Shenjat e sëmundjeve të zemrës tek gratë që shpesh mungojnë

Studimi zbulon Shenjat e sëmundjeve të zemrës tek gratë që shpesh mungojnë

 

Sëmundjet kardiovaskulare, duke përfshirë sëmundjet koronare të zemrës dhe sulmet në zemër, janë shkaku kryesor i vdekjeve në shumë vende të zhvilluara. Çdo vit vetëm në SHBA, rreth 700,000 njerëz vdesin nga sëmundjet e zemrës, të ndarë pothuajse në mënyrë të barabartë midis burrave dhe grave.

Cilat janë shenjat e një zemre jo të shëndetshme?

Shumë njerëz nuk e kuptojnë se shenjat e sëmundjeve të zemrës tek femrat mund të ndryshojnë nga ato te meshkujt.

Një zbulim i ri alarmues është se gratë shpesh nuk e kuptojnë se kanë sëmundje të zemrës ose se janë në rrezik të vuajnë nga një atak në zemër.

Gjetjet e studimit: Shenjat e sëmundjeve të zemrës tek gratë shpesh mungojnë

Një studim i majit 2022 i botuar në Gazetën e Shoqatës Amerikane të Zemrës zbuloi se sëmundja e zemrës tek gratë shpesh është e padiagnostikuar dhe e nën-trajtuar, dhe nganjëherë madje hidhet poshtë nga ofruesit e kujdesit shëndetësor.

Bazuar në të dhënat nga 29 milionë seanca në dhomën e urgjencës, gratë duket se kanë më shumë gjasa të injorojnë shenjat e sëmundjes së zemrës ose një ataku në zemër dhe të presin më gjatë për të marrë ndihmë kur të vërejnë simptoma. Kur gratë kërkojnë ndihmë profesionale për shenja të problemeve të zemrës, të tilla si vizita në dhomën e urgjencës, ato kanë më pak gjasa të pranohen në spital ose të trajtohen shpejt.

Pse është kështu?

Besohet se gratë që kanë sulme në zemër kanë më pak gjasa se burrat të përjetojnë simptoma të dukshme, të tilla si dhimbje të mprehta në gjoks.

Gratë me probleme të zemrës raportojnë se kanë përjetuar simptoma që mund t’i atribuohen problemeve të tjera shëndetësore, por që mungojnë kur bëhet fjalë për të treguar probleme kardiovaskulare.

Për shembull, gulçimi, djersitjet e ftohta, lodhja dhe dhimbja e nofullës dhe shpinës duket se janë të zakonshme tek gratë që vuajnë nga problemet e zemrës, gjë që mund t’i shtyjë mjekët të vonojnë identifikimin dhe trajtimin e problemit themelor.

Çfarë do të thotë?

Rreth një në çdo pesë vdekje në mesin e grave shkaktohet nga sëmundjet e zemrës. Sa më herët të zbulohet, aq më pak ka të ngjarë që sëmundja e zemrës të çojë në një atak në zemër ose vdekje.

Kjo do të thotë se zbulimi dhe ndërhyrja e hershme janë kritike për shpëtimin e jetëve.

Si ta zbuloni sëmundjen e hershme të zemrës?

Ekspertët rekomandojnë që gratë ose burrat me faktorë rreziku për sëmundjet e zemrës, plus simptoma të tilla si dhimbja, të marrin ndihmë menjëherë nëse vërejnë se simptomat shfaqen ose ndryshojnë.

Studimi thekson gjithashtu: “Marrja e një testi elektrokardiografik brenda 10 minutave nga mbërritja në ER është një rekomandim i klasit I për pacientët me dhimbje gjoksi, sepse testimi elektrokardiografik mund të ndihmojë në diagnostikimin dhe trajtimin e hershëm të AMI (Infarkteve akute të miokardit).

Gratë e reja me dhimbje gjoksi nuk duhet të vonojnë të kërkojnë ndihmë menjëherë për probleme të tilla si dhimbje të papritura, lodhje ose palpitacione.

Stafi mjekësor duhet të jetë i vetëdijshëm se gratë kanë më pak gjasa të trajtohen si të menjëhershme/emergjente dhe kanë më shumë gjasa të përjetojnë kohë më të gjata pritjeje në krahasim me burrat kur ato vizitojnë një ER.

Përfundimi: Është thelbësore që të gjithë njerëzit që vuajnë nga të njëjtat simptoma (të tilla si dhimbje gjoksi) të trajtohen me kujdes menjëherë, gjë që mund të ndihmojë në parandalimin e komplikimeve dhe të shpëtojë jetë.

Simptomat e sëmundjeve të zemrës tek gratë

Rreth një në 16 gra mbi moshën 20 vjeç ka sëmundje koronare të zemrës.

Si ta dijë një grua nëse ka probleme me zemrën? Shenjat më të zakonshme të sëmundjeve të zemrës tek gratë përfshijnë:

 • Dhimbjet e gjoksit, të quajtura gjithashtu angina, të cilat mund të variojnë nga të lehta në të rënda dhe të mprehta (megjithëse studimi i mësipërm zbuloi se dhimbja e gjoksit ka më pak gjasa t’i atribuohet sëmundjeve të zemrës tek gratë, veçanërisht gratë e reja dhe gratë me ngjyrë, sesa tek burrat)
 • Dhimbje barku dhe shpine
 • Dhimbje të qafës, nofullës ose fytit
 • Lodhje/sëmundje

Simptoma të tjera dhe shenja paralajmëruese që janë më pak të zakonshme përfshijnë:

 • Dispepsi, të përzier, urth dhe të vjella
 • Aritmi/rrahje zemre, e cila ndjehet si dridhje në gjoks
 • Marramendje
 • Frymëmarrje e shkurtër
 • Ënjtje e këmbëve, kyçeve, këmbëve, venave të barkut ose qafës

Cilat janë shenjat e para të një zemre të dobët?

Shpesh ato përfshijnë lodhje dhe dobësi; ënjtje në këmbë, kyçe dhe shputa; dhe rrahje të shpejta ose të parregullta të zemrës. Ju mund të shihni se dhimbjet e gjoksit nuk janë e vetmja shenjë paralajmëruese.

Edhe pse disa gra përjetojnë simptoma të sëmundjeve kardiovaskulare ose sulmeve në zemër, jo të gjitha i përjetojnë.

E ashtuquajtura “sëmundje e heshtur e zemrës” mund të jetë një vrasës sepse nuk është gjithmonë e dukshme ose trajtohet. Në disa raste, gratë mësojnë se kanë sëmundje të zemrës vetëm për shkak të urgjencave, të tilla si një atak në zemër ose dhimbje të papritura dhe intensive në gjoks.

Këshilla për të mbrojtur shëndetin e zemrës

Shumë gra që zhvillojnë sëmundje të zemrës ose kanë atak në zemër kanë faktorë rreziku përpara se të diagnostikohen. Faktorët më të mëdhenj të rrezikut përfshijnë:

 • Presion të lartë të gjakut
 • Kolesterol i lartë LDL (lipoproteina me densitet të ulët).
 • Obezitet
 • Diabet
 • Një kombinim i këtyre kushteve, i quajtur sindromi metabolik

Para së gjithash, nëse jeni në rrezik të shtuar për sëmundje të zemrës, bëni çmos për të menaxhuar këto kushte.

Një sërë zakonesh diete dhe stili jetese mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut për zhvillimin e sëmundjeve kardiovaskulare, si p.sh:

 • Ngrënia e një diete të shëndetshme me ushqime të plota, e pasur me ushqime bimore, fibra, yndyrna të shëndetshme si omega-3 dhe antioksidantë.
 • Lënia e duhanit dhe e drogës.
 • Mos abuzimi me alkoolin.
 • Mbajtja e një peshe të shëndetshme / shmangia e të qenit mbipeshë ose obez.
 • Të ushtroheni rregullisht dhe të shmangni një mënyrë jetese të ulur.
 • Flini mjaftueshëm çdo natë (rreth shtatë deri në nëntë orë).
 • Menaxhimi i stresit, në mënyrë që të mos kontribuojë në problemet hormonale dhe presionin e lartë të gjakut.

Konkluzioni

Sëmundjet e zemrës janë shkaku nr. 1 i vdekjeve në nivel global, si për burrat ashtu edhe për gratë.

Simptomat e sëmundjes së zemrës ndryshojnë, në varësi të llojit të gjendjes, dhe disa gra nuk përjetojnë asnjë simptomë derisa të përballen me një situatë emergjente.

Për të mbrojtur veten nga sëmundjet e zemrës, duke përfshirë simptomat e sulmit në zemër, ndryshoni dietën dhe stilin e jetesës. Përqendrohuni në të ngrënit e një diete të shëndetshme dhe të ekuilibruar, ushtroni rregullisht, reduktoni stresin, flini mjaftueshëm, mos pini duhan dhe për të parandaluar çdo sulm të mundshëm dhe sëmundje të zemrës, i siguroni vetes suaj produktin bimor Cardiagreen me efekte të shpejta dhe të sigurta tek të gjithë. (Shtypni mbi foto)

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook