A është gjaku juaj toksik?

Published On: December 20th, 2022Categories: Zemra dhe Gjaku0 Comments on A është gjaku juaj toksik?

A është gjaku juaj toksik?

 

Shumica prej nesh nuk janë në dijeni të sasisë së toksinave që na ekspozohen në baza ditore. Nga tretësit dhe petrokimikatet që gjenden në detergjente të adrenalinës së tepërt, trupi ynë duhet të merret në të njëjtën kohë edhe me toksinat e shkaktuara nga stresi dhe shumë më tepër, të gjitha këto toksina ndotin enët e qarkullimit të gjakut.

Përveç këtyre, ka patogjenë që të gjithë ne i bartim të tilla si viruset: Epstein-Barr, herpes simplex, HHV6, dhe bakteret si: Streptococcus, E. Coli, dhe më shumë. E megjithatë, shkencat mjekësore dhe hulumtimet ende nuk janë në gjendje të na tregojnë se çfarë po ndodh vërtet në gjakun tonë. Në fakt, rezultatet që një laborator i gjakut mund t’ju japin janë në të vërtetë shumë të kufizuara. Gjurmët e metaleve të rënda toksike dhe të materialeve virale shkojnë plotësisht pa u vënë re. Në të vërtetë, ka qindra prej atyre që mund t’i quajmë “Dhimbjebërësit e mëlçisë”, që janë të dëmshëm për ne dhe mund ta bëjnë gjakun të ndotur dhe toksik.

Dëmtimi që bëjnë këto toksina është i madh dhe simptomat që mund të shfaqen kur gjaku është toksik, mund të ndryshojnë në mënyrë dramatike. Disa shembuj përfshijnë qarqe të errëta nën sy, venat me variçe, sindromën Raynaud, përdhesin, dhe mjegullën e trurit. Gjaku toksik gjithashtu kontribuon në lodhjen kronike, tiroiditin e Hashimotos, fibromialgji, diabetin tip 2, ekzemën, psoriasis, strep, akne, gurët e tëmthit, stresin e veshkave, lodhjen, mëlçinë yndyrore, problemet me  peshën, SIBO & sëmundjet autoimmune.

Por ka diçka që mund të bëjmë në lidhje me gjakun toksik dhe me ekspozimin e vazhdueshëm gjithnjë e më shumë të toksinave me të cilat përballemi në jetën tonë të përditshme. Është e rëndësishme të ndërmerrni veprime dhe të mbroni veten dhe familjen.

E Vërteta Rreth Detoksifikimit dhe Tendecës Shëndetësore

Ka një numër tendencash në treg që pretendojnë se e largojnë këtë apo atë detox. Një trend mund t’ju tregojë për të marrë kolagjen. Të tjera vaj peshku.

E vërteta është se asnjë nga këto tendenca nuk do të pastrojë gjakun tuaj nga toksinat, nëse jeni duke marrë frymë në stacionin e gazit ose kur lyeni shtëpinë. Ato gjithashtu nuk do të detoksifikojnë metalet e rënda, të alkalizojnë trupin, të forcojnë barkun apo të sjellin shërim në mëlçi, zorrë ose tru. Krejt e kundërta në të vërtetë. Kur kompanitë tërheqin merkurin nga vaji i peshkut, për shembull, ky vaj në të vërtetë bëhet hiperaktiv dhe prezenca e merkurit është më e fuqishme. Në fund të ditës, këto prirje dhe shtesa “shëndetësore” specifike dhe shumë më tepër që janë aktualisht të njohura, nuk ju sjellin shërim. Përkundrazi, ato e bëjnë gjakun edhe më toksik.

Dietat me proteina të larta, janë më të modës se kurrë, duke shtuar problemin. Proteinat e tepërta ndikojnë rëndë në shëndetin e zorrëve duke shkaktuar kalbje të ushqimit. Edhe nëse keni provuar një dietë të proteinave të larta dhe keni humbur peshë ose keni fituar muskuj, ka më shumë për të kuptuar se çka po ndodh aktualisht në këto situata dhe nuk është në të vërtetë për shkak të përmbajtjes së proteinave në dietën tuaj. Rezultati i kësaj kalbje të ushqimit është një mbiprodhim i amoniakut në gjak, gjë që acaron nivelet e toksinës. Përveç kësaj, prodhimi biliar i mëlçisë nuk mund të bëjë punën e tij për të thyer yndyrnat që janë të qenësishme në pothuajse të gjitha ushqimet e proteinave të larta, duke e mbajtur acidin klorhidrik në stomak nga shembja e proteinave në radhë të parë.

Epidemia e helmimit nga toksinat në mëlçi shkakton gjithashtu gurët e tëmthit. Në këtë pikë, mund të vëresh një temë – kur ne nuk jetojmë një jetë të pastër nga toksinat, toksinat e tepërta udhëtojnë në sistemin biliar dhe të tretjes.

Nëse një virus si Epstein-Barr është gjithashtu i pranishëm, simptomat përkeqësohen, sëmuremi dhe plakemi më shpejt. Streptococcus në zorrë është një tjetër shembull. Kur toksinat bashkohen me bakteret strep të gjakut, do të ketë një rritje të simptomave si puçrra fytyre, SIBO dhe UTIs, të gjitha këto janë rezultat i një infeksioni strep dhe një mëlçie të ngadaltë. Nëse detoxet e sotme të modës nuk janë përgjigje, çfarë mund të bëni për këto toksina në gjak?

Ju mund të përqëndroheni në spastrimin dhe mbështetjen e mëlçisë tuaj në rrugën e drejtë. Mëlçia është përgjegjëse për heqjen e toksinave nga trupi, së bashku me mbi 2000 funksione kimike të pazbuluara. Është organi që është me të vërtetë shpëtimtari juaj dhe shoku më i mirë.

Dehidrimi kronik

Një nga arsyet pse gjaku mund të bëhet toksik është për shkak të dehidrimit kronik. Shumica e njerëzve sot kanë dehidratim kronik pa e ditur atë. Ne mund të jemi të dehidratuar për vite apo dekada, gjë që rezulton në gjak të trashë dhe vështirësi të qarkullimit të tij në vend të rrjedhjes së lirë. Gjaku i trashë dhe i dehidratuar nuk mund të largojë siç duhet toksinat, patogjenët dhe nënproduktet e tyre të mbeturinave nga mëlçia, dhe si rezultat, toksinat dhe mbetjet përfundojnë duke u ndërtuar. Nëse dikush është i dehidruar kronik ose jo, mund të jetë dallimi në mes të ndjeshmërisë ose trajtimit të simptomave si migrena, UTIs, skuqja, marramendja, lodhja, dhimbjet, palpitacionet të zemrës, etj.

Mëlçia dhe Ushqimet e Pastrimit të Gjakut

Një nga gjërat më të mira që mund të bëni për mëlçinë është pirja e lëngut të selinosë direkt me stomak bosh 2-3 herë në javë. Lëngu i selinosë thyen kripërat toksike që janë mbërthyer në organet tuaja. Pirja e 300 ml të lëngut të selinosë çdo mëngjes do të bëjë mrekulli për pastrimin e mëlçisë dhe gjakut.

Një rutinë e lehtë në mëngjes që është gjithashtu pastrim shumë i mirë, është pirja e 300 ml  ujë limoni pas zgjimit. Shumica prej nesh lindin me këto metale tashmë në trup, kështu që është një mjet shumë i rëndësishëm shërimi për të gjithë sot.

Po kështu, 300 ml ose më shumë lëng i pastër i kastravecit ndihmon trupin të hidratohet siç duhet.

Siç pamë më lart, dehidrimi kronik mund të jetë kashtë që thyen shpatullën e devesë kur vjen puna te përjetimi i simptomave, prandaj është e rëndësishme të pini ujë limoni, lëng selino, lëng kastraveci dhe të konsumoni shumë fruta të freskëta, zarzavate me gjethe dhe perime të cilat që të gjitha përmbajnë ujë.

Cilat ushqime duhet të shmangni?

Të parat në listë janë produktet e qumështit me yndyrë të plotë. Ato janë në thelb të larta në yndyrë dhe yndyra pezullon toksinat në trup, duke i penguar ato të largohen. Eliminimi i këtyre ushqimeve nga dieta është një hap i madh drejt një mëlçie dhe gjaku të pastër. Nëse pëlqeni të hani proteinat e kafshëve, përpiquni t’i kufizoni ato, sepse janë tepër të larta në yndyrë dhe pengojnë pastrimin e gjakut siç duhet.

Gjithashtu nuk duhet tepruar me ngrënien e arrave, farërave dhe vajrave për të ndihmuar në mbajtjen e lëvizjes së gjakut lirshëm dhe largimin e toksinave. Konsumimi i ushqimeve kuruese dhe zvogëlimi i yndyrës jo vetëm që do ta mbajë më të fortë mëlçinë, por gjithashtu do t’ju ndihmojë të kontrolloni çdo problem të peshës që mund të keni.

Shpëtimi i trupit nga toksinat në gjak është shumë më tepër se sa detoksifikimi. Ka të bëjë me mbajtjen e një diete të vazhdueshme të ushqimeve që mbajnë mëlçinë të pastër dhe të fortë. Kur mbrojmë jetët tona, ne mbrojmë veten nga një sërë sëmundjesh dhe virusesh. Nëse jeni të plakur dhe jeni të shqetësuar për palpitacionet e zemrës, filloni punën për të mbrojtur mëlçinë. Nëse jeni duke vuajtur nga simptoma si skuqjet ose rosacea, të cilat janë shkaktuar nga një virus në mëlçi që ushqen bakrin (kjo është e panjohur nga shkenca mjekësore dhe hulumtimet), mbroni mëlçinë tuaj. Pavarësisht nga simptomat ose kushtet me të cilat vuani, është e rëndësishme të pastroni dhe të mbroni mëlçinë.

Shëndeti i mëlçisë është thelbësor për shëndetin tuaj të përgjithshëm, së bashku me gjendjen shëndetësore në të ardhmen. Fatkeqësisht, shkencat mjekësore, hulumtimet dhe komunitetet shëndetësore nuk janë të vetëdijshëm për saktësinë e funksionimit të mëlçisë, se si kontribuon shëndeti i saj në simptoma dhe kushte të panumërta dhe se si të mbështeteni më së shumti në mëlçi dhe për të rivendosur shëndetin tuaj. Ndërsa disa nga funksionet e mëlçisë janë të njohura, shumica janë ende të pazbuluara, prandaj është e rëndësishme që të bëheni ekspert në mëlçinë tuaj dhe të dini se çfarë po ndodh vërtet në trupin tuaj.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook