiquni të zvogëloni ekspozimin sa më shumë që të mundeni, si për shembull duke shmangur duhanin, përdorimin e drogës dhe medikamentet e panevojshme.

Zvogëloni ekspozimin ndaj ndotësve duke zgjedhur produkte bukurie natyrale/organike dhe shtëpiake dhe duke blerë ushqim organik sa herë që është e mundur. Kjo kufizon sasinë e pesticideve, herbicideve dhe kimikateve të tjera që merrni.

 1. Konsideroni produktet bimore

Ju mund të ndihmoni në mbështetjen e aftësisë natyrore të trupit për t’u detoksifikuar duke marrë ilaçe bimore si Zinginax dhe Ardavana.

Konkluzioni

Një detoks i trurit, ose pastrimi i trurit, ka për qëllim të ndihmojë në mbrojtjen kundër sëmundjeve neurodegjenerative dhe zvogëlimin e simptomave të tilla si lodhja, humori dhe mungesa e përqendrimit.

Një detoks i trurit mund të ndihmojë në mbështetjen e sistemit glimfatik, i cili i referohet sistemit të enëve të gjakut në trup që largon produktet e mbeturinave nga truri dhe sistemi nervor qendror. Të flini mjaftueshëm çdo natë është një nga mënyrat më të mira për të mbështetur procesin e detoksifikimit natyror të trurit tuaj.

Ndërhyrje të tjera që përfshihen në pastrimin e trurit/detoksifikimin e trurit përfshijnë ngrënien e një diete anti-inflamatore, stërvitjen, agjërimin, terapinë me sauna dhe marrjen e ilaçeve bimore Zinginax dhe Cardiagreen.

Bimët e Shkretëtirës për Shëndetin e Trurit dhe Kujtesën


Shëndeti i Trurit, veçanërisht shëndeti i kujtesës, përqëndrimit dhe mprehtësisë na jep fuqinë për të fuqizuar veten dhe për të arritur sukses në fusha të ndryshme. Këto ditë, njerëzit janë më të prirur të marrin suplemente bimore për të përmirësuar shëndetin e kujtesës në mënyrë natyrale.

Për të ofruar produktet bimore më të dobishme për kujtesën dhe përqendrimin, ne kemi kombinuar bimë të shkretëtirës me bimë të tjera që përmirësojnë shëndetin e kujtesës, përqëndrimin dhe mprehtësinë mendore, në produktet bimore të mëposhtme. (Shtypni mbi foto)

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook