Zakone të gabuara që shkaktojnë akne

Zakone të gabuara që shkaktojnë akne

 

Puçrrat shkaktojnë një pamje të bezdisshme për femrat dhe meshkujt dhe për t’i shmangur ato duhet t’i kushtoni vëmendje zakoneve të gabuara që shkaktojnë shfaqjen e puçrrave, mësoni rreth tyre në këtë artikull.

Edhe me kujdesin e përditshëm të lëkurës dhe kujdesin ndaj hidratimit të saj dhe aplikimin e recetave natyrale që rrisin freskinë e saj, aknet mund të shfaqen në lëkurë si pasojë e një sërë zakonesh të gabuara dhe të papritura.

Këtu janë zakonet e gabuara më të zakonshme që shkaktojnë shfaqjen e akneve

– Përdorimi i smartphone

Si rezultat i vendosjes së smartfonit në vende të ndryshme dhe mbajtjes së tij në dorë, është një mënyrë për të transferuar bakteret në fytyrë kur përdoret për të bërë thirrje.

Prandaj, telefoni inteligjent duhet të mbahet sa më i pastër dhe të dezinfektohet nga bakteret nëpërmjet materialeve të caktuara për këtë.

– Mbi-pastrimi i fytyrës

Disa njerëz pyesin veten për shfaqjen e puçrrave të fytyrës pavarësisht se bëjnë një pastrim të thellë të lëkurës përmes eksfolimit, e cila është e gabuar; Eksfolimi i tepërt i lëkurës shkakton inflamacion në poret e bllokuara dhe përdorimi i pastruesve që përmbajnë kimikate të dëmshme në lëkurë çon në shfaqjen e akneve, veçanërisht në lëkurën e ndjeshme.

– Zgjedhja e keqe e kremit kundër diellit

Rëndësia e kremit kundër diellit në mbrojtjen e lëkurës nga rrezet e dëmshme çdo ditë nuk mund të nënvlerësohet, por disa lloje të kremrave kundër diellit çojnë në bllokimin e poreve dhe kështu mund të shfaqen puçrra në fytyrë.

Prandaj, preferohet të zgjidhni një lloj kremi kundër diellit nga përbërës natyralë që nuk shkaktojnë probleme të lëkurës.

– Mos pastrimi i furçave të grimit

Furçat e grimit janë një mjedis pjellor për rritjen e baktereve dhe mikrobeve dhe kur përdoren vazhdimisht pa u pastruar, këto baktere lëvizin në fytyrë dhe shkaktojnë shumë probleme në lëkurë, duke përfshirë puçrrat.

– Stresi

Shprehja “Ji i qetë dhe shmang stresin” nuk është vetëm një frazë argëtuese, por është edhe një këshillë e shkëlqyer bukurie. Kur ndihesh i stresuar rritet niveli i kortizolit në trup, gjë që shkakton sekretim të tepërt të gjëndrave dhjamore dhe shfaqet në forma të pilulave që përhapen në të gjithë trupin.

Për të shmangur stresin rekomandohet të ushtroheni, veçanërisht ushtrime të lehta, të flini mjaftueshëm dhe të angazhoheni në aktivitete dhe hobi që doni.

Mospastrimi i çarçafëve

Bakteret dhe mikrobet mund të grumbullohen në çarçafët me kalimin e kohës, kështu që ato duhet të lahen mirë në ujë të nxehtë dhe të ekspozohen në rrezet e diellit derisa të jenë të pastra dhe pa asnjë bakter.

Kjo vlen edhe për mbulesën e jastëkut; Sepse janë më të ekspozuarat ndaj të gjitha llojeve të mikrobeve për shkak të flokëve, vajrave të fytyrës dhe djersitjes, dhe mund të transferojnë baktere dhe mikrobe në fytyrë gjatë gjumit, pasi fërkimi i lëkurës dhe fytyrës me këto mbulesa i transferon bakteret në të.

Gjithashtu, fjetja në mbulesa me ndjesi sintetike mund të shkaktojë kruajtje dhe inflamacion në lëkurë, ndaj rekomandohet përdorimi i materialeve natyrale si pambuku.

Një dietë jo e shëndetshme

Dieta mund të ndikojë në lëkurë dhe të shkaktojë puçrra, për shembull, marrja e tepërt e qumështit stimulon gjëndrat dhjamore dhe rrit poret e bllokuara. Qumështi i lopës përmban hormone që mund të ndërveprojnë me lëkurën dhe të shkaktojnë puçrra.

Ushqimet yndyrore të pasura me yndyrna të pashëndetshme çojnë në grumbullimin e yndyrës në trup dhe shfaqjen e drithërave.

Kjo nuk do të thotë të mos hani ushqime të ndryshme që përmbajnë shumë lëndë ushqyese, pasi mosmarrja e nevojave të trupit për vitamina dhe minerale mund të çojë në probleme shëndetësore, duke përfshirë puçërra në lëkurë.

– Presioni mbi aknet

Një nga zakonet e gabuara që shkakton shfaqjen e puçrrave është shtrydhja e tyre.

Përpjekjet për të fërkuar puçrrat dhe për t’i shtypur për t’i hequr ato është një mënyrë për të përhapur më shumë puçrra në fytyrë, pasi fërkimi i tyre mund të bëjë që materiali në to të zhvendoset në një vend tjetër, ndaj nuk rekomandohet prekja e puçrave me dorë.

Më e mira është ta lini derisa të zbehet gradualisht, ose të përdorni preparate mjekësore apo receta natyrale që përshpejtojnë eliminimin e puçrrave.

Veshja e rrobave jo të pambukta

Shanset për shfaqjen dhe përhapjen e puçrrave në trup rriten duke veshur rroba të bëra nga fibra sintetike jo pambuku, veçanërisht gjatë stërvitjes, pasi djersa dhe fërkimi me veshje sportive mund të shkaktojnë bllokimin e gjëndrave të djersës dhe rritjen e baktereve.

Rekomandohet të zgjidhni pëlhura të lehta pambuku që ndihmojnë në ajrosjen dhe frymëmarrjen e lëkurës dhe të spërkatni trupin me pudër përpara se të vishni rroba sportive për të ndihmuar në uljen e fërkimit.

Menjëherë pas stërvitjes, duhet të bëni një banjë për të pastruar trupin nga çdo bakter dhe djersë.

Moslarja e duarve

Moslarja e duarve është një nga zakonet e gabuara që shkaktojnë shfaqjen e puçrrave.

Shumë njerëz mësohen të vendosin dorën në fytyrë ose në ndonjë zonë të trupit, dhe nëse dora është e kontaminuar, ajo do të transferojë mikrobet dhe bakteret në lëkurë ose në trup.

Kjo është arsyeja pse duhet t’i kushtoni vëmendje larjes së duarve gjatë gjithë ditës, veçanërisht pas kthimit në shtëpi dhe pas trajtimit të çdo gjëje që mund të jetë e kontaminuar.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook