Shenjat e mungesës së hekurit

Published On: January 26th, 2023Categories: Zemra dhe Gjaku0 Comments on Shenjat e mungesës së hekurit

Shenjat e mungesës së hekurit dhe si të rritni nivelet e hekurit në gjak

 

A e dini se mungesa e hekurit është mangësia më e zakonshme ushqyese dhe shkaku kryesor i anemisë? Hekuri është një mineral që ju ndihmon të merrni oksigjen të mjaftueshëm në të gjithë trupin. Hekuri është i nevojshëm për të prodhuar hemoglobinën e cila është pjesë e qelizave të kuqe të gjakut që bartin oksigjen përmes trupit.

Nëse nuk merrni hekur të mjaftueshëm, trupi juaj nuk mund të marrë oksigjen të mjaftueshëm, dhe ju përfundimisht do të zhvilloni anemi.

Anemia mund të ndodhë për shkak të mungesës së dy ushqyesve kyç në trupin tonë: Vitamina B12 ( acid folik) dhe Hekuri. Hekuri është gjithashtu një pjesë e rëndësishme e shumë enzimave në trupin tonë dhe është i nevojshëm në shumë funksione qelizore.

Ky artikull do të diskutojë simptomat e anemisë, dhe se si të rritni nivelet e hekurit në gjakun tuaj nëpërmjet ushqimit. Ai gjithashtu do të përfshijë këshilla se si të përmirësoni absorbimin e hekurit.

Shkaqet e mangësisë së hekurit

– Mosmarrja e hekurit mjaftueshëm nga ushqimi. Njerëzit të cilët nuk hanë mish, mund të jetë në rrezik të mungesës së hekurit, në qoftë se ata nuk marrin hekur të mjaftueshme nga ushqime të tjera.

– Paaftësia për të absorbuar hekurin për shkak të sëmundjeve të tilla si celiac, ose në qoftë se një pjesë e zorrës suaj të vogël është hequr.

– Gjakderdhjet e rënda, të tilla si periudha të rënda, ose gjakderdhje brenda trupit si në ulçerat peptike ose kanceri kolorektal.

– Shtatzënia; shumë gra shtatzëna vuajnë nga mungesa e hekurit; hekuri duhet t’i shërbejë jo vetëm trupit të tyre, por edhe fetusit.

– Shumë njerëz me sëmundje kronike të veshkave (CKD) zhvillojnë mangësi hekuri.

Cilat janë simptomat e anemisë

Kur anemia bëhet më keq, me kalimin e kohës, simptomat përfshijnë:
– Lodhje
– Marramendje
– Mungesë e përqendrimit
– Dhimbje koke
– Nervozizëm
– Gulçim
– Vonesë e rritjes dhe zhvillimit normal të fëmijëve
– Rrezik të lartë të infeksioneve
– Thonj të brishtë
– Rrahje zemre të shpeshta ose të parregullta, të cilat mund të çojnë në probleme të zemrës.

Sasia e hekurit që kemi nevojë të konsumojmë çdo ditë

Sasia ditore e rekomanduar është 18 mg hekur në ditë për gratë, 27 mg për gratë shtatzëna dhe 8 mg në ditë për burrat. Femrat gjidhënëse mund të konsumojnë 9 mg në ditë. Femrat e moshës 14-18 kanë nevojë për 15 mg hekur në ditë.

Cilat ushqime përmbajnë hekur?

Burimet ushqimore të hekurit janë të ndarë në dy grupe:
• Burime nga kafshët – mishi i kuq, shpezët, pjesët e brendshme (të tilla si zemra dhe mëlçia), vezët, qumështi dhe prodhimet e detit.
• Burimet bimore – më të pasura në hekur janë bishtajoret, drithërat eplotë, arrat dhe bajamet, frutat e thata, dhe perimet me gjethe jeshile, të tilla si: majdanoz, spinaq, marule, etj.

Si të përmirësoni thithjen e hekurit nga perimet?

Për të përmirësuar thithjen e hekurit nga burimet bimore, duhet të konsumoni  atë me vitaminë C, të tilla si në perimet e freskëta.

Për shembull, ju mund të hani supë me thjerrëza, me majdanoz të copëtuar dhe piper të kuq, të cilat janë plot me vitaminë C. Si një meze të lehtë, ju duhet të zgjidhni arra dhe bajame.

Produkte bimore të sigurtapër mungesën e Hekurit dhe Aneminë

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook