Arterioskleroza; Simptomat, Parandalimi, Trajtimi Natyral

Arterioskleroza; Simptomat, Shkaqet, Diagnoza, Parandalimi, Trajtimi Natyral

 

Arterioskleroza; Simptomat, Shkaqet, Diagnoza, Parandalimi, Trajtimi Natyral

 

Atheroskleroza ose Arterioskleroza është ngushtimi i arterieve për shkak të grumbullimit të pllakave në muret e arterieve.

Arteriet bartin gjak nga zemra në pjesën tjetër të trupit. Një shtresë e hollë qelizash formon një rreshtim që i mban ato të lëmuara dhe lejon që gjaku të rrjedhë lehtë. Ky quhet endoteli.

Atheroskleroza ndodh kur endoteli dëmtohet, për shkak të faktorëve të tillë si pirja e duhanit, presioni i lartë i gjakut ose nivelet e larta të glukozës, yndyrës dhe kolesterolit në gjak.

Ky dëmtim lejon që një koleksion i substancave, të njohura si pllakëza, të grumbullohen në murin e arteries. Këto substanca përfshijnë yndyrën dhe kolesterolin.

Me kalimin e kohës, pllakëzat mund të trashen dhe të bëhen të forta.

Nëse pllakat vazhdojnë të grumbullohen, mund të bllokojnë arterien dhe të prishin rrjedhën e gjakut rreth trupit.

Ndonjëherë, copat e pllakave hapen. Nëse kjo ndodh, grimcat nga qelizat e gjakut, të njohura si trombocitet, mblidhen në zonën e prekur. Këto mund të ngjiten së bashku, duke formuar mpiksjen e gjakut.

Një mpiksje mund të bllokojë arterien, duke çuar në komplikime kërcënuese për jetën, të tilla si goditje në tru dhe sulm në zemër.

Atheroskleroza mund të prekë çdo arterie, por ndodh kryesisht në arteriet më të mëdha, me presion të lartë.

Mësoni më shumë për goditjen në tru dhe sulmin në zemër, dhe si ta njihni secilën.

Simptomat

Atheroskleroza zakonisht prek njerëzit e moshuar, por mund të fillojë të zhvillohet gjatë adoleshencës. Brenda arteries, vija të qelizave të bardha të gjakut do të shfaqen në murin e arteries.

Shpesh, nuk ka simptoma derisa të plaset pak pllakë, ose qarkullimi i gjakut të bëhet i kufizuar. Kjo mund të marrë shumë vite për të ndodhur.

Simptomat e arteriosklerozës varen nga arteriet e prekura.

– Arteriet karotide

Arteriet karotide sigurojnë gjak në tru. Furnizimi i kufizuar me gjak mund të çojë në goditje në tru.

Simptomat e goditjes në tru mund të shfaqen papritur dhe përfshijnë:

– dobësi

– vështirësi në frymëmarrje

– dhimbje koke

– mpirje e fytyrës

– paralizë

Nëse një person ka shenja të goditjes në tru, ai ka nevojë për kujdes të menjëhershëm mjekësor.

Arteriet koronare

Arteriet koronare sigurojnë gjak në zemër. Kur furnizimi me gjak në zemër bie, mund të shkaktojë anginë dhe sulm në zemër.

Një person mund të përjetojë:

– dhimbje gjoksi

– të vjella

– ankth ekstrem

– kollitje

– zbehje

Mësoni më shumë rreth sëmundjes së arteries koronare këtu.

– Arteriet renale

Arteriet renale furnizojnë veshkat me gjak. Nëse furnizimi me gjak kufizohet, mund të zhvillohet sëmundje kronike e veshkave.

Dikush me bllokim të arteries renale mjaft të rëndësishme për të shkaktuar sëmundje kronike të veshkave mund të përjetojë:

– humbje të oreksit

– ënjtje të duarve dhe këmbëve

– vështirësi në përqëndrim

– Arteriet periferike

Këto arterie furnizojnë me gjak krahët, këmbët dhe legenin.

Nëse gjaku nuk mund të qarkullojë në mënyrë efektive, një person mund të përjetojë mpirje dhe dhimbje në gjymtyrët e tij. Në raste të rënda, mund të ndodhë vdekja e indeve dhe gangrena.

Sëmundja e arterieve periferike gjithashtu rrit rrezikun e goditjes ose sulmit në zemër.

Diagnoza

Mjeku kryen një test fizik dhe bën pyetje në lidhje me historinë tuaj shëndetësore personale dhe familjare. Ju mund të referoheni te një mjek i specializuar në sëmundjet e zemrës (kardiolog).

Mjeku mund të dëgjojë një tingull djegës (fryrje) kur dëgjon arteriet me një stetoskop.

Në varësi të rezultateve të testit fizik, mjeku mund të sugjerojë një ose më shumë teste, duke përfshirë:

– Testet e gjakut. Mjeku do të urdhërojë teste gjaku për të kontrolluar nivelin e sheqerit dhe kolesterolit në gjak. Nivelet e larta të sheqerit në gjak dhe kolesterolit rrisin rrezikun tuaj për arteriosklerozë. Një test i proteinës reaktive C (CRP) gjithashtu mund të bëhet për të kontrolluar për një proteinë të lidhur me inflamacionin e arterieve.

– Elektrokardiograma (EKG ose EKG). Ky test i thjeshtë dhe pa dhimbje regjistron sinjalet elektrike në zemrën tuaj.

– Testi i stresit ushtrimor. Nëse shenjat dhe simptomat shfaqen më shpesh gjatë stërvitjes, mjeku mund të rekomandojë këtë test. Ju do të ecni në një rutine ose do të ngisni një biçikletë të palëvizshme ndërsa jeni të lidhur me një EKG. Për shkak se stërvitja e bën zemrën të pompojë më shumë dhe më shpejt sesa në shumicën e aktiviteteve të përditshme, një test stresi stërvitje mund të zbulojë probleme brenda zemrës tuaj, të cilat përndryshe mund të mungojnë.

Nëse nuk jeni në gjendje të ushtroheni, mund t’ju jepet një ilaç që imiton efektin e stërvitjes në zemrën tuaj.

– Ekokardiogram. Ky test përdor valët e zërit për të treguar se si lëviz gjaku kur zemra rreh dhe nëpër arteriet tuaja. Ndonjëherë kombinohet me stërvitjen e stresit të ushtrimeve.

– Ekografi me Doppler. Mjeku mund të përdorë një pajisje të posaçme me ultratinguj (ultratinguj Doppler) për të matur presionin e gjakut në pika të ndryshme përgjatë krahut ose këmbës. Këto matje mund të ndihmojnë mjekun të përcaktojë shkallën e çdo bllokimi, si dhe shpejtësinë e rrjedhjes së gjakut në arteriet tuaja.

– Indeksi i kyçit të këmbës (ABI). Ky test mund të tregojë nëse keni arteriosklerozë në arteriet e këmbëve. Gjatë një testi të tillë, mjeku krahason presionin e gjakut në kyçin e këmbës me presionin e gjakut në krahun tuaj. Një ndryshim jonormal mund të jetë një shenjë e sëmundjes vaskulare periferike, e cila zakonisht shkaktohet nga arterioskleroza.

– Skanimi i kalciumit koronar. I quajtur gjithashtu një skanim i zemrës, ky test i zakonshëm përdor tomografinë e kompjuterizuar (CT) për të krijuar fotografi të hollësishme të zemrës. Mund të tregojë depozita kalciumi në muret e arteries. Kur kalciumi është i pranishëm, sa më i lartë rezultati, aq më i lartë është rreziku i sëmundjeve të zemrës.

– Teste të tjera të imazhit. Mjeku mund të përdorë gjithashtu angiografi të rezonancës magnetike (MRA) ose tomografi të emetimit të pozitronit (PET) për të studiuar arteriet tuaja. Këto teste mund të tregojnë ngurtësimin dhe ngushtimin e arterieve të mëdha, si dhe aneurizmat.

Parandalimi dhe Trajtimi Natyral i Arteriosklerozës

Ndryshimet e stilit të jetesës mund t’ju ndihmojnë të parandaloni ose ngadalësoni përparimin e arteriosklerozës.

– Ndaloni pirjen e duhanit. Pirja e duhanit dëmton arteriet tuaja. Lënia e duhanit është gjëja më e mirë që mund të bëni për të mbajtur arteriet të shëndetshme dhe për të parandaluar komplikimet e arteriosklerozës.

– Ushtrohuni shumicën e ditëve të javës. Ushtrimi i rregullt përmirëson rrjedhjen e gjakut, ul presionin e gjakut dhe zvogëlon rrezikun e kushteve që rrisin rrezikun e arteriosklerozës dhe sëmundjeve të zemrës.

Synoni të stërviteni të paktën 30 minuta shumicën e ditëve të javës. Nëse nuk mund t’i përshtatni të gjitha në një seancë, provoni ta ndani në intervale 10-minutëshe.

Ju mund të merrni shkallët në vend të ashensorit, të ecni nëpër bllok gjatë orës tuaj të drekës, ose të bëni disa situata ose shtytje ndërsa shikoni televizor.

– Humbni kilogramët shtesë dhe mbani një peshë të shëndetshme. Nëse jeni mbipeshë, humbja edhe vetëm disa kilogramë mund të zvogëlojë rrezikun e tensionit të lartë të gjakut dhe kolesterolit të lartë, dy nga faktorët kryesorë të rrezikut për zhvillimin e arteriosklerozës.

– Hani ushqime të shëndetshme. Një dietë e shëndetshme për zemrën plot fruta, perime dhe drithëra -dhe e ulët në karbohidrate të rafinuara, sheqerna, yndyra të ngopura dhe natrium- mund t’ju ​​ndihmojë të kontrolloni peshën, presionin e gjakut, kolesterolin dhe sheqerin në gjak.

Provoni të zëvendësoni bukën me drithëra në vend të bukës së bardhë. Merrni një mollë, një banane ose karota si rostiçeri. Lexoni etiketat e të ushqyerit si një udhëzues për të kontrolluar sasinë e kripës dhe yndyrës që hani. Përdorni yndyrna të pangopura, të tilla si vaj i ullirit, dhe zvogëloni ose eliminoni sheqerin dhe zëvendësuesit e sheqerit. Përdorni rregullisht elbin, hudhrën, qepën, çajin e jeshil, tërshërën.

– Menaxhoni stresin. Ulni stresin sa më shumë që të jetë e mundur. Praktikoni teknika të shëndetshme për menaxhimin e stresit, të tilla si relaksimi i muskujve dhe frymëmarrja e thellë.

Nëse keni kolesterol të lartë, presion të lartë të gjakut, diabet ose sëmundje tjetër kronike, kontaktoni me ne për të menaxhuar gjendjen dhe për të promovuar shëndetin e përgjithshëm.

– Produktet bimore të sigurta dhe efektive kanë vërtetuar sukses në trajtimin e arteriosklerozës dhe parandalimin e sulmeve në zemër dhe në tru, si dhe kanë shumë efekte të tjera pozitive në të gjithë sistemin e qarkullimit të gjakut. Përdorimi i këtyre produkteve të mrekullueshme ju vendos në krahun e sigurt të ruajtjes së shëndetit dhe cilësisë së jetës suaj.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook