Shenjat e hershme paralajmëruese të Diabetit

Shenjat e hershme paralajmëruese të Diabetit që nuk duhet t’i  injoroni

 

Diabeti është një sëmundje kronike. Aifillimisht paraqitet me pak simptoma, të cilat mund të anashkalohen lehtë, në një në treën njerëz që e kanë atë. Diabeti është një sëmundje serioze që mund të shkaktojë komplikime të rrezikshme – duke përfshirë kardiovaskulare dhe dëme neurologjike – prandaj është e rëndësishme për ta zbuluar atë sa më shpejt të jetë e mundur. Me dietën e duhur dhe, nëse është e nevojshme me regjim ushtrimi, diabeti mund të mbahet nën kontroll.  Zbuloni më shumë rreth disa nga shenjat paralajmëruese të hershme të diabetit, kështu që ju mund të veproni  për të mbrojtur shëndetin tuaj.

Shenja paralajmëruese të diabetit

Në vitin 2013, më shumë se 382.000.000 njerëz në mbarë botën kanë pasur diabet, dhe 90% e tyre kishin diabet të tipit 2. Kjo eshte nje semundje metabolike, e karakterizuar nga nivele të larta të sheqerit (glukozës) në gjak. Prodhimi i insulinës – një hormon i pankreasit që zakonisht merret me balancimin e niveleve të sheqerit në gjak – ose është reduktuar ose qelizat nuk përgjigjen për atë siç duhet.

Simptomat e mëposhtme  zhvillohen si rezultat i kësaj:

– Urinim i shpeshtë (poliuria);Nëse vini re që ju duhet të urinoni më shpesh së zakonisht, kjo mund të jetë një shenjë paralajmëruese. Veshkat kanë  filluar  të punojnë  më shumë për të hequr qafe glukozën e tepërt nga gjaku.

– Etja e tepërt (polidipsia); Kjo simptomë lidhet me një sëmundje të mëparshme. Ju  humbni më shumë lëngje, trupi do të përpiqet për t’i plotësuar ato, prandaj keni nevojë të vazhdueshme për të pirë.

– Oreksi i tepërt (polifagia); Për shkak të ngritjes  dhe uljes ekstreme në nivelet e sheqerit në gjak, trupi zhvillon një thirrje të papritur për të ngrënë.

– Goja e thatë; ku përjetoni një mungesë të lagështisë në gojë, e cila mund të jetë edhe e pakëndshme dhe e rrezikshme. Goja e thatë mund të bëhet një terren ushqyes për bakteret dhe do të shkaktojë probleme të ndryshme të gojës dhe dhëmbëve. Sëmundjet e gomës janë një ndërlikim i njohur i diabetit.

– Pashpjegueshmëri  e humbjes në  peshë  apo shtim në peshë; Insulina nuk mund të marrë  glukozën nga qelizat, trupi reagon në qoftë se ajo është e pamjaftueshme dhe fillon duke përdorur proteina nga muskujt. Humbja e pashpjegueshme e nuk është e shëndetshme dhe kërkon hetim të mëtejshëm.

– Lodhja; lodhja e tepërt mund të zhvillohet kur trupi vazhdimisht kompenson mungesën e glukozës në qeliza. Shumë njerëz fillojnë të përjetojnë nivele të ulëta të energjisë dhe të ndihen të plogësht. Nuk është e pazakontë për të qënë nervoz dhe me humor të keq.

– Problem Vizioni; sheqeri i lartë i  gjakut gjithashtu ndikon tek sytë. Si rezultat i kësaj, vizioni juaj bëhet i dobët. Fillimisht, ndryshimet në sy janë të kthyeshme. Megjithatë, nëse nivelet e sheqerit qëndrojnë të larta për një kohë të gjatë, kjo mund të shkaktojë dëmtim të përhershëm dhe mund të çojë edhe në humbje shikimi.

– Dhimbje koke; Një dhimbje koke mund të zhvillohet për shkak të niveleve të larta të sheqerit në gjak dhe është konsideruar si një shenjë e hershme e hiperglicemisë (glukozë të lartë të gjakut). Kjo simptomë merr më keq pasi përkeqësohet gjendja.

– Infeksionet: Bakteret dhe kërpudhat lulëzojnë në një mjedis me sheqer, dhe infeksionet mund të bëhen më të zakonshme. Ato më të shpeshtat janë infeksionet e thartirës, të tilla si candida, sidomos infeksionet vaginale tek gratë.

– Mpirje dhe ndjesi shpimi gjilpërash në duar dhe këmbë; Kjo simptomë është një rezultat i dëmtimit nervor – nevropati – që është e lidhur me diabetin. Ndjesia e shpimit të gjilpërave dhe mpirja mund të shoqërohet me dhimbje dhe ënjtje. Nëse nivelet e sheqerit nuk janë në normalitet, dëmtimet nervore mund të bëhen të përhershme dhe të paraqesin një komplikim serioz të diabetit.

– Ndryshimet e ngjyrës së lëkurës; Zona të errëta të lëkurës, të njohura si achantosis nigricans, mund të shfaqen në qafë, ijë dhe sqetull. Ju gjithashtu mund të vëzhgoni ndryshime të  tjera të lëkurës, veçanërisht rreth zonës vaginale ose në ijë.

– Mosfunksionim seksual; Diabeti gjithashtu dëmton enët e gjakut dhe nervat në organet seksuale, të cilat mund të çojnë në probleme të ndryshme seksuale. Femrat mund të përjetojnë thatësi vaginale dhe burrat mund të ketë vështirësi me ereksionin. 35% deri 75% e meshkujve me diabet vuajnë nga impotenca.
Nëse sheqeri në gjak tuaj është mbi 126 miligram për decilitër (mg / dl) në dy matje, kjo do të thotë që ju keni diabet. Gjithashtu  shqetësuese janë vlerat  pak më të ulëta të 100-125 mg / dl. Kjo është konsideruar të jetë Prediabetes. Nëse ju keni qenë të diagnostikuar si prediabetic.

Faktorët e rrezikut

Mos harroni se diabeti tip 2 është, në një farë mase, një sëmundje e parandalueshme, dhe se komplikimet mund të shmangen me qasjen e duhur për jetën dhe shëndetin. Disa nga faktorët e rrezikut që mund të kenë ndikim janë:

– Pirja e duhanit.

– Mbipesha – Njerëzit me yndyrë barku (trashje organeve të brendshme) janë veçanërisht në rrezik.

– Mishi i kuq, yndyrnat , sheqernta dhe ushqimet e përpunuara.

– Alkooli.

– Dieta e varfër.

– Alergjia kronike.

– Infeksionet virale.

– Stresi kronik.

– Faktorët gjenetik.

Ushqime që ndihmojnë të sëmurët me Diabet

Produkte bimore për Diabetin

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook