You are here:-admin

About admin

This author has not yet filled in any details.
So far admin has created 579 blog entries.

Balanites aegyptiaca

By | 2017-12-05T21:45:26+00:00 December 5th, 2017|Categories: Bota Bimore|

Balanites aegyptiaca; Për ulçërat, mukozën, parazitët, bakteriet në zorrë, kancerin e mëlçisë, hepatitin C …   Arabisht: الهجليج المصري Anglisht: Thron tree, Egyptian myrobalan, Egyptian balsam. Emri shkencor: Balanites aegyptiaca L Familja: Zygophyllaceae Balanites aegyptiaca është pemë shumëvjeçare, me lartësi

Vitamina B7

By | 2017-12-05T17:52:06+00:00 December 5th, 2017|Categories: Ushqimi|

Vitamina B7 / Biotin; Vitamina e Bukurisë   Vitamina B7 ose Biotin, e njohur edhe si vitamin H, është një vitamin që bën pjesë në vitaminat B-kompleks dhe luan një rol të rëndësishëm në metabolizmin e proteinave dhe procesin e

MALCIMI I VESHKAVE

By | 2017-12-05T17:19:42+00:00 December 5th, 2017|Categories: Veshkat|

MALCIMI I VESHKAVE   Veshkat janë rafinieria e vërtetë e organizmit dhe janë ato që e çlirojnë trupin nga mbetjet e e dëmshme ushqimore. Funksioni kryesor i veshkave është që nga gjaku të mënjanohen produktet e fundit të metabolizmit, e

Marramendja

By | 2017-12-05T15:34:12+00:00 December 5th, 2017|Categories: Të ndryshme|

Marramendja; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral   Marramendja i referohet një humbje të ekuilibrit apo paqëndrueshmëri që shpesh mund të shoqërohet nga një ndjesi e ligështisë dhe / ose e trullosjes. Simptomat Simptomat më të rënda të marramendjes janë përcaktuar shpesh

Hixhamja

By | 2017-12-05T12:58:45+00:00 December 5th, 2017|Categories: Të ndryshme|

Hixhamja - Terapia e kupave; Llojet, Kushtet e praktikimit, Udhezime te rendesishme, Dobite shendetesore   Ç’është Hixhamja Hixhamja apo terapia e kupave është tërheqja e gjakut të keq nga trupi që ka shkaktuar një sëmundje të caktuar ose mund të shkaktojnë

Kistet e qepallave

By | 2017-12-05T12:16:50+00:00 December 5th, 2017|Categories: Lëkura|

Mënyra natyrale për kurimin e kisteve të qepallave (Chalazions)   Kisti i qepallave, i njohur në gjuhën mjekësore me emrin chalazions, është një gungë e vogël që shfaqet nën lëkurën e qepallës për shkak të bllokimit të yndyrave në gjëndrën

Xhenxhefili

By | 2017-12-04T23:24:05+00:00 December 4th, 2017|Categories: Bota Bimore|

Xhenxhefili, thesari të cilit nuk i dimë vlerën   Arabisht: الزنجبيل أو الزنجبيل الطبي Anglisht: Ginger Emri shkencor: Zingiber officinale L. Familja: Zingiberaceae Rrënjët i ka të mëdha dhe anojnë nga ngjyra e verdhë ose si kokrrat e patates, lulet i

Cornulaca Monacantha

By | 2017-12-04T20:44:59+00:00 December 4th, 2017|Categories: Bota Bimore|

Cornulaca Monacantha; Për sëmundjet e mëlçisë, gjakut dhe zorrës së trashë   Arabisht: الحاد Anglisht:  Had Emri shkencor: Cornulaca monacantha L. Familja: Amaranthaceae dhe Chenopdiaceae Cornulaca monacantha është një shkurre e degëzuar, që rritet në një lartësi deri 60cm. Gjethet

Kamfuri

By | 2017-12-04T12:40:33+00:00 December 4th, 2017|Categories: Bota Bimore|

Kamfuri, pema e parajsës   Arabisht: الكافور Anglisht: Camphor tree, camphorëood or camphor laurel Emri shkencor: Cinnamomum camphora Familja: Lauraceae Kamfuri është pemë shumëvjeçare, me gjelbërim të përjetshëm, me lartësi deri 20-30 m.  Me trung të trashë, me gjethe ovale

Neuropatia Periferike

By | 2017-12-03T23:39:10+00:00 December 3rd, 2017|Categories: Nervore Mendore|

Neuropatia Periferike; Llojet, Shkaqet, Simptomat, Trajtimi Natyral   Çfarë është neuropatia periferike? Sëmundja e nervave në periferi të trurit dhe palcës kurrizore. Nevropatia periferike i referohet kushteve që rezultojnë kur nervat që bartin dhe përçojnë mesazhe nga truri dhe palca

Ushqimet anti-plakje

By | 2017-12-03T20:11:12+00:00 December 3rd, 2017|Categories: Ushqimi|

Ushqimet anti-plakje, që ruajnë rininë e trurit, lëkurës, zemrës dhe qelizave Është gjithmonë emocionuese për të lexuar në lidhje me një ushqim të ri anti-plakje dhe me potencial të madh në fushën e shëndetit të njeriut. Në përgjithësi ushqimet ekzotike

Vitamina B3

By | 2017-12-03T19:19:30+00:00 December 3rd, 2017|Categories: Ushqimi|

Vitamina B3 (Niacin)   Vitamina B3, e njohur ndryshe si Niacin ose acid nikotinik, është një komponim organic i tretshëm në ujë, me formulë C6H5NO2. Emri “Niacin” rrjedh nga acid nikotine + vitamin.  Ajo është e njohur edhe si (acid

Farat e Chias

By | 2017-12-03T19:14:07+00:00 December 3rd, 2017|Categories: Bota Bimore|

Farat e Chias / Salvia hispanica   Arabisht: القصعين الأسباني ose  بذور الشيا Anglisht: Chia. Emri shkencor: Salvia hispanica L. Familja: Lamiaceae Salvia hispanika  është bimë barishtore një vjecare, lulet me ngjyrë të purpurt ose të bardha. Farat me formë

Manaferra

By | 2017-12-03T19:12:33+00:00 December 3rd, 2017|Categories: Bota Bimore, Fruta Perime|

Manaferra   Arabisht: العُليَّق الشجيري أو توت العُليَّق Anglisht: Blackberry Emri shkencor: Rubus fruticosus L Familja: Rosaceae. Manaferra është  bimë shkurrore shumëvjeçare, që rritet deri në 3 m, me degëza të gjata dhe me gjemba. Gjethet janë pendore, në formë

Hurma Arabe

By | 2017-12-03T18:10:37+00:00 December 3rd, 2017|Categories: Fruta Perime, Ushqimi|

Hurma Arabe, Mrekulli Hyjnore   Phoenix dactylifera - نخلة التمر I Dërguari i Allahut, Muhamedi (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë me të) ka thënë: “Kush ha në mëngjes 7 hurma arabe (axhua), nuk e kap atë ditë magjia dhe

Dobitë e Xinxifes

By | 2017-12-03T16:20:09+00:00 December 3rd, 2017|Categories: Fruta Perime|

Dobitë e Xinxifes / Ide – Ziziphus jujube   Arabisht:  العِنّاب أو شوك المسيح- Inab, Sheukul Mesih Anglisht:  Jujube, red date, Emri shkencor: Ziziphus jujuba. Familja: Rhamnaceae. Xinxifja është një pemë e vogël ose shkurre gjetherënëse që arrin një lartësi

Banjot me bimë

By | 2017-12-03T16:16:07+00:00 December 3rd, 2017|Categories: Arti Jetës|

Banjot me bimë; për bukurinë, shëndetin dhe qetësinë   Shtimi i disa bimëve në ujin e larjes (në vaskë), ose të ashtuquajtura “pishina e bimëve”, jep përfitime shëndetësore dhe estetike të pakrahasueshme. Banjot me bimë përdoren si mjet për kurimin

Vaj i Avokados

By | 2017-12-03T16:10:29+00:00 December 3rd, 2017|Categories: Aromaterapia|

Vaj i Avokados për Lëkurën dhe Flokët   Vaji i Avokados nxirret nga fruti i tij. Ky vaj ka shumë dobi kozmetike. Dobitë e vajit të Avokados për lëkurën - Ndihmon për kurimin e psoriasis. - Zbut lëkurën e ashpër.

Uthulla e Rrushit

By | 2017-12-03T15:44:51+00:00 December 3rd, 2017|Categories: Aromaterapia|

Dobitë e uthullës së rrushit dhe mënyrat e përdorimit   Uthulla e rrushit është një nga llojet e uthullës që përdoret në përgatitjen e disa lloje të salcës, ajo gjithashtu është antibakteriale dhe është përdorur në mjekësinë bimore për trajtimin

Gjalpi i kakaos

By | 2017-12-03T14:40:22+00:00 December 3rd, 2017|Categories: Aromaterapia|

Gjalpi i kakaos dhe dobitë e tij për lëkurën dhe flokët   Gjalpi i kakaos nxirret nga farat e kakaos. Ngjyra e tij është e verdhë e zbehtë dhe është i ngrënshëm, përdoret për bërjen e çokollatave, dhe në kozmetikë.

Vitamina B6

By | 2017-12-03T01:56:47+00:00 December 3rd, 2017|Categories: Ushqimi|

Vitamina B6 (Pyridoxine)   Vitamina B6 – Pyridoxine,  është një vitaminë e tretshme në ujë që është gjetur në një shumëllojshmëri të formave në ushqime. Këto forma janë piridoksalit 5'-fosfat (PLP), i cili duket të jetë forma më aktive si

Vitaminat që luftojnë sëmundjet yndyrore të mëlçisë

By | 2017-12-03T01:16:13+00:00 December 3rd, 2017|Categories: Mëlçia Hepatiti, Ushqimi|

Vitaminat që luftojnë sëmundjet yndyrore të mëlçisë   Mëlçia kryen shumë funksione themelore dhe shërben si pikë themelore metabolike në trup. Ajo ruan  vitaminat dhe mineralet esenciale për t’i përdorur kur është e nevojshme. Mëlçia gjithashtu largon toksinat nga trupi,

Luleshtrydhja

By | 2017-12-02T19:33:34+00:00 December 2nd, 2017|Categories: Fruta Perime|

Luleshtrydhja, Fruti që Zgjat Jetën e Trurit   Arabisht: الفراولة  - Al Ferawile. Anglisht: Strawberry. Emri shkencor: Fragaria x Ananassa. Përshkrim: Luleshtrydhja  është  bimë barishtore me lartësi 5-30 cm, gjethet treshe dhe të dhëmbëzuara, lulet me ngjyrë të bardhë. Lulet

6 Ushqime diuretike

By | 2017-12-02T19:19:07+00:00 December 2nd, 2017|Categories: Ushqimi, Veshkat|

6 Ushqime diuretike që luftonë inflamacionin e traktit urinar dhe ndihmojnë në eleminimin e akumulimit të lëngjeve Njihuni me një sërë ushqimesh natyrale që mund të veprojnë si diuretik që luftojnë infeksionet dhe ndihmojnë në eliminimin e problemit të akumulimit

Fagonia Arabica

By | 2017-12-02T18:46:24+00:00 December 2nd, 2017|Categories: Bota Bimore|

Fagonia Arabica; Bimë e Shkretëtirës që lufton disa lloje të Kancerit, Hepatitin, çrregullimet e zemrës…   Arabisht: الشكاعة العربية, الشكاعة أو الجنبة أو الطليحة Anglisht: Cretan Prickly Clover Emri shkencor: Fagonia Arabica L. Familja: Zygophyllales. Fagonia është bimë shkurre shumëvjeçare,

Karafili

By | 2017-12-02T17:30:18+00:00 December 2nd, 2017|Categories: Bota Bimore|

Dobitë shëndetësore të Karafilit   Karafili njihet me emrin shkencor “Dianthus Caryophylus”. Pjesa që përdoret më shumë janë farat e karafilit që dallohen për aromën e tyre të fortë. Farat e karafilit përdoren të thara në ushqim dhe në mjekësi.

Prostatitis

By | 2017-12-02T16:20:56+00:00 December 2nd, 2017|Categories: Shëndeti Seksual|

Prostatitis   Prostatitis është një gjendje e karakterizuar nga infeksioni kronik dhe/ose inflamacioni i prostatës. Ai ndodh kryesisht tek meshkujt nga mosha 20 deri 50 vjeç, edhe pse mund të ndodhë në çdo moshë. Llojet e prostatitis Ka dy lloje

Rigjenerimi i sistemit imunitar 

By | 2017-12-02T15:44:22+00:00 December 2nd, 2017|Categories: Autoimune, Kanceri, Të ndryshme|

Shumë premtuese! Zbuloni Si të rigjeneroni sistemin imunitar  dhe të luftoni radikalet e lira që shkaktojnë kancer   Me fjalen “imunitet” kuptohet qëdrueshmëria e individit ndaj infeksioneve mikrobiale, reaksioneve antigjenike dhe eliminimi i antigjeneve nga organizmi. Përgjigja imune është  përgjigjese

HIV & AIDS

By | 2017-12-01T21:09:48+00:00 December 1st, 2017|Categories: Mëlçia Hepatiti|

HIV & AIDS, SEMUNDJA FAMEKEQE; SIMPTOMAT, SHKAQET, TRAJTIMI NATYRAL   Çfarë është HIV? Shkurtesë e cila rrjedhë nga gjuha angleze dmth Human Immunodeficiency Virus -virusi njerëzor i cili dëmton sistemin e imunitetit. Është virusi që e shkakton Aids apo Sidën

Bizelja

By | 2017-12-01T20:54:51+00:00 December 1st, 2017|Categories: Fruta Perime|

Bizelja; Ushqyese dhe Kuruese   Arabisht: البازلاء أو بسلة مزروعة Anglisht: Snap peas, sugar snap peas. Emri shkencor: Pisum sativum var. macrocarpon. Bizelja është bimë kacavjerrëse, me gjatësi 1-1.3m, me lule të bardha ose rozë, me bishtaja të cilat brenda

Piperi i zi

By | 2017-12-01T20:29:21+00:00 December 1st, 2017|Categories: Bota Bimore|

Piperi i zi, mbreti i erëzave   Arabisht: الفلفل الأسود Anglisht: Black pepper. Emri shkencor: Piper nigrum L. Familja: Piperaceae. Piperi i zi është bimë kacavjerrëse, shumëvjeçare, me gjatësi deri në 4 m, me gjethe vezake, me lule të vogla

Ashwagandha

By | 2017-12-01T20:49:16+00:00 December 1st, 2017|Categories: Bota Bimore|

Ashwagandha – Xhenseni Indian   Emri shkencor: Withania Somnifera Emri anglisht: Winter cherry, Indian Ginseng Arabisht: الاشواجندا، الجنسنج الهندي، العبعب المنوم – Ashuaxhanda, Xhinsenxh hindi, Ab-ab munauim   Njohuri rreth bimës Ashwagandha tek indianët  do të thotë “era e kalit”,

Fraktura / Thyerja

By | 2017-12-05T18:21:39+00:00 December 1st, 2017|Categories: Kyçet Kockat|

Fraktura / Thyerja e kockës   Fraktura është thyerja në një kockë. Simptomat e thyerjeve të kockës ndryshojnë. Ato mund të jenë jo të dukshme apo të buta, me ënjtje të vogla dhe ndjeshmëri të buta, ose të rënda, duke

Puçrrat e Rinisë

By | 2017-12-01T14:55:00+00:00 December 1st, 2017|Categories: Lëkura|

Puçrrat e Rinisë Puçrrat janë një sëmundje inflamatore që përfshin qeskat e flokëve dhe gjendrat dhjamore të lëkurës, të karakterizuara nga kokrriza ose puçrra me qelb. Kjo gjendje e zakonshme e lëkurës (sidomos në të rriturit e rinj), dallohet nga

Midhjet

By | 2017-11-30T23:12:55+00:00 November 30th, 2017|Categories: Ushqimi|

Midhjet; Dobitë shëndetësore dhe receta gatimi   Arabisht: محار - Mahar Anglisht: Oyster Midhjet bëjnë pjesë në familjen e guackave ujore, jetojnë në oqeane, dhe në zona bregdetare, me klimë të ngrohtë ose të butë. Midhjet jetojnë të ngjitura në

Helmimi nga ushqimi

By | 2017-11-30T21:14:58+00:00 November 30th, 2017|Categories: Të ndryshme, Ushqimi|

Helmimi nga ushqimi Helmimi nga ushqimi karakterizohet nga dhimbje të barkut, me ose pa diarre, të vjella, djersitje, dhe / ose dobësi. Kjo zakonisht brenda 24-96 orësh nga ngrënia e një ushqimi të kontaminuar me një virus ose bakterie. Simptomat

Kujtesa dhe Inteligjenca

By | 2017-11-30T20:53:47+00:00 November 30th, 2017|Categories: Nervore Mendore|

Kujtesa dhe Inteligjenca; Këshilla të vyera dhe ushqime të shëndetshme   Çështjen e kujtesës së dobët, mungesës së të kuptuarit, dhe mungesës së absorbimit të subjektit, e vuajnë shumë njerëz të moshave dhe profesioneve të ndryshme. Shumë njerëz ankohen për

Variçet – Vena Varikoze

By | 2017-11-30T16:41:14+00:00 November 30th, 2017|Categories: Zemra Gjaku|

Variçet – Venat Varikoze   Vena varikoze është një gjendje e karakterizuar nga zgjerimi, fryrja, zgjatja, dhe / ose shtrembërimi dhe kërrysja e venave. Simptomat Në fazat fillestare të venave varikoze, venat e prekura bëhen më të tensionuara dhe të

Gjëndrat Dhjamore

By | 2017-11-29T23:23:23+00:00 November 29th, 2017|Categories: Të ndryshme|

Gjëndrat Dhjamore - Kistet; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral   Kistet janë masa indore jo-kanceroze të mbyllura, që mund të jenë të mbushura me lëng, qelb, ose materiale të tjera. Ato mund të shfaqen kudo dhe të ndjehen si bizele të

Infeksioni i Veshit

By | 2017-11-29T20:00:11+00:00 November 29th, 2017|Categories: Të ndryshme|

Infeksioni i Veshit (Otitis) Një inflamacion apo infeksion i kanalit të jashtëm të veshit (kalimi kryesor nga veshi i jashtëm në daullen e veshit), infeksioni në kanalin e veshit, ose në otitin e jashtëm, shpesh është e lidhur me ujin

Load More Posts