Artriti Reumatoid; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral

 

Rheumatoid Arthritis (RA), një sëmundje më pak e zakonshme se osteoarthritis, është një sëmundje e rëndë dhe e dhimbshme. Rheumatoid arthritis prek rreth 2.100.000 njerëz në SHBA, më shpesh gratë. Sëmundja zakonisht fillon në mes moshës 20 dhe 50 vjeç, edhe pse ai mund të fillojë në çdo moshë.

Artriti reumatoid është një sëmundje inflamatore Autoimune ku sistemi imun i trupit sulmon indet e tij të shëndetshme. Kjo quhet një përgjigje autoimune. Çrregullimi prek shumë organe në të gjithë trupin, por është më i theksuar në kufizimin e lëvizjes, në pezmatimin e nyjeve dhe strukturat e tjera të përbërë nga indet lidhëse.

RA mund të çojë në paralizim. Ai i heq aftësinë indit synovial, i cili është membrana që ndan nyjet dhe sekreton lubrifikantet që normalisht lejojnë kockat të lëvizin pa dhimbje mes kockave të tjera. Në këtë gjëndje, nyjet (më së shpeshti nyjet e vogla e dorës) bëhen më të butë, të fryrë madhe edhe të deformuar. Me kalimin e kohës, gjendja mund të përhapet në pjesët e tjera të trupit.

Simptomat fillestare të RA mund të jenë të ngadalta me zbutje të nyjeve, ngurtësi në mëngjes, ethe të gradës së ulët sistemike ose në nyjet e prekura, dhe më pas kemi një rritje graduale të simptomave. Por RA mund bëhet shumë shpejt agresiv, dhe te disa njerëz sëmundja mund të zhvillohet dhe të shfaqet brenda natës.

Simptomat

Djersitje natën, depresion, përgjumje, lodhje, temperaturë të ulët, dobësi, ngurtësi të përbashkët, si dhe dhimbje të paqarta dhe të papërcaktuara. Këto simptoma mund të çojnë në shfaqjen e nyjeve të fryrë dhe me dhimbje brenda disa javësh. RA mund të prekë vetëm njërën anë të trupit, por është e zakonshme për RA për të arritur në të dy anët e trupit në të njëjtën kohë – në bërryla, për shembull. Më vonë në zhvillimin e sëmundjes, nyjet e prekur bëhen më të trashë dhe të deformuara.

Shkaqet

Rheumatoid arthritis është klasifikuar si një sëmundje autoimune në të cilën trupi sulmon indet e veta. Kombinimet e ndryshme të ashpra, alergjitë ushqimore, mungesa ushqimore, toksiciteti, pėrshkueshmėria e parregullt zorrëve, si dhe mikroorganizmat shkaktojnë inflamacion në trup. Për dikë që ka artrit reumatoid, inflamacioni (sulmi i sistemit imun ndaj substancave të huaja), përforcohet dhe bëhet shkatërrues autoimun.

Alergjitë ushqimore të shtyra që prishin përshkueshmėërinë e mureve të zorrëve mund të jenë shkak i drejtpërdrejtë që çon në fillimin e RA. Ky depërtim i parregullt i lejon  grimcat e ushqimit të patretura plotësisht për të kaluar nëpër muret e traktit të tretjes dhe që çon ushqimin në gjak, ku, në qoftë se nuk e pastruar, ato janë përfundimisht të depozituar në inde. Kjo mund të shkaktojë një reaksion inflamator, dhe sistemin imunitar fillon për të sulmuar indet, sidomos rreth nyjeve.

Shumë studime shkencore kanë dokumentuar se ka rritje të përshkueshmërisë zorrëve në mbi 90% e pacientëve me sëmundje autoimune dhe artrit. Ushqimet më të njohura për të shkaktuar simptoma reumatoidi janë: qumështi, maja e birrës, gruri, perimet helmarinë (domate, patëllxhan, speca, dhe patate), misri, dhe vezët.

Shkaqet e tjera të rheumatoid arthritis përfshijnë ndjeshmëri gjenetike, faktorët e jetesës, faktorët ushqyese, toksiciteti, dhe mikroorganizmat. Mund të ketë edhe një bashkim në mes të artritit reumatoid dhe funksionit të parregullt të zorrëve. Këto shkaqe punojnë në kombinime të ndryshme për të shkaktuar inflamacion në trup. Pirja e duhanit dhe ekspozimi kronik pasiv ndaj duhanit mund të kontribuojë në artritin rheumatoid.

Trajtime natyrale për Artritin Reumatoid

Aromaterapia

Masazhimi i nyjeve me vaj rozmarine, kamomili, kamfori, dëllinje, ose livande.

Ushqimi

Është e rëndësishme që të mos shtoni toksicitet të mëtejshëm në sistemin tuaj kështu që përpiquni të përmbaheni për sa më poshtë:
Mos konsumoni asnjë ëmbëltues artificial, të tilla si Splenda, NutraSëeet ose Aspartame.
Mos konsumoni fruktozë të lartë si shurupi i misrit ose glutamate monosodium.
Mos pini asnjë pije të gazuar.
Shmangni të gjitha restorantet e ushqimit të shpejtë.
Shmangni të gjitha ushqimet e konservuara.
Hiq apo redukto kafeinën.
Eliminoni grurin dhe glutenin.
Eliminoni produktet konvencionalequmështit. Produktet më të mira të qumështit janë ato të papërpunuara, të pasterilizuar dhe qumështit të lopëve që ushqehen me bar. Nëse kjo është e padisponueshme, atëherë blej qumështit organik.
Shmangni mishin e viçit konvencional.

Ushqimi luan një rol integral në zvogëlimin ose parandalimin e fillimit të të gjitha llojeve e kushteve arthritike.

Një dietë që përfshin konsumin e tepërt të mishit të yndyrshëm, yndyrna të hidrogjenizuara si margarinë dhe produktet konvencionale të qumështit gjeneron kushte shumë acide në gjak. Që të ndodhë shërimi, këto ushqime duhet të minimizohen nëse nuk mund të eliminohen totalisht nga dieta.

Kafeina, alkooli, duhani, dhe të gjitha sheqernat e rafinuar, duhet të eliminohen. Zëvendësoi sheqernat e përpunuara me ëmbëltues alternative natyrore apo fruta natyrisht të ëmbla.

Pijet e buta janë të larta në acid fosforik, të cilat mund të jenë të rrezikshme në rritjen e nivelit të fosforit në gjak. Raporti normal i kalciumit ndaj fosforit në eshtra është përafërsisht dy me një, edhe pse një raport një-me-një është i mjaftueshëm për të ruajtur rritjen skeletike.

Një hap i rëndësishëm në trajtimin e artritit qëndron në arritjen e peshës normale të trupit, sepse pesha e tepërt e vë në rritje stresin në nyje. Një dietë e pasur me një përzgjedhje të bollshme të perime të freskëta, dhe një shumëllojshmëri e gjerë e frutave të ëmbël dhe jo të ëmbël, si: arra, dhe po ashtu drithërat, është e rekomanduar për dobi maksimale ushqyese. Ushqimet e plota (të papërpunuara) janë të pasura në ushqyes të nevojshëm për të luftuar radikalet e lirë shkatërruese, dhe për të stimuluar lëkurën dhe shëndetin e indeve, riparimin e kockave, tendosjen e muskujve, dhe për të promovuar rregullsinë në zorrë. Përveç kësaj, duhet të hahet një dietë me ushqime tërësisht të buta, të cilat ngadalë do të çhelmojnë sistemin, dhe më se paku do të çojnë në nivele më të larta të energjisë dhe frymëzimin për të ngrënë më mirë. Stërvitja dhe ndryshimet e domosdoshme të silit të jetesës është rruga juaj  drejt shëndetit dhe shërimit.

Dietat me yndyrna kanë një konsideratë të rëndësishme për cilindo me artrit. Lloji i gabuar i yndyrave mund të rrisë inflamacionin në nyje, ndërsa yndyrnat “e mira” do të ndihmojnë në uljen e inflamacionit. Yndyrna të hidrogjenizuara dhe acidet trans-yndyrore mund të kontribuojnë direkt në inflamacion dhe shkatërrimin e indeve lidhëse. Shmangni ushqimet që përmbajnë këto yndyrna, të tilla si: margarinë, majonezë, biskota dhe patate të skuqura, biskota, ëmbëlsira, pasta, bukë të paketuara, karamele, dhe ushqimet e rafinuara. Lexoni të gjitha etiketat e ushqimeve, dhe mos blini apo të hani ushqim që përmban vajra pjesërisht të hidrogjenizuara, vaj canola ose artificiale, apo yndyrna të krijuara kimikisht.

Ushqimet që janë zakonisht të larta në yndyrna të shëndetshme, janë acidet esenciale yndyrore (të tilla si omega-3 dhe omega-6). Peshku është burim i mirë i acideve yndyrore esenciale, dhe po ashtu vaji i lirit dhe vaji i farës së kërpit. Të gjitha janë të vlefshme për parandalimin e artritit, për shkak të karakteristikave të tyre anti-inflamatore. Pacientët me artrit kanë treguar përmirësim të rëndësishëm klinik kur plotësuan dietat e tyre me vaj të mëlçisë së merlucit, i cili gjithashtu mund të zvogëlojë procesin inflamator.

Siç u përmend më lart, ata që vuajnë nga artriti zakonisht kanë nivele të larta të aciditetit, që rrisin mundësinë për zhvillimin e kushteve inflamatore. Ulja e ushqimeve acid-formuese dhe rritja e marrjes së ushqimeve alkalinë-formuese do të ulë aciditetin. Ushqimet më acid-formuese janë sheqeri, alkooli, uthulla, kafeja, mishi, yndyrna trans dhe produktet e qumështit. Ushqime të njohura për të rritur alkalinitetin e trupit janë të gjitha perimet, veçanërisht të freskëta; sallatat, zarzavatet me gjethe, lakër jeshile, chard, collards, aloe vera; ushqimet e gjelbra, të tilla si Chlorella, algat, bari elbit, bar gruri, majdanoz, dhe jonxhë.

Nënshtrojuni testimit për alergjitë e mundshme ushqimore dhe ndjeshmërinë në mënyrë që të shmangni ato ushqime ndaj të cilave ju rezultoni pozitiv. Merrni në konsideratë një dietë rotacioni apo dietë eliminimi për të reduktuar më tej gjasat e alergjive ushqimore.

Ne rekomandojmë dietë të papërpunuar ushqimore për pastrimin afatgjatë dhe detoxifikim. Ngrënia e ushqimit të papërpunuar kryesisht për tre deri në dymbëdhjetë muaj mund të jetë një përvojë e pabesueshme për të ndihmuar në rritjen e energjisë dhe çhelmimin e trupit.

Dieta me ushqime të papërpunuara është një mjet i pabesueshëm që mund të përdoret për sfida serioze shëndetësore për një shëndet dhe mirëqenie më të plotë.

Hidroterapia

Hidroterapia është aplikimi i ujit, akullit, avullit të nxehtë dhe temperaturat e ulta për të ruajtur dhe rivendosur shëndetin. Trajtimi përfshin zhytje të plotë të trupit, banja me avull, sauna, banja sitz, dhe aplikimin me fashë të nxehtë dhe / ose të ftohtë. Hidroterapia është efektive për trajtimin e një gamë të gjerë të kushteve të lehta që mund të përdoret në shtëpi, si pjesë e një programi të vetë-kujdesit. Shumë mjekë naturopathik, fizikë dhe terapistë përdorin hidroterapi si pjesë e trajtimit.

Kura Bimore Profesionale për Artritin Reumatoid