Neurada procumbens – Trëndafili kacavjerrës i shkretëtirës; Për zemrën dhe sistemin nervor

Neurada procumbens – Trëndafili kacavjerrës i shkretëtirës; Për zemrën dhe sistemin nervor

 

Arabisht: نورادة مفترشة

Anglisht: Creeping Thorn Rose

Emri shkencor: Neurada procumbens L.

Famila: Neuradaceae

Neurada është bimë barishtore shumëvjeçare, me rrënjë të dendura, me gjethe blu-jeshile, në formë ovale, 25 mm të gjata dhe 15 mm të gjera. Me lule të bardhë me pesë petale, me fruta të butë që bëhen të mprehtë kur thahen.

Neurada procumbens gjendet në Afrikën e Veriut, Emiratet e Bashkuara Arabe, në Afganistan, Pakistan dhe Indi. Bima rritet në dunat e rërës. Neurada vjen nga fjala greke ‘neuron’ që do të thotë nervore. Bima është përshtatur për mjedis të thatë, me rërë, dhe me temperaturë të larta.

Neurada ekspozon një metodë interesante të riprodhimit të karakterizuar nga një rritje e shpejtë e ndjekur nga zhvillimi i shpejtë dhe i lulëzuar. Ajo lulëzon nga shkurti deri në maj. Frutat e thata shtrihen në sipërfaqen e rërës. Beduinët dhe arabët zakonisht e përdorin Neuradan direkt ose si ilaç.

Ajo është e njohur për gjethet dhe frytat e saj të cilat mblidhen për përdorim në ilaçe bimore.

Neurada procumbens u studiua në Umm Al Quaein të Emirateve të Bashkuara Arabe në prill të 2001 dhe u vërtetua nga botanistët në kompleksin Zayed për Hulumtimin Bimor dhe Mjekësinë bimore.

Neurada procumbens përmban: Alkaloide, flavoniods, saponins, sterols / triterpenes, coumarins, vajra të paqëndrueshme dhe tanin.

Pjesët që përdoren: Gjethet, frutat.

Dobitë mjekësore të Neurada procumbens

– Ndihmon për forcimin e sistemit nervor.

– Ushqyesi më i mirë i trurit.

– Punon si qetësues dhe relaksues.

– Punon si rregullator për presionin e gjakut.

– Ul lipidet beta-lipoprotein.

– Forcon muskujt e zemrës dhe ruan funksionin e saj.

– Ndihmon në kurimin e sëmundjeve koronare.

– Ruan arteriet nga dëmtimi.

– Parandalon sulmet në zemër.

– Ndihon në forcimin e rruazave të kuqe dhe të bardha të gjakut.

– Ndihmon në kurimin e kancerit të gjakut.

– Ndihmon në pastrimin e rrugëve të frymëmarrjes.

– Ndihmon në pastrimin e mushkërive.

– Pastrues për stomakun dhe zorrët.

– Forcon muret e stomakut dhe të zorrëve.

– Pastron mëlçinë nga toksinat.

Shënim!

Nuk është e këshillueshme gjatë shtatzanisë.

 

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook