Si ta mposhtni Diabetin në mënyrë natyrale

Si ta mposhtni Diabetin në mënyrë natyrale

 

Diabeti i tipit 2 është një sëmundje e rrezikshme që mund të çojë në shumë gjendje të tjera shëndetësore kur nuk menaxhohet siç duhet, duke përfshirë sëmundjen e veshkave, verbërinë, amputimin e këmbëve, dëmtimin e nervave dhe madje edhe vdekjen.

Diabeti i tipit 2 është një gjendje plotësisht e parandalueshme dhe e kthyeshme, dhe me ndryshimet në dietë dhe stilin e jetës, ju mund të zvogëloni shumë shanset për të marrë sëmundjen ose ta ndryshoni gjendjen nëse jeni diagnostikuar tashmë. Nëse jeni një nga miliona njerëz që luftojnë me simptomat e diabetit, filloni hapat për ta mposhtur natyrshëm që sot. Me planin tonë të dietës diabetike, ilaçet bimore të sugjeruara dhe rritjen e aktivitetit fizik, ju mund të rifitoni shpejt shëndetin tuaj dhe ta mposhtni diabetin në mënyrën natyrale.

Epidemia e Diabetit

Diabeti është rritur në përmasa “epidemike” dhe statistikat më të fundit të zbuluara nga Qendrat e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve thonë se 30.3 milionë amerikanë kanë diabet, duke përfshirë 7.2 milionë njerëz që as nuk ishin në dijeni të tij. Diabeti po prek njerëzit e të gjitha moshave, duke përfshirë 132,000 fëmijë dhe adoleshentë më të vegjël se 18 vjeç.

Prevalenca e prediabetit është gjithashtu në rritje, pasi vlerësohet se pothuajse 34 milionë të rritur në SHBA ishin prediabetikë në vitin 2015. Njerëzit me prediabet kanë nivele të glukozës në gjak që janë mbi normale, por nën pragun e përcaktuar të diabetit. Pa ndërhyrjen e duhur, njerëzit me prediabet ka shumë të ngjarë të bëhen diabetikë të tipit 2 brenda një dekade.

Përveç kostove financiare të diabetit, gjetjet më të frikshme janë komplikimet dhe kushtet bashkëekzistuese. Në vitin 2014, 7.2 milionë dalje nga spitalet u raportuan me diabet si diagnozë e listuar. Pacientët me diabet u trajtuan për sëmundje të mëdha kardiovaskulare, sëmundje ishemike të zemrës, goditje në tru, amputim të ekstremiteteve të poshtme dhe ketoacidozë diabetike.

Shkaku i diabetit

Diabeti është një sëmundje që lidhet me nivelet e larta të sheqerit në gjak. Kur ndaloni lëshimin dhe përgjigjen ndaj sasive normale të insulinës pasi keni ngrënë ushqime me karbohidrate, sheqer dhe yndyrna, ju keni diabet. Insulina, një hormon që shpërbëhet dhe transportohet në qeliza për t’u përdorur si energji, lëshohet nga pankreasi për të ndihmuar në ruajtjen e sheqerit dhe yndyrave. Por njerëzit me diabet nuk i përgjigjen siç duhet insulinës, gjë që shkakton nivele të larta të sheqerit në gjak dhe simptoma të diabetit.

Është e rëndësishme të theksohet se ka një ndryshim midis diabetit të tipit 1 dhe tipit 2. Këtu është një shpjegim i dy llojeve të diabetit dhe çfarë i shkakton këto kushte:

 1. Diabeti i tipit 1

Diabeti i tipit 1 zakonisht quhet “diabeti i të miturve” sepse priret të zhvillohet në një moshë më të re, zakonisht para se një person të mbushë 20 vjeç. Diabeti i tipit 1 është një sëmundje autoimune ku sistemi imunitar sulmon qelizat beta që prodhojnë insulinë në pankreas.

Dëmtimi i qelizave të pankreasit çon në një aftësi të zvogëluar ose paaftësi të plotë për të krijuar insulinë. Disa nga shkaqet e zakonshme që shkaktojnë këtë përgjigje autoimune mund të përfshijnë një virus, organizma të modifikuar gjenetikisht, metale të rënda ose ushqime si gruri, qumështi i lopës dhe soja.

Arsyeja pse ushqimet si gruri dhe qumështi i lopës janë lidhur me diabetin është sepse ato përmbajnë proteinat gluten dhe A1 kazeinë. Këto proteina mund të shkaktojnë rrjedhje të zorrëve, e cila nga ana tjetër shkakton inflamacion sistemik në të gjithë trupin dhe me kalimin e kohës mund të çojë në sëmundje autoimune.

Diabeti i tipit 1 rrallë rikthehet, por me ndryshimet e duhura dietike mund të shihen përmirësime të mëdha në nivelet e sheqerit në gjak dhe një person shpesh mund të zvogëlojë varësinë e tij ose të saj nga insulina dhe medikamentet.

 1. Diabeti i tipit 2

Diabeti i tipit 2 është forma më e zakonshme e diabetit dhe ndryshe nga diabeti i tipit 1, zakonisht shfaqet tek njerëzit mbi 40 vjeç, veçanërisht ata që janë mbipeshë. Diabeti i tipit 2 shkaktohet nga rezistenca ndaj insulinës, që do të thotë se hormoni i insulinës lëshohet, por një person nuk i përgjigjet siç duhet. Diabeti i tipit 2 është një çrregullim metabolik që shkaktohet nga sheqeri i lartë në gjak. Trupi mund të vazhdojë për një periudhë kohore duke prodhuar më shumë insulinë, por me kalimin e kohës vendet e receptorit të insulinës digjen. Përfundimisht, diabeti mund të prekë pothuajse çdo sistem në trup, duke ndikuar në energjinë, tretjen, peshën, gjumin, shikimin dhe më shumë.

Ka shumë shkaqe themelore të diabetit të tipit 2, dhe sëmundja zakonisht zhvillohet për shkak të një kombinimi faktorësh, duke përfshirë:

 • të kesh një dietë të varfër
 • mbipeshë
 • nivele të larta inflamacioni
 • duke jetuar një mënyrë jetese sedentare (ulur)
 • përjetimi i sasive të larta të stresit
 • të kesh një histori familjare të diabetit (veçanërisht një prind ose një vëlla/motër)
 • të kesh presion të lartë të gjakut ose një histori të sëmundjeve të zemrës
 • të kesh një gjendje hormonale (si hipertiroidizmi, sindroma e vezores policistike ose sindroma e Cushing)
 • ekspozimi ndaj toksinave, viruseve ose kimikateve të dëmshme
 • marrja e medikamenteve të caktuara (si ato që pengojnë prodhimin e insulinës).

Fatmirësisht, ka mënyra për të mposhtur diabetin në mënyrë natyrale.

Plani me 4 hapa për të mposhtur diabetin

 1. Hapi 1: Hiqni këto ushqime nga dieta juaj

Disa ushqime ndikojnë negativisht në nivelet e sheqerit në gjak, shkaktojnë inflamacion dhe shkaktojnë përgjigje imune. Për të rikthyer diabetin në mënyrë natyrale, hapi i parë është të hiqni këto ushqime nga dieta juaj:

 • Sheqeri i rafinuar: Sheqeri i rafinuar rrit me shpejtësi glukozën në gjak, dhe lëngjet e frutave dhe pijet e tjera me sheqer janë fajtorët më të mëdhenj. Këto forma sheqeri hyjnë me shpejtësi në qarkullimin e gjakut dhe mund të shkaktojnë rritje ekstreme të glukozës në gjak. Edhe pse ëmbëltuesit natyralë si mjalti i papërpunuar dhe shurupi i panjeve janë alternativa më të mira, ato ende mund të ndikojnë në nivelin e sheqerit në gjak, prandaj përdorni këto ushqime vetëm me raste. Opsioni juaj më i mirë është të kaloni në stevia, një ëmbëlsues natyral që nuk do të ketë aq shumë ndikim.
 • Drithërat: Drithërat, veçanërisht drithërat që përmbajnë gluten si gruri, përmbajnë sasi të mëdha karbohidratesh që zbërthehen në sheqer brenda vetëm disa minutave pas konsumimit. Gluteni mund të shkaktojë inflamacion të zorrëve, i cili ndikon në hormonet si kortizoli dhe leptina dhe mund të çojë në rritje të sheqerit në gjak. Provoni të hiqni të gjitha drithërat nga dieta juaj për 90 ditë pasi trupi juaj përshtatet me këtë program shërimi. Pastaj mund të provoni të sillni drithërat e lashta të mbirë përsëri në dietën tuaj në sasi të vogla.
 • Qumështi konvencional i lopës: Qumështi konvencional i lopës dhe produktet e qumështit duhet të eliminohen, veçanërisht për njerëzit me diabet të tipit 1. Qumështi mund të jetë një ushqim fantastik për balancimin e sheqerit në gjak nëse vjen nga dhi ose dele. Por qëndroni larg nga të gjitha format e tjera të qumështit sepse kazeina A1 e prodhuar nga lopët konvencionale do të dëmtojë trupin dhe do të shkaktojë një përgjigje imune të ngjashme me glutenin. Kur blini bulmet, blini vetëm produkte të papërpunuara dhe organike nga kafshët e rritura në kullota.
 • Alkooli: Alkooli mund të rrisë në mënyrë të rrezikshme sheqerin në gjak dhe të çojë në toksicitet të mëlçisë. Hulumtimet e publikuara në Annals of Internal Medicine zbuluan se kishte një rritje prej 43 për qind të incidencës së diabetit të lidhur me konsumimin e rëndë të alkoolit, i cili përkufizohet si tre ose më shumë pije në ditë. Birra dhe pijet e ëmbla janë veçanërisht të larta në karbohidrate dhe duhen shmangur.
 • Ushqimet OMGJ: misri OMGJ, soja dhe canola janë të lidhura me sëmundjet e veshkave dhe mëlçisë dhe mund të nxisin diabetin. I hiqni të gjitha ushqimet OMGJ dhe të gjitha ushqimet e paketuara nga dieta juaj. Zgjidhni produkte që janë të etiketuara organike ose pa OMGJ.
 • Vajrat e hidrogjenizuara: Hiqni vajrat e hidrogjenizuar dhe të thartë nga dieta juaj, duke përfshirë vajin vegjetal, vajin e sojës, vajin e farave të pambukut dhe vajin e kanolas. Për shkak se këto vajra përpunohen, trajtohen në temperatura shumë të larta dhe kombinohen me agjentë zbardhues dhe ngjyra artificiale, konsumimi i tyre është lidhur me shumë shqetësime shëndetësore, përfshirë diabetin.
 1. Hapi 2: Përfshini këto ushqime për të trajtuar Diabetin

Për të rikthyer ose parandaluar diabetin e tipit 2, shtoni ushqimet e mëposhtme në dietën tuaj:

 • Ushqime të pasura me fibra: Hulumtimet tregojnë se 90 për qind e popullsisë së SHBA-së nuk konsumon mjaftueshëm fibra në baza ditore. Ushqimet me fibra të larta ndihmojnë në ngadalësimin e përthithjes së glukozës, rregullojnë nivelet e sheqerit në gjak dhe mbështesin detoksifikimin. Synoni të hani të paktën 30 gramë fibra në ditë, të cilat mund të vijnë nga perimet (si lakrat e Brukselit, bizelet dhe angjinaret), avokadot, manaferrat, arrat dhe farat, veçanërisht farat chia dhe farat e lirit.
 • Ushqime të pasura me krom: kromi është një lëndë ushqyese që është e përfshirë në metabolizmin normal të karbohidrateve dhe lipideve. Ushqimet e pasura me krom mund të përmirësojnë faktorin e tolerancës së glukozës në trup dhe të balancojnë natyrshëm nivelet e glukozës në gjak. Ai luan një rol në rrugët e insulinës, duke ndihmuar në sjelljen e glukozës në qelizat tona, në mënyrë që të mund të përdoret për energjinë trupore. Brokoli ka sasinë më të madhe të kromit, por mund ta gjeni edhe te djathi i papërpunuar, fasulet jeshile, majaja e birrës dhe viçi i ushqyer me bar.
 • Ushqimet e pasura me magnez: Magnezi mund të ndihmojë në rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak sepse luan një rol në metabolizmin e glukozës. Hulumtimet tregojnë se diabeti shpesh lidhet me mungesën e magnezit. Ngrënia e ushqimeve të pasura me magnez, si spinaqi, farat e kungullit, bajamet, kosi dhe fasulet e zeza, mund të përmirësojnë simptomat e diabetit të tipit 2.
 • Yndyrna të shëndetshme: Acidet yndyrore me zinxhir të mesëm që gjenden në vajin e ullirit, kokosit dhe palmës së kuqe mund të ndihmojnë në balancimin e niveleve të sheqerit në gjak dhe ato shërbejnë si burimi i preferuar i karburantit për trupin. Përdorimi i qumështit të kokosit, ghee-së dhe gjalpit të ushqyer me bar mund të ndihmojë gjithashtu në balancimin e niveleve të sheqerit në gjak, prandaj përfshini këto ushqime në vaktet tuaja dhe smoothies. Disa kërkime në fakt sugjerojnë se një dietë me yndyrë të lartë dhe me pak karbohidrate e njohur si dieta keto mund të jetë një qasje e re për të rikthyer diabetin në mënyrë natyrale, megjithëse teknikisht nuk duhet të kaloni në ketozë për të arritur përfitimet e yndyrave të shëndetshme në trajtimin e diabetit.
 • Proteina të pastra: Ngrënia e ushqimeve proteinike ka një efekt minimal në nivelet e glukozës në gjak dhe mund të ngadalësojë përthithjen e sheqerit. Disa nga burimet më të mira të proteinave të pastra përfshijnë peshkun e egër, i cili përmban yndyrna omega-3 që reduktojnë inflamacionin, mish viçi i ushqyer me bar, pulë organike, thjerrëza, vezë dhe lëng kockash.
 • Ushqimet me ngarkesë të ulët glicemike: Indeksi glicemik i një ushqimi ju tregon për potencialin e ushqimit për rritjen e glukozës në gjak. Ushqimet që kanë një indeks të lartë glicemik shndërrohen në sheqer pasi hahen më shpejt se ushqimet me glicemi të ulët. Nëse jeni duke luftuar diabetin, përmbajuni ushqimeve me glicemi të ulët si perimet pa niseshte, frutat dhe manaferrat, arrat, farat, avokadot, kokosin, mishin organik, vezët, peshkun e egër dhe bulmetin e papërpunuar të kullotur.

Një përfitim i këtyre ushqimeve është se ato në përgjithësi nxisin humbjen e peshës, e cila është një faktor kryesor në kthimin e diabetit.

 1. Hapi 3: Ushtrime për të balancuar sheqerin në gjak

Ushtrimi redukton sëmundjet kronike dhe mund të ndihmojë në mposhtjen e diabetit në mënyrë natyrale. Studimet tregojnë se stërvitja përmirëson kontrollin e glukozës në gjak dhe mund të parandalojë ose vonojë diabetin e tipit 2, duke ndikuar gjithashtu pozitivisht në presionin e gjakut, shëndetin e zemrës, nivelet e kolesterolit dhe cilësinë e jetës.

Ushtrimi mbështet metabolizmin tuaj duke djegur yndyrën dhe duke ndërtuar muskuj. Për të parandaluar dhe shmangur diabetin, bëjeni ushtrimin pjesë të rutinës suaj të përditshme. Kjo nuk do të thotë që ju duhet të kaloni kohë në palestër. Format e thjeshta të aktivitetit fizik, si dalja jashtë dhe ecja për 20 deri në 30 minuta çdo ditë, mund të jenë jashtëzakonisht të dobishme, veçanërisht pas ngrënies.

Përveç ushtrimeve të ecjes dhe shtrirjes, provoni stërvitje kardio me intervale, si stërvitje me rrahje, ose stërvitje me peshë tre deri në pesë ditë në javë për 20-40 minuta. Trajnimi me shpërthim mund t’ju ndihmojë të digjni deri në tre herë më shumë yndyrë trupore sesa kardio tradicionale dhe mund të rrisë natyrshëm ndjeshmërinë ndaj insulinës. Ju mund ta bëni këtë në një biçikletë rrotulluese me intervale.

Trajnimi i forcës duke përdorur pesha të lira ose makineri rekomandohet gjithashtu, sepse ju ndihmon të ndërtoni dhe mbani muskuj, të cilët mbështesin metabolizmin e ekuilibruar të sheqerit në gjak.

 1. Hapi 4: Merrni këto Ilaçe bimore për Diabetin
 • Diacynth

Marrja e 1 kapsule 750 mg, tri herë në ditë me vaktet, ndihmon në përmirësimin e ndjeshmërisë ndaj insulinës. Pacientët që kanë përdorur Diacynth kanë raportuar përmirësim të konsiderueshëm në kontrollin e glicemisë dhe reduktime të konsiderueshme të hiperglicemisë dhe hiperinsulinemisë pasi përdorën Neurada vetëm për 20-40 ditë. Rezultate të tjera pozitive nga përdorimi i Diacynth përfshin nivele të reduktuara të kolesterolit dhe triglicerideve dhe eliminim të nevojës për ilaçe hipoglikemike.

 • Samegal

Marrja e një kapsule Samegal, 3 herë në ditë, ndihmon në përmirësimin e shënuesve të diabetit duke ulur nivelet e triglicerideve dhe duke rritur nivelet e kolesterolit HDL. Lëndët aktive të Samegal janë të nevojshme për funksionimin e duhur të insulinës, duke parandaluar intolerancën ndaj insulinës dhe reduktimin e inflamacionit.

 • Cardiagreen

Cardiagreen përmban antioksidantë që ndihmojnë në shndërrimin e glukozës në lëndë djegëse për trupin. Ilaçi përmirëson në mënyrë efektive ndjeshmërinë ndaj insulinës dhe redukton simptomat e neuropatisë diabetike, të tilla si dobësia, dhimbja dhe mpirja që shkaktohet nga dëmtimi nervor. Ndihmon gjithashtu në reduktimin dhe menaxhimin e simptomave të diabetit, duke përfshirë rezistencën ndaj insulinës, komplikimet e zemrës, dëmtimin e veshkave, dëmtimin e enëve të gjakut, çrregullimet e syve dhe parregullsitë hormonale.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook