Ushqimet më të mira dhe ato më të dëmshme për flokët

Ushqimet më të mira dhe ato më të dëmshme për flokët

 

Flokët janë të uritur – për ushqimet e duhura! Në vend që të mbështeteni tek shampot dhe produktet e tjera, ushqimet e mëposhtme janë të përsosura për shëndetin e flokëve dhe balancimin hormonal.

Ekzistojnë disa faktorë kryesorë që ndikojnë në shëndetin e flokëve tuaj si: gjenetika, mosha, hormonet, mangësitë e lëndëve ushqyese, stresi, etj.

Për shkak të faktorëve të mjedisit ose ndryshimeve të jetesës, flokët priren të humbasin shëndetin e tyre. Një dietë e mirë, e cila siguron vitaminat dhe mineralet thelbësore për flokët tuaj, do të sigurojë që ato të bëhen më të shëndetshëm!
Ka disa artikuj ushqimorë që janë të detyrueshëm në dietën tuaj. Ato nuk përmirësojnë vetëm shëndetin e flokëve, por edhe shëndetin e përgjithshëm të trupit.
Duke ngrënë ushqime të pasura me lëndë ushqyese, është vërtetuar shkencërisht që ndihmon flokët dhe shmangin dëmtimin e tyre.

Së pari: Ushqimet më të mira për flokët

– Bajamet

Gjalpi i bajameve përmban një shumëllojshmëri të gjerë të lëndëve ushqyesve – duke përfshirë proteina, yndyrna të shëndetshme, dhe vitamina të caktuara – të cilat janë të lidhura me shëndetin e flokëve.

Përmbajtja e vitaminës E në farat e bajameve, është veçanërisht e mirë për mbajtjen e flokëve të shëndetshëm. Vetëm disa kokrra bajame ofrojnë yndyrë dhe vitaminë E të mjaftueshme për trupin.

– Mandarina

Përfitimet e mandarinës ndikojnë në flokët tuaj në dy mënyra: 1. Vitamina C që gjendet në të e bën më të lehtë për trupin tuaj të thithë hekurin, siç është spinaqi; 2. Vitamina B12 në mandarinë nxit rritjen e flokëve, zvogëlon humbjen e flokëve dhe ngadalëson procesin e zbardhjes së tyre.

Amla

I njohur edhe si mani indian, amla është një frut i thartë që vjen nga India. I lartë në antioksidantë, ai  është përshkruar nga mjekët bimorë për lëkurën dhe flokët. Ju mund ta blini online. Shtoni një lugë prej tyre në mikser + një gotë ujë + një lugë mjaltë, dhe pijeni në mëngjes!

Spinaqi

Në disa raste (veçanërisht te gratë), mangësitë minerale janë shkaku i humbjes së flokëve.  Spinaqi është i pasur me hekur dhe përmban sebum, i cili vepron si një kondicioner natyral për flokët. Ai gjithashtu përmban acide yndyrore omega-3, magnez, kalium, kalcium dhe hekur. Të gjitha këto ndihmojnë në mbajtjen e flokëve të shndritshme, me shkëlqim dhe, më e rëndësishmja, parandalojnë rënien e tyre. Spinaqi është një nga ushqimet që duhet ta hani çdo ditë!

Kosi

Kosi është i pasur me proteina dhe me vitaminë B5 (e njohur si acidi pantothenik), që ndihmon në rrjedhjen e gjakut në lëkurën e kokës dhe rritjen e flokëve.

Salmon

Trupi i njeriut mund të bëjë shumë gjëra të çmendura, si kthimi i dritës së diellit në vitaminën e forcimit të kockave. Diçka që nuk mund të bëjë, është prodhimi i acideve yndyrore omega-3. Omega-3 janë anti-inflamatore. Ato mund të ndihmojnë nëse keni inflamacion që shkakton rënie të flokut, është mirë për të marrë omega-3 nga burime natyrore, të tilla si: salmoni dhe peshku që rritet në ujë të ftohtë, si sardelet dhe skumbria. Humbja e flokëve në mënyrë të dyfishtë tek meshkujt dhe femrat  shpesh lidhet me rezistencën ndaj insulinës. Salmoni është një ushqim që ndihmon trupin në procesin e insulinës në mënyrë më efikase. Por shmangni salmonin e kultivuar me çdo kusht!

– Kanella

Kanella ka aromë të këndëshme dhe përmirëson qarkullimin e gjakut, dhe në këtë mënyrë sjell oksigjen dhe lëndë ushqyese në folikulat e flokut tuaj. Një sasi e vogël e kësaj arome të këndëshme në kafen tuaj ose spërkatja e kosit me të është e mjaftueshme për të kryer funksionin e saj.

– Bollguri

Bollguri (miell i tërshërës)  është i pasur me hekur, fibra, zink, acide yndyrore omega-3 dhe acide yndyrore polyunsaturated (PUFA), të cilat stimulojnë rritjen e flokëve, duke i bërë ato të trashë dhe të shëndetshëm.

– Vezët

Vezët janë të mbushura me vitaminë B, të quajtur biotin, e cila ndihmon rritjen e flokëve dhe forcon thonjtë e brishtë. Mungesa e kësaj vitamine mund të çojë në humbjen e flokëve. Burime të tjera të mira të biotinës janë bajamet, avokado dhe salmoni.

– Thjerrëzat

Të mbushur me proteina, hekur, zink dhe biotin, thjerrëzat kanë shumë acid folik. Trupi ka nevojë për acid folik për të rivendosur shëndetin e qelizave të kuqe të gjakut që furnizojnë lëkurën dhe kokën me oksigjen që përmirëson flokët. Ushqimet e pasura me acid folik janë gjithashtu të mira për spermatozoidet e shëndetshme.

– Midhjet

Midhjet janë të pasura me zink. Zinku është një mineral i rëndësishëm për shëndetin e përgjithshëm. Kur nuk keni mjaft zink, mund të përjetoni humbjen e flokëve, madje edhe të qerpikëve tuaj! Ju mund të gjeni zink edhe në ushqime të tilla si; mishi i viçit, gaforre dhe karavidhe.

Elbi

Vitamina E është një antioksidant i fuqishëm që mund të absorbojë dritën UV të dëmshme dhe të mbrojë qelizat e lëkurës. Gjithashtu riparon dëmtimet e diellit në lëkurën e kokës, e cila mund të shkaktojë flokë të hollë. Elbi është një burim shumë i mirë i vitaminës E.

– Patatja e ëmbël

Beta caroten mbron flokët e thatë dhe të shurdhër dhe stimulon gjëndrat në lëkurën e kokës për të bërë një lëng vajor të quajtur sebum. Pra, ku e gjeni këtë eliksir të flokëve? Frutat dhe perimet me ngjyrë portokalli janë burimet më të mira: karrota, kungulli, mango dhe patatet e ëmbla.

– Kërpudhat shiitake

Bakri mund të ndihmojë flokët të ruajnë ngjyrën e tyre natyrale, pavarësisht nga ngjyra juaj, sipas një studimi, kërpudhat Shiitake janë të pasura me minerale, si dhe algat e detit dhe farat e susamit.

– Hudhra

Me të vërtetë, një nga barnat më të mira të natyrës, hudhra ndihmon gjithashtu në parandalimin e çarjeve dhe ruajtjen e lëkurës.

Së dyti: Ushqimet më të këqia për flokët

– Peshku shpatë; Nivelet e larta të merkurit mund të çojnë në humbjen e flokëve.

Pijet e gazuara; Ëmbëltuesit artificial – në mënyrë specifike: aspartame – janë të lidhura me humbjen e flokëve.

Sheqeri; Është zyrtarisht viti i “ndalimit të sheqerit!” dhe flokët tuaj të butë janë një tjetër arsye pse sheqeri dëmton shëndetin tuaj. Është me të vërtetë shumë themelore: Proteina është shumë e rëndësishme për flokët tuaj dhe sheqeri pengon thithjen e saj.

– Mielli i rafinuar; Kjo shkon krah për krah me sheqerin, pasi buka e bardhë, ëmbëlsirat, pastat, makaronat e bardha dhe ushqime të tjera të rafinuara e të përpunuara, konvertohen në sheqer, gjë që i bën flokët tuaj të dobët.

Alkooli; Alkooli ngadalëson nivelet e zinkut në trup, i cili është një mineral i nevojshëm për flokë të shëndetshëm. Ai gjithashtu i than flokët, duke i bërë ato më të brishtë dhe me më shumë gjasa që të dëmtohen.

Ushqimet e shpejta; Ushqimi i yndyrshëm shkakton lëkurë të yndyrshme, duke përfshirë edhe lëkurën e kokës. Ndërsa poret e këmbëve janë të bllokuara, mund të ndodhë edhe humbja e flokëve.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook