Simptomat dhe Shkaqet e rënies së niveleve të Hemoglobinës në gjak

Simptomat dhe Shkaqet e rënies së niveleve të Hemoglobinës në gjak; Si ta kuroni në mënyrë natyrale

Hemoglobina

Hemoglobina është një proteinë e pasur me hekur, e përbërë nga hematin që mbart hekur dhe globin që është proteina. Kjo është pjesë e gjakut që transporton oksigjenin, mban jetën e qelizave të trupit dhe transporton dioksidin e karbonit larg nga qelizat. Si e tillë, ajo është një komponent vital për shëndetin. Nëse hemoglobina është e ulët, qelizat nuk marrin oksigjen mjaftueshëm dhe si rezultat  ju mund të vuani nga shumë sëmundje.

Për të kuptuar që keni hemoglobinën të ulët, është e nevojshme të dini se sa duhet të jetë niveli i hemoglobinës. Për të trajtuar hemoglobinën e ulët, është gjithashtu e nevojshme për të kuptuar se çfarë mund ta ketë shkaktuar problemin.

Nivelet normale të Hemoglobinës

Te burrat, hemoglobina normale është 14-18 gm/dl.

Kurse te gratë, ky varg është më i ulët, 12-16 gm/dl.

Gratë shtatzëna mund ta kenë hemoglobinën edhe më të ulët, 11-12 gm/dl.

Të sapolindurit kanë hemoglobinë shumë të lartë 17-22 gm/dl, por që do të ulet me kalimin e kohës deri në hemoglobinën normale, e cila për një fëmijë është stabël në 11-16 gm/dl.

Simptomat e nivelit të ulët të hemoglobinës

– Nxirje të lehta në pjesë të ndryshme të trupit.

– Marramendje dhe rënie të fikësh.

– Mungesa e koagulimit të gjakut.

– Kocka të dobëta.

– Plagë në gojë dhe gjuhë.

– Mungesa e përqendrimit.

– Lodhje ekstreme.

Shkaqet e uljes së hemoglobinës

Ka disa gjëra që mund të shkaktojnë hemoglobinën e ulët, duke përfshirë:

 • Mungesa e hekurit në dietë. Hekuri ndikon në aftësinë e trupit për të prodhuar hemoglobinën. Një mangësi në minerale mund të çojë në anemi, mangësi të hekurit dhe nivel të ulët të hemoglobinës.
 • Absorbimi i dobët i hekurit. Edhe në qoftë se merrni ushqim të pasur me hekur, në qoftë se keni sëmundje të tilla si celiac ose sëmundjen Crohn, që shkakton zorrët për të mos absorbuar hekur, ju do të keni hemoglobinë të ulët.
 • Gjakderdhje dhe humbje gjaku. Ju mund të keni hemoglobinë të ulët në qoftë se jeni duke humbur shumë gjak.
 • Ulja e prodhimit të qelizave të kuqe të gjakut. Nëse keni ndonjë sëmundje që ndalon trupin nga prodhimi i qelizave të kuqe të gjakut si; leukimi, sëmundje të veshkave, tiroide, etj, niveli i hemoglobinës do të jetë i ulët.
 • Disa medikamente kimike (si kimioterapia, radioterapia, etj.) gjithashtu shkaktojnë mosprodhimin e qelizave të kuqe dhe shkatërrimin e qelizave të bardha të gjakut, duke shkaktuar ulje të lartë të nivelit të hemoglobinës.
 • Defekte të palcës kurrizore.
 • Sëmundje kancerore.
 • Probleme të veshkave.

Si ta rritni nivelin e homoglobinës?

– Ushqime qe ndihmojnë për të rritur hemoglobinën

Nëse e keni hemoglobinën të ulët, një nga mënyrat më të lehta për të rritur nivelin e saj është për t’u siguruar që dieta juaj është e pasur me hekur.

Ushqime të pasura me hekur janë: Mishi i viçit, pulës, lepurit, patës, gjeli i detit, mëlçitë dhe karkalecat, janë ushqime me sasi të larta hekuri.

Nëse jeni vegjetarian, ju mund ta merrni hekurin nga burime bimore. Disa nga këto burime janë: spinaqi, soja, asparagus, ananasi, fruta të thata, gruri i plotë, fasulet, bizelet, etj. Nëse nuk jeni alergjik, shtoni disa bajame dhe fara të tjera në dietën tuaj për një rritje të shpejtë të hekurit.

 • Ushqime të pasura me vitaminë C. Vitamina C ndihmon trupin tuaj për të absorbuar hekurin që ju hani. Ju mund të merrni vitaminë C nga shumë fruta dhe perime, duke përfshirë specat, mango, portokall, luleshtrydhe, lakër, brokoli, grejpfrut, shegë, manaferra, boronica, mandarina, domate dhe spinaq.
 • Ushqime të pasura me Acid folik. Acidi folik është një nga vitaminat B që janë të domosdoshme në prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut. Acidi folik gjendet te lakra, farat, kikirikët, brokoli, embrioni i grurit, orizi, arrat, soja, etj. Sigurohuni të shtoni sa më shumë acid-folik në dietën tuaj.

Panxhari është një burim i pasur i hekurit. Rreth një filxhan panxhar do t’ju japë 1.1 mg hekur. Ju mund të hani panxhar në forma të ndryshme, si sallata (përfshini trangull, qepë, karrota), lëng panxhari, etj.

Kosi është jashtëzakonisht i pasur me kalcium. Për shkak të procesit të përgatitjes, kjo lëndë dietike përmban kalcium më shumë se sa qumështi. 250 gram kos i ulët në yndyrë, ofron 42 për qind të nevojave ditore të kalciumit.

– Hithra

Hithra është një barishte që mund të luajë një rol kyç në ngritjen e nivelit të hemoglobinës. Ajo është një burim i mirë i hekurit, vitaminës B, vitaminës C dhe vitamina të tjera që mund të ndihmojnë në rritjen e hemoglobinës.
1. Shtoni 2 lugë gjethe të thata hithër në një gotë me ujë të nxehtë.
2. Lereni atë të mbuluar për 10 minuta.
3. Pastaj shtoni pak mjalt.
4. Pijeni këtë dy herë në ditë nga një gotë.

– Melasa

Një ilaç bimor që përdoret për të luftuar aneminë dhe për të rritur nivelin e hemoglobinës është melasa. Melasa përmban hekur, folate dhe shumë vitaminë B që mund të ndihmojë në rritjen e prodhimit të qelizave të kuqe të gjakut në mënyrë efikase.
1. Në një gotë me ujë shtoni 2 lugë melasë dhe dy lugë uthull molle.
2. Pijeni këtë 2-3 herë në ditë.

Gjërat që duhen shmangur

Ka disa gjëra që ju duhet të shmangni për të parandaluar uljen e hemoglobinës.

 • Hekur Blokuesit; Ka ushqime që bllokojnë trupin nga thithja e hekurit. Shmangni pije të tilla si kafen, qumështin, pijet e gazuara, pijet me shumë sheqer, pijet alkoolike, duhanin, etj.
 • Ushqimet e larta në Acid Oxalic; Në disa njerëz, ushqimet e larta në acid oxalic (të tilla si majdanozi, cokollata, raveni) mund të mos lejojnë trupin për të absorbuar hekurin.
 • Ushqimet me gluten; Nëse keni sëmundje celiac, duhet të shmangni ushqimet që përmbajnë gluten, sepse mund të bllokojnë absorbimin e hekurit.

Përveç dietës së duhur, ju gjithashtu keni nevojë për një mënyrë jetese më aktive.

Merrni  banjo me ujë të vakët dy herë në ditë për të përmirësuar qarkullimin e gjakut.

Edhe në qoftë se nuk ushtroheni dot (nëse ndiheni i pafuqishëm), përpiquni të ecni dhe të qëndroni në ajër të pastër të paktën 2-3 orë në ditë.

– Produkti bimor Cardiagreen ju ndihmon gjithashtu me normalizimin e niveleve të Hemoglobinës.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook