Shkaqet e marramendjes gjatë ngritjes në këmbë

Shkaqet e marramendjes gjatë ngritjes në këmbë; Hipotensioni dhe sëmundje të tjera

 

A jeni ndjerë ndonjëherë të trullosur nga mendja kur jeni në këmbë? Cila është arsyeja për këtë? A është shkak për shqetësim apo jo? Këtu është informacioni i plotë.

Shpesh një person përjeton marramendje kur ngrihet në këmbë për shkak të shfaqjes së hipotensionit ortostatik. Por, çfarë është kjo gjendje? A konsiderohet arsyeja e vetme për t’u marrë mendët kur ngriheni në këmbë?

Marramendja kur ngrihesh në këmbë për shkak të presionit të ulët të gjakut (hypotension)

Kur një person ngrihet shpejt dhe papritmas nga një pozicion i ulur ose i shtrirë, gjaku papritmas nxiton në këmbë nën ndikimin e gravitetit dhe presioni i gjakut fillon të bjerë.

Zemra shpejton për të kontrolluar ndryshimin e papritur dhe enët e gjakut fillojnë të tkurren për të parandaluar mbledhjen e plotë të gjakut në këmbë, e cila njihet si hipotension ortostatik, që është shkaku kryesor i marramendjes gjatë ngritjes në këmbë.

Shkaqet e marramendjes gjatë ngritjes në këmbë për shkak të hipotensionit

Një grup faktorësh dhe sëmundjesh mund të shkaktojnë hipotension ortostatik, gjë që e bën atë një nga shkaqet e marramendjes gjatë ngritjes në këmbë, nga të cilat më të rëndësishmet janë:

– Anemia, ose mangësia në qelizat e kuqe të gjakut.

– Mangësia në vëllimin e gjakut.

– Shtatzënia.

– Sëmundja e zemrës dhe valvulave të saj.

– Diabeti.

– Sëmundjet e sistemit endokrin, të tilla si sëmundja e tiroides.

– Thatësira.

– Temperatura e lartë e ajrit.

– Qëndrimi shtrirë ose pushimi i zgjatur në shtrat.

– Semundja e Parkinsonit.

– Disa ilaçe si diuretikët, ilaçet për presionin e gjakut dhe ilaçet kundër depresionit.

– Mosha.

– Pirja e alkoolit.

Simptomat e hipotensionit ortostatik

Një nga simptomat më të rëndësishme është marramendja gjatë ngritjes në këmbë, por kjo nuk është e vetmja simptomë. Mund të shfaqen simptoma të tjera shoqëruese, të tilla si:

– Të përziera

– Rrahje të zemrës.

– Dhimbje koke ose migrenë.

– Dobësi e përgjithshme.

– Hutim dhe përhumbje.

– Shikim i turbullt.

– Simptoma të tjera të pazakonta siç janë: të fikët, dhimbje gjoksi, dhimbje në qafë dhe shpatulla.

Kushte dhe sëmundje të tjera që shkaktojnë marramendje gjatë ngritjes në këmbë

Ka disa shkaqe për marramendje gjatë ngritjes në këmbë, përveç rënies së presionit të gjakut, dhe këto janë më të rëndësishmet:

– Neuriti periferik, i cili është emri që i është dhënë një grupi sëmundjesh që dëmtojnë nervat e ekstremiteteve.

– Sulmi në zemër ose rrahjet e ngadalta të zemrës.

– Neuropatia autonome.

– Sëmundja Addison ose pamjaftueshmëria e veshkave.

– Zakonisht ndjenja e marramendjes zhduket kur qëndroni brenda disa sekondave, por nëse gjendja vazhdon dhe nuk ndihmon për të marrë të gjitha masat paraprake, duhet të konsultoheni me një mjek menjëherë.

Trajtimi i hipotensionit ortostatik

Trajtimi për hipotensionin ortostatik, i cili është një nga shkaqet kryesore të marramendjes, varet nga shkaku kryesor dhe së pari duhet të trajtohet shkaku kryesor i problemit.

Shpesh mjeku do të këshillojë pacientin të bëjë ndryshime të caktuara të jetës pasi të dijë shkakun dhe të arrijë një diagnozë të saktë, më të rëndësishmet prej të cilave janë:

– Pini mjaft lëngje çdo ditë, veçanërisht tek njerëzit që janë të dehidruar.

– Ngrihuni ngadalë dhe gradualisht nga një pozicion i shtrirë ose i ulur.

– Konsultohuni me mjekun tuaj për të ndryshuar disa ilaçe, nëse konstatohen se janë shkaku i marramendjes.

– Vishni çorape compressioni.

– Shmangni ecjen jashtë gjatë valëve të nxehta.

– Flini me kokën paksa të ngritur mbi nivelin e trupit.

– Shmangni ngrënien e sasive të mëdha të ushqimeve të pasura me karbohidrate dhe shmangni shtimin e kripës në ushqim.

– Bëni ushtrime të rregullta.

– Merrni produktin bimor CardiaGreen.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook