Skuqjet e lëkurës

Published On: February 6th, 2023Categories: Lëkura & Flokët0 Comments on Skuqjet e lëkurës

Skuqjet e lëkurës; Llojet, Shkaqet dhe Strategjitë e Mbështetjes Natyrore

 

Skuqjet e lëkurës janë përflakje të lëkurës, irritim, skuqje ose ënjtje që mund të kruhet, të djeg ose të dhemb. Ato mund të zhvillohen për shkak të reaksioneve alergjike, infeksioneve, medikamenteve kimike, kushteve autoimune, pickimeve të insekteve, ushqimit dhe çështjeve të tjera. Për fat të mirë, skuqjet janë rrallë të rrezikshme dhe mund të trajtohen me strategji natyrore mbështetëse.

Çfarë janë skuqjet e lëkurës

Skuqjet i referohen lëkurës së përflakur, të irrituar ose të fryrë. Skuqja është një term shumë i gjerë dhe në varësi të llojit të skuqjes, mund të duket ndryshe. Ato mund të përfshijnë lëkurë të fryrë, lëkurë të kuqe, lëkurë me luspa, lëkurë me njolla, lëkurë të kruajtëshme, lëkurë që djeg, lëkurë të thatë, puçrra ose plagë.

Skuqjet mund të prekin vetëm një zonë të lëkurës, zona të shumta ose të gjithë trupin tuaj. Disa mund të zhvillohen menjëherë për shkak të një reaksioni alergjik ose shkaktari, të tjera mund të marrin kohën e tyre dhe të zhvillohen më ngadalë.

Ndërsa shumica e skuqjeve janë relativisht të padëmshme dhe largohen me mjete natyrale shtëpiake, skuqjet e tjera mund të bëhen kronike, problematike apo edhe serioze. Nëse keni ethe, flluska ose plagë të hapura rreth gojës, organeve gjenitale ose diku tjetër në lëkurë, të dhimbshme, skuqje që përhapen me shpejtësi në të gjithë trupin ose skuqje që nuk përmirësohen pavarësisht kujdesit në shtëpi, kërkoni kujdes mjekësor për të përjashtuar infeksione ose çështje të tjera serioze.

Llojet e skuqjeve

Ekzistojnë lloje të ndryshme të skuqjeve, duke përfshirë:

 • Ekzema
 • Dermatiti i kontaktit
 • Rosacea
 • Psoriasis
 • Dermatiti seborrheik
 • Dermatiti perioral
 • Herpes
 • Lia e dhenve
 • Fruthi
 • Fruthi i zi
 • Impetigo
 • Zgjebe
 • Lichen planus
 • Qerea
 • Kafshimet e pleshtave
 • Skuqje të trasha të kafshimit
 • Skuqja e syve të demit nga disa pickime rriqrash që mbartin sëmundjen Lyme
 • Celuliti
 • Skuqja e fluturave nga Lupusi
 • Skuqja e medikamenteve kimike

Shenjat dhe simptomat e skuqjeve

Shenjat dhe simptomat e skuqjeve mund të përfshijnë:

 • Skuqje
 • Lëkurë e fryrë
 • Shkallëzim i lëkurës
 • Lëkurë me njolla
 • Kruarje
 • Djegie
 • Lëkurë e thatë ose me kore
 • Flluska ose rrjedhje
 • Dhimbje
 • Infeksion i lëkurës rreth zonave të hapura

Shkaqet dhe Faktorët e Rrezikut

Shkaqet dhe faktorët e rrezikut të skuqjeve përfshijnë:

 • Dermatiti i kontaktit: Dermatiti i kontaktit është një shkak shumë i zakonshëm i skuqjeve të lëkurës. Mund të zhvillohet nëse lëkura është në kontakt me një substancë që shkakton një reaksion alergjik ose negativ. Produktet konvencionale të pastrimit, trupit dhe bukurisë, ngjyrat në veshje, lateksi, elastika, kimikatet dhe disa bimë, si dredhka helmuese, janë fajtorët e zakonshëm të dermatitit të kontaktit.
 • Kafshimet e insekteve: Kafshimet e insekteve, të tilla si pickimet e pleshtave, pickimet e rriqrave dhe zgjebe (marimangat e vogla) mund të rezultojnë në skuqje.
 • Infeksionet kërpudhore: Disa infeksione kërpudhore si qerea ose kandidiaza mund të shkaktojnë skuqje.
 • Infeksionet bakteriale: Disa infeksione bakteriale si impetigo dhe celuliti gjithashtu mund të çojnë në skuqje.
 • Infeksionet virale: Disa infeksione virale, duke përfshirë linë e dhenve dhe fruthin, gjithashtu shkaktojnë skuqje.
 • Rosacea: Rosacea është një skuqje e lëkurës që prek fytyrën.
 • Ekzema: Ekzema është një problem i zakonshëm i lëkurës. Është më e zakonshme tek ata me alergji ose astmë.
 • Medikamentet: Disa medikamente mund të shkaktojnë një reaksion alergjik të lëkurës ose ndjeshmëri.
 • Skuqja e pelenave: Skuqja e pelenave është e zakonshme tek foshnjat ose tek kushdo që duhet të mbajë pelena.
 • Autoimuniteti: Psoriaza është një gjendje autoimune që shkakton skuqje të lëkurës. Lupusi mund të shkaktojë të ashtuquajturën skuqje të fluturave.

Dallimi midis Urticaria / Hives dhe Skuqjeve

Urticaria dhe skuqjet nuk janë të njëjta, por dallimi midis të dyjave nuk është gjithmonë i lehtë. Urtikariet karakterizohen nga gunga të ngritura dhe kruarje. Ato mund të jenë të vogla ose të mëdha, të lokalizuara ose të përhapura në të gjithë trupin, të kuqe ose me ngjyrën e lëkurës. Ato mund të shfaqen shpejt dhe të zhduken shpejt, por mund të zgjasin për një kohë më të gjatë. Mund të përsëriten. Ato shkaktohen nga një lloj alergjie ose reaksioni alergjik.

Skuqjet karakterizohen nga ndryshime në ngjyrën ose strukturën e lëkurës. Ato mund të ndjehen të ashpra, me luspa ose me gunga. Mund të shkaktojnë flluska, fryrje ose ënjtje. Mund të kruhen, por jo gjithmonë. Ato gjithashtu mund të shkaktojnë dhimbje, gërvishtje ose irritim në varësi të skuqjes.

Skuqjet mund të ndjehen të ngrohta në prekje. Zakonisht zgjasin për një kohë më të gjatë, ditë ose javë. Mund të përsëriten. Mund të shkaktohen nga çështje të ndryshme, duke përfshirë alergjitë, ekzemën, dermatitin e kontaktit, infeksionet, autoimunitetin, medikamentet dhe skuqjen e pelenave.

Strategjitë Natyrore të Mbështetjes

Ekzistojnë një sërë strategjish mbështetëse natyrore që mund t’i përdorni për të përmirësuar lëkurën dhe shëndetin e përgjithshëm dhe për të zvogëluar rrezikun për skuqje. Këtu janë ato që rekomandojmë:

 • Plani i të ushqyerit anti-inflamator

Dieta luan një rol në lidhjen midis dysbiozës së zorrëve dhe problemeve të lëkurës.

Duke filluar nga heqja e ushqimeve inflamatore, të tilla si sheqeri i rafinuar, vajrat e rafinuar, ushqimet e skuqura thellë, aditivët, përbërësit artificialë, qumështi konvencional, gluteni, ushqimi pa lëndë ushqyese dhe ushqimi shumë i përpunuar.

Ndiqni një dietë të pasur me ushqime anti-inflamatore, duke përfshirë zarzavate, perime, barishte, erëza, fruta me indeks të ulët glicemik, kërpudha, mish viçi të ushqyer me bar, shpendë dhe gjalpë të rritur në kullota, peshk dhe ushqim deti të egër dhe kafshë të egra. Zgjidhni ato organike për të reduktuar ekspozimin ndaj pesticideve, herbicideve, hormoneve dhe toksinave të tjera.

Rekomandohet një dietë anti-inflamatore që është e pasur me yndyrna të shëndetshme, si avokado, vaj kokosi, ghee ose gjalpë të ushqyer me bar, ullinj dhe vaj ulliri ekstra të virgjër, dhe ushqime të pasura me acide yndyrore omega-3, duke përfshirë peshkun e egër, farat e lirit, farat chia.

 • Shmangni ndjeshmëritë dhe intolerancat ushqimore

Ndjeshmëritë dhe intolerancat ushqimore shpesh shkaktojnë skuqje dhe reaksione të tjera të lëkurës. Gluteni, bulmeti, misri, soja, butakët, ushqimet e detit, arrat e pemëve dhe sheqeri janë disa nga ndjeshmëritë më të zakonshme ushqimore që qëndrojnë pas skuqjeve, megjithatë, çdo ushqim tjetër mund të shkaktojë reaksione.

Ju mund të identifikoni ndjeshmëritë tuaja personale ndaj ushqimit me kombinimin e disa analizave të gjakut, testimit të pulsit dhe një diete eliminuese. Pasi të keni identifikuar shkaktarët, i hiqni ato nga dieta juaj.

 • Përdorni produkte jo toksike të higjienës personale

Higjiena personale konvencionale, produktet e kujdesit për lëkurën, të bukurisë dhe të pastrimit priren të jenë plot me kimikate dhe toksina që mund të irritojnë lëkurën dhe të shkaktojnë reaksione alergjike, dermatit dhe efekte të tjera anësore akut. Në vend të produkteve konvencionale, zgjidhni produkte jo toksike të higjienës personale, të tilla si opsione natyrale, organike dhe të bëra vetë.

 • Optimizoni nivelet e vitaminës D

Hulumtimet kanë zbuluar se mungesa e vitaminës D mund të rrisë rrezikun për skuqje dhe probleme të lëkurës dhe plotësimi i vitaminës D mund të ndihmojë. Për të optimizuar nivelet tuaja të vitaminës D, kaloni kohë jashtë në diell dhe hani peshk yndyror të pasur me vitaminë D, të verdhën e vezëve dhe mëlçinë e viçit.

 • Rritni nivelet e vitaminës C

Vitamina C është një vitaminë e fuqishme që ofron mbështetje antioksiduese dhe imune, si dhe përfitime shëndetësore të lëkurës. Gjendet në një numër të ushqimeve duke përfshirë: limon, portokall, mandarina, agrume të tjera, luleshtrydhe, kivi, rrush, ananas, speca, brokoli, lakra brukseli dhe patatet.

 • Përdorni kuercetin dhe bioflavonoidë

Quercetin është një flavonol bimor me përfitime anti-inflamatore dhe reduktuese të histaminës. Mund të gjendet te rrushi, mollët, boronicat, kumbullat e zeza, qershitë, manaferrat, rrushi i zi, perimet kryqëzore, marule me gjethe të kuqe, marule rome, lakër jeshile, lakër, zarzavate çikore, lakër, qepë të kuqe, bizele, asparagus, speca, barishte dhe vaj ulliri.

Bioflavonoidet janë përbërës mbrojtës që gjenden kryesisht në agrume dhe manaferra. Bioflavonoidet janë fitokimikate që shpesh gjenden së bashku me vitaminën C në natyrë dhe përgjithësisht konsiderohen si ndër klasat më të rëndësishme dhe interesante të përbërjeve biologjikisht aktive në kërkimet bashkëkohore.

 • Konsideroni përdorimin e Aloe Vera dhe Livandës për Skuqjet

Aloe vera është një bimë që është përdorur si një ilaç natyral për mbi 6000 persona për djegiet nga dielli, djegiet dhe probleme të ndryshme të lëkurës. Aloe vera e përdorur zakonisht ofron veti qetësuese, hidratuese, ftohëse dhe shëruese. Është anti-inflamatore dhe antibakteriale.

Hiqni pjesën e brendshme të një gjetheje aloe vera për ta përdorur atë në skuqjen tuaj sipas nevojës.

Vaji esencial i livandës është një tjetër ilaç natyral që mund të jetë i dobishëm për skuqjet. Mund të ndihmojë skuqjet nga kërpudhat dhe infeksionet e tjera kërpudhore. Është gjithashtu shumë hidratues dhe qetësues.

Përzieni dy pika vaj livando me dy lugë vaj kokosi dhe përdorni çdo ditë në skuqjen tuaj derisa të ndiheni më mirë.

 • Produktet bimore

Për skuqjet e shkaktuara nga sëmundje kronike lëkurës, merrni në konsideratë produktet bimore që i gjeni duke klikuar mbi foton më poshtë.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook