Studimi zbulon se mungesa e gjumit mund të çojë në tkurrje të trurit

Studimi zbulon se mungesa e gjumit mund të çojë në tkurrje të trurit

 

Fjetja jomjaftueshëm ose “mosfjetja gjithë natës” mund të jetë në të vërtetë normale për disa njerëz për shkak të punës, shkollës ose thjesht një mënyre jetese të ndezur. Njerëzit mendojnë se mund të kryejnë më shumë aktivitete sa herë që bëjnë një natë gjithëpërfshirëse: duke kompromentuar gjumin për të hequr gjëra të tjera në listën e tyre të detyrave.

Ky nocion është në të vërtetë kundër produktiv për shkak të “shpagimit”. Mungesa e gjumit ju djeg; duke dëmtuar vëmendjen dhe gatishmërinë, duke e bërë të vështirë përqendrimin në aktivitetet e përditshme. Mund të shkaktojë edhe aksidente.

Por më shumë sesa vëmendja e dëmtuar, studimet e reja sugjerojnë që privimi i gjumit mund të çojë në tkurrje të trurit dhe pasoja të tjera të rënda shëndetësore. Me pak fjalë, ju do të arrini më shumë gjatë një jete nëse luani “lojën e gjatë”, duke u kujdesur për veten tuaj dhe duke optimizuar nivelet e përgjithshme të energjisë.

Studimi i tkurrjes së trurit

Një studim zbuloi se cilësia e dobët e gjumit mund të ndikojë në madhësinë e trurit. Nga 147 të rritur mes moshave 20 -87 vjeç, 35% që kishin cilësi të dobët të gjumit kishin një vëllim të reduktuar brenda rajoneve kryesore të trurit gjatë gjithë studimit sesa ata që kishin gjumë të mjaftueshëm.

Gjatë gjumit, truri largon mbeturinat toksike, duke lejuar që truri të pastrojë grumbullimin e proteinave që sulmojnë qelizat e trurit. Pa gjumë të mjaftueshëm, neuronet do të fillojnë të përkeqësohen, gjë që do të shkaktojë probleme të mëtejshme shëndetësore dhe madje mund të përshpejtojë fillimin e sëmundjes Alzheimer dhe çmendurisë.

Shkaqet e pagjumësisë

Të gjitha çrregullimet e gjumit shkaktohen ose ndikohen negativisht nga një ose më shumë prej faktorëve të mëposhtëm, të cilat janë të injoruara zakonisht nga mjekët konvencionalë.

– Ushqimi: Dieta e varfër dhe / ose zakonet e varfra të ngrënies.

– Ilaçet kimike: Ilaçet kimike krijojnë një barrë toksike në trup, që mund të ndërhyjë në aftësinë për të pasur një gjumë të rehatshëm.

Alergjitë dhe ndjeshmëritë ushqimore.

– Pabarazitë Hormonale

– Mungesa e ushtrimit

– Kushtet e një sëmundje tjetër

– Faktorët psikologjik:

– Pirja e duhanit:

– Mjedisi i pashëndetshëm

Obeziteti dhe diabeti

Bërja e më pak gjumë, aktiviteti i pamjaftueshëm fizik dhe marrja e lartë e kalorive, që të gjitha kontribuojnë në mbipeshë.

Diabeti dhe mënyra e gjumit janë të lidhura ngushtë, pasi disa hulumtime thonë se njerëzit që vuajnë nga çrregullime të gjumit, të tilla si pagjumësia, kanë rezistencë më të lartë të insulinës dhe e kanë më të vështirë për të menaxhuar diabetin. Rezistenca ndaj insulinës është një gjendje ku trupi prodhon insulinë por nuk arrin ta përdorë atë në mënyrë efektive.

Këshilla për të përmirësuar gjumin

  1. Fikni të gjitha dritat. Fjetja në errësirë ​​totale stimulon prodhimin adekuat të melatoninës, një hormon që kontrollon ciklet e gjumit.
  2. Gjeni temperaturën e duhur të dhomës për ju. Një temperaturë jashtëzakonisht e ftohtë ose e nxehtë e dhomës mund të parandalojë që temperatura thelbësore të arrijë vendin e saj ideal për një gjumë të mirë.
  3. Shmangni përdorimin e TV dhe kompjuterit para gjumit. Ekranet lëshojnë dritë blu, e cila është e ngjashme me dritën e ditës, duke mashtruar trupin se është akoma ditë dhe shtyp prodhimin e melatoninës. Ju gjithashtu mund të merrni syze speciale për eleminimin e ultravioletit që i kundërvihen këtij efekti – vishni këto në mbrëmje vonë nëse përdorni një kompjuter ose pajisje të lëvizshme dhe duhet të zbuloni se jeni në gjendje të fikni trurin më lehtë.
  4. Bëni një banjë të nxehtë. Një banjë e nxehtë, përveç relaksimit të muskujve, rrit dhe ul temperaturën e trupit papritmas, duke ju bërë të ndiheni të përgjumur dhe të gatshëm për të fjetur.
  5. Mbajini pajisjet elektronike larg shtratit. Celularët, tabletët dhe pajisjet e tjera elektronike lëshojnë valë elektromagnetike të cilat mund të prishin prodhimin e melatoninës.

Dieta është një nga gjërat më të rëndësishme të vetë-kujdesit që duhet ti jepni rëndësi
• Shmangni sheqernat dhe karbohidratet e rafinuara.
• Shmangni yndyrnat e dëmshme, dhe kripën e rafinuar.
• Theksoni një dietë që përmban shumë fruta të freskëta dhe perime organike (sidomos perime të papërpunuara dhe sallatë zarzavatesh).
• Përfshini në dietën tuaj drithërat e plota, karbohidratet komplekse dhe ushqimet proteinike të tilla si bishtajoret, arrat, mishi organik, shpendët e egra, dhe peshku i egër.
• Merrni qumësht të papërpunuar organik nga lopët e ushqyera me bar, ngroheni atë (por jo deri sa të vlojë) dhe pijeni.
• Përdorni vetëm vajra të shëndetshme, të tilla si vaj kokosit, farave të lirit dhe ullirit, për të siguruar një furnizim adekuat të yndyrnave të shëndetshme të trurit, për përmirësimin e funksionit të trurit dhe të humorit.

Bimët e Shkretëtirës për përkrahjen e Shëndetit Mendor


Të gjithë e dimë rëndësinë e aftësisë fizike për të na mbajtur të shëndetshëm dhe të gjallëruar gjatë gjithë jetës sonë. Ajo që mund të mos e dini është se aftësia mendore është po aq e rëndësishme. Në fakt, të dyja janë të ndërthurura. Neglizhimi i shëndetit mendor mund t’ju bëjë më pak elastik ndaj ndryshimeve të jetës, duke ju lënë më shumë të ngjarë të bëni zgjedhje të dobëta të jetesës.

Jetesa në një qytet të ngarkuar dhe në një botë sfiduese, bën që çdo person të përjetojë stres në jetën e përditshme. Qoftë kaos shtëpiak, afate të lodhshme, projekte, provime, që të gjitha shkaktojnë stres dhe ankth.

Shumë më pak stres ju motivon për arritje të mëdha, por nëse treguesi arrin lart, atëherë është koha për t’u shqetësuar!

Kështu, për të ruajtur ekuilibrin emocional dhe për të reduktuar stresin, ankthin dhe depresionin, ne kemi hulumtuar bimët shkretinore më efikase për këtë synim dhe kemi zhvilluar produktet bimore që i gjeni të detajuara më poshtë. (shtypni mbi foto)

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook