Në botë ka 1 sulm në zemër çdo 40 sekonda

Në botë ka 1 sulm në zemër çdo 40 sekonda – Mësoni shkaktarët kryesorë

 

Çdo 40 sekonda dikush në botë ka sulm në zemër. Prej tyre, afërsisht 805,000 vdesin. Arteriet e bllokuara shpesh çojnë në sëmundje të zemrës. Faktorë të tjerë që na vënë në rrezik, të tilla si obeziteti, kolesteroli i lartë dhe diabeti, janë bërë më të zakonshmet.

Shumë prej tyre nuk vërejnë asnjë simptomë deri sa nuk kanë bllokim të menjëhershëm dhe atak.

Ndërsa ideja për të pasur një sulm në zemër është e frikshme, është e rëndësishme të mësoni shenjat dhe shkaqet në mënyrë që të jeni të përgatitur.

Çfarë e shkakton sulmin në zemër?

Sulmet në zemër shkaktohen kryesisht nga sëmundja koronare e zemrës dhe spazma e arterieve koronare. Ato ndodhin kur gjaku nuk mund të arrijë indet e zemrës për shkak të një bllokimi. Një bllokim mund të shkaktohet nga një mpiksje (gjak ose pllakë) ose nëse arteria spazmohet dhe shtrëngohet, kështu që gjaku nuk mund të kalojë. Por, këto nuk janë shkaqet e vetme, ato janë ato më të zakonshmet, shkaqe të tjera përfshijnë:

– Sëmundja e valvulave

Zemra përbëhet nga katër valvula kryesore, të cilat hapen dhe mbyllen si dyer për të kontrolluar qarkullimin e gjakut. Ato zakonisht janë të buta si letra me inde, por kur ato bëhen të kalcifikuar, bëhen të ngurtë dhe të ngushtë, duke zvogëluar rrjedhjen e gjakut. Ventilat gjithashtu nuk mund të mbyllen siç duhet, duke shkaktuar që gjaku të kthehet përsëri në zemër.

– Aritmi

Zemra zakonisht ka ritëm të rregullt të rrahjeve. Por kur ajo rreh tepër ngadalë (më pak se 60 rrahje në minutë), ose shumë shpejtë (më shumë se 100 rrahje në minutë), ose të parregullta, kjo mund të sinjalizojë aritmi.

– Sëmundje perikardike

Zemra është e rrethuar nga një qeskë e hollë e quajtur perikardiumi; kur ky bëhet i përflakur për shkak të infeksionit, kirurgjisë në zemër, sulmit në zemër, kancerit, apo një sëmundje autoimune, mund të shkaktojë simptoma të tilla si dhimbje gjoksi, ethe, ose rritje të rrahjeve të zemrës.

– Arresti kardiak dhe sulmi në zemër

Sulmet në zemër dhe arrestimet kardiake tingëllojnë sikur mund të jenë e njëjta gjë. Dikush që ka një sulm në zemër zakonisht do të ndiejë dhimbje, djegie ose presion në gjoks dhe mund të humbasë vetëdijen. Dhimbja mund të zgjatet poshtë krahut të majtë, ose të ngjitet deri në nofull ose përmes shpinës. Kurse arresti kardiak ndodh kur zemra ndalon së pompuari gjak plotësisht.

Faktorët e rrezikut për një sulm në zemër

– Mosha; Rreziku i shfaqjes së sëmundjeve të zemrës rritet me kalimin e kohës. Kategoria më e rrezikuar janë meshkujt mbi 45 vjeç dhe femrat mbi 55 vjeç.

– Gjinia; Sëmundjet kardiovaskulare prekin në mënyrë të barabartë si meshkujt ashtu dhe femrat, por faktorët e rrezikut, simptomat dhe pasojat që shkakton ataku në zemër ndryshojnë sipas gjinisë.

Meshkujt e moshës së mesme preken më shumë nga ataku në zemër krahasuar me gratë e të njëjtit grup moshe. Kjo lidhet me faktin se meshkujt janë më të prirur ndaj stilit të jetesës jo të shëndetshëm, përfshirë konsumin më tepër të duhanit dhe alkolit.

Ndërkohë, te femrat, rreziku i sëmundjeve kardiovaskulare rritet ndjeshëm pas menopauzës dhe arsyeja për këtë është se në moshat e reja estrogjeni luan rol mbrojtës.

– Historia familjare; Historia familjare, pra në rastet kur një familjar ka vuajtur apo vuan nga sëmundjet e zemrës, atëherë probabiliteti për t’u prekur nga këto sëmundje është më i lartë, pasi presioni i lartë i gjakut apo nivelet e larta të kolesterolit janë të trashëgueshëm. Por megjithatë, historia familjare është faktor relativ rreziku, pra, rreziku është më i lartë në rastet kur keni një familjar të prekur nga sëmundjet e zemrës, por në moshë të re.

Shenjat e zakonshme të një sulmi në zemër

Shenja më e zakonshme e një sulmi në zemër është dhimbja në gjoks. Dhimbja mund të zgjasë për disa minuta, ose të jetë konstante. Mund të ndodhë në kohë të rastësishme, përfshirë edhe kur jeni duke pushuar. Dikush që ka një sulm në zemër mund të ndiejë presion edhe në pjesën e sipërme të shpinës, qafës, nofullës apo edhe në stomak. Një shenjë tjetër është gulçimi.

Gratë mund të përjetojnë simptoma të ndryshme

Gratë mund të kenë simptoma “atipike” të një sulmi në zemër, që do të thotë se mund të mos ndiejnë dhimbje ose presion në gjoks. Ato kanë më shumë të ngjarë të ankohen për të përziera, të vjella dhe lodhje. Sipas Shoqatës së Zemrës, lodhja shkaktohet nga stresi i vendosur në trup ndërsa përpiqesh të pomposh gjak përmes bllokimit në zemër.

Çfarë duhet të bëni për të ruajtur shëndetin e zemrës

– Mbani nën kontroll nivelet e kolesterolit dhe triglicerideve; Niveli i lartë i Kolesterolit nuk shoqërohet me simptoma, por ndërkohë dëmton në heshtje enët e gjakut, duke ndërtuar pllakëza në muret e arterieve të cilat mbivendosen duke çuar kështu në ngushtimin e tyre. Kjo situatë njihet si arterosklerozë dhe mund të jetë shkak i shumë sëmundjeve të tjera kardiovaskulare e sidomos atakut kardiak.

Disa prej faktorëve që ndikojnë në nivelet e kolesterolit në gjak janë mosha, gjendja e përgjithshme shëndetësore, mënyra e të ushqyerit, historia familjare, etj.

Për këtë arsye, rekomandohet produkti natyral Coronagreen, i cili çon në normalitet nivelet e kolesterolit dhe triglicerideve.

– Mbani në normë presionin arterial; Presioni i lartë arterial është një faktor i madh rreziku për sëmundjet e zemrës. Për këtë arsye rekomandohet monitorim i herëpashershëm i presionit të gjakut.

– Mbani nën kontroll peshën; Obeziteti në të shumtën e rasteve lidhet drejtpërdrejt me faktorët e tjerë të rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare, si kolesteroli i lartë, nivelet e larta të triglicerideve, presioni i lartë arterial dhe diabeti.

– Merruni me aktivitet fizik; Aktiviteti fizik, qoftë edhe 30 minuta ecje çdo ditë, ka shumë përfitime shëndetësore ndër të cilat: forcon zemrën dhe përmirëson qarkullimin e gjakut. Marrja me aktivitet fizik ju ndihmon të mbani një peshë të shëndetshme dhe ndërkohë ul edhe nivelin e kolesterolit dhe presionin e gjakut, duke ulur në këtë mënyrë edhe rrezikun për t’u prekur nga sëmundjet e zemrës.

– Ndaloni alkoolin & duhanin; Tashmë dihen efektet e dëmshme që shkaktojnë jo vetëm në shëndetin e zemrës, por në të gjithë organizmin, pirja e duhanit dhe konsumi i alkolit.

Duhani shkakton dëme arteriosklerotike të enëve të gjakut, që në vetvete shkaktojnë sëmundje ishemike të zemrës, apo dhe infarkt. Konsumi i sasive të mëdha të alkoolit rrit nivelin e triglicerideve, presionin e gjakut si dhe mund të shkaktojë insuficiencë kardiake (pamjaftueshmëri të punës së zemrës).

– Menaxhoni stresin; Stresi është i lidhur me sëmundjet kardiake në shumë mënyra, duke filluar që nga rritja e presionit të gjakut e deri në atak kardiak. Praktikoni teknikat e relaksimit, si meditimi dhe frymëmarrja e thellë.

– Mbani nën kontroll diabetin; Diabeti dyfishon rrezikun e shfaqjes së sëmundjes së zemrës pasi me kalimin e kohës, normat e larta të sheqerit në gjak, mund të dëmtojnë enët e gjakut dhe fijet nervore që kontrollojnë zemrën dhe enët e gjakut. Pra, është me rëndësi vitale që të trajtoni diabetin në mënyrë natyrale.

– Sigurohuni që të përmbushni orët e nevojshme të gjumit dhe në mënyrë cilësore; Nëse nuk flini mjaftueshëm, rritet rreziku për presion të lartë arterial, obezitet dhe Diabet, të cilët më pas kthehen në shkaktarë për sëmundjet e zemrës. Të rriturit kanë nevojë për 7 deri në 9 orë gjumë çdo natë. Vlen të theksohet se, nëse vuani nga apneja e gjumit, rreziku i shfaqjes së sëmundjeve kardiovaskulare është akoma më i lartë.

– Konsumoni ushqime që forcojnë dhe ruajnë shëndetin e zemrës, si: Bajamet, kajsitë, arrat, farat e kungullit; i konsumoni midis vakteve.

– Hudhër; konsumimi i hudhrës në sallata të ndryshme ose me mjaltë përmirëson qarkullimin e gjakut dhe parandalon arteriosklerozën.

– Boronica; jo vetëm boronica por edhe luleshtrydhet ulin rrezikun e sulmeve në zemër, zgjerojnë enët e gjakut dhe largojnë stresin.

– Patatet e ëmbla; patatet janë ushqim i mirë për zemrën. Ato janë të pasura me kalcium dhe lehtësojnë qarkullimin e gjakut.

– Brokoli, spinaqi dhe lakra jeshile janë të pasur me antioksidantë, fibra, vitamina dhe minerale. Perimet jeshile janë ushqim supër i shëndetshëm për zemrën.
– Omega-3: Acidet yndyrore Omega-3, në veçanti, mund të ndihmojë në uljen e kolesterolit dhe presionin e gjakut, zvogëlon rrezikun e sulmit dhe infarktit në zemër në ata që vuajnë nga sëmundjet kardiovaskulare.

– Pini ujë mjaftueshëm (6-8 gota ujë në ditë).

– Merrni produkte bimore me efikasitet të lartë dhe përfitime të jashtëzakonshme për trajtimin e sëmundjeve të zemrës, nivelin e kolesterolit dhe triglicerideve, presionin e gjakut, diabetin, pastrimin e gjakut, etj.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook