You are here:--Zemra Gjaku

Semundjet e zemres dhe te gjakut

Trombocitet

By | 2018-01-07T12:34:17+00:00 December 13th, 2017|Categories: Zemra Gjaku|

Trombocitet - Mpiksjet e gjakut; Shkaqet, Trajtimi Natyral Mpiksjet gjakut, të njohur gjithashtu si formimi i trombeve apo trombocitet, formohen brenda enëve të mëdha të gjakut, dhe janë shkaku kryesor i shumë sulmeve në zemër, tru, dhe çrregullime të

Hemoglobina

By | 2017-12-08T00:21:20+00:00 December 8th, 2017|Categories: Zemra Gjaku|

Simptomat dhe Shkaqet e rënies së niveleve të hemoglobinës në gjak; Si ta kuroni në mënyrë natyrale Hemoglobina Hemoglobina është një proteinë e pasur me hekur, e përbërë nga hematin që mbart hekur dhe globin që është proteina. Kjo

Gangrena

By | 2017-12-06T17:27:35+00:00 December 6th, 2017|Categories: Të ndryshme, Zemra Gjaku|

Gangrena   Gangrena është një gjendje e rëndë, në të cilën një humbje e furnizimit me gjak shkakton që indet të vdesin. Ajo mund të prekë çdo pjesë të trupit, por zakonisht fillon në gishtat e këmbëve, këmbë, gishtat e

Variçet – Vena Varikoze

By | 2017-11-30T16:41:14+00:00 November 30th, 2017|Categories: Zemra Gjaku|

Variçet – Venat Varikoze   Vena varikoze është një gjendje e karakterizuar nga zgjerimi, fryrja, zgjatja, dhe / ose shtrembërimi dhe kërrysja e venave. Simptomat Në fazat fillestare të venave varikoze, venat e prekura bëhen më të tensionuara dhe të

Qarkullimi i dobët i gjakut

By | 2017-11-28T22:47:32+00:00 November 28th, 2017|Categories: Zemra Gjaku|

Shenjat paralajmëruese të qarkullimit të dobët të gjakut; Mënyra natyrale që ndihmojnë qarkullimin e gjakut   Qarkullimi  i gjakut është thelbësor për një shëndet të mirë. Gjaku ndihmon transportin e lëndëve ushqyese dhe oksigjenit  në çdo pjesë të trupit. Çdo

Sëmundjet e zemrës

By | 2017-11-27T18:39:12+00:00 November 27th, 2017|Categories: Zemra Gjaku|

Sëmundjet e zemrës; Llojet, Simptomat, Shkaqet, Diagnoza, Rreziqet e trajtimit konvencional, Trajtimi Natyral   Sëmdundjet e zemrës, apo kardiovaskulare, janë përgjegjëse për gati gjysmën e të gjitha vdekjeve në Shtetet e Bashkuara çdo vit, duke vrarë gati një milion njerëz

UTHULLA E MOLLËS

By | 2017-11-26T14:00:36+00:00 November 26th, 2017|Categories: Ushqimi, Zemra Gjaku|

UTHULLA E MOLLËS; RECETAT E PËRDORIMIT; MËNYRA E PËRGATITJES NË SHTËPI   Uthulla e mollës konsiderohet si kuruesi më i mirë shtëpiak, që njihet dhe përdoret në shumë vende të botës. - Ul nivelin e sheqerit në gjak. - Ul

Sindromi metabolik

By | 2017-11-24T18:02:27+00:00 November 24th, 2017|Categories: Zemra Gjaku|

Shenjat e Sindromit Metabolik, Faktoret e rrezikut, Trajtimi Natyral Sindromi metabolik është përshkruar dhe është i njohur si Sindromi Riven, ose sindromi “X”, sindromi kardio-metabolik, etj. Ai është një grup i faktorëve të rrezikut që ngre rrezikun për sëmundje të

Pije për Aneminë

By | 2017-11-21T16:48:23+00:00 November 21st, 2017|Categories: Ushqimi, Zemra Gjaku|

Një pije e mrekullueshme për të luftuar aneminë dhe zbehjen e lëkurës   Anemia është një ndër çrregullimet e gjakut, që rezulton nga pakësimi dhe rënia e numrit të rruazave të kuqe të gjakut në organizmin e njeriut. Ky lloj

Pastrimi gjakut

By | 2017-11-21T15:59:01+00:00 November 21st, 2017|Categories: Zemra Gjaku|

Mënyra natyrale për të pastruar gjakun nga helmet dhe toksinat Gjatë ditës, një gamë e gjerë e toksinave dhe kimikateve përfundojnë në gjakun tonë. Këto janë produktet e mbeturinave të formuara nga vetë trupi ose kimikate që: - thithen nëpërmjet

UTHULLA E HUDHRES

By | 2017-11-21T12:28:00+00:00 November 20th, 2017|Categories: Ushqimi, Zemra Gjaku|

UTHULLA E HUDHRES; RECETA E MREKULLUESHME E ZEMRES   Dobitë e uthullës së hudhrës Kjo recetë shkrin të gjitha llojet e yndyrave dhe kolesterolin precipitat, përmirëson metabolizmin në trup dhe rrit fleksibilitetin e arterieve dhe venave, duke parandaluar kështu sëmundjet e

Anemia

By | 2017-11-20T13:58:27+00:00 November 20th, 2017|Categories: Zemra Gjaku|Tags: |

Anemia; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral Anemia është një gjendje ku sasia e hemoglobinës në gjak është nën nivelin normal, ose ka më pak qeliza të kuqe të gjakut se normalisht. Theksojmë se ka disa lloje të ndryshme të Anemisë dhe

Goditja në tru

By | 2017-11-15T15:05:25+00:00 November 15th, 2017|Categories: Të ndryshme, Zemra Gjaku|

Goditja në tru; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral   Goditja në tru ndodh kur furnizimi me gjak në një pjesë të trurit ndërpritet. Ashtu si të gjitha organet, truri ka nevojë për oksigjen dhe ushqyes të ofruara nga gjaku për të

Kolesteroli

By | 2017-11-06T21:25:35+00:00 November 6th, 2017|Categories: Zemra Gjaku|Tags: |

Kolesteroli; Testet, Shkaqet, Trajtimi Natyral   Kolesteroli është një substancë yndyrore e njohur si një lipid dhe është jetike për funksionimin normal të trupit. Ai prodhohet kryesisht nga mëlçia, por mund të gjendet gjithashtu në disa ushqime të hamë. Jo

ARTERIET KORONARE

By | 2017-12-08T00:24:36+00:00 November 6th, 2017|Categories: Zemra Gjaku|

ARTERIET KORONARE; FAKTORET E SEMUNDJES, TRAJTIMI NATYRAL   Ç’është sëmundja e arterieve koronare? Arteriet koronare janë arteriet e zemrës të cilat furnizojnë muskulin e zemrës (miokardin) me gjak dhe nëpërmjet tij i sjellin zemrës oksigjenin e domosdoshëm për jetën. Emri

ARTERIOSKLEROZA

By | 2017-11-05T06:45:32+00:00 October 11th, 2015|Categories: Zemra Gjaku|

ARTERIOSKLEROZA / NGURTESIMI I ARTERIEVE   Arteriet janë enët e gjakut që dalin nga zemra dhe shpërndajnë gjakun e pastër në gjithë pjesët e trupit. Ato zotërojnë një elasticitet të tillë që i lejon të rezistojnë ndaj ndryshimeve të forta në