Simptomat që tregojnë se së shpejti mund të keni sulm në Zemër

Simptomat që tregojnë se së shpejti mund të keni sulm në Zemër; Si ta parandaloni?

Ne të gjithë e dimë se simptomat që lidhen me një sulm në zemër mund të dallohen vetëm pasi të ndodhë (infarkt miokardi). Ky sulm zakonisht është i menjëhershëm dhe ndodh pa asnjë paralajmërim, dhe kjo është një nga arsyet kryesore për viktimavat  që lidhen me këtë gjendje mjekësore.
Megjithatë,  një numër i vogël i njerëzve është i vetëdijshëm se mund të vihen re disa të dhëna delikate të vogla që një sulm në zemër mund të ndodhë së shpejti.

Akumulimi i pllakave të gjakut  në arteriet koronare është arsyeja kryesore që çon në sulme në zemër. Dukuria e tillë pengon furnizimin e duhur të gjakut në këtë sistem dhe pas një kohe të shkurtër mund t’ju ndodhi sulmim në zemër.

Në rast se individi është i vetëm dhe nuk ka asnjë person afër tij, mund të rezultojë deri në vdekje të tij. Në këtë artikull ju mund të lexoni në lidhje me simptomat e zakonshme që mund të tregojnë mundësinë e sulmit në zemër që mund të ndodhë brenda një periudhe të shkurtër kohe.
Sipas disa ekspertëve, këto simptoma mund të tregojnë një sulm në zemër  edhe deri në 30 ditë para se ai të ndodhë.

Simptomat e atakut kardiak

Gulçim: Në rast se keni vështirësi në frymëmarrje, ka një shans që ju të mund të përjetoni  sulm në zemër. Kur qarkullimi i  gjakut në zemër nuk është i rregullt, kjo do të thotë se mushkëritë marrin më pak oksigjen dhe rezultati përfundimtar është gulçim. Sistemi i  frymëmarrjes dhe sistemi  kardiovaskular janë të lidhura ngushtë, kështu që kjo mund patjetër të jetë një shenjë e një sulmi në zemër.

Lodhje e vazhdueshme:
Pasi pllakat e arterieve koronareve fillojnë të bllokohen, ju do të filloni të marrni pak gjak në zemër, gjë e cila do ta bëjë zemrën që të bëjë punën e muskujve me vështirësi dhe kjo do të rezultojë në një lodhje të vazhdueshme.

Djersitje të ftohtë apo / dhe ndjenja të shpeshta të marramendjes: Në rast se ju jeni duke përjetuar këto simptoma, tregon se qarkullimi i gjakut në sistemin kardiovaskular është i përkeqësuar dhe kufizon sasinë e gjakut që arrin në tru; dhe kjo të çon në një ndjenjë të marramendjes dhe djersitjes së ftohtë. Kjo është veçanërisht e dukshme kur ju ngriheni  nga shtrati apo karrigia me shpejtësi.

Ndjenjë të pakëndshme në gjoks: Ulja e sasisë së oksigjenit në muskujt e zemrës për shkak të rrjedhës së dobët të gjakut, mund të çojë në ndjenjë të pakëndëshme në gjoks. Kjo dhimbje gradualisht rritet derisa individi mund të përjetojë një sulm në zemër.

Këmbët e fryra ose të ënjtura: Nëse vini re se këmbët apo gishtat tuaja, janë dukshëm të fryrë, ju mund të keni një problem me mbajtjen e lëngjeve. Quajtur edhe edemë, mbajtja fluide mund të jetë një shenjë e sëmundjes së arterieve koronare, dështimit të zemrës, dhe formave të tjera të sëmundjes kardiovaskulare. Më shumë se 80 milionë njerëz kanë një ose më shumë forma të sëmundjeve kardiovaskulare, dhe përafërsisht 900,000 njerëz vdesin prej saj çdo vit.
Kjo ndodh kur zemra nuk ka forcë të mjaftueshme dhe gjaku nuk ka larguar produktet e mbeturinave larg nga indet. Edema zakonisht fillon në këmbë, kyçet e këmbëve, gishta dhe duar, sepse ato janë më larg nga zemra, ku qarkullimi është më i varfër.

Rrahje zemre të parregullta: Shkaku më i zakonshëm i rrahjes së parregullt të zemrës  është sëmundja e arterieve koronare, e cila kufizon rrjedhjen e gjakut në zemër, lodh sistemin elektrik që mban rrahjet e rregullta të zemrës dhe e koordinon atë me funksionet e tjera. Dështimi i zemrës gjithashtu mund të shkaktojë aritmi.

Ndjenja e dobësisë: Kur trupi juaj nuk merr sasinë e nevojshme të oksigjenit, ju me siguri do të ndiheni shumë më të dobët se më parë. Ngushtimi i arterieve do tju bëjë të ndjeni dobësi të përgjithëshme në trup.

Çfarë duhet të bëni për t’u ruajtur nga ataku kardiak?

Hudhra; konsumimi i hudhrës në sallata të ndryshme ose me mjalt, përmirëson qarkullimin e gjakut dhe parandalon arteriosklerozën. Rekomandimi ditor është 600mg.

Piperi i kuq; ndihmon qarkullimin e gjakut dhe rrit imunitetin. Shto një lugë çaji piper në një gotë me ujë të ngrohtë dhe pijeni deri tre herë në muaj.

Fenugrek; është i pasur me antioksidantë dhe redukton rrezikun e arteriosklerozës. Redukton grumbullimin e trombocideve duke ulur rrezikun e koagulimit të gjakut jonormal lidhur me sulmet në zemër dhe tru. Pini një gotë me çaj fenugrek para gjumit dhe në mëngjes para ngrënies. Bëjeni këtë çdo ditë për disa muaj rresht.

Salmon; është i pasur me omega-3, parandalon arteriosklerozën dhe lehtëson qarkullimin e gjakut.

Boronica; jo vetëm boronica por edhe luleshtrydhet dhe manaferrat ulin rrezikun e sulmeve në zemër, zgjerojnë enët e gjakut dhe largojnë stresin.

Portokalli dhe grejpfruit; forcojnë zemrën, parandalojnë mpiksjet e gjakut dhe lehtësojnë qarkullimin e gjakut.

Patatet e ëmbla; patatet janë ushqim i mirë për zemrën. Ato janë të pasura me kalcium dhe lehtësojnë qarkullimin e gjakut.

Domatet; janë të pasura me lycopene dhe antioksidant. Heqin qafe kolesterolin e keq dhe ulin rrezikun e infraktit në zemër.

Farat si: bajamet, arrat, kikirikët; janë të pasura me vitaminë E dhe omega-3, largojnë kolesterolin e keq, dhe lehtësojnë qarkullimin e gjakut.

Brokoli, spinaqi dhe lakra jeshile; janë të pasura me antioksidantë, fibra, vitamina dhe minerale. Perimet jeshile janë ushqim super i shëndetshëm për zemrën.

Ushtrimet fizike; një dietë e shëndetëshme dhe ushtrimet fizike janë ilaci më i mirë që mbron zemrën nga ataku kardiak. Ushtrime të lehta si; vrapimi, ecja, gjimnastika, ecja me bicikletë në ajër të pastër, frymarrja e thellë; të gjitha këto forcojnë zemrën, përmirësojnë qarkullimin e gjakut, ulin presionin e gjakut dhe largojnë stresin.

– Zëvendësoni yndyrnat e ngopura në dietën tuaj me yndyrna të pangopura; për shembull, përdorni vaj ulliri në vend të gjalpit, margarinës dhe yndyrnave të tjera shtazore. Vetëm dy lugë vaj ulliri ekstra i virgjër në dietën tuaj të përditshme mund të ndihmojë në mënyrë të konsiderueshme për të ulur rrezikun e sëmundjeve të zemrës.
– Ndalo pirjen e duhanit dhe të alkoolit.
– Mbani një peshë të shëndetshme.
– Largoni stresin dhe praktikoni teknikat e relaksimit, si meditimi dhe frymëmarrja e thellë.
– Mbani nën kontroll Diabetin.
– Merrni produktin bimor Cardiagreen

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook