Zbulohet shkaku kryesor i rrezikut të Pneumonisë

Zbulohet shkaku kryesor i rrezikut të Pneumonisë

 

Pneumonia është një nga vrasësit më të këqij për njeërzit e moshuar duke u renditur si shkaku i gjashtë kryesor i vdekjes tek njerëzit 65 vjeç dhe më të vjetër. Me numra që befasojnë deri në një milion shtrime në spital nga kjo sëmundje çdo vit, ju jeni me fat që ta kaloni një sezon dimri pa u kapur prej saj, nëse nuk i kushtoni kujdes parësor shëndetit.

Në shumë raste, të qenurit mbi moshën 65 vjeç rrit mundësinë që ushqyesit të mos përvetësohen në mënyrë efikase. Në fakt, edhe me një dietë të shëndetshme (në çdo moshë), kequshqyerja mund të jetë akoma një problem – duke e bërë të vështirë për disa madje të mbajnë një peshë të shëndetshme të trupit – veçanërisht nëse trupi është i ngopur me toksina si merkur ose alumini.

E thënë thjesht, një gjendje e dobët ushqyese do të rrisë shumë rrezikun e pneumonisë, veçanërisht kur ne plakemi.

Rreziku i pneumonisë; Pse mungesa e vitaminave të tretshme në yndyrë nuk duhet të injorohet

Nëse e gjeni veten në këtë kategori të kequshqyerjes së mundshme, nivelet e vitaminës së tretshme në yndyrë mund të jenë shumë të ulëta.

Për shembull, studimet kanë zbuluar se ata që kanë nivele të ulëta të vitaminës D, janë 2.6 herë më shumë të predispozuar për pneumoni në krahasim me të rriturit me nivele normale. Kjo është veçanërisht e vërtetë për rastet CAP (pneumoni të fituara nga Komuniteti).

Vitamina E zbulohet gjithashtu se ka efekte të favorshme në CAP me 63% shanse më të ulëta të ri-shtrimit në spital pasi të keni pneumoni CAP.

Lidhja e higjienës orale për të cilën flasin shumë pak

Ata që ende e gjejnë veten duke u prekur nga pneumonia me nivele adekuate të vitaminës, mund t’i fajësojnë dhëmbët dhe mishrat e dhëmbëve. Çuditërisht për shumë njerëz, bakteret nga goja mund të jenë një shkak rrënjësor i infeksioneve në mushkëri.

Ata që vizitojnë dentistin e tyre biologjik – në mënyrë të rregullt – kanë shumë më pak gjasa të kenë pneumoni sesa ata që nuk e bëjnë, madje edhe në mesin e popullatës në plakje. Disa këshilla përfshijnë: larjen e dhëmbëve siç duhet (2 herë në ditë), përdorimin e një hidrofoli – për të mirëmbajtur mishrat e shëndetshëm dhe vajrat thelbësorë si, karafil, speca dhe neem.

Një studim i vitit 2015 ka një zgjidhje të thjeshtë. Nëse nuk mund ta bëni atë tek dentisti, një zakon i përditshëm i gargarës me ujë të kripës së detit mund të jetë po aq i dobishëm për zvogëlimin e infeksioneve në traktin e sipërm respirator. Ky lloj infeksioni zakonisht paraprin një rast pneumonie.

Zgjidhje për një sistem imunitar me funksionim të ulët

Pneumonia është pre e një sistemi imunitar të ulët. Vitamina C, një vitaminë e tretshme në ujë që shpesh merret për të ndaluar ftohjen e zakonshme, është zakonisht shumë e ulët në pacientët me pneumoni.

Në të vërtetë, ka shumë sëmundje që mund të zgjidhen duke ruajtur nivele adekuate të vitaminës C. Vitamina C mund të prodhojë efekte të ngjashme si antibiotikët, por nuk çekuilibron florën e zorrëve ashtu si veprojnë antibiotikët.

Nëse tashmë keni pneumoni dhe jeni duke kërkuar të shëroheni shpejt, produkti bimor “LUNG & BRONCHIAL” mund të sigurojë lehtësimin e nevojshëm. Në studimet e pacientëve me pneumoni, ata që kanë marrë Lung & Bronchial përveç antibiotikëve normal, kanë pasur  qëndrime më të shkurtra spitalore, ethe që zgjidheshin më shpejt, ritme më të larta të rikuperimit dhe aspak dështime të trajtimit.

Kujdesi për Mushkëritë


Produkte nga bimët e shkretëtirës në mbështetje të pacientëve me sëmundje dhe probleme të ndryshme në sistemin e frymëmarrjes, duke përfshirë: Astma, Alergjitë, Sinusitis, Rhinitis, Polipet Nazale, Chronic Bronchitis, Pneumonia, Emphysema, Chronic Obstructive Pulmonary Disease, Influenza, Turbeculosis, Chest Trauma, dhe sindromën apo efektet afatgjata post-COVID-19 (Lodhja, Gulçim ose vështirësi në frymëmarrje, Kolla, Dhimbje kyçesh, Dhimbje gjoksi, Probleme me kujtesën, përqendrimin ose gjumin, Dhimbje muskulore ose dhimbje koke, Rrahje të shpejta ose të rrahura të zemrës (Coronagreen duhet te merret perkrah kesaj pakete per problemet e zemres), Humbja e nuhatjes ose shijes, Depresioni ose ankthi (Ardavana duhet te merret perkrah kesaj pakete), Ethe, Marramendje kur qëndroni në këmbë, Simptoma të përkeqësuara pas aktiviteteve fizike ose mendore), etj.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook