Fryrja e Barkut; Shkaqet, simptomat dhe zgjidhjet natyrale

Fryrja e Barkut; Shkaqet, simptomat dhe zgjidhjet natyrale

 

Ju e dini ndjenjën e një barku të fryrë, të plotë dhe të shtrënguar pas ngrënies. Miliona njerëz përjetojnë fryrje barku rregullisht. Megjithatë nuk duhet të jetë kështu. Ka disa zgjidhje të thjeshta natyrale për fryrjen e barkut që mund t’i provoni për të përmirësuar shëndetin tuaj.

Në këtë artikull do të mësoni se çfarë është fryrja e barkut dhe do të kuptoni shkaqet kryesore të saj. Më pas do të ofrojmë disa zgjidhje natyrale kundër fryrjes për të rifituar shëndetin dhe vitalitetin tuaj.

Çfarë është fryrja e barkut?

Të gjithë e dimë ndjenjën e një barku të plotë, të shtrënguar ose të fryrë. Disa mund ta përshkruajnë atë si mbajtjen e një foshnjeje ushqimore që po shkakton siklet edhe shumë orë pas ngrënies. Fryrja e barkut ndodh kur trakti gastrointestinal (GI) mbushet me gaz ose ajër, duke bërë që ai të bëhet i zgjatur, i fryrë, i dhimbshëm dhe i shtrënguar.

Kur keni fryrje të barkut, mund të përjetoni gjithashtu gazra të tepërt, gromësirë, gulçim, dhimbje, gjëmim në stomak ose kapsllëk. Ndërsa shumica e njerëzve përjetojnë fryrje të barkut herë pas here, shumë njerëz e përjetojnë atë rregullisht ose çdo ditë. Fryrja e barkut mund të jetë shumë e pakëndshme dhe mund të ndërhyjë në aktivitetet tuaja rekreative, sociale dhe profesionale.

Shkaqet kryesore të fryrjes së barkut

Njohja e shkaqeve kryesore të fryrjes së barkut është kritike për të bërë ndryshime në dietë dhe stilin e jetës që reduktojnë ose eliminojnë këtë përvojë të pakëndshme. Ka një sërë arsyesh që mund t’ju bëjnë të përjetoni fryrje barku rregullisht.

Këto shkaqe janë rezultat i zakoneve të pashëndetshme dietike, rritjes së tepërt të patogjenëve në zorrë dhe çështjeve të tjera shëndetësore të zorrëve. Le të shohim shkaqet kryesore të dhimbjes së barkut.

– Ndjeshmëritë e ushqimit

Ndjeshmëritë ndaj ushqimit nuk janë të njëjta me alergjitë ushqimore dhe më shpesh kalojnë pa u vënë re. Alergjitë ushqimore, ashtu si alergjitë e tjera, shkaktojnë reagime të menjëhershme në trup. Ju mund të përjetoni urtikarie, fryrje, vështirësi në frymëmarrje ose simptoma të tjera menjëherë pasi keni ngrënë një ushqim të caktuar. Nga ana tjetër, ndjeshmëritë ndaj ushqimit janë zakonisht më delikate. Reagimi mund të mos jetë aq drastik dhe mund të ndodhë disa orë ose ditë pas ngrënies së një ushqimi të caktuar.

Nëse jeni duke përjetuar fryrje barku për shkak të ndjeshmërisë ndaj ushqimit, ka të ngjarë të vini re një bark të fryrë një orë ose disa orë pas ngrënies në vend të menjëherë. Nëse jeni duke konsumuar rregullisht një ushqim të caktuar ndaj të cilit jeni të ndjeshëm, mund të përjetoni fryrje çdo ditë edhe para ngrënies.

Ndjeshmëritë më të zakonshme ushqimore përfshijnë: glutenin, qumështin, vezët, sojën, sheqerin, misrin dhe arrat. Megjithatë, mund të jetë e mundur që trupi juaj të jetë i ndjeshëm ndaj diçkaje më pak të zakonshme se sa shumica e njerëzve nuk do të reagonin.

– Të hash një vakt shumë të madh ose të hash shumë shpesh

Shkaku i fryrjes së barkut mund të mos jetë ajo që po hani, por si dhe sa po hani. Ngrënia e vakteve shumë të mëdha ose të ngrënit shumë shpesh është një shkak i zakonshëm i fryrjes së barkut. Nëse jeni duke pirë pije të gazuar me vaktet tuaja, kjo mund të çojë edhe në fryrje të barkut.

Të ngrënit shumë shpejt rrit sasinë e ajrit që futet në sistemin tuaj, kështu që ngrënia shumë e shpejtë, ngrënia e kafshonave të mëdha, mospërtypja e ushqimit siç duhet ose të folurit shumë gjatë ngrënies mund të çojnë gjithashtu në fryrje të barkut.

– Rritja e tepërt e H. Pylori

Një nga arsyet kryesore pas fryrjes së barkut ose çekuilibrit bakterial ose rritjes së tepërt të patogjenëve në zorrën tuaj është rritja e tepërt e Helicobacter pylori (H. pylori).

Kjo baktere në formë tapash është një nga arsyet kryesore pas gastritit dhe ulçerës kronike. Mund të çojë gjithashtu në fryrje barku, dhimbje stomaku, të përziera dhe jashtëqitje të pashëndetshme.

– Rritja e tepërt e parazitëve ose tharmit (Candida)

Rritja e tepërt e tharmit dhe parazitëve mund të prishë seriozisht mikrobiomën dhe shëndetin e tretjes. Rritja më e zakonshme e kërpudhave që mund të përjetoni është rritja e tepërt e Candida. Candida në një sasi të vogël është në fakt një maja e dobishme në trupin tonë, megjithatë, një rritje e tepërt mund të çojë në fryrje barku, gazra, dispepsi, diarre, nauze, kapsllëk, lodhje, dhimbje koke, infeksione të lëkurës, depresion, ankth, infeksione dhe probleme të tjera shëndetësore.

Rritja e tepërt e tharmit mund të ndodhë për shkak të sheqerit të shumtë, një diete inflamatore, mbingarkesës toksike dhe zakoneve të tjera jo të shëndetshme të jetesës. Parazitët janë mikroorganizma që mund të hyjnë në trup përmes ushqimeve ose pijeve të kontaminuara. Ju mund të habiteni kur të mësoni se rreth gjysma e popullsisë vuan nga rritja e tepërt e parazitëve që çon në fryrje barku, diarre, gazra, kapsllëk, probleme me tretjen, lodhje, dhimbje kronike, dhimbje koke, depresion dhe më shumë.

Tharmi dhe parazitët ka të ngjarë të shkaktojnë dëshira për ushqime inflamatore që do të ushqejnë më tej rritjen dhe do të shkaktojnë më shumë fryrje të barkut.

– Acidi i ulët i stomakut

Acidi klorhidrik ose acidi i stomakut është përgjegjës për sterilizimin e çdo ushqimi që është gati të hyjë në zorrë dhe të shpërbëjë proteinat. Për një tretje të shëndetshme, keni nevojë për një nivel optimal të acidit në stomak. Acidi i ulët i stomakut mund të ndodhë për shkak të një diete të dobët, përdorimit të antibiotikëve, infeksionit me H pylori ose stresit. Acidi i ulët i stomakut mund të çojë në fryrje barku, gazra, refluks acidi dhe probleme me tretjen.

– Rrjedhja e dobët Biliare

Bila është një lëng i gjelbër-kafe i përbërë nga kolesteroli, kripa biliare dhe bilirubina. Ndihmon në emulsifikimin e yndyrave për zbërthimin dhe përthithjen në zorrët e vogla. Ajo përmban gjithashtu  produkte të mbeturinave që ndihmojnë në kalimin përmes zorrëve dhe lirimin përmes lëvizjeve të zorrëve.

Rrjedha e dobët biliare mund të çojë në bllokime në fshikëzën e tëmthit, përthithje të dobët të yndyrës, kequshqyerje dhe akumulim të toksinave. Është gjithashtu shumë e rëndësishme për sterilizimin dhe rregullimin e mikrobiomës në zorrën e vogël dhe për t’u siguruar që të mos zhvillojmë një rritje të tepërt mikrobike. Jo çuditërisht, rrjedha e dobët e biliare mund të çojë në rritje të tepërt të baktereve, fryrje barku dhe simptoma të tjera të shëndetit të zorrëve.

Zgjidhje natyrale kundër fryrjes së barkut

Nëse jeni duke përjetuar fryrje barku, nuk keni pse të vuani më. Këtu janë zgjidhjet natyrale kundër fryrjes për të përmirësuar shëndetin tuaj.

– Strategjitë e ushqyerjes miqësore me zorrët

Nuk është për t’u habitur që përdorimi i strategjive të ushqyerjes miqësore me zorrët është hapi më i rëndësishëm për të trajtuar fryrjen e barkut.

Ja çfarë ju rekomandojmë: Filloni me një dietë eliminuese ku eliminoni nga dieta juaj ndjeshmëritë më të zakonshme ushqimore si gluteni, sheqeri i rafinuar, vajrat vegjetale dhe bulmeti (përveç gjalpit). Shumica e njerëzve vërejnë përmirësime brenda 2 javësh në një dietë eliminuese.

Nëse ende nuk po përmirësoheni, atëherë mund të provoni dietën elementare ose gjysmë elementare dhe të mbështesni sistemin tuaj të tretjes, siç e shpjegoj më tej në artikull. Në këtë pikë, do të ishte e mençur të punoni me një trajner funksional të shëndetit për t’ju ndihmuar të optimizoni planin tuaj të shëndetit të tretjes.

– Provoni një dietë të pasur me prebiotikë

Prebiotikët mund të jenë të rëndësishëm për tretje të mirë. Ato janë një fibër diete specifike që ushqen bakteret e mira ose probiotikët në zorrën tuaj.

Është e drejtë, probiotikët nuk mjaftojnë, duhet t’i ushqeni dhe t’i mbështesni me prebiotikë. Ushqimet e pasura me prebiotikë përfshijnë angjinaret e Jeruzalemit, preshin, qepën, hudhrën, shpargun, brokolin, lulelakrën, luleradhiqe, zarzavate çikore, manaferrat, mollët dhe bananet.

Disa individë kanë nevojë për më shumë ushqime prebiotike në dietën e tyre, ndërsa të tjerë kanë nevojë për më pak dhe disa mund të dëshirojnë t’i eliminojnë të gjitha së bashku për një periudhë të shkurtër kohe për të rivendosur ekuilibrin e sistemit të tyre të tretjes.

– Provoni një dietë gjysmë-elementare ose elementare

Nëse nuk po shihni ndonjë ndryshim me dietën e eliminimit dhe dietën prebiotike, mund të konsideroni të bëni një dietë elementare. Kjo është një dietë e lëngshme duke përdorur formula ushqimore me ushqime të para-tretura. Këto pluhura përfshijnë vitamina, minerale dhe makronutrientë të plotë, dhe përdoren për të zëvendësuar të gjitha ose disa nga vaktet tuaja. Mund ta bëni edhe me diçka si lëngu i kockave.

Një dietë e vërtetë elementare është vetëm një dietë e bazuar në lëngje dhe zakonisht është për një kohëzgjatje të shkurtër që mund të zgjasë diku nga 3 ditë – 3 javë. Nuk rekomandohet ta bëni atë më shumë se 3 javë. Në atë moment, mund të kaloni në një dietë gjysmë elementare. Këtu keni 1-3 vakte të lëngshme si smoothie, lëngje kockash ose një formulë të vërtetë diete elementare dhe gjithashtu 1-3 vakte ushqimesh të ngurta në baza ditore.

Dieta elementare ose një dietë gjysmë elementare përdoret për SIBO, sëmundjen e Crohn dhe ezofagitin eozinofilik.

– Përmirësoni funksionin e nervit vagus

Nervi vagus është një nga nervat më të rëndësishëm që shtrihet nga truri juaj përmes qafës në gjoks dhe bark dhe lidh trurin dhe zorrët. Ai është përgjegjës për rregullimin e tretjes, rrahjet e zemrës, presionit të gjakut, frymëmarrjes dhe gjendjes emocionale. Përmirësimi i funksionit të nervit vagus është kritik për përmirësimin e tretjes dhe reduktimin e fryrjes së barkut.

Për të përmirësuar funksionin e nervit vagus, ju rekomandojmë që të reduktoni nivelet e stresit, të përmirësoni gjumin, të rrisni të qeshurën dhe ritet fetare të lutjes, të praktikoni frymëmarrjen e thellë, duke ngrënë një dietë ushqyese anti-inflamator, duke praktikuar agjërim me ndërprerje, duke lëvizur trupin, duke provuar terapi lëvizjeje.

– Përmirësimi i lëvizshmërisë së zorrëve

Përmirësimi i lëvizshmërisë së zorrëve është kritik për përmirësimin e tretjes dhe reduktimin e fryrjes së barkut. Hidratimi i duhur dhe ekuilibri i elektroliteve janë thelbësore për arritjen e lëvizshmërisë së shëndetshme të zorrëve. Mbani mend, të ndjeheni të etur do të thotë që tashmë jeni të dehidratuar.

Ju mund ta parandaloni këtë duke pirë rregullisht. Për ekuilibrin e elektroliteve, mund të shtoni pak kripë në ujin tuaj dhe të hani perime të pasura me minerale. Ndërsa prebiotikët dhe fibrat janë kritike për shëndetin tuaj, jo trupi i të gjithëve merret mirë me to. Për disa njerëz, fibrat dhe prebiotikët janë shumë të dobishëm për lëvizshmërinë e zorrëve. Të tjerët duhet të jenë më të kujdesshëm, pasi shumë mund të shkaktojë diarre ose kapsllëk. Eksperimentoni për të gjetur atë që funksionon më mirë për ju.

Marrja e ilaçit bimor Probioherb është një mënyrë e shkëlqyer për të mbështetur lëvizshmërinë e zorrëve. Është një pastrues i zorrës së trashë me bazë krejtësisht bimore. Përmirëson lëvizshmërinë e zorrëve, parandalon dhe lehtëson kapsllëkun, përmirëson ekuilibrin e mikrobiomës dhe largon toksinat nga zorra e trashë.

– Përdorni një vaj kastori apo ricini

Vaj i ricinit njihet gjerësisht si një kartartik i fuqishëm i cili stimulon çlirimin e substancave nga trakti gastrointestinal dhe përmirëson lëvizshmërinë e zorrëve. Paketat e vajit të ricinit kanë të njëjtat veti terapeutike kur aplikohen në lëkurë pas përthithjes. Aplikimi i paketave të vajit të ricinit në rajonin e barkut mund të ndihmojë në reduktimin e gazit dhe fryrjes dhe përmirësimin e cilësisë së lëvizjeve të zorrëve.

Është e rëndësishme që të merrni vajin organik të kastorit në një kavanoz qelqi, sepse mbetjet e pesticideve që përmbahen në vajin e kastorit dhe mbetjet plastike (falatet) nga shishja mund të përthithen përmes lëkurës.

– Mbështetni rrjedhjen e acidit të stomakut dhe atë biliare

Mbështetja e rrjedhjes së acidit në stomak dhe rrjedhjes biliare është kritike për shëndetin e zorrëve dhe reduktimin e fryrjes së barkut. Disa nga strategjitë më të mira për t’u aplikuar përfshijnë marrjen e 1 lugë gjelle uthull molle në ujë rreth 10 minuta para çdo vakti.

Xhenxhefili, shafrani i Indisë, selino, luleradhiqe, rrepka, cilantro, nenexhik, kastravec, majdanoz, limoni, angjinarja, uthulla e mollës, çaj jeshil dhe lakër turshi janë disa shembuj të shkëlqyer të ushqimeve që mbështesin rrjedhjen e biliare.

Nëse i keni bërë këto gjëra dhe ende vuani me simptoma të lidhura me aciditetin e dobët të stomakut dhe rrjedhjen e dobët të biliare, merrni parasysh marrjen e produktit bimor të shkëlqyer Gastrohag – Gastritis.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook