Gastriti / Ulçera e Stomakut

Published On: November 19th, 2022Categories: Gastrointestinale0 Comments on Gastriti / Ulçera e Stomakut

Gastriti / Ulçera e Stomakut; Trajtimi në shtëpi

 

Gastriti është një gjendje që karakterizohet nga inflamacioni kronik i stomakut dhe / ose i zorrëve. Ai mund të referohet gjithashtu si gastroenterit ose si ulçerë (peptike) e stomakut dhe / ose zorrëve, dhe është një nga llojet më të zakonshme të çrregullimeve gastrointestinale.

Simptomat

Ka dy forma kryesore të gastritit: bakterial dhe viral.

Gastriti bakterial, si nënkuptohet nga emri i tij, shkaktohet nga infeksione bakteriale në stomak dhe / ose zorrë. Bakteria që lidhet më së shpeshti me rastet e gastritit bakteriale është Helicobacter pylori (H. pylori), e cila është përgjegjëse për rreth 93% të të gjitha rasteve të gastritit bakterial.

Gastriti bakterial ka tendencë të jetë kronik në natyrë, me simptoma që ndizen, pastaj zvogëlohen përkohësisht ose largohem, para se te shperthejnë serish.

Gastriti viral, i njohur edhe si “gripi i stomakut” shkaktohet nga infeksionet virale. Ndryshe nga gastriti bakterial, rastet e gastritit viral kanë tendencë të jenë akute, me simptoma që janë më të theksuara por të prirura të ulen shumë më shpejt se ato të gastritit bakterial.

Një lloj i tretë i gastrit, i njohur si gastriti jatrogjenik, shkaktohet nga medikamente të ndryshme, në veçanti aspirina dhe ilaçe të tjera anti-inflamatore jo-steroidale (NSAIDs), si dhe steroidet.

Simptoma kryesore e të gjitha formave të gastritit është një ndjesi djegie në pjesën e sipërme të barkut që është më i theksuar me stomak bosh, ose rreth një orë pasi të hahet, dhe gjithashtu mund të ndizet gjatë natës.

Simptoma të tjera përfshijnë përzierje dhe të vjella, si dhe luhatje në oreks.

Shkaqet

Përveç infeksioneve bakteriale dhe virale, gastriti mund të shkaktohet gjithashtu nga dieta e varfër, alergjitë ushqimore, mangësitë ushqyese, alkooli, pirja e duhanit, dhe stresi kronik.

Siç u përmend më lart, medikamente të ndryshme të përdorura zakonisht mund të shkaktojnë gastrit, sidomos NSAIDs. Përveç aspirinës, NSAIDs, ilaçe të tjera që janë të lidhura me gastritin përfshijnë Advil, Clinoril, Feldene, ibuprofen, Nalfon, Nuprin, Orudis, Oruvail, Relafen dhe Tolectin.

Në raste të rënda të gastritit, mund të ndodhin gjakderdhje të brendshme për shkak të hedhjes së lëngjeve të stomakut dhe / ose të zorrëve.
Kujdes: Nëse përjetoni gjakderdhje të brendshme dhe / ose vëreni gjak në jashtëqitjen tuaj, kërkoni menjëherë kujdes profesional mjekësor.

TRAJTIMI NATYRAL I GASTRITIT

 • Ushqimi

Sepse ajo që hamë luan rol kyç në parandalimin dhe shërimin e gastritit, kemi përfshirë këtë artikull me përshkrim të zgjeruar të planit ushqimor natyror të domosdoshëm.

 • Ndryshoni dietën juaj

Zgjedhja për të përmirësuar dietën në më të shëndetshme është një nga vendimet më të mëdha të jetës që mund të bëni. Kjo do të thotë që duhet të bëni një përzgjedhje të ushqimeve që synojnë veçanërisht shërimin dhe duhet të shmangni ato ushqime që mund të minojnë procesin e shërimit ose shkaktojnë stres për sistemin tuaj të tretjes. Ushqimet natyrore të shërimit kanë shije të shijshme, dhe kanë një nivel më të lartë të lëndëve ushqyese dhe fibrave sesa ushqimet tipike që hahen në dietë të pashëndetshme.

– Jepini kohë vetes
Gjatë muajit të parë ose të dytë, lejoni një transformim gradual në mënyrën tuaj të zakonshme të të ngrënit, drejt një plani ushqimor të gjithi organik. Të jesh i butë, por i pamëshirshëm me veten, duke kuptuar se ajo që ju hani ka një efekt të rëndësishëm në nivelin tuaj të energjisë, shëndetin tuaj të përgjithshëm, si dhe aftësinë tuaj për t’u shëruar.

– Çfarë duhet të Hani

 • Fruta dhe Perime

Hani fruta të freskëta dhe perime organike që ju gjenden: zarzavate të papërpunuara, dhe lëngun e gjetheve të tilla si lakër jeshile, sallata zviceriane (chard), Bok choy, spinaq, dhe zarzavate të tjera të rajonit. Zgjidhni një gamë të gjerë të perimeve, duke e rrotulluar zgjedhjen dhe duke provuar një shumëllojshmëri të gjerë të produkteve të freskëta sezonale. Brokoli, kungulli, domatet dhe avokado janë prodhime të mëdha. Përdorni marule të çdo ngjyre dhe forme për të krijuar sallata të një larmie të madhe dhe të ndryshme. Hani sa më shumë perime të papërpunuara dhe të avulluara lehtë dhe sallata të freskëta që i tretni lehtë.

Shënim: Për problemet me tretjen e ushqimit si në rastin e gastritit, pureja e perimeve mund të jetë një alternativë e shkëlqyer për ju. Ngrënia e ushqimeve të shtypura është më pak e lodhshme për sistemin tretës, sepse ushqimi tashmë është thuasje i tretur. Edhe pse është e panevojshme të përtypësh ushqimin e shtypur, është ende e rëndësishme për të lëvizur çdo kafshatë të ushqimit rreth gojës para se ta gëlltitësh atë me qëllim që të aktivizohet roli i pështymës në tretje.

 • Proteinat

Shijo vetëm një sasi të vogël proteinash për vakt, e cila përkthehet në rreth 50-150 gram proteina mundësisht organike. Jo-vegjetarianët mund të zgjidhnin pulat e fushës, mundësisht gjeldeti, peshk të egër – që është i ulët në merkur, mish bizoni, mish qengji dhe lope. Varësisht nga nevojat tuaja individuale, konsiderojeni të kufizuar futjen e mishit organik të kuq jo më shpesh se një herë në çdo katër ditë. Është shumë e rëndësishme që të konsumoni vetëm mish të kuq organik, për shkak të toksikave të ruajtura në yndyrën e mishit. Peshqit e tillë si peshku blu, merluci, shojza e Greenlandës, skumbria, dhe salmoni i egër janë burime të shkëlqyera të proteinave të shëndetshme dhe yndyrnave. Shmangni: Salmonin e rritur në rezervuar për rritjen e peshqëve, për shkak të antibiotikëve dhe ngjyrave të ushqimit që ato përmbajnë; tonin, i cili është i lartë në merkur; dhe butak, i cili përmban një shkallë të lartë të ndotësve.

Burime të shkëlqyeshme organike të proteinave vegjetariane janë vezët e pulave të lira, bishtajoret dhe fasulet, thjerrëzat veçanërisht të kuqe, thjerrëzat e gjelbra franceze, dhe ato të zeza.

Gjatë përgatitjes së fasuleve për shije më të mirë dhe tretje të lehtë, ne rekomandojmë të lihen gjatë natës në ujë të pastër, pastaj të kullohen dhe të shpëlahen para gatimit.

Një grusht i mesëm me arra dhe fara, të tilla si kërp, kungull dhe farat e lulediellit janë veçanërisht të dobishme.

 • Karbohidratet komplekse

Për energji të qëndrueshme, kosnumoni karbohidrate komplekse në formën e bishtajoreve, patate të kuqe, kungull, zhardhok, dhe drithërat si orizi, quinoa, hikërrori ose meli.

Ne sugjerojmë kufizimin e konsumit të përgjithshëm të karbohidrateve në 30 % ose më pak e përqindjes së ushqimet që hani në çdo vakt. Kjo do të thotë të rritni sasinë e perimeve dhe të proteinave nëse është e nevojshme, për të balancuar karbohidratet komplekse.

 • Si të përgatisni dhe të sezononi ushqimin tuaj

Perime avulli në ujë të pastër. Shijo supat e shtëpisë, dhe provoni gatimin me presion për shpejtësinë dhe mbajtjen ushqyese, veçanërisht kur provoni bishtajoret dhe fasulet.
Sezoni vegjetal dhe drithërat e gatuara me bimë të freskëta dhe të thata, kripë deti, ose salcë soje organike. Kripa e detit është një shtesë e rëndësishme në dietë, dhe duhet të zëvendësojë kripën komerciale ose të rafinuar të tryezës. Shtesat sezonale përfshijnë një shumëllojshmëri të gjerë të bimëve të freskëta ose të thata. Hudhër, xhenxhefil, spec i kuq, speca djegës, dhe qepë mund të përdoren rregullisht për shijen e tyre të madhe dhe vetitë që kanë për forcimin e sistemit imunitar.
Vaj i preferuar për gatim dhe / ose pjekje është vaj organik i kokosit. Vaj ekstra i virgjër ulliri, vaj i farave të lirit, mund të pikohen mbi perimet e avullit, drithërat e gatuar, dhe të përdoren si bazë për salcën e sallatës në shtëpi.

 • Lëngjet e perimeve

Lëngje të bëra nga perimet e freskëta shtojnë një nxitje të fuqishme ushqyese në planin tuaj të ushqimit. Lëngjet e bëra nga një shumëllojshmëri e perimeve sezonale janë të shijshme, dhe thelbësore për shërim, dhe një mjet i madh parandalues kur përdoret si një shtesë e vazhdueshme për çdo dietë.

 • Uji

Gjatë ditës, pini shumë ujë të pastër,të filtruar; pini të paktën 1 litër ujë në ditë. Shmangni pirjen dhe banjën me ujë çezme të pa filtruar, sepse uji i rubinetit përmban metale të rënda dhe mbetje të pesticideve të cilat mund të vendosen në përqëndrime të larta në organet tona.

 • Çfarë duhet të Shmangni

Sheqerin dhe miellin e rafinuar, ushqimet artificiale, produktet e sojës.
Eliminoni të gjitha produktet e sheqerit dhe sheqerin e rafinuar, së bashku me ushqimet pa karbohidrate, të tilla si mielli komercial i bardhë, që gjendet te buka e bardhë, gjevrekët, simitet, pasta, etj. Gruri është një ushqim shumë alergjik, dhe mund të jetë shkaku kryesor i një shumëllojshmëri të gjerë të problemeve me tretjen e ushqimit. Alternativa të tjera të parashikuara në vend të grurit është thekra, për t’i dhënë trupit një pushim nga një jetë e tërë që ha grurin, dhe kjo mund të ofrojë një nxitje të madhe të energjisë.

Ndalohet të hahen të gjitha ushqimet e vjetra dhe ushqimet e përpunuara komerciale, si dhe të gjitha ushqimet që përmbajnë përbërës artificiale, aditivë, ngjyrosje, flavorings, dhe preservatives (të tilla si karagenan, BHA, BHT, nitrat natriumi, Sulfites, sakarinë, aspartame, dhe cyclamates).

Shmangi bulmetin inorganik, kafeinën e tepërt, alkoolin, yndyrnat e hidrogjenizuara.

Për të minimizuar simptomat e kolitit, hani ushqime të vogla gjatë gjithë ditës, në vend të tradicionales tre vakte të mëdha në rutinën ditore.

Për t’u mbrojtur kundër kolitit, sigurohuni që dieta juaj të përmbajë nivele të bollshme fibra natyrale, por në qoftë se ju tashmë vuani nga koliti, shmangni ushqimet e pasura me fibra, sepse ato mund të irritojnë më tej murin e zorrëve, duke i bërë simptomet tuaja më keq.

 • Terapia me lëngje

– Lëng lakre të papërpunuar, vetëm, ose të përzierë me karrota ose selino;

– Lëng patate të papërpunuar;

– Lëng bar gruri;

– Karrota + lëng spinaqi;

– Lëng karrote;

– Karrota + kastravec + panxhar.

– Shmangni të gjitha lëngjet e agrumeve, sepse sasia e madhe e tyre mund të përkeqësojë simptomat tuaja.

 • Stili i jetës

Nëse pini duhan, ndaloni menjëherë, dhe gjithashtu të shmangni ekspozimin ndaj tymit të duhanit. Përveç kësaj, mësoni si të përballeni në mënyrë efektive për të menaxhuar stresin. Gjithashtu përpiquni të ushtroheni rregullisht.

 • Produktet me bimë shkretinore

Gastrohag dhe ProbioHerb janë 2 produktet bimore që ju duhen për trajtimin e Gastritit.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook