10 Ushqime për të parandaluar bllokimin e arterieve

10 Ushqime që duhet të hani çdo ditë për të parandaluar bllokimin e arterieve

 

Arteriet janë enë gjaku që mbajnë oksigjen dhe lëndë ushqyese nga zemra në të gjitha organet e trupit. Një arterie e shëndetshme është elastike, e fortë, pa depozita dhe fleksibël. Ato shpesh bëhen të bllokuara, të ngushta dhe të ngurta për shkak të akumulimit të depozitave të yndyrës, kolesterolit dhe kalciumit. Kjo gjendje rezulton në ulje të rrjedhës së gjakut nëpër arterie dhe cilësohet si arteriosklerozë. Mbyllja e arterieve është një proces i zgjatur dhe shpesh ndodh për shkak të dietës jo të shëndetshme dhe stilit të jetës. Këtu është lista e ushqimeve që duhet të hani çdo ditë për arterie të pastërta.

  1. Limoni

Pirja e ujit me limon çdo ditë nuk ul vetëm nivelin e kolesterolit LDL, por gjithashtu parandalon dëmtimin oksidativ dhe i mban arteriet të shëndetshme. Limoni është i ngarkuar me vitaminë C, e cila zvogëlon inflamacionin, forcon arteriet dhe pengon grumbullimin e trombociteve.

  1. Hudhra

Sipas rishfaqjeve të ndryshme, hudhra përdoret për të parandaluar sëmundjet e zemrës, uljen e presionit të gjakut dhe ngadalësimin e aterosklerozës. Hani 1 deri në 2 thelpi të hudhrës së papërpunuar në stomak bosh rregullisht.

  1. Farat e lirit

Farat e lirit ndihmojnë në bllokimin e arterieve për shkak të përmbajtjes së lartë të fibrave. Ato përmbajnë  gjithashtu acidin omega-3, i cili zvogëlon inflamacionin dhe kontrollon tensionin e lartë.

  1. Shega

Shegët përmbajnë nivel të lartë të antioksidantëve dhe acidit pikik që ndihmojnë në luftimin e radikalëve të lirë në trup dhe zvogëlojnë akumulimin e yndyrës në arterie, duke ndihmuar kështu në parandalimin e problemeve serioze si ateroskleroza. Hani shegë të freskët ose pini çdo ditë një gotë me lëng shege.

  1. Farat e chias

Farat e Chias janë të ngarkuara në acide yndyrore omega-3 dhe fibra që ndihmojnë në uljen e niveleve të kolesterolit të keq, në menaxhimin e presionit të gjakut dhe pastrimin e arterieve. Shtoni farat chia në tërshërë, kos, sallatë, etj.

  1. Piper i kuq

Një përbërës aktiv, kapsaicina e pranishme në specin e kuq ndihmon në uljen e kolesterolit LDL në gjak.

  1. Broccoli

Brokoli është një burim i shkëlqyer i vitaminës K, e cila ndihmon në parandalimin e ngurtësimit të arterieve. Kosumimi i rregullt  i brokolit mund të mbrojë nga oksidimi i kolesterolit LDL i cili mund të çojë në kushte serioze të zemrës.

  1. Molla

Pektina që gjendet në mollë zvogëlon nivelin e kolesterolit të keq në qarkullimin e gjakut duke ndërhyrë në mështetjen e funksionit të zorrëve. Sipas studimeve të ndryshme, konsumimi i mollës në baza ditore për 4 javë mund të ulë ndjeshëm nivelin e kolesterolit.

  1. Arra

Arrat janë të pasura me yndyrna të pangopura, vitaminë E, fibra dhe proteina. Magnezi në arra  gjithashtu parandalon formimin e pllakëzave dhe ul presionin e gjakut. Arrat janë një burim i mirë i acidit yndyror omega-3, i cili zvogëlon kolesterolin “e keq” dhe rrit nivelin e kolesterolit “të mirë”, i cili nga ana tjetër ul rrezikun e grumbullimit të pllakave në arterie.

  1. Vaj ullirit

Vaj i ullirit është i pasur me acid oleik të monaturuar, një acid thelbësor yndyror që ul kolesterolin e “keq” dhe rrit kolesterolin “e mirë”. I pasur me antioksidantë, është një nga vajrat më të shëndetshëm që përdoret në gatim.

Përdorni vaj ulliri në vend të gjalpit dhe shtojeni sipër sallatës ose makaronave. Rekomandohet të zgjidhni vaj ulliri të virgjër organik 100 % për përfitime maksimale shëndetësore.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook