Shenja që tregojnë se keni ulçër në stomak

Shenja që tregojnë se keni ulçër në stomak dhe çfarë duhet të bëni për ta kuruar

 

Ulçerat janë plagë të hapura, që mund të infektohen  lehtë, dhe mund të shkaktojnë  infeksion në tërë trupin, dhe të rezultojnë me  dhimbje të mëdha. Njerëzit të cilët kanë një histori në problemet e tretjes janë plotësisht të vetëdijshëm me ulçerat dhe e dinë se sa të  dhimbshme mund të jenë.
Është me rëndësi të madhe për të mësuar më shumë për ulçerat me qëllim parandalimin dhe trajtimin e tyre në mënyrë natyrale.

Si zhvillohen ulçerat në stomak

Shumë shpesh ulçerat stomak duken si një reagim ndaj stimulimeve të ndryshme. Sipas shumë ekspertëve, një dietë e pasur me vaj, yndyra të rënda, ose acid mund  të krijojnë një mjedis të përshtatshëm për zhvillimin e  ulçerave. Opinionet janë të ndara dhe disa mendojnë se stresi mund të jetë shkaktar  në zhvillimin e ulçerave. Megjithatë, duket se njerëzit janë më të ndjeshëm ndaj problemeve të tretjes në përgjithësi, dhe kjo mund të çojë në një rritje të rrezikut të ulçërave.
H. pylori është konsideruar të jetë shkaku kryesor i ulçerave. Por edhe marrja e antibotikëve dhe aspirinave mund të shkaktojë ulçër në stomak. Kur bakteriet hyjnë në stomak, kthehen në një infeksion dhe ky mund të përfshijë të gjithë sistemin e tretjes. Shumë njerëz vuajnë nga ky infeksion për shumë vite, dhe disa njerëz madje ekanë atë për  gjithë jetën e tyre.

Simptomat e fshehura të ulçerave në stomak

Në rast se ju jeni në rrezik për ulçerat në stomak ose të supozojmë që ju tashmë keni një të tillë, është me rëndësi të madhe për të mësuar më shumë në lidhje me simptomat e fshehura. Ato mund të ndodhin në mënyra të ndryshme, dhe të kuptuarit e tyre mirë mund t’ju ndihmojë të identifikoni  një ulçer dhe të bëni diçka për këtë.

Simptomat e mëposhtme tregojnë që ju mund të keni probleme në aparatin tretës ose ulçër në stomak

– Parregullsi në jashtqitje, me gjak, dhe me ngjyrë të errët.
– Të vjella.
– Humbje peshe.
– Gazra të tepërta.
– Lodhje e përgjithshme dhe ndjenja e sëmurë.
– Të përziera.
– Humbja e oreksit ose ndjesia  e urisë shumë shpesh.

– Dhimbje dhe djegie në stomak ose në zorrë.

– Të vjella të shpeshta dhe ndryshime në jashtëqitjen tuaj janë konsideruar simptoma të rënda, që shpesh tregojnë se ju jeni keni një ulçer të mëdhe apo të avancuar.

Për fat të mirë, ka mënyra  të ndryshme natyrale në dispozicion, të cilat mund t’ju ndihmojnë për  të kuruar ulçerat, si dhe parandalimin e tyre. Nëse ju ndiqni një dietë të shëndetëshme dhe  bëni disa ndryshime për të përmirësuar gjendjen tuaj shëndetësore, rezultati do të jetë pozitiv.

Disa ushqime që ndihmojnë në parandalimin e ulçërës së stomakut

Capsaicin; Kjo lëndë kimike e gjetur tek specat, është shumë e dobishme kur është fjala për parandalimin e ulçerave në  stomak. Në thelb, capsaicin mbron stomakun nga dëmët e yndyrave të shumta.

Banania; Bananet janë të pasura me kimikate të cilat kanë aftësinë për të stimuluar prodhimin e mukusit. Mukusi mund të parandalojë ulçerat në stomak duke mbrojtur  traktin digjestiv dhe gjithashtu ndihmon  për të kuruar ulçerat ekzistuese. Është e rekomanduar që të zgjidhni banane të thata.

Mjalti; Enzimat që gjenden te mjalti, si dhe cilësia e tij e përgjithshme  mund të ndihmojë në kurimin dhe parandalimin e  ulçërave.

Flavonoidet; të njohura gjithashtu si bio-flavonoids mund të jenë një trajtim efektiv për ulçërat e stomakut; ushqimet që përmbajnë flavonoide janë; soja, bishtajoret, rrushi ikuq, lakra, brokoli, molla, manaferrat.

Probiotics; janë bakterie që jetojnë në maja dhe ndihmojnë sistemin e tretjes të jetë aktiv dhe i lëvizshëm. Zakonisht gjenden në ushqime të frementuara veçanërisht në kos, miso (maja soje), kefir.

Hudhra; Në rast se shkaku i ulçerës tuaj është H. pylori, hudhra është ushqim i përsosur për ju. Vetitë e saj antibakteriale mund të bëjnë  mrekulli për parandalimin e ulçerës së stomakut.

Boronica; është e njohur për të luftuar ifeksionet dhe ulçërën e shkaktuar nga H. Pylori.

Çfarë duhet të shmangni

– Qumështin.

– Alkoolin.

– Mishin e kuq.

– Kafen.

– Pijet e gazuara.

– Ushqimet e skuqura.

– Ëmbëlsirat artificiale.

– Ushqimet e shpejta.

Trajtimi në mënyrë natyrale është mënyra më e mirë e për kurimin dhe parandalimin e infeksioneve dhe  ulçërës së stomakut.

  • Produktet me bimë shkretinore

Gastrohag Gastritis dhe ProbioHerb janë 2 produktet bimore që ju duhen për trajtimin e Gastritit. Klikoni ose shtypni mbi foton më poshtë.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook