Plani i Dietës Diabetike

Published On: February 1st, 2023Categories: Diabeti0 Comments on Plani i Dietës Diabetike

Plani i Dietës Diabetike

 

Nëse keni Diabet, ndoshta e dini se sa e rëndësishme mund të jetë dieta juaj kur bëhet fjalë për kontrollin e simptomave të diabetit. Megjithatë, një plan diete të shëndetshme diabetike shkon përtej uljes së karbohidrateve dhe reduktimit të konsumit të sheqerit. Në fakt, mbushja e pjatës me ushqimet e duhura dhe ndryshimi i rutinës së përditshme mund të ketë gjithashtu një ndikim të madh në menaxhimin e niveleve të sheqerit në gjak.

Pyesni veten se çfarë duhet dhe nuk duhet të hajë një diabetik? Apo jeni kurioz se si duket në të vërtetë një dietë diabetike? Vazhdoni të lexoni për gjithçka që duhet të dini se si të filloni një plan ushqimor për diabetikët.

Çfarë është një dietë diabetike?

Kur hamë karbohidrate, trupi ynë prodhon enzima që i zbërthejnë ato në molekula më të vogla sheqeri. Këto sheqerna transportohen nga një hormon i quajtur insulinë nga qarkullimi i gjakut dhe në qelizat ku mund të përdoren si burim energjie.

Diabeti është një gjendje që dëmton aftësinë e trupit tonë për të përpunuar siç duhet lëndët ushqyese, duke rezultuar në nivele jonormale të glukozës – ose sheqerit – në gjak. Për njerëzit me diabet, procesi i zbërthimit të karbohidrateve dhe transferimi i tyre në qeliza nuk funksionon ashtu siç supozohet, gjë që mund të çojë në rritje dhe ulje të niveleve të sheqerit në gjak.

Diabeti shpesh trajtohet me medikamente që ulin nivelet e sheqerit në gjak dhe ndihmojnë trupin të përdorë insulinën në mënyrë më efektive. Megjithatë, ndryshimi i planit të vakteve dhe ndjekja e një diete bazë diabetike është gjithashtu absolutisht thelbësore për të mbajtur të qëndrueshme nivelet e sheqerit në gjak.

Dieta më e mirë për diabetikët duhet të përfshijë një përzierje të përbërësve të pasur me lëndë ushqyese, me pak karbohidrate, duke përfshirë perime pa niseshte, ushqime proteinike dhe yndyrna të shëndetshme për zemrën.

Ushqime të tjera të pasura me fibra që përmbajnë një sasi të moderuar të karbohidrateve si drithërat, bishtajoret, arrat dhe farat mund të përfshihen gjithashtu në sasi të kufizuara si pjesë e një diete diabetike/prediabetike.

Ndjekja e një diete diabetike jo vetëm që ndihmon në uljen e niveleve të sheqerit në gjak, por gjithashtu mund të përmirësojë shëndetin e përgjithshëm dhe të parandalojë disa nga efektet anësore që lidhen me diabetin. Plus, mund të mbrojë edhe kundër kushteve të tjera kronike, ndërkohë që rrit shëndetin e zemrës dhe mban nën kontroll belin.

Plani i dietës diabetike

Ndjekja e një plani diete diabetike për të humbur peshë dhe për të menaxhuar nivelet e sheqerit në gjak nuk duhet të jetë e vështirë. Në fakt, përfshirja e disa ushqimeve dietike diabetike në rutinën tuaj, ndërkohë që hiqni dorë nga ushqimet me sheqer dhe pijet e gazuara mund të ndihmojë në rritjen e ndjeshmërisë ndaj insulinës dhe në stabilizimin e niveleve të sheqerit në gjak.

 • Ushqimet që duhen ngrënë

Një nga mënyrat më të mira për të menaxhuar në mënyrë efektive nivelet e sheqerit në gjak është të mbushni dietën me ushqime të plota të pasura me lëndë ushqyese. Pra, çfarë ushqimesh mund të hanë lirshëm diabetikët? Këtu janë disa nga zgjedhjet kryesore në listën e ushqimeve për diabetikët:

 • Perime pa niseshte: zarzavate me gjethe, brokoli, lulelakra, karota, domate, speca zile, selino, lakra brukseli etj.
 • Mishi: viçi i ushqyer me bar, qengj, dhi, etj.
 • Shpendët: pulë me ushqim të lirë, gjeldeti, rosë etj.
 • Ushqim deti: salmon i kapur i egër, sardele, skumbri, ton, açuge etj.
 • Vezët e pulave të rritura lirshëm.
 • Yndyrna të shëndetshme: vaj kokosi, avokado, vaj ulliri, gjalpë i lopëve të ushqyera me bar.
 • Pije: ujë, kafe dhe çaj pa sheqer.

Ekzistojnë gjithashtu disa ushqime që mund t’i shijoni në mënyrë të moderuar, me kusht që të përshtaten me ndarjen tuaj të përditshme të karbohidrateve.

 • Këtu janë disa shembuj të ushqimeve që duhen konsumuar në sasi të kufizuar:
 • Arrorët: bajame, fëstëkë, arra, arra makadamia etj.
 • Farat: farat chia, farat e lirit, etj.
 • Frutat: mollë, manaferra, portokall, banane, dardha etj.
 • Produktet e qumështit: kos pa sheqer, djathë feta, gjizë, qumësht dhie etj.
 • Ushqimet që duhen shmangur

Po aq e rëndësishme sa ngarkimi i pjatës me ushqime të shëndetshme të plota është kufizimi i ushqimeve që mund të rrisin nivelet e sheqerit në gjak. Këtu janë disa ushqime në listën e ushqimeve diabetike dhe paradiabetike që duhet të shmangni:

 • Drithërat: bukë, makarona, drithëra të rafinuar etj.
 • Bishtajoret: thjerrëzat, fasulet dhe bizelet.
 • Perimet me niseshte: patate, embëlsira, misër, kungull me gjalpë, patate të ëmbla etj.
 • Ushqime: ushqime të pjekura, karamele, biskota, ëmbëlsira etj.
 • Pijet e ëmbla me sheqer: pijet me gaz, pijet sportive, pijet energjike, çaj i ëmbël etj.
 • Këshilla për planin e vakteve diabetike
 1. Planifikoni vaktet tuaja

Në planin e vakteve diabetike, planifikimi i menusë javore është thelbësor për balancimin e niveleve të sheqerit në gjak. Përfshirja e një përzierje të mirë të yndyrave të shëndetshme, proteinave dhe fibrave në vaktet tuaja mund të ngadalësojë përthithjen e sheqerit në qarkullimin e gjakut për të promovuar kontrollin e glicemisë.

Ka disa metoda të ndryshme për hartimin e planit të vakteve të dietës diabetike. Shumë njerëz zgjedhin numërimin e karbohidrateve, që përfshin matjen e sasisë së karbohidrateve që konsumoni në çdo vakt. Edhe pse ndarja e karbohidrateve mund të ndryshojë në bazë të nevojave tuaja ushqyese dhe medikamenteve që mund të merrni, shumica rekomandojnë që t’i përmbaheni rreth 15-30 gram karbohidrate në çdo rostiçeri dhe 45-60 gram karbohidrate për vakt.

Metoda e pjatës është një tjetër strategji e thjeshtë për planifikimin e menusë së dietës suaj diabetike. Me këtë metodë, gjysma e pjatës suaj duhet të përbëhet nga perime jo niseshte si zarzavate me gjethe, brokoli, lulelakra dhe karotat. Gjysma e mbetur duhet të përbëhet nga pjesë të barabarta ushqime proteinike dhe drithëra të plota.

 1. Hani më shumë fibra

Fibrat janë një komponent kyç i një diete diabetike. Kjo lëndë ushqyese kryesore lëviz nëpër trup e patretur dhe vonon thithjen e sheqerit për të ndihmuar në rregullimin e niveleve të shëndetshme të sheqerit në gjak. Shtrydhja e disa porcioneve me fibra në çdo vakt është një mënyrë e lehtë dhe efektive për të mbajtur të qëndrueshme nivelet e sheqerit në gjak. Provoni të mbushni të paktën gjysmën e pjatës tuaj me perime të pasura me fibra dhe gjithmonë zgjidhni drithërat e plota në vend të drithërave të rafinuara sa herë që është e mundur. Arrat, farat dhe bishtajoret janë gjithashtu të pasura me fibra dhe mund të shijohen me moderim si pjesë e një diete të mirëpërmbledhur të mëngjesit, drekës ose darkës për diabetikët.

 1. Zgjidhni burimet e proteinave me cilësi të lartë

Përzgjedhja e burimeve të shëndetshme të proteinave është thelbësore kur bëhet fjalë për menaxhimin e niveleve të sheqerit në gjak. Proteina luan një rol qendror në rritje dhe zhvillim, si dhe në funksionin imunitar, riparimin e indeve dhe ndërtimin e muskujve. Ushqimet me proteina me cilësi të lartë, si mishi i ushqyer me bar, shpendët me ushqim të lirë dhe ushqimet e detit të kapur në të egër, janë pa karbohidrate, që do të thotë se nuk do të rrisin nivelet e sheqerit në gjak në trup. Plus, proteina modifikon nivelet e hormoneve specifike në trup që kontrollojnë urinë, që do të thotë se mund t’ju ndihmojë të ndiheni më të ngopur për më gjatë midis vakteve.

 1. Përfshini yndyrna të shëndetshme në dietën tuaj

Edhe pse yndyra është përfolur prej kohësh si një lëndë ushqyese e pashëndetshme, që bllokon arteriet, ajo është në fakt një pjesë e rëndësishme e një diete diabetike të shëndetshme për zemrën. Përfshirja e një doze yndyrash të shëndetshme si vaji i kokosit, avokados dhe vaji i ullirit në vaktet tuaja mund të ndihmojë në stabilizimin e niveleve të sheqerit në gjak duke vonuar zbrazjen e stomakut. Studimet tregojnë se zëvendësimi i yndyrave trans dhe yndyrave të ngopura me yndyrna të pangopura mund të përmirësojë ndjeshmërinë ndaj insulinës, duke lejuar trupin të përdorë këtë hormon të rëndësishëm në mënyrë më efikase për të transportuar sheqerin nga qarkullimi i gjakut në qeliza.

 1. Shkoni në palestër

Përveç modifikimit të asaj që vendosni në pjatën tuaj si pjesë e një diete diabetike, këshillohet gjithashtu të filloni të ndryshoni rutinën tuaj të përditshme. Përshtatja e aktivitetit të rregullt fizik në ditën tuaj mund të jetë shumë e dobishme për ruajtjen e niveleve të shëndetshme të sheqerit në gjak. Ushtrimet aerobike dhe stërvitjet me rezistencë, në veçanti, kanë treguar se përmirësojnë aftësinë e trupit për të përdorur insulinën për të mbështetur kontrollin e sheqerit në gjak. Aktivitetet si ecja, çiklizmi, noti dhe ngritja e peshave mund të jenë të gjitha shtesa të shkëlqyera në një plan diete diabetike.

 1. Merrni në konsideratë produktet me bimë shkretinore

Produktet me bimë shkretinore të mëposhtme kanë treguar se jo vetëm ndihmojnë në uljen e niveleve të sheqerit në gjak, por në luftimin e Diabetit gjithashtu, veçanërisht kur shoqërohen me një dietë ushqyese dhe një mënyrë jetese të shëndetshme. Këto produkte bimore kanë treguar se përmirësojnë metabolizmin e glukozës dhe reduktojnë nivelet e sheqerit në gjak, rrisin ndjeshmërinë ndaj insulinës, veçanërisht në ato me nivele të ulëta të magnezit në gjak. (Shtypni mbi foto)

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook