10 Fruta për njerëzit me nivele të larta të sheqerit në gjak

10 Fruta për njerëzit me nivele të larta të sheqerit në gjak

 

Sipas statistikave, në vitin 2020, gjysma e gjithë popullsisë në botë diagnostikohet me diabet.

Nivelet e larta të sheqerit në gjak janë si rezultat i diabetit, dhe kjo ndodh nga numërimi i ulët i insulinës në trupin tonë. Nëse bëni një  mënyrë jetese të shëndetshme,  është thelbësore për rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak.

Kjo do të thotë që ju duhet të jeni fizikisht aktiv, të menaxhoni stresin dhe gjumin, dhe të ndiqni një dietë të shëndetshme.

Ka shumë keqkuptime kur bëhet fjalë për dietën e diabetikëve. Më e zakonshme është se njerëzit që vuajnë nga diabeti nuk u lejohen të hanë fruta sepse ato janë të ëmbla.
Kjo është krejtësisht e gabuar! Në të vërtetë, ka disa fruta të cilat janë jashtëzakonisht të shëndetshme për diabetikët, pasi ato kanë përmbajtje të lartë të vitaminave, mineraleve dhe antioksidantëve.
Ne kemi një listë prej 10 frutash që diabetikët mund të përfshijnë lirisht në dietën e tyre.

 1. Molla

Ne të gjithë e dimë se një mollë në ditë e mban mjekun larg, apo jo? E pra, kjo është më shumë se e vërtetë. Përveç të qënit me lëng të ëmbël dhe të shijshëm, mollët janë një nga frutat më të shëndetshme.
Ato janë veçanërisht të dobishme në rastin e diabetit. Ato i sigurojnë trupit tonë vitaminë C, antioksidantë dhe fibra të tretshme, duke detoksifikuar sistemin tonë.
Për më tepër, mollët mund t’ju mbrojnë nga sulmet në zemër dhe sëmundjet e syve, të cilat janë probleme jashtëzakonisht të zakonshme në mesin e diabetikëve.
Është e rekomandueshme ngrënia e një molle mesatare në ditë!

 1. Qershitë

Qershitë janë perfekte për njerëzit që vuajnë nga diabeti. Qershia është e mbushur me vitaminë C, hekur, kalium, folate, antioksidantë dhe fibra.
Qershitë mund të trajtojnë shumë probleme tek njerëzit me diabet, sëmundje të zemrës dhe kancer. Për më tepër, ato mund të rrisin prodhimin e insulinës me 50%.
Qershitë mund të konsumohen të thara, të ngrira, të konservuara ose të freskëta. Kjo varet nga ju! Rekomandohet të konsumoni gjysmë filxhani në ditë!

 1. Kumbullat e zeza
  Kumbullat e zeza përmbajnë acid hidrolizues, elagik, dhe anthocyanins, të cilat të gjitha janë jashtëzakonisht të dobishme për njerëzit që vuajnë nga diabeti.
  Ato mund të kontrollojnë sheqerin në gjak dhe tretjen e karbohidrateve, të cilat ngadalësojnë problemet me nivele të larta të sheqerit në gjak. Ato janë gjithashtu të dobishme për urinim e pakontrolluar.

Ju duhet të marrni gjysmë gotë kumbulla të zeza në ditë.

 1. Grejpfrut

Grejpfrut është i mahnitshëm për njerëzit që vuajnë nga diabeti. Ai përmban vitaminë C dhe fibra të tretshme. Ky frut ju bën më të ndjeshëm ndaj insulinës.
Mund të ruajë një peshë të shëndetshme tek ju, që do të thotë qse duhet ta përfshini menjëherë në dietën tuaj të përditshme.

Rekomandohet të hani gjysmën e këtij fruti çdo ditë.

 1. Avokado

Avokado rregullon në mënyrë efektive nivelet e sheqerit në gjak për shkak të përmbajtjes së lartë të fibrave dhe yndyrave monounsaturated. Përveç kësaj, avokado mund të përmirësojë dhe të mbrojë shëndetin e zemrës .
Ky frut është i mbushur me kalium, thelbësor për parandalimin e neuropatisë diabetike.

Rekomandohet një avokado e mesme në bazë ditore.

 1. Kivi

Ky frut unik përmban vitaminë C, fibra dhe kalium. Kjo mund të jetë rostiçeri perfekte për ju.

 1. Kajsia

Për shkak të bollëkut të fibrave, kajsia mund të rregullojë në mënyrë efektive nivelet e sheqerit në gjak. Por, kjo nuk është e gjitha! Një kajsi ka 19 kalori dhe siguron 50% të konsumit të rekomanduar ditor të vitaminës A. Rekomandohet një kajsi në ditë.

 1. Pjeshka

Pjeshkët janë frytat ideale për një ditë të ngrohtë. Ato janë të njohura për përmbajtjen e tyre të lartë të kaliumit, fibrave, vitaminës A dhe vitaminës C. Ju mund t’i përdorni ato për të përgatitur një meze të lehtë e të shijshme.
Përzieni 2 pjeshkë, kanellë, dhe kos me yndyrë të ulët, dhe do të përfitoni një ushqim të shëndetshëm.

 1. Portokalli

Portokallët janë jashtëzakonisht freskues. Me shijen e tij të ëmbël dhe të thartë në të njëjtën kohë, ky frut është tepër i shëndetshëm për ju.
Ai përmban fibra dhe kalium, dhe normalisht mund të normalizojë presionin e gjakut. Duke konsumuar vetëm një portokall në ditë, ju mund të merrni marrjen e rekomanduar ditore të vitaminës C.

 1. Dardha

Dardha ka një përmbajtje të lartë të fibrave, vitaminës A, vitaminës B1, vitaminës C dhe E. Dardha  është e njohur për aftësinë e saj për të rritur sistemin imunitar, për uljen e niveleve të kolesterolit dhe rregullimin e sheqerit në gjak.
Rekomandohet të konsumoni një dardhë të mesme në ditë në mënyrë që të përjetoni të gjitha përfitimet që ka!

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook