6 Ushtrime që transformojnë trupin

Published On: January 17th, 2023Categories: Stili Jetesës0 Comments on 6 Ushtrime që transformojnë trupin

6 Ushtrime që do të transformojnë trupin dhe do të ndryshojnë jetën tuaj

Ka disa ushtrime të mrekullueshme që do t’ju ndihmojnë për të arritur qëllimin tuaj. Këto ushtrime janë të lehta, por efektive në forcimin e trupit dhe djegien e kalorive të padëshiruara. Megjithatë, kryerja e këtyre ushtrimeve nuk është e mjaftueshme për të transformuar trupin tuaj; ju duhet të hani shëndetshëm, të bëni gjumë të rregullt, të pini ujë mjaftueshëm. Këtu kemi zgjedhur disa ushtrime të lehta që mund t’i bëni në çdo kohë.

  1. Hedhje me litar

Kush do ta kishte menduar se kjo lojë fëmijësh është një stërvitje e shkëlqyer! E gjithë ajo që ju duhet është një litar dhe një hapësirë ​​e gjerë, ku mund të zgjasni lirisht krahët pa ndonjë pengim. Kërcimi në litar litar është një ushtrim që forcon dy grupe kryesore të muskujve – krahët dhe këmbët. Ky lloj ushtrimi gjithashtu ndihmon për të forcuar kockat dhe përmirëson shëndetin e zemrës. 10 – 15 minuta me këtë ushtrim të thjeshtë mjaftojnë për të djegur kaloritë e tepëra dhe për rënie në peshë!

  1. Pompat

Shumë njerëz e shmangin këtë ushtrim sepse është pak më i vështirë për t’u kryer, por ai mund të bëjë mrekulli në trupin tuaj. Pompat punojnë për forcimin e muskujve të supeve, krahëve, gjoksit dhe barkut.

Kryeni këtë ushtrim disa ditë në javë për të transformuar në mënyrë të dukshme trupin tuaj. Plus, pompat janë të dobishme për zemrën, shëndetin kardiovaskular dhe ndihmon për të përmirësuar sjelljen tuaj. Vetëm sigurohuni që t’i bëni në mënyrën e duhur. Ju mund ta bëni këtë ushtrim çdo ditë në shtëpi pa kosto. Disa minuta në ditë mjaftojnë që të merrni rezultatin e duhur.

  1. Noti

Noti  – qoftë në pishinë ose në det – është ushtrim i vërtetë dhe i mrekullueshëm për trupin dhe e transformon atë në një formë të mirë. Është kënaqësi dhe ju lëvizni të gjithë muskujt në të njëjtën kohë! Përveç kësaj, noti është relaksues dhe luftues i stresit?
Çdo lëvizje dhe goditje nga uji është ushtrim në vetvete. Noti përmirëson fleksibilitetin, shtrin muskujt dhe mban nyjet më të lirshme me ndihmën e një game të gjerë të mocioneve.
Ndoshta më e rëndësishmja, është se noti është i lidhur me nivelet më të ulëta të stresit, redukton simptomat e astmës, zvogëlon rrezikun e diabetit, ul tensionin e gjakut, ruan nivelet e kolesterolit të mirë, forcon zemrën. Ai gjithashtu inkurajon humbjen në peshë dhe ju ndihmon të mbani një peshë të shëndetshme.
Këshillë: Bëjeni notin një zakon të rregullt për ju dhe familjen tuaj. Nëse nuk dini të notoni, kurrë nuk është vonë për të mësuar.

  1. Vrapimi

Vrapimi është një ushtrim që ruan peshën normale dhe ofron një sërë përfitimesh. Vrapimi forcon kockat dhe muskujt, sidomos në këmbët tuaja. Ai promovon shëndetin kardiovaskular, rrit kapacitetin e mushkërive në mënyrë që të mund të merrni më shumë ajër dhe të mbani frymën për periudha të gjata. Vishni një palë këpucë për të parandaluar dëmtimin e këmbëve, dhe nëse është e mundur, duhet që tek thembra të jenë projektuar posaçërisht për ju. Mos harroni të vishni veshje pambuku të lehta. Është gjithashtu e rëndësishme për të bërë disa shtrirje të trupit për të shmangur lodhjen e muskujve.

  1. Çiklizmi

Çiklizmi është gjithashtu një sport i mrekullueshëm. Ai nuk është vetëm një aktivitet rekreativ, por edhe një mjet praktik transporti. Përveç ruajtjes së mjedisit nga ndotja e gazit të makinave, çiklizmi është shumë i dobishëm për trupin!
Ai ofron një numër të përfitimeve pa shkaktuar stres në trup. Vetëm 2 orë nga ky ushtrim dhe ai jep përfitime të shkëlqyera; forcon muskujt e këmbëve, rrit forcën fizike, parandalon artritin, ul peshën trupore, parandalon sulmet në zemër, disa lloje të kancerit, diabetin, ul nivelin e stresit dhe ankthit.

  1. Alpinizmi

Ndryshe nga shumica e ushtrimeve të cituara në këtë listë, alpinizmi është gjimnastikë. Ai është një formë e ushtrimit që e bën përdorimin e vet peshës së trupit si mjet ushtrimi. Ai është gjithashtu një kompleks ushtrimi, sepse punon në kyçe të ndryshme dhe në muskuj në të njëjtën kohë.
Alpinizmi forcon pjesën e sipërme të trupit, pjesët e poshtme, muskujt kryesore – sidomos në kurriz, këmbë, bark, në supe dhe në gjoks.
Alpinizmi nxit gjithashtu qarkullimin e gjakut dhe përmirëson shëndetin e zemrës.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook