Pneumonia; Shkaqet, Simptomat dhe Zgjidhjet Natyrale

Pneumonia; Shkaqet, Simptomat dhe Zgjidhjet Natyrale

 

Askujt nuk i pëlqen të jetë i sëmurë, sidomos me pneumoni. Pneunomia është një infeksion që irriton qeset e ajrit në mushkëri, dhe shkaktohet nga bakteret, viruset ose kërpudhat. Pneumonia shkakton kollë me mukus, vështirësi në frymëmarrje dhe ethe. Nëse jeni duke përjetuar simptoma të pneumonisë, është e rëndësishme që ta trajtoni atë herët, pasi ndonjëherë simptomat mund të bëhen të rënda apo edhe të rrezikshme për jetën. Për fat të mirë, ekziston një numër i mënyrave natyrale që mund të ndihmojnë shërimin e saj.

Në këtë artikull, do të mësoni se çfarë është pneumonia dhe simptomat e saj. Do të kuptoni disa faktorë kryesorë që mund të dëmtojnë sistemin tuaj imunitar dhe rrisin rrezikun e pneumonisë. Më pas do të gjeni zgjidhjet më të mira natyrore për pneumoninë që ju ndihmojnë të shëroheni shpejt dhe të parandaloni infeksionin ose sëmundjen e ardhshme.

Çfarë është Pneumonia

Pneumonia është një inflamacion i qeseve të ajrit në njërën ose të dy mushkëritë, i shkaktuar nga një infeksion. Përkundër bronkitit, i cili ndikon vetëm në tubat bronkial, pneumonia është një infeksion që arrin dhe shkakton dëme në indet e mushkërive. Nëse keni pneumoni, qeset e ajrit mbushen me qelb ose lëngje që shkaktojnë kollitje, vështirësi në frymëmarrje, të dridhura dhe ethe.

Pneumonia është veçanërisht e rrezikshme tek njerëzit më të vjetër se 65 vjeç, fëmijët e vegjël, foshnjat dhe këdo që ka një sistem të dobësuar imunitar ose probleme serioze shëndetësore.

Bronkopneumonia është gjithashtu një lloj pneumonie që shkakton inflamacion në alveola. Dikush me bronkopneumoni mund të ketë probleme me frymëmarrjen sepse rrugët e tij të frymëmarrjes janë të ngushta. Për shkak të inflamacionit, mushkëritë e tyre mund të mos marrin ajër të mjaftueshëm. Simptomat e bronkopneumonisë mund të jenë të lehta ose të rënda.

Pneumonia lobare prek një ose më shumë seksione (lobe) të mushkërive. Pneumonia bronkiale (e njohur edhe si bronkopneumonia) prek zona në të dy mushkëritë.

Shkaku më i zakonshëm i bronkopneumonisë është një infeksion bakterial i mushkërive, si Streptococcus pneumoniae dhe Haemophilus influenza tip B (Hib). Infeksionet virale dhe kërpudhore të mushkërive mund të shkaktojnë gjithashtu pneumoni.

Simptomat kryesore të pneumonisë

 • Ethe
 • Kollitje, zakonisht me gëlbazë (mukozë)
 • Dhimbje në kraharor që përkeqësohet kur kollitesh ose merr frymë
 • Gulçim
 • Djersitje ose drithërimë
 • Lodhje
 • Humbje e oreksit
 • Të përziera ose të vjella
 • Dhimbje koke.

Simptomat mund të jenë nga të lehta deri në rrezik për jetën. Fëmijët nën 5 vjeç mund të pësojnë mbajtje fryme ose frymëmarrje të shpejtë. Foshnjat mund të mos shfaqin ndonjë simptomë të zakonshme ose mund të pësojnë energji të ulët, probleme me pirjen ose ngrënien, ose të vjella. Njerëzit e moshuar mund të shfaqin simptoma më të buta, temperaturë më të ulët të trupit ose konfuzion.

Pneumonia Bakteriale kundër asaj Virale

Ekzistojnë disa lloje të pneumonisë të shkaktuara nga agjentë të ndryshëm infektivë:

 • Pneumonia bakteriale: Është forma më e zakonshme e pneumonisë. Shpesh shkaktohet nga bakteri Streptococcus pneumonia, por gjithashtu mund të jetë rezultat i pneumonisë Mycoplasma, Haemophilus influenza, Legionella pneumophila ose infeksione të tjera bakteriale.
 • Pneumonia virale: Kjo formë është zakonisht një lloj pneumonie më e butë. Mund të shkaktohet nga virusi i gripit, virusi sinkytial i frymëmarrjes (RSV) ose rinovirusi (ftohja e zakonshme). Kjo lloj pneumonie zakonisht përmirësohet pa asnjë trajtim brenda një deri në tre javë, megjithatë, mjetet natyrore janë të dobishme për të shpejtuar rrjedhën e sëmundjes.
 • Pneumonia kërpudhore: Kjo është forma më pak e zakonshme që zakonisht ndodh tek njerëzit me sistem imuniteti të dobësuar. Shkaktohet nga kërpudhat nga mbeturinat e tokës ose shpendët, përfshirë Pneumocystis jirovecii, speciet Cryptococcus, ose speciet Histoplasmosis.

5 Aktivitete jetese që dëmtojnë sistemin tuaj imunitar

Për të parandaluar pneumoninë, është e rëndësishme që të keni një sistem të fortë imunitar që mund të mbrojë trupin nga infeksionet dhe komplikimet. Ka 5 aktivitete kryesore të jetesës që mund të dëmtojnë sistemin tuaj imunitar dhe t’ju bëjnë më të prekshëm ndaj infeksioneve dhe pneumonisë.

Është e rëndësishme të jeni të vetëdijshëm për këto gjëra dhe të jeni të sigurt për të bërë atë që mundeni për të zvogëluar ose shmangur këto çështje. Ju duhet të jeni proaktiv nëse doni të parandaloni gripin dhe pneumoninë.

 1. Sheqeri dhe sistemi imunitar

Sheqeri është armiku numër një i shëndetit dhe sistemit imunitar. Sheqeri ushqen baktere të këqija në zorrë duke rritur rrezikun e inflamacionit dhe sëmundjeve. Ai ushqen parazitë për të inkurajuar rritjen e indeve anormale dhe rritjen kanceroze. Sheqeri privon gjithashtu trupin nga lëndë ushqyese të rëndësishme që forcojnë imunitetin, siç është zinku, vitamina C dhe glutathione. Sheqeri nuk është shoku ynë.

Në vitet 1970, një doktor i quajtur Dr. John Ely bëri një lidhje interesante midis sheqerit, vitaminës C dhe sistemit imunitar. Ai zbuloi teorinë e Glukozës-Askorbate-Antagonizmike (GAA), e cila i ndihmoi botës të kuptonte se glukoza (sheqeri) dhe askorbati (vitamina C) kanë një përbërje kimike shumë të ngjashme. Pse është një problem? Si vitamina C dhe sheqeri varen nga hormoni pankreatik, insulina dhe sinjalizimi i tij për t’u futur në qelizat tona.

Për shkak të kësaj, vitamina C dhe sheqeri përfundojnë duke konkurruar me njëri-tjetrin. Nëse hani shumë sheqer, kjo do të kufizojë vitaminën C të hyjë në qelizat tuaja. Kjo do të thotë që trupi duhet të pompojë më shumë insulinë për të marrë oksigjen të mjaftueshëm në qeliza, dhe kjo është e dëmshme për shëndetin.

Vitamina C është kritike për të trajtuar stresin oksidues. Ndihmon për të luftuar patogjenët, të tilla si bakteret, viruset dhe mikroorganizmat e tjerë në trupin tonë. Nëse sheqeri ndalon vitaminën C të mbështesë trupin tonë, sistemi ynë dobësohet dhe bëhet më i prekshëm nga sëmundjet, kështu rritet rreziku edhe për pneumoni.

 1. Dehidrimi kronik

Hidratimi i duhur është absolutisht thelbësor për sistemin imunitar, sistemin nervor, qarkullimin, nivelet e energjisë, të gjitha funksionet e organeve dhe shëndetin e përgjithshëm. Dehidratimi kronik mund të çojë në hyrjen e histaminës në trup. Histamina është një kimikat që është i përfshirë me reagimin imunitar në trup.

Kur dehidratoheni dhe organet tuaja nuk marrin lëngje të mjaftueshme, niveli i histaminës do të rritet. Kjo mund të rrisë gjithashtu inflamacionin, alergjitë, problemet e sistemit imunitar, çështjet e tretjes, dhimbjen e kokës dhe dhimbjet kronike. Dehidratimi mund t’ju bëjë më të prekshëm ndaj sëmundjeve dhe mund të ngadalësojë shërimin.

 1. Pirja e ujit të çezmës

Uji është një nevojë themelore e njeriut që është thelbësor për sistemin imunitar dhe shëndetin e përgjithshëm. Ndërsa mos pirja e mjaftueshme e ujit shpesh është problemi, njerëzit shpesh harrojnë se sa kritike është t’i kushtohet vëmendje llojit të ujit që pinë. Ju mund të mos e dini këtë, por uji komunal mund të jetë shumë toksik.

Mjerisht, uji i çezmës është i ngarkuar me kimikate të padukshme mjedisore, të tilla si klori, DBP, arseniku, fluori dhe metale të rënda. Këto toksina janë shumë të dëmshme për sistemin imunitar dhe shëndetin e përgjithshëm. Pirja e ujit të pastër duke përdorur një sistem osmozë të kundërt me cilësi të lartë ose ujë mineral me cilësi të lartë ose ujë burimi është thelbësore nëse doni të keni një sistem të fortë imunitar dhe të arrini një shëndet optimal.

 1. Privimi nga gjumi

Gjumi është një tjetër nga nevojat themelore njerëzore. Pse? Ai lejon trupin të pushojë, riparohet dhe rinovohet. Pengimi kronik i gjumit mund të jetë i dëmshëm për shëndetin. Ai mund të rrisë proceset inflamatore të trupit, reagimin ndaj stresit dhe koordinimin më të ulët të imunitetit.

Kjo do të thotë që privimi i gjumit e bën trupin më të prekshëm edhe nga pneumonia. Marrja e 7 deri në 9 orë gjumë cilësor në mënyrë të rregullt është një çelës absolut për një sistem imunitar të shëndetshëm.

 1. Qëndrimi në ambiente të mbyllura

Qëndrimi shumë kohë brenda shtëpisë mund të bëhet një problem serioz dhe i dëmshëm për shëndetin. Problemi është se shumë kohë brenda shtëpisë rrit ekspozimin ndaj ndotësve të brendshëm toksikë që mund të dëmtojnë sistemin imunitar.

Ju humbisni gjithashtu nga përfitimet e vitaminës D nga dielli, elektronet nga toka kur ecni ose qëndroni zbathur në tokë dhe ajrin e pastër. Kalimi shumë kohë në ambiente të mbyllura mund të rrisë gjithashtu rrezikun për motivim të ulët dhe një mënyrë jetese të ulur.

Përdorni këto 9 zgjidhje Natyrore për shërimin nga Pneumonia

Provoni këto 12 zgjidhje natyrale për rikuperimin e pneumonisë, për të forcuar sistemin imunitar, dhe për t’u rikthyer shpejt në këmbë.

 1. Hani lehtë dhe hidratohuni mirë

Pavarësisht nëse jeni i shëndetshëm apo i sëmurë, ushqimi dhe hidratimi janë thelbësore për shëndetin e sistemit imunitar. Nëse jeni duke përjetuar simptoma të pneumonisë dhe doni të rikuperoheni shpejt, është e rëndësishme që të ushqeni trupin me ushqim të shëndetshëm. Ne rekomandojmë që të hani lehtë. Mos e mbingarkoni trupin me ushqime të rënda ose shumë ushqime.

Hiqni sheqerin e rafinuar, vajrat e rafinuar, ushqimin e skuqur thellë, ushqimet e përpunuara, ushqimet e shpejta, përbërësit artificialë dhe çdo vakt të rëndë ose të madh. Në vend të kësaj, hani zarzavate hidratuese, perime, fruta me indeks të ulët glicemik, barishte, erëza, ushqime të fermentuara dhe yndyrna të shëndetshme. Përqendrohueni në ushqime të lëngshme që përbëhen nga supa të eshtrave, lëngje të gjelbërta dhe çaj bimor.

Rekomandimi i përgjithshëm është që të pini 8 deri në 10 gota ujë minimumi në ditë. Sidoqoftë, nëse keni të bëni me pneumoni ose ndonjë sëmundje tjetër, duhet të pini më shumë. Sigurohuni që të pini ujë të pastër.

 1. Ushqime për të mbështetur shëndetin imunitar

Ngrënia e ushqimeve që rritin imunitetin është thelbësore për shërimin e pneumonisë. Këto ushqime janë të dendura në ushqyes, të pakta në sheqer dhe janë të pasura me fitonutrient. Ato përfshijnë zarzavate, perime, barishte, erëza, ushqime të fermentuara, fruta dhe yndyrna të shëndetshme.

Sidoqoftë, disa ushqime kanë veti më të larta nxitëse të imunitetit sesa të tjerët. Nëse dëshironi të rikuperoheni nga pneumonia shpejt, është e rëndësishme që të përfshini këto 8 ushqime kryesore që mbështesin imunitetin në dietën tuaj ditore:

 • Limonët dhe lime: Limonët dhe lime janë të bollshëm në vitaminë C dhe antioksidantë, dhe gjithashtu janë të dobishëm për alkalizimin dhe pastrimin e trupit.
 • Supë me kocka: Supa kockore është shumë e lartë me vitamina dhe minerale dhe veçanërisht e dobishme për kushtet e frymëmarrjes.
 • Hudhra: Hudhra është një nga ushqimet më të mira anti-inflamatore që mbështet sistemin imunitar dhe që mund të luftojë në mënyrë efektive infeksionet.
 • Qepa: Ashtu si hudhra, qepët janë ushqime fantastike që ndihmojnë në luftimin e infeksionit, forcojnë sistemin imunitar dhe zvogëlojnë inflamacionin.
 • Uthulla e mollës: Uthulla e mollës është plot me fuqi dezinfektuese kundër viruseve dhe bakterieve më rezistente dhe ofron mbështetje antioksiduese.
 • Vaj ullirit: Vaj i ullirit është i lartë në yndyrna të shëndetshme monosaturë, të cilat janë të shkëlqyeshme për sistemin imunitar.
 • Xhenxhefili: Xhenxhefili është një erëz e fuqishme që ndihmon në uljen e inflamacionit, përmirësimin e shëndetit imunitar, zvogëlimin e dhimbjes së fytit dhe lehtësimin e dhimbjeve.
 • Kërpudhat: Kërpudhat medicinale janë përdorur me shekuj për përfitimet që rritin imunitetin dhe për vetitë anti-inflamatore.
 1. Gjumi i mirë, ushtrimi i lehtë dhe ajri i freskët

Gjumi i mirë, ajri i pastër dhe lëvizja e lehtë nuk janë vetëm kritike për një sistem imunitar të shëndetshëm, por janë thelbësore për shërimin nga pneumonia. Pushoni sa më shumë që të jetë e mundur. Shmangni sheqerin, kafeinën dhe ushqimet e rënda që mund t’ju mbajnë zgjuar. Përdorni shtretërit dhe jastëkët e rehatshëm.

Sigurohuni që të merrni pak ajër të pastër. Nëse jetoni në një klimë më të ftohtë ose ndjeheni shumë të sëmurë, mund të mos rekomandohet një shëtitje. Sidoqoftë, vishuni mjaftueshëm ngrohtë dhe dilni jashtë për disa minuta ose dilni nga dhomat tuaja për pak. Nëse mundeni, shkoni për shëtitje. Nëse është mjaft ngrohtë, uluni jashtë ose bëni disa hapa.

Kryeni ushtrime të lehta. Ndërsa ushtrimi i rëndë nuk rekomandohet nëse keni pneumoni, mund të përfitoni nga disa shtrirje dhe një shëtitje e shkurtër. Dëgjojeni trupin tuaj dhe bëni aq sa të mundeni.

 1. Përdorni balsam hudhre për Pneumoninë

Për të përmirësuar simptomat e pneumonisë ose ndonjë gjendje tjetër të frymëmarrjes, ne rekomandojmë balsamin e hudhrës të bërë në shtëpi. Është i thjeshtë për t’u bërë, i lehtë për t’u përdorur, por është tepër i fuqishëm për kollat ​​dhe ftohjet. Ja se si mund ta bëni:

Do t’ju duhen:

 • 8 thelpi hudhra të qëruar
 • 1/3 filxhan vaj kokosi
 • 10 pika vaj livande (është jashtëzakonisht qetësues dhe qetësues)

Si ta përdorni:

 • Fërkojeni në thembrat e këmbëve. Vishni çorape për të ndihmuar në mbajtjen e balsamit në vend.
 • Fërkojeni në gjoks.
 • Përsëriteni çdo 2 deri në 3 orë derisa gjendja juaj të përmirësohet.
 1. Pini çaj bimor

Pirja e çajit bimor është jashtëzakonisht e dobishme për prishjen e mukusit, qetësimin e kollës, lehtësimin e dhimbjes, forcimin e sistemit imunitar, zvogëlimin e simptomave të pneumonisë dhe shpejtimin e shërimit. Një nga çajet e mira për pneumoni dhe kushtet e frymëmarrjes është çaji Echinacea.

Bima e echinacea është përdorur me shekuj për vetitë e saj medicinale për të stimuluar sistemin imunitar për të luftuar gripin, ftohjen e zakonshme dhe infeksionet e tjera. Ky çaj i shijshëm zvogëlon inflamacionin dhe dhimbjen, ndërsa lufton gjithashtu patogjenët e dëmshëm që shkaktojnë sëmundje.

 1. Vajrat esencialë difuzivë

Vajrat esencialë kanë një numër përfitimesh shëndetësore. Përhapja e vajrave esencialë të caktuar, përfshirë eukaliptin, rozmarinë, frankincens, rigon, trumzë, barbarozë, kanellë, arrëmyshk, bergamot, selvi, dhe vaji i pemës së çajit mund të ndihmojnë në hapjen e rrugëve të frymëmarrjes, përmirësimin e kollës, uljen e mukusit, pastrimin e sinuseve, dhe përmirëson dhimbjen e fytit.

Vajrat esencialë nuk janë për të gjithë. Disa njerëz mund të jenë të ndjeshëm ndaj disa vajrave esenciale ose të veçantë, veçanërisht kur i përhapin ato. Është e rëndësishme që të filloni me një sasi më të vogël ose më mirë akoma, të provoni një sasi të vogël kur nuk jeni të sëmurë.

 1. Rritni nivelet e Vitaminës C

Ju keni dëgjuar për përfitimet e vitaminës C. Kur sëmureshit në fëmijëri, mamaja ndoshta ju jepte pak portokall ose lëng portokalli së bashku me supën e saj të famshme të pulave për shërim. Ju mund të bëni të njëjtën gjë me fëmijët tuaj. Nuk është përrallë e disa grave të vjetra. Kërkimet në të vërtetë kanë treguar se vitamina C është një nga vitaminat më kritike për sistemin imunitar dhe është shumë e dobishme për infeksionet e mushkërive dhe të frymëmarrjes.

Ushqimet e pasura me vitaminë C përfshijnë: limon, lime, portokall, mandarina, grejpfruta, guava, luleshtrydhe, papaja, ananas, kivi, spece të gjelbra të ëmbëla, brokoli dhe filizat e Brukselit.

 1. Vitamina D dhe Zinku

Kur bëhet fjalë për vitamina ose minerale për mbështetjen e sistemit imunitar, vitamina C zakonisht zë vendin e parë dhe merr gjithë vëmendjen. Sidoqoftë, vitamina D dhe zinku janë po aq të rëndësishme për sistemin imunitar dhe për shërimin nga pneumonia. Pavarësisht se janë kaq të rëndësishme, shumica e njerëzve thjesht nuk marrin sa duhet prej asnjërit prej tyre.

Drita e diellit është mënyra më e mirë për të marrë mjaftueshëm vitaminë D.

Një nga mënyrat më të mira për të marrë zink të mjaftueshëm është të hani ushqime të pasura me zink, duke përfshirë farat e kungullit, spinaqin, salmonin dhe qumështin e ushqyer me bar.

Mos prisni derisa të sëmureni. Marrja e vitaminës D dhe zinkut çdo ditë është gjithashtu e rëndësishme për parandalimin e pneumonisë, infeksioneve, sëmundjeve të frymëmarrjes dhe problemeve të mushkërive.

 1. Kujdesi për Mushkëritë


  Produkte nga bimët e shkretëtirës në mbështetje të pacientëve me sëmundje dhe probleme të ndryshme në sistemin e frymëmarrjes, duke përfshirë: Astma, Alergjitë, Sinusitis, Rhinitis, Polipet Nazale, Chronic Bronchitis, Pneumonia, Emphysema, Chronic Obstructive Pulmonary Disease, Influenza, Turbeculosis, Chest Trauma, dhe sindromën apo efektet afatgjata post-COVID-19 (Lodhja, Gulçim ose vështirësi në frymëmarrje, Kolla, Dhimbje kyçesh, Dhimbje gjoksi, Probleme me kujtesën, përqendrimin ose gjumin, Dhimbje muskulore ose dhimbje koke, Rrahje të shpejta ose të rrahura të zemrës (Coronagreen duhet te merret perkrah kesaj pakete per problemet e zemres), Humbja e nuhatjes ose shijes, Depresioni ose ankthi (Ardavana duhet te merret perkrah kesaj pakete), Ethe, Marramendje kur qëndroni në këmbë, Simptoma të përkeqësuara pas aktiviteteve fizike ose mendore), etj.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook