Si ta kuptojmë Kancerin, Shkaktarët dhe Zgjidhjet

Si ta kuptojmë Kancerin, Shkaktarët dhe Zgjidhjet

 

Sipas Institutit Kombëtar të Kancerit, “Më shumë se 30% e popullësisë zhvillojnë kancer çdo vit”. Kanceri është shkaku kryesor i vdekjeve në botë, pas sëmundjeve të zemrës. Një në dy burra dhe një në tre gra do të diagnostikohen me ndonjë formë kanceri gjatë jetës së tyre. Gjasat janë që të keni pasur një përvojë me kancerin ose të keni ndihmuar një të dashur që e ka atë.

Këto janë disa statistika mjaft të zymta. Por ka një dritë në fund të tunelit – nuk duhet të jesh një statistikë! Në këtë artikull, ne do të përshkruajmë gjithçka që duhet të dini për të filluar udhëtimin pa kancer.

Çfarë është Kanceri?

Kanceri ndodh kur qelizat e mutuara rriten dhe ndahen. Një tumor ose një seri tumoresh zhvillohet, në varësi të llojit të kancerit. Përveç tumoreve të ngurta që mund të vendosen brenda ose rreth një organi, lloje të ndryshme kanceri përfshijnë leuçemitë, limfomën, mieloma, karcinoma (në lëkurë), sarkoma (në indin lidhës ose kockë) dhe kanceret e sistemit nervor qendror, të cilat zakonisht prekin palcën kurrizore ose trurin. Ekzistojnë mbi 100 lloje të ndryshme kanceri që mund të prekin trupin e njeriut. Të gjithë kanceret kanë aftësinë të rriten dhe të japin metastaza. Kjo do të thotë se ato mund të përhapen në pjesë të tjera të trupit, përgjithësisht në organet ose indet fqinje.

Mjekësia konvencionale nuk po bën një punë të mirë për t’i bindur njerëzit se shkaqet e kancerit janë ose të panjohura ose të gjitha bazohen në “gjene të këqija”. Është vetëm fati i shortit kush sëmuret me kancer dhe kush jo, apo jo?

Gabim! Në fakt, asgjë nuk mund të jetë larg nga e vërteta.

Epigjenetika dhe Kanceri

Një raport novator i bërë nga Qendra Mjekësore M.D. Anderson në Teksas zbuloi se vetëm 5-10% e të gjithë kancereve shkaktohen nga karakteristikat gjenetike rreptësisht të trashëguara.

Po në lidhje me 90% të tjerë? Sipas studiuesve, shumica dërrmuese e rasteve të kancerit mund të gjurmohen tek ata që quhen “faktorë epigjenetikë”.

Epigjenetika është studimi se si faktorët e jashtëm ndikojnë në shprehjen e informacionit gjenetik. Nëse ADN-ja është “plani” unik për shëndetin, atëherë epigjenetika është arkitekti që e sjell atë plan në jetë. Kjo do të thotë gjithashtu se megjithëse një person mund të ketë një predispozitë gjenetike për një sëmundje të caktuar, ajo nuk do të shprehet nëse nuk krijohen kushtet e duhura për ta bërë këtë.

Disa stresorë të jashtëm, d.m.th. epigjenetikë, që mund të çojnë në kancer përfshijnë

– dieta e varfër, veçanërisht ngrënia e tepërt e sheqerit, OMGJ-ve/pesticideve ose “ushqimeve të vdekura”

– toksinat mjedisore në tokë, ujë dhe ajër

– pirja e duhanit

– konsumimi  i alkoolit

– dehidratimi kronik

– stresi kronik ose PTSD/trauma emocionale

– çrregullimet mendore si depresioni/ankthi kronik ose bipolar

– ekspozimi ndaj EMR ose elektro-ndotjes (që mund të vijë nga pajisjet elektronike, kullat celulare, njehsorët SMART ose ruterat Wi-Fi)

– një mënyrë jetese sedentare, d.m.th. mos ushtrime të mjaftueshme

– mungesa e gjumit

– mendimet negative

– stresorët që ndodhin brenda trupit, por jashtë planit gjenetik, të tilla si pabarazitë e zorrëve, inflamacioni i lartë sistemik, mbipesha ose sëmundje të tjera të diagnostikuara.

Mbani mend – mënyra se si e jetoni jetën tuaj është faktori më i rëndësishëm përcaktues kur bëhet fjalë për kancerin!

A është kanceri një sëmundje metabolike?

Është e qartë se sëmundje të tilla si diabeti janë të lidhura drejtpërdrejt me çekuilibrin metabolik, të provokuar zakonisht nga mbingarkesa me sheqer. Por a është e mundur që kanceri të jetë gjithashtu kryesisht një sëmundje metabolike? Shumë ekspertë thonë “Po!”

Së pari, le të hedhim një vështrim se çfarë nënkuptojmë me një “sëmundje metabolike”. Metabolizmi ynë është mënyra se si trupi i konverton lëndët ushqyese nga ushqimi në energji. Teoria metabolike e kancerit thotë se kanceri ndodh për shkak të një çekuilibri në qeliza, veçanërisht në nivelin mitokondrial. Mitokondritë janë përgjegjëse për frymëmarrjen qelizore. Kur funksioni është normal, një qelizë mund të përshtatet dhe të rikthehet nga shumë forma të stresit. Kur frymëmarrja qelizore është e dobët, qelizat janë të prekshme ndaj sulmit. Dhe kur ato mutohen, atëherë bëhen qeliza kanceroze.

Lidhja midis kancerit dhe sheqerit u vendos në vitet 1930 nga fizikani gjerman Dr. Otto Warburg. Kanceri lulëzon nga glukoza, e cila është ajo në të cilën sheqeri shpërndahet në trup. Në fakt, qelizat e kancerit kanë shumë herë më shumë vende receptore për glukozën sesa qelizat e rregullta dhe të shëndetshme.

Studimet e bëra nga studiuesi i onkologjisë në Kolegjin e Bostonit, Dr. Thomas Seyfried, i çojnë përfundimet e Warburgut në një nivel tjetër. Seyfried thotë se të gjitha kanceret rrjedhin nga i njëjti shkak – dëmtimi i mitokondrive qelizore. Ky dëmtim bën që mitokondritë të shkojnë vetëm pas molekulave të glukozës për karburant. Qelizat e shëndetshme mund të lulëzojnë nga yndyra, si dhe nga molekulat e glukozës.

“Të gjitha shenjat kryesore të kancerit mund të lidhen me funksionin e dëmtuar mitokondrial”.

Ky është një zbulim mjaft i thellë, nëse e mendoni. Kjo do të thotë se, ashtu si diabeti dhe sëmundja autoimune, kanceri mund të rikthehet përmes ndryshimeve pozitive epigjenetike, të tilla si ngrënia e një diete të shëndetshme dhe reduktimi i stresit.

Trajtimi i Kancerit

Po Dieta?

Deri më tani, kemi diskutuar se çfarë duhet të shmangni për trajtimin dhe parandalimin e kancerit, domethënë sheqerin dhe karbohidratet e thjeshta. Por çfarë mund të përfshini në dietën tuaj? Ka shumë dieta që fokusohen në shërimin e kancerit. Si ta dini se cila është e duhura për ju?

Nëse keni të bëni me një diagnozë të kancerit, dieta e shëndetshme mund të jetë më e fokusuar sesa nëse jeni mjaft të shëndetshëm dhe thjesht dëshironi të parandaloni sëmundjet. Megjithatë, ka disa udhëzime që mund të zbatohen për këdo që dëshiron të bëjë një jetë pa kancer:

#1 | Hani për të mbajtur të ulët nivelet e inflamacionit. Inflamacioni i lartë sistemik është emëruesi i përbashkët në shumicën e sëmundjeve.

#2 | Kufizoni sheqernat dhe karbohidratet e thjeshta. Megjithatë, frutat me pak sheqer si manaferrat dhe mollët jeshile mund të jenë patjetër në meny në sasi të moderuara. Një provë e rastësishme dhe e kontrolluar e botuar në edicionin e vitit 2014 të Nutrition Research zbuloi se gjashtë javë konsumimi ditor i boronicës rriti nivelet e qelizave vrasëse natyrale si te burrat ashtu edhe te gratë. (Qelizat NK janë pjesa e sistemit imunitar që shkatërron qelizat anormale para se të bëhen qeliza kancerogjene.) Kur bëhet fjalë për boronicat, gjithmonë sigurohuni që ato të jenë të egra dhe organike.

#3 | Përqendrohuni në ngrënien e një “ylberi” të perimeve pa niseshte çdo ditë. Perimet krucifere si brokoli, lakrat e Brukselit dhe lakra, perimet me gjethe jeshile të errët si lakra jeshile dhe rukola dhe perimet me ngjyra të ngrohta si kungulli dhe specat e kuq duhet të jenë pikat kryesore të dietës suaj.

#4 | Yndyrnat e shëndetshme janë shumë të rëndësishme në një dietë anti-inflamatore. Këto mund të përfshijnë vaj ulliri, vaj avokado, vaj kokosi dhe gjalpë të ushqyer me bar. Një studim në Rutgers University zbuloi se një substancë e quajtur oleokantal në vajin e ullirit ka aftësinë të thyejë murin qelizor të qelizave kancerogjene. Gjithmonë sigurohuni që vaji i ullirit të jetë i shtypur në të ftohtë, organik dhe të ruhet në një shishe qelqi të errët.

#5 | Hidratohuni me ujë të freskët, të filtruar, mundësisht me limon, për të ndihmuar në alkalizimin dhe detoksifikimin e trupit. Gjithashtu, konsumoni çajra bimorë shërues, por mbani në minimum kafeinën dhe alkoolin. Në lidhje me këtë të fundit, mbani mend se alkooli është në thelb një sheqer. Për më tepër, konsumimi i tepërt i kafeinës mund të dëmtojë mëlçinë dhe veshkat.

#6 | Përdorni gjithmonë ushqime organike, si dhe jo-OMGJ, të rritura në ferma, pa antibiotikë, pa hormone, pa pesticide, me rreze të lirë dhe mundësisht me burime lokale me atë që hani dhe pini sa herë që është e mundur.

Kur hani një dietë anti-inflamatore, kuruese për kancerin, ju mund të shijoni akoma ushqim të shijshëm dhe të kënaqshëm. Është vetëm një çështje për të bërë zgjedhje të mençura dhe për të zgjedhur alternativa që do të kurojnë dhe nuk do të dëmtojnë trupin tuaj.

Ilaçet bimore që shkatërrojnë kancerin që duhet t’i dini

Ka qindra ushqime natyrale dhe substanca ushqimore atje, të cilat janë anti-inflamatore, balancuese të pH, balancues të insulinës dhe mund të mbrojnë kundër stresit oksidativ.

Por çfarë ndodh me substancat që synojnë drejtpërdrejt qelizat e kancerit?

Ka QINDËRA bimë shkretinore që janë vërtetuar nga shkenca e bazuar në prova se synojnë qelizat e kancerit – dhe i shkatërrojnë ato!

Le të flasim për trajtimin natyral me bimët shkretinore më të zgjedhura dhe më efektive që ne i mundësojmë pacientëve të kancerit

Kemi diskutuar tashmë rëndësinë e uljes së inflamacionit për të kuruar dhe parandaluar kancerin. Substancat që gjenden në këto bimë janë anti-inflamatore që:

– ndihmojnë në promovimin e anti-angiogjenezës, e cila ndalon rritjen e tumoreve

– ndalojnë sintezën e proteinave në tumore

– ulin inflamacionin sistemik, themeli i të gjitha sëmundjeve

– fitonutrientët natyral që gjenden në ilaçet tona bimore ndihmojnë trupin në detoksifikimin dhe luftimin e kancerit. Hulumtimet kanë treguar gjithashtu se fitonutrientet kanë aftësinë të vrasin jo vetëm qelizat e kancerit, por edhe qelizat burimore të kancerit. Ato e bëjnë këtë duke nxitur dhe forcuar disa enzima në trup, detyra specifike e të cilave është kërkimi i patogjenëve që shkaktojnë sëmundje dhe shkatërrimi i tyre.

– forcojnë sistemin imunitar, duke përfshirë qelizat vrasëse natyrore (NK) që synojnë kancerin dhe makrofagët që pastrojnë patogjenin

– përmbajnë metabolitët dytësorë më të fortë kundër qelizave kancerore burimore dhe metastazike me aktivitetet më të forta që ekzistojnë në Tokë: Anti-cancer, anti-septic, anti-fungal, anti-inflammator anti-depressant, anti-microbial, anti-viral, astringent, expectorant, stimulant, carminative, stomachic, anti-catarrhal, diaphoretic, anti-spasmodic, immune booster, improves circulation, body tonic, anti-oxidant activity, anti-osteoporotic and anti-cardiovascular diseases.

– Bimët tona shkretinore përmbajnë gjithashtu dhjetëra përbërës të fuqishëm që shkatërrojnë kancerin dhe forcojnë imunitetin. Pasi gëlltiten, ato mund të rrisin prodhimin dhe forcën e afërsisht 80% të qelizave të sistemit imunitar. Hulumtimet kanë zbuluar gjithashtu se ato kanë aftësinë për të stimuluar prodhimin e makrofagëve, ose “qelizat pastruese”. Këto qeliza të sistemit imunitar synojnë patogjenët vdekjeprurës si kanceri dhe fjalë për fjalë “i gëlltisin ato!”

Duke i vënë të gjitha së bashku

Qëllimi kryesor i këtij artikulli është t’ju prezantojë me aq informacion sa ju nevojitet për të marrë një vendim të mirë për trupin tuaj, ose të paktën t’ju tregojë drejtimin e duhur. Tani detyra është të përdorni këtë informacion për të marrë vendimin më të mirë të mundshëm për shëndetin tuaj apo për të ndihmuar të dashurin tuaj që tashmë vuan nga kanceri.

Duke i bashkuar të gjitha – një mënyrë jetese të shëndetshme, një dietë anti-inflamatore, kurat me bimë shkretinore – është arma juaj më e fortë dhe më besnike kundër kancerit dhe cdo sëmundje tjetër, pavarësisht nga gjendja shëndetësore.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook