Zbuloni 5 Kura të fuqishme shtëpiake për Dhimbjen e Fytit

Zbuloni 5 Kura të fuqishme shtëpiake për Dhimbjet e Fytit

 

Dhimbja e fytit është një simptomë e pakëndshme dhe e dhimbshme që normalisht është faza e parë e një sërë çështjesh shëndetësore. Për shembull, ftohja, gripi, infeksionet virale dhe kullimi i lidhur me alergjitë mund të shkaktojnë dhimbje të fytit. Sigurisht, për shumë njerëz, shkuarja te mjeku nuk është gjithashtu një përvojë aq e këndshme.

Fatmirësisht, ka shumë ilaçe shtëpiake që janë përdorur për qindra vjet, që do të lehtësojnë dhimbjen tuaj. Dhe, po, shumë nga këta përbërës mund të gjenden lehtësisht brenda shtëpisë tuaj.

Provoni KËTO ilaçe të thjeshta shtëpiake që funksionojnë për bukuri

  1. Edhe pse shumë njerëz besojnë se supa e pulës e bërë në shtëpi është një përrallë e grave të vjetra, ajo është mjaft e dobishme për dhimbjen e fytit, kur bëhet siç duhet dhe me përbërësit më të freskët. Përgatitja e lëngut të supës, duke zier disa gjokse pule, ruan vajrat natyrale dhe lëndët ushqyese në bazë.

Shtoni një sasi të vogël qepë dhe një karotë të prerë në feta ose dy, dhe do të keni përgatitjet e supës së shëndetshme që do të qetësojë fytin tuaj dhe do të forcojë sistemin tuaj imunitar. Nëse dëshironi pak teksturë, përzieni pak oriz të zier ose petë dhe shtoni pak pulë të grirë përsëri në tenxhere.

  1. Natyrisht, nëse nuk dëshironi të hani supë pule, mund të provoni çaj me rrënjë jamballi.
  2. Një luftëtar i fuqishëm i viruseve që shpesh anashkalohet nga mjekët

Çaj i gjetheve të ullirit është një nga antiviralët më të fuqishëm të natyrës. Ai bllokon aftësinë e një virusi për t’u riprodhuar. Vetitë antimikrobike dhe antioksidante nxisin mekanizmat mbështetës të trupit. Fagocitoza ndodh kur qelizat imune (ose fagocitet) rrethojnë dhe fillojnë të sulmojnë patogjenët, duke shkaktuar dhimbje në fyt.

Kur merret në shenjat më të hershme të dhimbjes së fytit, çaj i gjetheve të ullirit mund të largojë shqetësimin shumë më shpejt.

  1. Jepini trupit tuaj atë që i nevojitet për të luftuar viruset

Vitamina C është vërtetuar vazhdimisht se është një nga lëndët ushqyese më efektive kur bëhet fjalë për të luftuar simptomat e shëmtuara. Është mirë të konsumoni ushqime organike që përmbajnë një bollëk të vitaminës C.

Lëngu i qershisë, papajat dhe luleshtrydhet ofrojnë një bollëk të vitaminës C, pa rritur prodhimin e mukusit. Edhe pse portokallet dhe domatet janë të pasura me C, ato mund të bëjnë që trupi të prodhojë mukozë shtesë, gjë që mund të shkaktojë përkeqësimin e dhimbjeve të fytit. Ngrënia e qershive të freskëta, luleshtrydheve dhe papajas do të qetësojë dhimbjen e fytit dhe do t’i japë trupit tuaj atë që i nevojitet për t’u ndjerë më mirë shpejt.

  1. Marrja e këtyre dy bimëve mund të bëjë mrekulli për shëndetin tuaj

Echinacea dhe Goldenseal janë dyshja dinamike e bimëve. Të dyja janë efektive si antibakteriale, por janë vetitë antivirale të Goldenseal që i bëjnë ato kaq të dobishme kur bëhet fjalë për trajtimin e dhimbjeve të fytit. Marrja e kësaj përzierje të veçantë të bimëve menjëherë pasi të filloni të ndjeni shenjat e para të dhimbjes së fytit do të shkurtojë kohëzgjatjen e virusit me ditë.

Ashtu si antibiotikët që ju përshkruan mjeku, këto barishte do të shkatërrojnë patogjenët e padëshiruar që shkaktojnë simptomat tuaja pa prishur ekuilibrin delikat në zorrën tuaj.

Nëse filloni të vini re shenjat e para të dhimbjes së fytit, jini proaktiv dhe filloni të merrni kontrollin e situatës.

Mbani mend, disa nga ilaçet më të mira që do të gjeni ndonjëherë janë tashmë në raftet e kuzhinës tuaj. Natyra na ofron atë që na nevojitet për t’u kujdesur për shumë nga problemet tona më të zakonshme, pavarësisht nga ato që mund të përpiqen të na thonë shumë profesionistë mjekësorë.

Pra, përfitoni nga disa nga ilaçet e vjetra shtëpiake të gjyshes suaj. Ju thjesht mund të zbuloni se ndiheni më mirë shumë më shpejt dhe jeni në gjendje të ktheheni në rutinën tuaj në vetëm disa ditë në vend të një jave ose më shumë.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook