Diarrea; Llojet, Shkaqet, Trajtimi Natyral

Diarrea; Llojet, Shkaqet, Trajtimi Natyral

 

Diarrea është sëmundje që shfaqet me dalje jashtë të shpeshta e si ujë, heqje e shpeshtë e barkut. Diarreja është një ankesë e zakonshme shëndetësore që e përjetojnë pothuajse të gjithë, në kohë të ndryshme, në jetën e tyre. Në shumicën e rasteve, diarrea zgjat vetëm për disa ditë dhe zakonisht shërohet vetë. Megjithatë, nëse diarrea bëhet kronike, mund të jetë një shenjë e një problemi më serioz shëndetësor.

Kujdes: Gjatë periudhave të shkurtra të diarres, ju duhet të jeni të kujdesshëm për të shmangur dehidratimin e shkaktuar nga humbja e lëngjeve, dhe humbja e elektroliteve, të cilat janë kripëra jonizuese në trup, të tilla si natriumi dhe kaliumi, të cilat janë thelbësore për funksionimin e duhur të trupit. Nëse nuk trajtohet, humbja e rëndë e elektroliteve mund të shkaktojë vdekjen. Nëse diarrea vazhdon për më shumë se tri ditë, kërkoni kujdes profesional mjekësor. Diarreja tek fëmijët e vegjël (nën gjashtë vjeç) duhet të jetë në vëmendjen e mjekut tuaj. Kjo është veçanërisht e rëndësishme në qoftë se ka gjak të pranishëm në fece.

Llojet e Diarresë

Ka dy lloje kryesore të diarresë – akute dhe kronike.

Diarrea akute zakonisht nuk është serioze dhe zakonisht nuk zgjat më shumë se një deri në tre ditë.

Diarrea kronike zgjat më shumë, përsëritet më shpesh, dhe nganjëherë kombinohet diarre dhe kapsllëk. Diarrea kronike, veçanërisht nëse zhvillohet pa shkaqe të dukshme, gjithmonë kërkon vëmendjen e një profesionisti shëndetësor.

Një lloj i tretë i diarresë, e njohur si diarrea e udhëtimit, ndodh si pasojë e udhëtimit nëpër mjedise të reja dhe zakonisht është e lidhur me ngrënien dhe pirjen e re dhe të pazakontë në locale të ndryshme gjatë udhëtimit.

Diarrea e udhëtimit është një formë tjetër e E. coli, që transmetohet nga uji i pijshëm johigjienik dhe akulli. Frutat e papërpunuara, dhe perimet me gjethe mund të jenë të kontaminuara, dhe kjo është arsyeja pse, kur udhëtojnë në vende të caktuara të huaja, ku sistemet e ujit mund të jenë të infektuara, është mirë të mos hani prodhime të gjalla, dhe më e rëndësishmja, të mos pini ose lani dhëmbët tuaj me ujë lokal.

SIMPTOMAT

Simptomat më të zakonshme të diarresë janë të jashtëqitje të lirshme, të holluara me ujë dhe një nevojë e shpeshtë për të shkuar në banjo. Kjo shpesh mund të shoqërohet me dhimbje dhe dhimbje të barkut, si dhe fryrje.

Ka një ndryshim të dukshëm në mes të jashtëqitjes së hollë të rastit dhe diarresë. Ngrënia e ushqimeve pikante apo të nxehta, ose ngrënia me bollëk e një ushqimi të caktuar, mund të zbusë fecet përkohësisht. Nëse keni ngrënë ndonjëherë sasi të madhe kajsish gjatë sezonit të kajsive, ju mund ta keni përjetuar këtë fenomen, i cili është një përvojë pastrimi natyror; asgjë për t’u shqetësuar.

Shkaqet

Diarreja shpesh është jo më shumë se përpjekje e trupit për të shpëtuar veten nga një mbingarkim i tepërt i toksinave ose si një reagim ndaj patogjenëve pushtuese, të tilla si bakteret, kërpudhat, parazitët, dhe/ose viruset.

Diarreja mund të rezultojë gjithashtu nga helmimi i ushqimit, uji i pijshëm i kontaminuar, ose mund të jetë reaksion alergjik i trupit ndaj një ushqimi të caktuar.

Shumë njerëz të cilët janë intolerant ndaj laktozës, për shembull, kanë përvoja diarreje pas konsumit të qumështit ose të produkteve të qumështit.

Ironikisht, dehidratimi dhe / ose mungesa e elektroliteve, të cilat mund të ndodhi të dyja si rezultat i diarresë, gjithashtu mund ta shkaktojnë atë.

Faktorë të tjerë që mund të shkaktojnë diarre janë: ankthi, stresi, dhe barnat farmaceutike, si dhe udhëtimi (diarrhea e udhëtimit).

Ngrënia e ushqimeve të rënda ose të prishura, veçanërisht ato që janë të përpunuara shumë, ose që përmbajnë ëmbëltues artificial dhe / ose kimikate të tjera shtues, gjithashtu mund të shkaktojnë diarre.

Ndër ilaçet farmaceutike që mund të shkaktojnë ose të përkeqësojnë diarrenë janë: Accutane, Alka-seltzer Antacid dhe Alka-Seltzer për dhimbjet, Anturane, Aspirina Genuine Bayer, Aspirina Bayer Plus, qetësuesi Bufferin, Ceptaz, Clinoril, Cuprimine, Ecotrin të veshur me Aspirin, Feldene, Ilosone, Lamprene, Leukine IV infuzion, Lopid, Marplan, Meclomen, Novantrone, Paraplatin, piroksikam, Prokine IV Infuzion, Retrovir, Rynatuss, Supprelin Injection, Suprax, Ticlid, Tolectin, Toradol IM Injection, Trecator-SC, Trilisate, dhe Voltaren.

Shumica e ilaçeve antibiotike mund të provokojnë sulme diarreje.

Duke marrë doza të larta të vitaminës C mund të shkaktojë simptoma diarreje. Kur tejkalohet doza maksimale të vitaminës C që trupi juaj mund të tolerojë, shkaktohet diarre. Në raste të tilla, simptomat shpejt do të kalojnë me zvogëlimin e dozes së vitaminës C. Në përgjithësi, marrja e vitaminës C për tolerance e zorrëve është një akt i qëllimshëm, që përdoret me qëllim për të spastruar trupin, por është mjaft efektiv dhe i vlefshëm si një kurë vetë shëruese natyrale.

Raste kronike të diarresë mund të shkaktohen nga format më të rënda të sëmundjes, duke përfshirë kancerin, kolitin, sëmundjen Crohn, hipertiroidismin, sindromin e zorrëve nervoze (IBS), parazitët, dhe stresin.

TRAJTIMI NATYRAL I DIARRESË

Ushqimi

Gjatë fazave fillestare të diarresë, ju duhet të përmbaheni nga ngrënia e ushqimeve të ngurta, sidomos frutat.

Konsumoni shumë lëngje, të tilla si ujë të filtruar, ujë elbi, ujë orizi, dhe / ose supë dhe lëngje perimesh.

Kur simptomat të fillojnë të lehtësohen, ju mund të rivendosni përdorimin e supave organike dhe ato me lëng mishi, sidomos ato të gatuara me perime organike, pulë ose supë Miso.

Bananet janë një ushqim i zakonshëm dhe i mirë post-diarre.

Zgjidhni një shumëllojshmëri drithërash organike me krunde, dhe përtypini mirë për të siguruar tretje më të lehtë.

Shmangni rrepën, sepse mund të përkeqësojë simptomat, ashtu siç mund të bëjnë edhe kombinimet e disa ushqimeve në të njëjtin vakt. Është mirë që të zgjidhni një ushqim dhe të hani sa të ngopeni, duke pritur të paktën 3 orë përpara se të hani një ushqim tjetër.

Pasi simptomat të kalojnë plotësisht, ktheni ngadalë ngrënien e ushqimeve të ngurta, duke theksuar ushqimet organike të plota, dhe vazhdojni të pini të pastër, të filtruar gjatë gjithë ditës.

Shmangni qumeshtin dhe bulmetrat e tjera përveç një sasie të vogël të kosit të thjeshtë.

Nëse jeni në dijeni të ushqimeve ndaj të cilave jeni alergjik, i shmangni ato.

Pasi tju kthehet oreksi dhe forca, konsumoni më shumë perime, fruta, drithëra të plota, dhe proteina nga burime mishi organik, si: mish qengji dhe bizoni, pula, dhe / ose peshk të egër.

Për shëndetin e përgjithshëm, ushqimet në vijim gjithashtu duhet të shmangen: të gjitha ushqimet e përpunuara komerciale, sheqernat, karbohidratet e rafinuara, yndyrnat e dëmshme, si dhe alkooli, kafeja dhe produktet e tjera me kafeinë, spijet me gaz, dhe çajrat komerciale jo-bimore.

Aromaterapia

Vajrat esenciale të kamomilit, selvisë, eukaliptit, ose mendrës shpesh mund të lehtësojnë diarrenë e shoqëruar me dhimbje të barkut ose spazma.

Për diarrenë shkaktuar nga stresi, vajrat esenciale të livandos dhe Nerolit mund të jenë të dobishme.

Terapia e lëngjeve

– Lëng karrote + lëng molle;

– karrota, mollë, dhe selino;

– karrota, selino, hudhër, majdanoz, dhe spinaq.

– marule Romaine, spinaq dhe karrota; është gjithashtu një zgjedhje e madhe.

Arti i të jetuarit

Nëse pini duhan, lëreni atë, dhe gjithashtu shmangni ekspozimin ndaj tymit të dorës së dytë të cigareve.

Përveç kësaj, meqenëse diarrea shpesh mund të jetë një rezultat i ankthit, është e rëndësishme për të mësuar se si të përballeni në mënyrë efektive me ankthin dhe si të menaxhoni stresin.

Gjithashtu përpiquni të ushtroheni rregullisht.

Nëse jeni duke marrë aspirinë apo medikamente të tjera NSAIDs, këto mund të rëndojnë  ose të shkaktojnë diarre.

Hudhra si ushqim parandalues

Për shkak të përmbajtjes së lartë të squfurit, hudhra ndihmon për të rregulluar tretjen e ushqimit dhe vret mikrobet. Provoni të përdorni sasi liberale të hudhrës së freskët në gatimin tuaj si një masë parandaluese. Shmangeni hudhrën nëse ju nuk e tresni mirë qepën zakonisht.

Uthull molle për funksionin e zorrëve

Uthulla e mollës përmban sasi të mëdha të kaliumit, pektin dhe beta carotene. Këto ndihmojnë në rivendosjen e florës së shkatërruar të zorrëve, kështu që funksioni i zorrëve mund të kthehet në normalitet. Pini një gotë me ujë mineral të pagazuar me 2 lugë uthull molle, tri herë në ditë, deri sa problemi të lehtësohet. Vendosni një kompresë të nxehtë  të lagur me uthull molle për të qetësuar dhimbjet; e aplikoni atë në bark për dy orë dy herë në ditë.

Qeset qetësuese të farave të lirit

Një qese me fara liri relakson spazmat gastrointestinale dhe parehatitë për shkak të inflamacionit. Mbushni një qese pëlhure të madhe të mjaftueshme për të mbuluar pjesën e poshtme të barkut me fara liri të papërpunuara ose oriz dhe qepeni. Vendoseni qesen mbi një tenxhere me ujë të valuar për ta ngrohur me avullin e ujit, për rreth 30 minuta. Vendoseni qesen (aq të nxehtë sa mund ta duroni) mbi barkun tuaj. Mbulojeni me një peshqir dhe një rrobë leshi dhe mbajeni për rreth një orë.

 

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook