Zbokthi

Published On: February 6th, 2023Categories: Lëkura & Flokët0 Comments on Zbokthi

Zbokthi

 

Zbokthi është një kusht i zakonshëm i lëkurës së kokës ku qelizat e vdekura te lëkurës shkëputen dhe mbushin kokën.

Simptomat

Formimi i një shtrese të bardhë, dhe në disa raste, kruarje dhe skuqje të kokës. Zbokthi shpesh shoqëron sëmundjen e skalpit të kokës dhe është një shkak kryesor i mbetjes tullac dhe i humbjes së flokëve në përgjithësi. Zbokthi mund të ndodhë edhe në sipërfaqe të tjera të lëkurës, si në fytyrë, gjoks, dhe në shpinë, dhe në raste të caktuara mund të shfaqen edhe kore të verdha.

Shkaqet

Zbokthi ndodh shpesh për shkak të çrregullimeve të tretjes, dhe është i lidhur shumë me shëndetin e përgjithshëm të të gjithë trupit.

Shkaku më i zakonshëm i zbokthit është dermatitis seborrheic, një inflamacion i lehtë i lëkurës së kokës me sekrecione yndyrore të tepërta që zakonisht fillon në shkallën më të thatë ose të yndyrshme të lëkurës, por mund të përparojë në luspa me ngjyrë të verdhë në të kuqe përgjatë vijës së flokëve, prapa veshëve, në kanalet e veshëve, mbi vetulla, në urën e hundës, në zonat rreth hundës, apo në gjoks. Mos e kërruani apo gërryeni zbokthin, pasi kjo vetëm se do e përkeqësojë gjendjen.

Kur foshnjat zënë zbokth, kjo quhet kësula e djepit, dhe është një problem i tharmit. Shumë ekspertë të lëkurës në Evropë e konsiderojnë zbokthin tek të rriturit njësoj si tek foshnjat. Me fjalë të tjera, zbokthi është shpesh një simptomë e jashtme e një problemi të brendshëm. Prandaj, trajtimet e zbokthit mund të jenë të ngjashme me ato për trajtimin e candidiasis.

TRAJTIMI NATYRAL I ZBOKTHIT

  • Ushqimi

– Mos konsumoni asnjë lloj ëmbëltuesi artificial apo sheqer të rafinuar.

– Mos pini pije të gazuara.

– Shmangni ushqimet e skuqura dhe ushqimet e shpejta.

– Shmangni të gjitha ushqimet e konservuara.

– Reduktojnë ndjeshëm marrjen e yndyrave, sheqerin, çokollatën, ushqimet e detit, farat dhe produktet e qumështit.

– Eliminoni produktet konvencionale të qumështit.

– Shmangni mishin konvencional.

– Shtoni konsumin e ushqimeve të papërpunuara, si pjesë e një diete organike të përgjithshme.

– Hani më shumë sallata dhe perime të gjelbra.

  • Receta tradicionale

– Salca e mollës; Merrni një gjysmë gote me lëng molle, shtoni 2 lugë uthull orizi dhe i përzieni mirë. Pasi e lan kokën me këtë lëng, zhyt një krehër në salcë molle dhe kreh flokët me të.

– Fasulet e zeza; Shtoni 100 g fasule të zeza në ujë të zier. Kur të ftohet, e përdorni si një shampo për shpëlarje të kokës.

  • Aromaterapia

Vaj patchouli, rozmarine, dhe / ose vaj pemës çajit mund të përdoren në masazh të lëkurës së kokës. Nëse keni flokë të yndyrshëm, përdorni vaj dru kedri të holluar në vaj vegjetal dhe masazhoni me të lëkurën e kokës në mënyrë të përditshme.

Mund të zgjidhni gjithashtu të përzieni 4 pika vaj livando, 4 pika vaj barbarozë, dhe 2 pika vaj Sandalëood, në një vaj vegjetal (vaj ulliri) dhe të masazhoni lëkurën e kokës disa herë në javë.

Nëse keni zbokth me yndyrë, përzieni 3 pika vaj pemë çaji, 1 pikë vaj rozmarine, 2 pika vaj dëllinje, 2 pika vaj Cedarëood, dhe 2 pika vaj limoni, në një vaj vegjetal, dhe masazhojeni atë në lëkurën e kokës.

  • Bimët mjekësore

Shpëlani flokët dhe kokën me një infuzion të fortë hithre, sherbele  dhe rozmarine, dhe pini një filxhan çaj hithre çdo ditë.

Këshillohen gjithashtu bimët gjak-pastruese dhe diuretike si figëort, cleavers, rodhe, tërfili i kuq, dhe lëpjeta.

Nëse keni lëkurë të thatë të kokës, përdorni vaj ulliri, dhe nëse keni lëkurë të yndyrshme, përdorimi lëng limoni ose uthull molle të holluar.

Aloe vera mund të fërkohet gjithashtu në lëkurën e kokës para larjes së kokës, së bashku me çaj hithre dhe vaj rozmarine.

  • Esenca e luleve

Esenca e luleve të mollës gaforre mund të ndihmojë me ndjenjat e dobësisë të shkaktuara nga vetë-imazhi për shkak të zbokthit.

  • Trajtimi topikal

Njomni flokët me një tretësirë uthull molle të ngrohtë, pastaj mbështillni kokën me një peshqir. Pas një ore, lani flokët.

Shampo me vaj të pemës së çajit është gjithashtu e rekomanduar.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook