Mësoni dëmet e kapsllëkut kronik

Published On: February 14th, 2023Categories: Gastrointestinale0 Comments on Mësoni dëmet e kapsllëkut kronik

Mësoni dëmet e kapsllëkut kronik dhe si ta trajtoni në mënyrë natyrale

 

Kapsllëku kronik është i ndryshëm për secilin person. Për disa, kapsllëk do të thotë të kesh lëvizje të rralla të zorrëve. Për të tjerë, kjo do të thotë të kesh jashtëqitje të vështira për t’u kaluar ose të forta që shkaktojnë tendosje. Kurse të tjerë mund ta përkufizojnë kapsllëkun si një ndjenjë të zbrazjes jo të plotë të zorrëve pas një lëvizjeje të zorrëve.

Kapsllëku kronik është një nga çrregullimet gastrointestinale që shkakton komplikime dhe dëmtime. Në Shtetet e Bashkuara, më shumë se 2.5 milion njerëz vizitojnë mjekun e tyre çdo vit për kapsllëk. Çdo vit, amerikanët shpenzojnë gati 800 milion dollarë në laksativë për të trajtuar kapsllëkun.

Kapsllëku kronik ndodh si rezultat i mos defekimit për një kohë të gjatë, dhe kapsllëku i patrajtuar për periudha të gjata çon në dëmtime.

Nëse keni kapsllëk kronik, zorra juaj është thjesht në mospajtim të ashpër me stilin e jetës që ju bëni. Dieta e dobët dhe mungesa e aktivitetit fizik janë shkaqet më të zakonshme të kapsllëkut, kështu që është një ide e mirë t’i përjashtoni këto, para se të shikoni shkaqe të tjera.

Kapsllëku kronik dhe ai akut

Dallimi kryesor midis kapsllëkut kronik dhe atij akut është koha që zgjat kapsllëku.

Në përgjithësi, kapsllëku akut ose afatshkurtër është:

 • dalje jashtë të rralla, zgjat vetëm disa ditë
 • ndodh nga ndonjnjë ndryshim në dietë, udhëtim, mungesë stërvitjeje, sëmundje ose nga ndonjë ilaç kimik.
 • lehtësohet nga laksativët pa recetë (OTC), ushtrimet fizike ose një dietë e pasur me fibra.

Nga ana tjetër, kapsllëku kronik është:

 • afatgjatë, që zgjat për më shumë se tre muaj dhe nganjëherë vazhdon me vite.
 • ndërhyn në jetën personale ose në punën e një personi.
 • nuk lehtësohet nga një ndryshim në dietë ose ushtrime fizike, prandaj kërkon kujdes mjekësor dhe trajtim natyral.

Kapsllëku kronik mund të jetë gjithashtu një shenjë e sëmundjeve të mëposhtme:

– Tiroide nën veprim (hipotiroidizëm)

Kur tiroidja, një gjëndër e vogël në pjesën e përparme të qafës, nuk arrin të prodhojë mjaftueshëm hormone, kjo mund të ketë një ndikim drastik në metabolizmin tuaj. Një metabolizëm i ngadaltë rezulton në një ngadalësim të të gjithë procesit të tretjes, gjë që çon në kapsllëk.

Simptomat e hipotiroidizmit zakonisht zhvillohen ngadalë me kalimin e kohës. Përveç kapsllëkut, nëse keni një tiroide joaktive, mund të përjetoni gjithashtu: lodhje, ndjeshmëria ndaj të ftohtit, lëkurë të thatë, shtim në peshë, periudha të parregullta menstruale nëse jeni grua, flokë të dobët, thonj të  brishtë, kujtesë të dëmtuar, fytyrë të fryrë.

Hipotiroidizmi mund të shkaktohet nga kushte të tjera, duke përfshirë: një sëmundje autoimune e njohur si sëmundja Hashimoto, terapi rrezatimi, sëmundjet kongjenitale, çrregullime të hipofizës, kanceri, shtatzënia, mungesa e jodit, ilaçe të caktuara, etj.

– Diabeti

Ashtu si hipotiroidizmi, diabeti është gjithashtu një problem hormonal. Kur keni diabet, trupi ndalon së prodhuari mjaftueshëm  hormonin e insulinës, kështu që trupi nuk mund të shkatërrojë më sheqerin në gjak.

Nivelet e larta të sheqerit në gjak që shihen në diabetin tip 1 dhe 2 mund të çojnë në neuropati diabetike, ose dëmtim nervor. Dëmtimi i nervave që kontrollojnë traktin tretës mund të çojë në kapsllëk.

Është e domosdoshme që diabeti të diagnostikohet sa më shpejt që të jetë e mundur. Simptomat e diabetit do të përkeqësohen nëse nuk trajtohet. Së bashku me kapsllëkun, shikoni për simptoma të tjera duke përfshirë: të qënit i etur gjatë gjithë kohës, urinim i shpeshtë, veçanërisht gjatë natës, lodhje, humbje peshe, shikim i turbullt, etj.

– Sindroma e zorrës së irrituar

Kapsllëku mund të jetë rezultat i një sëmundjeje të zorrëve të njohur si sindroma e zorrës së irrituar (IBS). Shkaku i saktë i IBS nuk është kuptuar mirë, por mendohet se është rezultat i problemeve me mënyrën se si truri dhe zorra bashkëveprojnë me njëri-tjetrin.

Një diagnozë e IBS mund të bëhet duke vlerësuar simptomat Përveç kapsllëkut, simptoma të tjera të IBS përfshijnë: dhimbje barku dhe ngërçe, fryrje, gazra të tepërt, diarre urgjente të rastit, etj.

– Ankthi

Kur jeni të shqetësuar ose të stresuar, trupi shkon në modalitetin “dorëzim ose luftë”. Sistemi nervor bëhet aktiv, që do të thotë se tretja bllokohet.

Ankthi që nuk zhduket, ndonjëherë i quajtur çrregullim i ankthit të përgjithësuar (GAD), mund të dëmtojë procesin e tretjes.

Simptoma të tjera të GAD përfshijnë: shqetësim i tepruar, pagjumësi, nervozizëm, vështirësi në përqendrim, etj.

– Depresioni

Depresioni mund të shkaktojë kapsllëk kronik për një larmi arsyesh. Njerëzit që janë në depresion mund të qëndrojnë në shtrat gjithë ditën dhe të pakësojnë aktivitetin fizik.

Ata gjithashtu mund të ndryshojnë dietën e tyre, të hanë shumë ushqime me shumë sheqer ose yndyrë, ose të kenë mungesë oreksi. Ndryshime të tilla të stilit të jetës dhe dietës mund të çojnë në kapsllëk.

Simptomat e depresionit përfshijnë: ndjenjat e pashpresës, pavlefshmërisë ose dëshpërimit, mendime vetëvrasëse, shpërthime të zemërimit, humbja e interesit për aktivitete, probleme me përqendrimin, lodhje, mungesë oreksi, etj.

Nëse po përjetoni ndonjë nga këto simptoma, merrni parasysh të trajtoheni vetëm me mënyra natyrale dhe jo me qetësues kimik që përkeqësojnë gjendjen.

Në shumicën e këtyre kushteve, kapsllëku nuk është zakonisht simptoma e vetme. Sëmundje të tjera që mund të shkaktojnë kapsllëk përfshijnë:

– Hiperkalcemia, ose shumë kalcium në qarkullimin e gjakut

– Skleroza multiple, një gjendje që ndikon në sistemin nervor

– Sëmundja Parkinson, një gjendje ku një pjesë e trurit dëmtohet në mënyrë progresive

– Bllokimi i zorrëve

– Kanceri i zorrëve

– Dëmtimi i palcës kurrizore

– Goditja në tru

Komplikimet dhe dëmet nga kapsllëku kronik përfshijnë

 1. Hemorroidet

Hemorroidet janë një nga dëmet e zakonshme të kapsllëkut kronik.

Hemorroidet janë të njohura si venat e ënjtura të vendosura rreth rektumit dhe anusit, pasi ato ndodhin si rezultat i përpjekjeve të shumta për sekretim kur ndodh kapsllëku, dhe këto hemorroide mund të jenë të brendshme ose të jashtme.

Hemorroidet shkaktojnë dhimbje në zonën në të cilën ndodhen, dhe gjithashtu shkakton kruarje për personin e dëmtuar, dhe përveç kësaj, mund të vëreni praninë e një gunge të fortë që rezulton nga grumbulli i gjakut brenda hemorroideve.

 1. Çarja anale

Një nga disavantazhet e kapsllëkut kronik janë çarjet anale.

Një çarje anale përcaktohet si një çarje e  thjeshtë në indet që mbështjellin anusin. Kjo çarje ndodh si rezultat i përpjekjeve të përsëritura për të kaluar jashtëqitjen.

Duhet të theksohen disa simptoma dhe shenja të çarjes anale, të cilat përfshijnë të gjitha sa më poshtë:

– Dhimbje gjatë ose pas një lëvizjeje të zorrëve.

– Gjak i lehtë.

– Çarje e dukshme rreth anusit.

– Shenjat e gungave ose të lëkurës në zonë.

 1. Prolapsi i rektumit

Prolapsi i rektumit mund të ndodhë si një nga dëmtimet e shkaktuara nga kapsllëku kronik, pasi tentimi i përsëritur i kalimit dhe sforcimi bëjnë që rektumi të shtrihet pak, duke bërë që ai të dalë jashtë anusit.

 1. Impaksioni i fekaleve

Impaksioni i fekaleve është një nga disavantazhet e kapsllëkut kronik, pasi ndodh si rezultat i akumulimit të jashtëqitjes në rektum dhe zorrën e trashë, kështu që është e vështirë që të dëbohet jashtë.

 1. Kanceri i zorrës së trashë

Në disa raste, simptomat e kapsllëkut mund të jenë një shenjë e një problemi më serioz. Për shembull, problemet me trurin ose sistemin nervor që mund të ndikojnë në nervat që shkaktojnë tkurrjen e muskujve në zorrë dhe lëvizjen e jashtëqitjes. Përndryshe, diçka që bllokon zorrët, si një tumor, gjithashtu mund të çojë në kapsllëk.

Kapsllëku që zgjat për më shumë se tre muaj dhe nuk përmirësohet edhe pasi të hani më shumë fibra, të pini ujë dhe të bëni ushtrime fizike, konsiderohet kronik dhe mund të tregojë se po zhvillohet kancer i zorrës së trashë.

Nëse keni gjak në jashtëqitje, humbje peshe të pashpjegueshme ose dhimbje të forta me lëvizjet e zorrëve, duhet të bëni një analizë për të diagnozuar shkakun.

Këtu janë disa faktorë që mund t’ju ​​bëjnë të keni kapsllëk kronik:

– Një dietë e rëndë me mish dhe produkte qumështi.

– Një dietë e rëndë në ushqime të përpunuara, të cilat kanë shumë yndyrë dhe sheqer.

– Mungesa e ushqimeve me shumë fibra.

– Mospirja mjaftueshëm ujë dhe lëngje të tjera.

– Pirja e shumë alkool ose kafeinë.

– Mungesa e ushtrimeve.

– Duke injoruar dëshirën për të përdorur banjën në kohën e duhur.

– Femrat janë të prirura më shumë për t’u prekur nga kapsllëku kronik.

– Personat mbi moshën 65 vjeç.

– Njerëzit që janë të mbyllur në shtrat për shkak të një paaftësie fizike siç është dëmtimi i palcës kurrizore.

– Gratë shtatzëna.

Kapsllëku kronik mund të shkaktohet gjithashtu nga marrja e një ilaçi për një gjendje tjetër shëndetësore. Disa ilaçe që mund të shkaktojnë kapsllëk kronik përfshijnë:

 • Qetësues të opiumit, të tilla si kodeina dhe morfina
 • Bllokues të kanaleve të kalciumit për presion të lartë të gjakut dhe sëmundje të zemrës
 • Agjentë antikolinergjikë të përdorur për të trajtuar spazmat e muskujve
 • Ilaçe që përdoren për trajtimin e epilepsisë
 • Ilaqet kundër depresionit triciklik
 • Ilaçe të sëmundjes Parkinson
 • Simpatomimetika
 • Antipsikotikë
 • Diuretikët që përdoren për të ndihmuar veshkat të heqin lëngun nga gjaku
 • Antacidet për acidin e stomakut, sidomos antacidet me shumë kalcium
 • Suplementet e kalciumit
 • Suplementet e hekurit
 • Agjentë anti-diarre
 • Antihistaminikët

Nuk dihet gjithmonë se çfarë e shkakton kapsllëkun kronik. Kapsllëku kronik që ndodh për arsye të panjohura quhet kapsllëk kronik idiopatik (CIC).

Mënyra natyrale për të parandaluar dëmtimet e kapsllëkut kronik

Ka shumë mënyra se si mund të parandalohet kapsllëku kronik, duke përfshirë sa vijon:

– Pini shumë ujë gjatë gjithë ditës.

– Shmangni alkoolin dhe kafeinën.

– Hani ushqime të pasura me fibra, të tilla si fasulet, perimet dhe frutat.

– Menaxhimi i stresit dhe faktorët që e rrisin atë.

– Vendosni një orar të rregullt për të pasur një lëvizje të zorrëve, veçanërisht pas ngrënies.

– Bëni ushtrime të rregullta dhe qëndroni aktiv.

– Përdorni produktin bimor ProbioHerb për kapsllëkun kronik, dhe shëndetin e të gjithë aparatit të tretjes.

 • Përdorni produktet bimore ProbioHerb dhe Senecol për kapsllëkun kronik, dhe shëndetin e të gjithë aparatit të tretjes.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook