Problemet e trurit janë të lidhura me yndyrnat trans

Problemet e trurit janë të lidhura me ngrënien e ndonjë ushqimi me yndyrna trans, zbulon studimi

 

Miljona njerëz jetojnë aktualisht me sëmundjen e Alzheimerit, një gjendje potencialisht fatale që çon në një sërë efektesh shqetësuese duke përfshirë humbjen e kujtesës, ndryshimet e personalitetit dhe humbjen e pavarësisë. A mundet që yndyra të jetë një faktor kontribues në rënien njohëse të jetës që përjetojnë këta njerëz?

Po, sipas hulumtimeve përfshirë një studim të ri të botuar në revistën Neurology. Provat tashmë i kanë lidhur këto “Frankenfats” me diabetin dhe sëmundjet e zemrës – kështu që ne nuk mund të themi se dikush është me të vërtetë i befasuar kur mëson se konsumimi i këtyre yndyrave artificiale mund të dëmtojë trurin.

Yndyra trans, e “ndaluar” zyrtarisht në Sh.B.A, mund të rrisë rrezikun e sëmundjes së Alzheimerit deri në 75%

Yndyrnat trans të bëra artificialisht gjenden kryesisht në ushqimet e skuqura dhe të përpunuara (përfshirë kokoshkat me mikrovalë). Ato gjithashtu mund të gjenden natyrshëm në disa ushqime si mishi dhe qumështi, por të paktën disa studime sugjerojnë që yndyrnat trans që ndodhin natyrisht janë më pak të dëmshme për shëndetin e njeriut.

Në këtë studim të ri nga Neurologjia, studiuesit ndoqën më shumë se 1.600 burra dhe gra japonezë gjatë një dekade. Disa nga këta burra dhe gra kishin sëmundjen e Alzheimerit, dhe disa jo.

Pas analizimit të plotë të dietave dhe stilit të jetës së subjekteve dhe rregullimit të faktorëve të tjerë të njohur për rritjen e rrezikut të Alzheimerit, studiuesit zbuluan se njerëzit që kishin nivelet më të larta të molekulave të yndyrës në mostrat e tyre të gjakut kishin diku nga 52% në 74% më shumë të ngjarë të zhvillojnë çmenduri në krahasim me njerëzit me sasinë më të vogël të yndyrës në sistemin e tyre.

Produkte të lidhura fort me nivele më të larta të yndyrës së tepërt përfshinin pastat e ëmbla, margarinën, karamelet, croissants, kremrat jo të qumështit, akulloret, dhe biskotat e orizit (të cilat shpesh mbahen si ushqim për shëndetin).

Dhe sipas vetë FDA, “ndalimi” i yndyrave trans nuk do të thotë që yndyrnat nuk do të ekzistojnë më në këtë vend. Për shembull, nëse një shërbim i një produkti ushqimor përmban më pak se gjysmë gram yndyrë, ushqimi mund të etiketohet si “pa yndyrë”.

Dhe të mos harrojmë: edhe sasi të vogla të yndyrës së tepërt mund të jenë të dëmshme. Konsumimi i përsëritur i ushqimeve me 0,5 gram yndyrë mund dhe jep efekte negative për shëndetin në trupin dhe trurin tonë.

Mbroni shëndetin e trurit ndërsa plakeni me këto tre teknika të mbështetura në hulumtime

Përveç shmangies së ushqimeve të përpunuara rëndë dhe të mbushura me yndyrna trans dhe përbërës edhe më potencialisht të dëmshëm, këtu janë tre gjëra që mund të filloni të bëni sot për të mbrojtur trurin  dhe për të parandaluar rënien njohëse ndërsa plakeni:

  1. Angazhimi i një rutine të rregullt ushtrimesh; Ushtrimi aerobik është treguar se rrit prodhimin e faktorit neurotrofik të rrjedhur nga truri, si një “pleh” për qelizat e trurit.
  2. Hani shumë fruta dhe perime; Sigurisht, organike dhe të vendit – kur është e mundur – për të minimizuar ekspozimin ndaj kimikateve të padëshiruara.
  3. Mbani mendjen të stimuluar; Angazhohuni me aktivitete pasuruese si leximi, të mësoni hobi të reja, artizanat ose bëni enigma. Për më tepër, mos e nënvlerësoni rëndësinë e bashkëveprimeve shoqërore – të cilat kanë treguar se promovojnë mirëjetesën!

Bimët e Shkretëtirës për Shëndetin e Trurit dhe Kujtesën


Shëndeti i Trurit, veçanërisht shëndeti i kujtesës, përqëndrimit dhe mprehtësisë na jep fuqinë për të fuqizuar veten dhe për të arritur sukses në fusha të ndryshme. Këto ditë, njerëzit janë më të prirur të marrin suplemente bimore për të përmirësuar shëndetin e kujtesës në mënyrë natyrale.

Për të ofruar produktet bimore më të dobishme për kujtesën dhe përqendrimin, ne kemi kombinuar bimë të shkretëtirës me bimë të tjera që përmirësojnë shëndetin e kujtesës, përqëndrimin dhe mprehtësinë mendore, në produktet bimore të mëposhtme. (Shtypni mbi foto)

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook