Simptomat e gripit mund të eliminohen natyrshëm

Simptomat e gripit mund të eliminohen natyrshëm pa nevojën e barnave toksike

 

Luftimi i simptomave të gripit nuk është një përvojë e mirë, por ilaçet konvencionale shpesh lënë shumë për të dëshiruar. Madje edhe “standardi i artë” i ilaçeve të gripit, Tamiflu, thuhet se shkurton kohëzgjatjen e sëmundjes brenda një dite – më së shumti – por është në krye të faktit se rreth 99% e llojeve të gripit viral janë rezistente ndaj ilaçit.

Kombinuar me litaninë e efekteve anësore, si dhimbja e kokës, nauze dhe të vjella, nuk është çudi që mënyrat natyrore të mbizotërojnë kur bëhet fjalë për menaxhimin e simptomave të ftohjes dhe gripit. Në të vërtetë, mjetet shtëpiake u kanë ofruar qetësim të sëmurëve me ftohje dhe grip për shekuj me rradhë, dhe në shumë raste, këto shërime “të vjetra” e kanë lënë shumë mbrapa shkencën moderne.

Luftimi i gripit në mënyrë natyrale

Nuk ka mungesë të zgjidhjeve natyrore për të shmangur dhembjet e grykëve dhe hundët e mbushura, por është edhe më i rëndësishëm fakti që shumë ilaçe natyrore kanë dobi shtesë për forcimin e sistemit imunitar. Pra, jo vetëm që ndihmojnë në zbutjen e simptomave të gripit dhe ftohjes, por mjetet natyrale në shtëpi mund të përdoren gjithashtu si preventiva. Këtu janë disa nga mjetet më të mira natyrore për luftimin e gripit:

– Xhenxhefili

Kjo rrënjë djegëse dhe me aromë ka qenë prej kohësh një element kryesor i mjekësisë tradicionale. Jo vetëm që një filxhan çaji xhenxhefil ndihmon stomakun e çrregulluar që shoqërohet shpesh me gripin, por rrotullimi i disa fetave të xhenxhefilit të freskët në ujin e nxehtë, ndihmon në zbutjen e dhimbjeve të fytit dhe kollës.

– Mjalti

Mjalti është qetësues natyral për dhimbjet e fytit dhe kollën. Në një studim, studiuesit zbuluan se dhënia e fëmijëve 10 gram mjaltë në kohën e gjumit, ul ashpërsinë e simptomave të kollës së tyre. Fëmijët flenë më mire kur pijnë mjalt të holluar në ujë, gjë që gjithashtu ndihmon në uljen e simptomave të ftohjes.

– Rudbekia vjollcë (Echinacea)

Echinacea ka qëndruar me të vërtetë në provën e kohës. Ky ilaç bimor është i njohur për mbështetjen e sistemit imunitar dhe shtypjen e aktivitetit viral. Shkencëtarët besojnë se echinacea lidhet me qelizat e bardha të gjakut, duke ndihmuar në nxitjen e tyre në veprim. Shëndeti Natyror 365 raporton se “herbalistët këshillojnë marrjen e 5 deri në 10 pika nga vaj esencial i bimës, në një çerek gote me ujë, deri në 3-4 herë në ditë.”

– Zinku

Hulumtimet klinike kanë treguar se glukonat e zinkut mund të ndihmojnë në reduktimin e kohëzgjatjes së simptomave të gripit me një mesatare prej tre ditësh. Ekspertët rekomandojnë marrjen e sasisë së mjaftueshme ditore të zinkut nga ushqimet dhe jo tabletat. Mbingarkesa e zinkut mund të shkaktojë mangësi bakri dhe të dobësojë sistemin imunitar. Zinku është një lëndë ushqyese e rëndësishme, por nuk duhet të merret më tepër sa duhet.

– Vitamina C

E fundit, por sigurisht jo më pak e rëndësishme, është vitamina C. Mbreti i mbështetjes së sistemit imunitar, e njohur për aktivitetin e saj të fuqishëm antioksidues dhe jo vetëm, vitamina C është vendimtare për mbajtjen e simptomave të gripit nën kontroll. Sasia e mjaftueshme e vitaminës C ka treguar të zvogëlojnë inflamacionin, të stimulojë aktivitetin e antitrupave dhe të ndihmojë në parandalimin e mikrobeve patogjene, si virusi i gripit.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook