Hipertiroidizmi – Mbiprodhimi i Hormoneve Tiroide

Hipertiroidizmi – Mbiprodhimi i Hormoneve Tiroide

 

Hipertiroidizmi është një gjendje shëndetësore e shkaktuar nga mbiprodhimi i hormoneve tiroide nga gjëndra tiroide.

Simptomat

Simptomat e hyperthyroidismit përfshijnë rrahje zemre të shpejtë, tiroide të zgjeruara(goiter), lëkurë me lagështi, drithërima ose dridhje, nivelete të çrregullta të impulsit të presionit (shumë të larta ose shumë të ulta), lodhje, ankth, humbje peshe, sy të fryrë, djersitje e tepruar, rritje e oreksit, tolerancë e ulët për ngrohje, diarre, dhimbje gjoksi, dhe çrregullime gastrointestinale.

Te njerëzit e moshuar me hyperthyroidism, megjithatë, e kundërta e simptomave të mësipërme mund të ndodhë. Në përgjithësi, hyperthyroidismi është shumë më i rrallë se hypothyroidism (funksion tiroid nën-aktiv).
Hyperthyroidismi mund të shoqërohet shpesh me atë që quhet sëmundja Graves, një gjendje e karakterizuar nga një tiroide e zgjeruar, fryrje të syve, skuqje dhe ënjtje në pjesën e përparme të këmbëve.

Shkaqet

Përgjigja imune e parregullt besohet të jetë një shkak i mundshëm i hyperthyroidismit. Shkaku i saktë nuk dihet, por antitrupa të caktuara nga sistemi imunitar nisin një sulm në tiroide, duke shqetësuar kështu prodhimin e hormoneve. Edhe gungat apo tumoret që formohen në tiroide e prishin prodhimin e hormoneve. Hyperthyroidismi i përkohshme mund të shkaktohet nga infeksioni ose inflamacioni, dhenga disa ilaçe të caktuara.
Hyperthyroidismi është më pak i zakonshme se Hypothyroidism, por për të dy sëmundjet, gratë duket të jenë më të ndjeshme se sa meshkujt.

Duhet të jeni të vetëdijshëm se mosfunksionimi tiroid mund të jetë shkak i përsëritjes së sëmundjeve.

Mënyrat e Trajtimit Natyral

  • Ushqimi

Hani një dietë organike, me ushqime të plota, duke vënë theksin mbi ushqimet që natyrisht shtypin prodhimin e tepërt të hormoneve tiroide. Ushqimet e tilla përfshijnë: brokoli, lakër e kuqe, lakër, lulelakër, lakër jeshile, zarzavate mustardë, spinaq, rrepë, sojë, pjeshkë, dhe dardhë.

Eliminoni produktet e qumështit, mbi konsumin e produkteve të grurit, kafen, çajin dhe pije e buta me kafeinë.
Është e rëndësishme që të mos shtoni toksicitet të mëtejshëm në sistemin tuaj kështu që të përpiquni t’i përmbaheni për sa në vijim:
• Mos konsumoni ëmbëltues artificialë.
• Mos pini pije të gazuara.
• Shmangni të gjitha restorantet e ushqimit të shpejtë.
• Shmangni të gjitha ushqimet e konservuara.
• Eliminoni produktet konvencionale qumështit. Produktet më të mira të qumështit janë të papërpunuara, nga lopët që ushqehen me bar.
• Shmagni mishin e kuq, dhe zgjidhni vetëm mish organik duke përfshirë pak mish viçi, mish qengji, dhie, dhe më shumë mish pule dhe gjeldeti.

  • Terapia me lëngje

Provo koktejet e mëposhmte:

– Karrota, selino, spinaq, dhe lëng majdanoz;

– Lakër, lakërishtë, dhe spinaq.

  • Produkte bimore për HiperTiroidizmin

Hipertiroidizmi është një sëmundje autoimune, por me ndjekjen e kurës së fuqishme bimore që e gjeni më poshtë, dhe të zgjidhjeve natyrore të përmendura më sipër, ju do të rregulloni shëndetin dhe do të jetoni jetën që meritoni plot energji, gjallëri dhe lumturi. (Shtypni mbi foto)

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook