Çfarë e Shkakton Djersitjen Natën?

Çfarë e Shkakton Djersitjen Natën?

 

Është normale të djersiteni kur dhoma është e ngrohtë ose kur keni grumbulluar shumë batanije. Por nuk po flasim për këtë. “Djersitja e natës” i referohet djersitjes së përsëritur në mes të natës që ka të ngjarë t’ju zgjojë, dhe ndonjëherë aq shumë sa duhet të ndryshoni çarçafët. Zakonisht lidhet me një problem mjekësor.

– Tiroide tepër aktive

Djersitja më e madhe dhe ndjeshmëria ndaj nxehtësisë janë simptoma të dukshme të hipertiroidizmit. Gjëndra tiroide kontrollon metabolizmin, kështu që kur prodhon shumë hormone, trupi shkon në mbingarkesë. Temperatura e trupit rritet dhe ju mund të jeni më të uritur ose më të etur, të keni një puls të shpejtë ose shtrëngim duarsh, të ndiheni të lodhur, të keni diarre dhe të humbni peshë. Duhet të merrni masa për ta kuruar në mënyrë nayrale.

– Sheqeri i ulët në gjak

Glukoza në gjak mund të jetë në rregull kur flini, por ajo mund të bjerë ndërsa jeni në gjumë. Ndoshta keni pasur një ditë shumë aktive, ose jeni ushtruar në mbrëmje, ose keni ngrënë darkë vonë. Nëse përdorni insulinë ose merrni një ilaç të tipit sulfonilurea për të menaxhuar diabetin, kjo mund të jetë përgjegjëse për hipogliceminë tuaj gjatë natës. Kur glukoza është më e ulët se 140 mg/dL para gjumit, ose mund të bjerë brenda disa orësh, hani diçka të lehtë.

– Apnea e gjumit

Kur keni këtë gjendje, për një kohë të shkurtër ju ndalohet frymëmarrja vazhdimisht gjatë natës. Për shkak se trupi nuk po merr oksigjen, ai mund të kalojë në modalitetin “lufto ose vrapo”, gjë që shkakton djersitje. Çdo herë që duhet të fillojë frymëmarrja do të thotë një shpërthim pune edhe nga muskujt. Njerëzit që përdorin aparat të marrin frymë gjatë natës, kanë djersitje gjatë natës po aq shpesh sa ata që nuk e përdorin atë. Mënyra më e mirë e trajtimit është të ndiqni një mënyrë jetese të shëndetshme.

– Refluksi i acidit

Nuk është vetëm urthi dhe dhimbja e gjoksit që mund t’ju zgjojë. GERD nuk është studiuar shumë si një shkak i djersitjeve gjatë natës, por mjekët thonë se ka një lidhje të mundshme. Dhe trajtimi i tij shpesh mund të lehtësojë djersitjet gjatë natës. Hani vakte më të vogla, dhe jo para gjumit. Shmangni ushqimet nxitëse – si ato që janë të yndyrshme, të skuqura ose me bazë domate.

– Limfoma

Shumë kancere mund të shkaktojnë djersitje gjatë natës, por më e zakonshme është limfoma, e cila fillon në pjesë të sistemit imunitar të trupit, si nyjet limfatike, shpretka, palca e eshtrave dhe timusi. Rreth një e katërta e njerëzve me limfomën Hodgkin djersiten gjatë natës dhe kanë temperaturë të ulët. Ata gjithashtu mund të jenë të lodhur, të kenë kruajtje dhe, pasi kanë pirë alkool, të lëndohen aty ku është tumori i tyre. Njerëzit me limfomë jo-Hodgkin agresive ose të avancuar mund të kenë gjithashtu djersitje gjatë natës. Duhet të merrni shpejt masat e nevojshme dhe ta trajtoni Limfomën dhe llojet e tjera të tumoreve vetëm me mënyra natyrale, që i gjeni këtu.

– Medikamentet kimike

Shumë medikamente mund të shkaktojnë djersitje gjatë natës, duke përfshirë reduktuesit e temperaturës, si acetaminofeni dhe NSAID-t si aspirina dhe ibuprofeni. Ilaçet kundër depresionit, të quajtur triciklikë ose TCA, si dhe bupropion dhe venlafaksina, terapitë hormonale dhe steroidet si kortizoni dhe prednizoni janë gjithashtu të zakonshëm. Disa ilaçe për glaukomën dhe gojën e thatë gjithashtu stimulojnë gjëndrat e djersës.

Tuberkulozi

Rreth gjysma e të gjithë njerëzve që preken nga kjo sëmundje kanë djersitje gjatë natës. Bakteret zakonisht rriten në mushkëri. Ndoshta do të keni një kollë të rëndë, të dhimbshme me gjak dhe gëlbazë me ngjyrë. Ju gjithashtu mund të ndiheni të ethshëm, të lodhur dhe të dobët dhe të mos keni oreks.

Ankthi

Stresi, shqetësimi dhe paniku mund t’ju bëjnë të djersiteni gjatë ditës, kështu që nuk është për t’u habitur që ankthi mund të ketë të njëjtin efekt gjatë natës. Makthet dhe tmerret e gjumit janë më pak të zakonshme tek të rriturit sesa tek fëmijët, por të dyja mund ta lënë këdo të djersitur dhe me rrahje zemre të shpeshta. Mënyrat natyrale të trajtimit ju ndihmojnë të kuroni këto shqetësime të vazhdueshme që shkaktojnë probleme në jetën tuaj.

– HIV

Temperatura, dhimbja ose fryrja e nyjeve limfatike dhe dhimbja e kyçeve janë simptoma më të zakonshme pasi së pari merrni virusin dhe bëheni HIV pozitiv, por rreth 1 në 10 njerëz marrin djersitje gjatë natës. Njerëzit që jetojnë me HIV që kanë simptoma si humbje peshe dhe diarre mund të kenë djersitje natën një herë në javë ose më shumë. Infeksionet oportuniste të lidhura me SIDA-n si mycobacterium avium (MAC, MAI) dhe citomegalovirus mund të shkaktojnë gjithashtu djersitje.

– Tumoret

Kanceri i prostatës, kanceri i veshkave dhe disa tumore në vezore dhe testikuj (si kanceroze ashtu edhe jo) janë shembuj të zakonshëm të atyre që mjekët i quajnë “tumore të ngurta” që mund të shkaktojnë djersitje gjatë natës. Një lloj kanceri i avancuar i tiroides dhe kanceri në pankreas gjithashtu mund të shkaktojnë djersitje. Djersitjet e natës janë një simptomë klasike e sindromës karcinoide, efekti i një kanceri të rrallë që zakonisht gjendet në sistemin e tretjes ose në mushkëri. Mënyrat natyrale të trajtimit janë zgjedhja e duhur për të kuruar sëmundjet.

Menopauza

“Fshikullimet e nxehta” para dhe pas menstruacioneve të fundit mund të jenë të vështira për t’u dalluar nga djersitjet e natës. Gratë më të reja, të cilave u janë hequr të dy vezoret ose që kanë ndërprerë menstruacionet për shkak e të kimioterapisë gjithashtu mund të kenë djersitje natën. Ka më shumë gjasa të ndodhin kur jeni në ankth, në depresion ose kur pini alkool. Por vetëm për shkak se jeni një grua e moshës së duhur (zakonisht, në fund të të 40-ave ose të 50-ave), mos supozoni se djersitjet gjatë natës janë të lidhura vetëm me menopauzën.

– Infeksionet

Infeksionet mund të shkaktojnë djersitje gjatë natës. Disa infeksione si endokarditi bakterial (infeksioni i rreshtimit të brendshëm të zemrës dhe valvulave të zemrës) dhe osteomieliti (infeksionet e kockave) mund ta shkaktojnë atë. Ka edhe infeksione të tjera më të rralla që mund të shkaktojnë djersitje gjatë natës dhe mjeku do t’ju kontrollojë për to bazuar në faktorët e rrezikut, ekspozimin dhe historinë tuaj shëndetësore.

– Feokromocitoma

Ky tumor i rrallë që rritet në gjëndrat mbiveshkore zakonisht nuk është kanceroz, por mund të shkaktojë që trupi të prodhojë shumë hormone, të cilat rrisin presionin e gjakut dhe shkaktojnë djersitje gjatë natës, dhimbje koke dhe puls të shpejtë. Shumica e njerëzve me feokromocitoma janë midis 20 dhe 50. Ju keni më shumë gjasa ta keni atë nëse e keni të vështirë të kontrolloni presionin e lartë të gjakut ose nëse keni anëtarë të familjes që e kanë pasur atë ose një çrregullim gjenetik të lidhur.

Një temperaturë më e ulët në dhomën e gjumit dhe ventilatorët për të qarkulluar ajrin mund t’ju bëjnë më të rehatshëm. Përdorni çarçafë dhe mbulesa që thahen shpejt, që thithin lagështinë. Shmangni pëlhurat sintetike që nuk marrin frymë. Nëse nuk mund të kuptoni se çfarë i shkakton djersitjet gjatë natës, mbani një ditar për ta ndarë me mjekun tuaj. Në mënyrë ideale, ju do të jeni në gjendje të trajtoni shkakun dhe jo vetëm simptomat.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook