Helicobacter Pylori

Published On: November 19th, 2022Categories: Gastrointestinale0 Comments on Helicobacter Pylori

Infeksioni Helicobacter Pylori; Stili i jetës, Dieta usqimore dhe Kura Bimore

 

Ç’është një infeksion H. pylori?

 1. pylori është një lloj i zakonshëm i baktereve që rritet në traktin e tretjes dhe ka tendencë për të sulmuar membranën e stomakut. Kjo bakterie infekton stomakun e afërsisht 60 % të popullsisë së rritur në botë. Infeksionet H. pylori janë zakonisht të padëmshme, por ato janë përgjegjës për shumicën e ulçerave në stomak dhe në zorrët e vogla.

“H” në emër është shkurtim i Helicobacter. “Helico” do të thotë spirale, që tregon se bakteret janë në  formë spirale.

 1. pylori infekton shpesh stomakun gjatë fëmijërisë. Ndërsa infeksionet me këtë lloj të baktereve zakonisht nuk shkaktojnë simptoma, por mund të çojnë në sëmundje, duke përfshirë ulçera peptike dhe gjendje inflamatore brenda stomakut të njohur si gastrit.
 2. pylori përshtatet për të jetuar në mjedisin e ashpër dhe me acid të stomakut. Këto baktere mund të ndryshojnë mjedisin rreth tyre dhe të zvogëlojnë aciditetin e tyre në mënyrë që të mbijetojnë. Forma spirale e H. pylori i lejon ato të depërtojnë në membranën e stomakut, ku mbrohen nga mukoza, dhe qelizat imune të trupit nuk janë në gjendje t’i arrijnë ato. Bakteret mund të ndërhyjnë në përgjigjen imune dhe të mos shkatërrohen. Kjo mund të çojë në probleme serioze të stomakut.

Çfarë i shkakton infeksionet H. pylori?

Ende nuk dihet saktësisht se si përhapen infeksionet H. pylori. Bakteret kanë bashkëjetuar me njerëzit për mijëra vjet. Infeksionet mendohet të përhapen nga goja e një personi në tjetrën. Por mund të transferohen edhe kur një person nuk lan duart mirë pas përdorimit të banjës.

 1. pylori mund të përhapet gjithashtu përmes kontaktit me ujë ose ushqim të ndotur.
  Bakteret besohet të shkaktojnë probleme të stomakut kur depërtojnë në membranat mukoze të stomakut dhe gjenerojnë substanca që neutralizojnë acidet e stomakut. Kjo i bën qelizat e stomakut më të prekshme ndaj acideve të ashpra. Acidi i stomakut dhe H. pylori së bashku nxisin mebranën e stomakut dhe në këtë mënyrë mund të shkaktojnë ulçerat në stomak ose duodenum, që është pjesa e parë e zorrëve të vogla.

SIMPTOMAT

Shumica e njerëzve me H. pylori nuk kanë ndonjë simptomë.
Kur infeksioni çon në ulçer, simptomat mund të përfshijnë: dhimbje abdominale, sidomos kur stomaku është bosh gjatë natës ose disa orë pas ngrënies. Dhimbja zakonisht përshkruhet si një dhimbje brejtëse dhe mund të vijë e të shkojë.
Nëse e keni këtë lloj dhimbjeje ose dhimbje më të fortë që nuk duket se po largohet, duhet të vizitoni mjekun.

Një numër simptomash të tjera mund që mund të shkaktohen nga infeksioni H. pylori, përfshijnë:

 • Gromësira të tepruara
  • ndjesia e fryrjes
  • vjellje
  • urth
  • ethe
  • mungesa e oreksit ose anoreksi
  • humbje peshe e pashpjegueshme

Shihni menjëherë mjekun nëse keni:

 • Probleme me gëlltitjen
  • anemi
  • gjak në jashtëqitje

Megjithatë, këto janë simptoma të zakonshme që mund të shkaktohen edhe nga shkaqe të tjera. Disa nga simptomat infeksionit të  H. pylori përjetohen edhe nga njerëz të shëndetshëm.

Kush është në rrezik nga infeksioni H. pylori?

Fëmijët kanë më shumë gjasa të zhvillojnë infeksion H. pylori. Rreziku i tyre është më i lartë kryesisht për shkak të mungesës së higjienës së duhur.
Rreziku për infeksion varet pjesërisht nga mjedisi dhe kushtet e jetesës. Rreziku është më i lartë nëse:

 • Jetoni në një vend në zhvillim
  • Ndani strehimin me të tjerët që janë të infektuar me H. pylori
  • Jetesa në banesa të mbipopulluara
  • Nuk përdorni ujë të ngrohtë (për larje), që mund të ndihmojë për të mbajtur zonat të pastra dhe të lira nga bakteret

Tashmë kuptohet se ulçerat peptike janë shkaktuar nga ky lloj i baktereve, më shumë se stresi dhe ngrënia e ushqimeve të larta në acid. Rreth 10 % e njerëzve të infektuar me H. pylori zhvillojnë ulçer peptike. Përdorimi afatgjatë i anti-inflamatorëve nonsteroidal (NSAIDs) gjithashtu rrit rrezikun e ulçerës peptike.

Si diagnostikohen infeksionet H. pylori

Mjeku do të pyesë për historinë tuaj mjekësore dhe historinë familjare të sëmundjes.

Testi fizik

Gjatë një testi fizik, mjeku do të shqyrtojë stomakun dhe do të dëgjojnë ndonjë tingull brenda barkut.

Testi i gjakut

Ju mund të keni nevojë të jepni mostra të gjakut. Për testin e gjakut, një ofrues i kujdesit shëndetësor do të tërheqë një sasi të vogël të gjakut nga krahu. Gjaku pastaj do të dërgohet në laborator për analiza.

Testi i feçeve

Një mostër prej tyre mund të jetë e nevojshme për të kontrolluar shenjat e H. pylori.

Testi i frymës

Nëse duhet të bëni  test frymëmarrjeje, ju do të gëlltitni një preparat që përmban ure. Nëse bakteret H. pylori janë të pranishme, ata do të lëshojnë një enzimë që thyen këtë kombinim dhe do të lëshojë dioksid karboni.

Endoscopia

Nëse bëni një endoskopi, mjeku do të futë një instrument të gjatë dhe të hollë që quhet endoskop në gojë dhe poshtë në stomakun dhe duodenumin tuaj. Një aparat fotografik i bashkëngjitur do të dërgojë imazhe në një monitor. Çdo zonë anormale do të inspektohet. Nëse është e nevojshme, mjetet speciale të përdorura me endoskopin do i lejojnë mjekut të marrë mostra nga këto zona.

Komplikacionet e infeksioneve H. pylori

Infeksionet H. pylori mund të çojnë në ulçera peptike, por infeksioni ose ulçera vetë mund të çojë në komplikime më serioze, duke përfshirë:

 • Gjakderdhje të brendshme, e cila mund të ndodhë kur ulçera peptike thyen enën e gjakut dhe shoqërohet me anemi të mungesës së hekurit.
 • Pengim, i cili mund të ndodhë kur diçka si një tumor bllokon ushqimin nga braktisja e stomakut.
 • Perforim, i cili mund të ndodhë kur një ulçer shpërthen përmes murit të stomakut.
 • Peritoniti, i cili është një infeksion i peritoneumit, ose membranës së zgavrës së barkut.

Studimet tregojnë se njerëzit e infektuar kanë gjithashtu një rrezik në rritje të kancerit të stomakut. Ndërsa infeksioni është një shkak kryesor i kancerit të stomakut.

Mbas mjekimit, mund të bëhen testet e feçeve ose të frymës për të konfirmuar që H. pilori është çrrënjosur.

Stili i jetës dhe Dieta usqimore

 • Ushqime që ndihmojnë në luftimin e h. polyriMë poshtë janë vetëm disa nga ushqimet natyrore që mund të ndihmojnë me H. pylori, duke vrarë bakteret ose duke ndihmuar në shëndetin e tretjes.
 • Boronicat

Boronicat përmbajnë proanthocyanidins që vrasin bakteret. Përveç kësaj, ato parandalojnë H. pylori nga aderimi në mukusin e stomakut.

 • Brokoli dhe Lakra

Brokoli dhe lakra kale, dhe shumë perime të tjera që i përkasin një familje të quajtur Brassica, përmbajnë substanca të quajtura izotiocianate, që janë shumë të mira kundër H. Pylori.

 • Hudhra dhe Qepa

Aroma e fuqishme që prodhojnë këto perime vjen nga një substancë antibakteriale, e cila është e dizajnuar për të mbrojtur bimën – dhe mund të përdoret gjithashtu si një antibiotik natyral.

 • Vitamina C (sidomos frutat e agrumeve)

Studimet kanë treguar se njerëzit që konsumojnë sasi të larta të vitaminës C në dietat e tyre kanë më pak gjasa të kenë infeksion H. pylori. Arsyetimi prapa kësaj është për shkak se Vitamina C është shumë e koncentruar në mukusin e stomakut.

Ushqimet që nuk duhet të konsumoni nëse keni H. pylori

– Evitoni të gjitha ushqimet e përpunuara, sheqernat dhe ushqimet me gluten. Kur stomaku juaj është i shëndetshëm, do të jetë në një pozicion shumë më të mirë për të luftuar H. pylori!

– Karbohidratet; Studimet kanë treguar se njerëzit që hanë më shumë karbohidrate kanë norma më të larta të infeksionit H. pylori.

– Pijet alkoolike janë veçanërisht të tmerrshme për H. pylori.

– Kripa rrit rrezikun e kancerit nëse keni infeksion H. pylori!

– Përmbajuni një higjene të rreptë vetjake.

Sa më shpejt që të diagnostikohet sëmundja, aq më e lehtë është trajtimi i saj.

 • Produktet me bimë shkretinore

ProbioHerb dhe Total Immunity Herbs janë 2 produktet bimore që ju duhen për trajtimin e H. Pylori. Klikoni ose shtypni mbi foton më poshtë.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook