Simptomat e Trombozës së Këmbëve

Published On: February 27th, 2023Categories: Zemra dhe Gjaku0 Comments on Simptomat e Trombozës së Këmbëve

Simptomat e Trombozës së Këmbëve dhe Mënyra Natyrale për Trajtimin e saj

 

Tromboza, veçanërisht në këmbë ose kërci, është një nga problemet më të zakonshme shëndetësore. Në këtë drejtim, njihuni në vijim me simptomat më të rëndësishme të trombozës së këmbëve dhe si ta kuroni në mënyra të shëndetshme dhe të sigurta.

Çfarë është një trombozë ose mpiksje gjaku në këmbë?

Tromboza e venave të thella, ose shkurt tromboza e këmbëve, është një gjendje në të cilën formohen mpiksje në venat e thella të këmbës si rezultat i koagulimit të gjakut në njërën prej atyre venave, duke bërë që ato të bllokohen dhe të mos kalojë gjak nëpër to.

Në përgjithësi, një mpiksje e këmbës ndodh si rezultat i rrjedhjes së ngadaltë të gjakut brenda venave ose ngecjes së gjakut në to, për shkak të mos lëvizjes për një kohë të gjatë, siç është ulja për një kohë të gjatë, në aeroplan, në makinë ose shtrirë në shtrat.

Kush janë më të rrezikuarit?

– Të moshuarit

Njerëzit e moshuar janë të ekspozuar ndaj mpiksjes së këmbëve, për shkak të qarkullimit të dobët të gjakut që ndodh me moshën, si dhe mungesës së lëvizjes dhe mungesës së lëngjeve në trup.

– Të prekurit nga fraktura

Mpiksjet e këmbëve kërcënojnë ata me thyerje, sepse ata qëndrojnë për një kohë të gjatë pa lëvizje, gjë që ndikon në rrjedhjen e gjakut në venat, duke i ekspozuar ndaj rrezikut të mpiksjes.

– Gjatë operacioneve

Disa raste ekspozohen gjatë operacioneve ndaj mpiksjes së këmbëve, siç janë operacionet e legenit ose lindja e fëmijës, sepse anestezia ndikon në rrjedhshmërinë e gjakut dhe shkakton rrjedhje të dobët të gjakut në venat.

– Shtatzënia

Gjatë shtatzënisë, gratë përjetojnë shqetësime hormonale, gjë që çon në viskozitet të gjakut. Me uljen e zgjatur dhe palëvizshmërinë, disa gra shtatzëna përjetojnë trombozë venoze.

– Punonjesit e zyrave

Punonjësit e zyrave janë në rrezik të zhvillimit të trombozës sepse qëndrojnë ulur për orë të gjata, gjë që dëmton rrjedhjen e gjakut në vena.

– Pacientët me trombofili

Kjo sëmundje shkakton një rritje të faktorëve të koagulimit të gjakut dhe mungesë të rrjedhjes normale në vena, gjë që kërcënon njerëzit me mpiksje të këmbëve.

Simptomat kryesore të trombozës në këmbë

  1. Dhimbje në këmbë

Dhimbja e këmbës është një simptomë e mundshme e një mpiksje gjaku në këmbë. Kur qarkullimi i gjakut bllokohet ose ngadalësohet, indet nuk mund të marrin oksigjen të mjaftueshëm nga gjaku në hyrje, dhe si rezultat, personi ndjen dhimbje dhe mpirje.

  1. Skuqje të lëkurës

Një mpiksje në ijë ose në këmbë shkakton skuqje të lëkurës me një rritje të lehtë të temperaturës, duke e bërë të lehtë ngatërrimin e një mpiksje gjaku në këmbë me një infeksion ose dëmtim.

  1. Rritja e temperaturës së trupit

Një mpiksje gjaku në këmbë shkakton inflamacion që çon në një temperaturë të lartë ose ethe.

  1. Ngjyrosja e lëkurës

Zona e kyçit të këmbës dhe kërcirit mund të duket e zbehtë për shkak të zvogëlimit të rrjedhjes së gjakut. Rrjedha e zvogëluar e gjakut bën që lëkura në zonën e prekur të ndryshojë ngjyrën dhe të ndjehet e freskët.

  1. Dhimbje në kërci

Dhimbja zakonisht fillon në muskulin e pasmë të këmbës. Ju gjithashtu mund të ndjeni ngërçe, veçanërisht kur ecni.

  1. Ënjtja

Ënjtja mund të jetë një simptomë e një mpiksje gjaku në këmbë, dhe ënjtja mund të ndodhë në njërën ose të dyja këmbët dhe të jetë shumë e dhimbshme kur preket.

Ka disa mënyra për të parandaluar mpiksjen e këmbëve

– Rekomandohet të ngrini këmbën kur shtriheni të paktën 3-4 herë në ditë për 15 minuta në të njëjtën kohë për të ndihmuar në lehtësimin e presionit në vena.

– Ushtrimi i rregullt ndihmon në stimulimin e qarkullimit të gjakut dhe është mirë të ecësh për gjysmë ore në ditë ose më shumë të paktën pesë herë në javë.

– Mos qëndroni ulur për periudha të gjata: Rekomandohet, të lëvizni herë pas here.

– Largimi i yndyrës dhe peshës së tepërt: sepse rrit mundësinë e mbylljes së enëve të gjakut.

– Reduktimi i ushqimit të pasur me yndyrë dhe kalori: të cilat rrisin proporcionin e kolesterolit të dëmshëm në trup.

– Hidratimi i vazhdueshëm i trupit ndihmon për të ruajtur rrjedhjen e gjakut dhe për të shmangur kondensimin në të. Ndërsa gjaku rritet në densitet, rreziku i mpiksjes rritet. Prandaj, rekomandohet të pini së paku një litër e gjysmë ujë në ditë.

– Një dietë e shëndetshme: Për të ruajtur rrjedhën e gjakut dhe shëndetin e arterieve, një dietë e shëndetshme duhet të jetë e ulët nga ushqimi i shpejtë që përmban një përqindje të lartë të yndyrave të ngopura si p.sh. mishi dhe ëmbëlsirat, dhe ato të pasura me sheqer si karamelet dhe pijet freskuese. Këshillohet gjithashtu të kufizoni marrjen e ushqimeve të pasura me kripë, sepse kontribuon në mbajtjen e lëngjeve në trup, gjë që pengon qarkullimin e gjakut. Nga ana tjetër, ka ushqime që kanë një efekt pozitiv në qarkullimin e gjakut dhe zvogëlojnë rrezikun e mpiksjes, dhe rekomandohet të përqendroheni në to, të tilla si hudhra, limoni, portokalli, çokollata e zezë dhe farat e lulediellit.

– Lënia e duhanit: nëse pini duhan përmes cigareve, cigareve elektronike ose produkteve të duhanit, të gjitha këto kontribuojnë në shfaqjen e mpiksjes së gjakut.

– Shmangni pajisjet e ngrohjes të nivelit të ulët: Këto pajisje ngrohëse speciale që vendosen në tokë konsiderohen të dëmshme sepse kontribuojnë në ngecjen e gjakut në këmbë. Asnjëherë nuk rekomandohet për njerëzit me venat me variçe në veçanti.

Këshilla për udhëtimet

Për shkak se rreziku i trombozave rritet në fluturimet e gjata për shkak të uljes me orë të gjata, ka masa shtesë që mund të merren:

– Veshja e çorapeve speciale për venat me variçe për të mbështetur këmbët: ato rekomandohen në fluturime të gjata në aeroplan, veçanërisht për njerëzit që vuajnë nga insuficienca venoze kronike ose trashëgimore. Por është i dobishëm në përgjithësi sepse ndihmon në zvogëlimin e ënjtjes në këmbë në mënyrë që të shmangni barrën në to.

– Vishni veshje të lirshme dhe të rehatshme: Këpucët dhe veshjet e ngushta bëjnë presion mbi enët e gjakut. Prandaj është e rëndësishme të vishni rroba të rehatshme dhe gjithashtu të vishni këpucë të përshtatshme që mund të hiqen gjatë udhëtimit.

– Pirja e sasive shtesë të ujit: Sidomos gjatë udhëtimit, nevoja për të hidratuar trupin rritet sepse ajri është i thatë dhe trupi lehtë mund të dehidratohet. Prandaj, duhet të sigurohet më shumë ujë për të dhe të hidratohet me ritme të mjaftueshme, veçanërisht në fluturimet e gjata, ku duhet të merret një litër ujë çdo 4 – 6 orë.

Produktet bimore për trombozat e thella venoze

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook