Ethet e Natës – Herpes Zoster

Published On: February 6th, 2023Categories: Lëkura & Flokët0 Comments on Ethet e Natës – Herpes Zoster

Ethet e Natës – Herpes Zoster

 

Ethet e Natës, apo Herpes Zoster, është një infeksion viral i një nervi dhe lëkurës rreth tij. Ai shkaktohet nga virusi herpes varicella-zoster, i cili shkakton gjithashtu linë e dhenve.

Ethet e natës zakonisht ndikojnë një zonë specifike në anën e majtë ose të djathtë të trupit dhe nuk kalojnë mes vijës së mesit të trupit. Ato shkaktojnë një skuqje të dhimbshme që zhvillohet në flluska të kruajtëshme.

Shumica e njerëzve ndjehen të sëmurë për disa ditë para se skuqja të shfaqet.

Mjekët e licencuar të shëndetit mund të diagnostikojnë herpes zoster në bazë të simptomave dhe shfaqjes së skuqjes.

Simptomat

Në mënyrë tipike, tri deri në katër ditë para shpërthimeve të lëkurës, ndodhin simptoma të lodhjes, temperaturë, të dridhura, dhe nganjëherë edhe çrregullime gastrointestinale, që fillojnë të manifestohen, duke u pasuar nga ndryshimet në zonën e prekur të lëkurës e cila bëhet e ndjeshme ndaj prekjes. Pastaj shpërthejnë flluska të vogla, të çrregullta dhe të dhimbshme, përgjatë një rruge nervore në atë mënyrë që shpërthimi i skuqjes të ndikojë në një rrip të lëkurës, duke formuar një vijë. Kjo më së shpeshti ndodh mbi brinjët në zonën e kraharorit dhe zakonisht kufizohet në një anë të trupit. Në raste të rralla, herpes zoster mund të ndikojë gjithashtu në pjesën e poshtme të trupit ose në fytyrë.

Gjatë shpërthimeve të herpes zoster, dhimbja mund të jetë e rëndë, por shpërthimet zakonisht shërohen brenda pesë ditëve pa ndërlikime të mëtejshme. Sidoqoftë, në disa njerëz, sidomos tek të moshuarit, dhimbja mund të zgjasë për muaj dhe madje edhe vite, dhe të përsëritet. Një episod i herpes zakonisht zgjat dy deri në katër javë.

Shenja e parë e gjendjes është një ndjesi shpimi gjilpërash në zonën e prekur, e ndjekur nga dhimbja dhe pastaj skuqja.

Çdo pjesë e trupit mund të preket nga ethet e natës, edhe pse gjoksi dhe barku janë zonat e zakonshme.

Ju mund të përjetoni gjithashtu:

– dhimbje në krahë dhe në këmbë,

– dëmtim të nervave në pjesën e sipërme të fytyrës (duke përfshirë edhe sytë),

– të ndjeheni të lodhur.

Simptomat e hershme të etheve të natës

Herpes zoster mund të shkaktojë disa simptoma të hershme (prodromale) që zgjasin një deri në katër ditë para se të shfaqet skuqja e parë. Këto simptoma të hershme mund të përfshijnë:

– Temperaturë të lartë (ethe) 38°C ose më shumë, megjithëse kjo është e pazakontë.

– Mialgji (dhimbje muskulore).

– Djegie, ndjesi shpimi gjilpërash, mpirje ose kruarje të lëkurës në zonën e prekur.

– Një ndjesi e keqe në përgjithësi.

Megjithatë, jo të gjithë i përjetojnë këto simptoma prodromale.

Së bashku me simptomat e hershme të mësipërme, njerëzit me herpes përjetojnë një ‘brez’ të lokalizuar të dhimbjes në zonën e prekur. Dhimbja mund të jetë një ndjesi konstante, e zbehtë ose me djegie, dhe intensiteti i saj mund të ndryshojë nga e butë në të rëndë. Ju mund të keni dhimbje të mprehta kohë pas kohe, dhe zona e prekur e lëkurës zakonisht do të jetë e ndjeshme.

Dhimbja është më pak e zakonshme tek njerëzit e rinj, të shëndetshëm dhe e rrallë tek fëmijët. Mund të zgjasë më shumë se një javë para fillimit të skuqjes.

Skuqja e lëkurës zakonisht vjen disa ditë pas fillimit të dhimbjes. Skuqja shfaqet në njërën anë të trupit dhe zhvillohet në zonën e lëkurës që lidhet me nervin e prekur.

Fillimisht, skuqja e herpes duket si njollë e kuqe në lëkurën tuaj, përpara se të zhvillohet shpejt në flluska të kruajtëshme të ngjashme me lin e dhenve. Flluskat e reja mund të shfaqen deri në një javë, por rreth tre ditë pas shfaqjes, ato bëhen me ngjyrë të verdhë, rrafshohen dhe thahen.

Së fundi, aty ky ishin flluskat formohen kore, të cilat mund të lënë disa dhëmbëza të lehta. Zakonisht zgjat dy deri në katër javë për t’u shëruar tërësisht.

Vizitohuni menjëherë te mjeku në qoftë se keni ndonjë nga simptomat e mëposhtme:

 • Konfuzion,
 • humbje të memories,
 • dhimbje koke të rënda,
 • simptoma që ndikojnë në zonën e syve.

Shkaqet e etheve të natës

Herpes zoster shkaktohet nga riaktivizimi i virusit varicella-zoster, i cili është virusi që shkakton linë e dhenve (një gjendje mjaft infektive që shumica e njerëzve e kalojnë gjatë fëmijërisë).

Pasi të keni kaluar lin e dhenve, virusi varicella-zoster qëndron në gjumë (joaktiv) brenda trupit tuaj. Por ai mund të riaktivizohet më vonë dhe të shkaktojë herpes zoster.

Nuk dihet saktësisht se si riaktivizohet virusi, por mund të lidhet me dobësimin e imunitetit. Imuniteti juaj ndaj sëmundjes dhe infeksionit mund të ulet nëse ekziston një problem me sistemin tuaj imunitar (sistemi natyror i mbrojtjes së trupit). Kjo mund të ndodhë si rezultat i:

 • Kalimit në moshë. Kur moshohesh, imuniteti mund të ulet gjithashtu. Herpes zoster më shpesh ndodh tek njerëzit mbi 80 vjeç.
 • Stresi fizik dhe emocional. Kimikatet e lëshuara nga trupi kur jeni të stresuar mund të pengojnë sistemin imunitar të funksionojë siç duhet.
 • HIV dhe ADS. Njerëzit me HIV mund të kenë deri në 25 herë më shumë gjasa për të marrë herpes se pjesa tjetër e popullsisë.

Ethet e natës nuk transmetohen nga dikush tjetër me këtë gjendje. Sidoqoftë, është e mundur për dikë që kurrë nuk ka pasur li të dhenve ta marrë atë nga dikush me herpes zoster.

Përhapja e virusit

Nëse keni skuqje nga herpes zoster:

 • Mos përdor të njëjtin peshqir me të tjerët
 • Mos shko te notosh
 • Mos luani sportet e kontaktit

Kjo do të ndihmojë në parandalimin e kalimit të virusit tek dikush që nuk e ka kaluar më parë lin e dhenve.

Pasi flluskat të jenë tharë dhe korja të ketë rënë, ju nuk jeni më ngjitës dhe nuk do të keni nevojë për të shmangur asgjë.

Herpes zoster mund të ndodh gjithashtu për shkak të pleurit, paralizës Bell, herpes simplex, apendiciti, dhimbjet e barkut, gurët e tëmthit, kolitit, nevralgjisë trigeminale ose dermatitit të kontaktit. Të gjitha këto kushte duhet të kontrollohen dhe, nëse janë të pranishme, të trajtohen si duhet për të siguruar lehtësim të qëndrueshëm nga herpes zoster.

Kujdes! Shpërthimet e herpes zoster që zgjasin më shumë se dy javë mund të jetë një shenjë e problemeve të fshehura me sëmundjet e imunitetit ose e kancerit (sidomos kanceri Hodgkin), dhe për këtë arsye kërkojnë vëmendje të menjëhershme. Përveç kësaj, vizitoni një okulist menjëherë nëse herpes zoster ndodh pranë syve ose në ballë, pasi kjo mund të shkaktojë verbim.

TRAJTIMI NATYRAL I ETHEVE TË NATËS

 • Aromaterapia

Masazhoni zonën e prekur me vajrat esencial të limonit, barbarozës, bergamotit, eukaliptit, pemës së çajit, livandos, ose kamomilit.

– Shtoni 2 pika vaj të pemës së çajit, eukaliptit dhe bergamotit në një dush të ngrohtë.

 • Bimët

Kamomili gjerman dhe hudhra mund të jenë të dobishme, si dhe Scutellaria Laterifolia (Scullcap) dhe Echinacea purpurea si një tonik relaksues nervor dhe përforcues i sistemit imunitar.

Bimë të tjera të njohura si Calendula Officinalis, Hamamelis Virginianum, Stellaria Media dhe Verbena Officinalis (Vervain) përmbajnë veti qetësuese dhe restauruese për të ndihmuar në lehtësimin e lëkurës së irrituar. Ju rekomandojmë që të konsultoheni me një mjek të licencuar.

Kombinimi i echinacea dhe goldenseal është antiviral, imun-stimulues, dhe detoksifikues, dhe është i dobishëm në trajtimin e herpes.

Ose kombinoni pjesë të barabarta të tretësirës së echinacea, goldenseal, hithër dhe xhensen siberian dhe merrni 1/2 lugë çaji të kësaj përzierje tri herë në ditë për të forcuar sistemin imunitar.

Lemon balm, i njohur gjithashtu si Melissa, përmban komponime të njohura si polifenola që kanë veti anti-herpes. Lemon balm është vetëm një nga bimët në familjen e artë që janë anti-herpes efektivë dhe përmbajnë të paktën katër përbërës antiviralë që targetojnë herpesin. Anëtarët e tjerë të kësaj familje botanike përfshijnë: izop, oregano, rozmarinë, sherbelë dhe trumzë.

Jamballi përmban disa përbërje antivirale dhe imune-nxitëse. Ju mund të aplikoni një salcë jamballore në nivel lokal, të pini një çaj të lehtë dhe / ose përdorni një çaj të fortë direkt në zonën e skuqur tre herë në ditë.

Tretësira të lehta të calendula, jamball, mirrë, rrënja e Shën Gjonit dhe elmi rrëshqitës mund të përdoren në mënyrë topike për të ndihmuar shërimin. Ju mund të bëni një çaj të fortë nga ndonjë nga këto barëra dhe ta aplikoni në zonat e skuqura me topa pambuku, sepse e freskojnë.

Terapia me lëngje: Pini lëng karrote dhe selinoje me një lugë gjelle lëng majdanozi, një ose dy herë në ditë.

Trajtim topical: Aplikoni uthull molle në zonën e prekur.

Nëse simptomat tuaja vazhdojnë pavarësisht nga masat e mësipërme, kërkoni ndihmë nga një profesionist shëndetësor i kualifikuar.

Ekstrakti i gjetheve të ullirit është një anti-viral shumë efektiv që është raportuar të luftojë viruset.

Dardha: Ngrënia e dardhës ose pirja e lëngut të saj në sasi të mjaftueshme, është e mirë, pasi ka një furnizim të madh të acidit kafeik antiviral që lufton herpes.

Kosi: Aplikoni një përzierje të kosit dhe oksidit të zinkut përgjatë rrugës së veçantë të nervit. Nëse aplikohet para shpërthimit, kjo do të ndihmonte në kontrollimin e shpërthimit të flluskave.

Aloe dhe mjalt: Aloe Vera zbut lëkurën e irrituar; Ajo është gjithashtu antibakteriale dhe anti-inflamatore. Mund të përzihet me mjaltin e papërpunuar organik, i cili është një ilaç tjetër i fuqishëm në shtëpi.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook