Dëshironi të mbroni veten nga një sulm vdekjeprurës në Zemër?

Dëshironi të mbroni veten nga një sulm vdekjeprurës në Zemër?

 

Të dhënat tregojnë se: Nuk mund të bëhet një libër gatimi plot me receta të shëndetshme për zemrën, pa përfshirë arrorët. Në fakt, të hash arrorë të papjekur është e njohur prej kohësh si një mënyrë e zgjuar për të zvogëluar rrezikun e një sulmi në zemër – për shkak të yndyrnave të shëndetshme, proteinave, mineraleve, vitaminave, polifenoleve dhe fibrave që gjenden brenda tyre.

Por, tani, hulumtimet e fundit zbulojnë fuqinë e këtij ushqimi natyral.

Dhe, për ta thënë qartë, të gjithë do të përfitojnë nga ky lajm, veçanërisht ata me një histori familjare të sëmundjes së zemrës – një gjendje që është përgjegjëse për 1 në 4 vdekje vjetore në vetëm në SH.B.A. sipas Qendrave Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Ngrënia e arrorëve – vetëm dy herë në javë – ul ndjeshëm rrezikun e një sulmi fatal në zemër, thotë një ekip studiuesish

A e dini se çdo 40 sekonda, dikush në Shtetet e Bashkuara vuan nga një sulm në zemër?

Kjo statistikë tronditëse është shkaktuar nga shumë faktorë që lidhen me stilin e jetës, gjenetikën dhe mjedisin. Por, duke shtuar arrat në dietë, jemi gati të zvogëlojmë ndikimin e sëmundjes së zemrës në shëndetin tonë.

Një studim i ri i paraqitur në Kongresin e Shoqatës Evropiane të Kardiologjisë 2019 (në bashkëpunim me Kongresin Botëror të Kardiologjisë), zbuloi se njerëzit që hanë arrorë të paktën dy herë në javë kishin 17% më pak të ngjarë të pësonin një sulm fatal në zemër. Kjo bazohet në të dhënat e pyetësorit të frekuencës ushqimore të marra nga mbi 5.600 pjesëmarrës gjatë 12 viteve.

Studiuesit zbuluan se ky korrelacion domethënës dhe i dobishëm midis konsumimit të arrorëve dhe rrezikut të zvogëluar të sulmit në zemër është “i fortë”, edhe pasi ata kontrollouan për faktorë të tjerë që mund të ndikojnë në gjetjet e tyre, përfshirë “moshën, seksin, edukimin, pirjen e duhanit dhe aktivitetin fizik”.

Sa arrorë janë të mjaftueshëm?

Shoqëria Evropiane e Kardiologjisë rekomandon 30 gram arrorë të pakriposura në ditë (p.sh. 20 kokrra bajame). Një fjalë për të mençurit: Arrorët kanë tendencë të dendësojnë kalori. Për shembull, vetëm 8 arra ose 10 arra makadamia përmbajnë rreth 200 kalori secila.

Me fjalë të tjera, mos e teproni gjatë ngrënies së arrorëve, sepse kjo mund të çojë në konsum të tepruar kalorik.

Mënyra të tjera të mbështetura nga kërkimi për të zvogëluar rrezikun nga problemet kardiovaskulare

Pa diskutim, arrorët me cilësi të lartë (organike) duhet të jenë element kryesor në dietën e pothuajse të gjithëve. Natyrisht, gjithmonë ekziston një përjashtim nga rregulli.

Zgjidhni arrorë që nuk janë të përfshira në aditivë me sheqer ose të pjekura në vajra jo të shëndetshëm. Arrat organike të Brazilit, pecans, arrat, lajthitë, arrat makadamia, bajamet, fistikët dhe arrat e pishës (stika) janë ndër zgjedhjet më të mira.

Sa për mënyrat për t’i ngrënë ato, provoni t’i shtoni në sallata, duke bërë një mix të tyre në shtëpi, duke i mbushur mbi pulë ose peshk, ose thjesht t’i shijoni duke i çarë dhe duke i ngrënë.

Dhe nëse jeni alergjik ndaj arrorëve ose thjesht nuk i shijoni ato, ka ende shumë gjëra të tjera që mund të bëni për të mbrojtur shëndetin tuaj dhe për ta mbajtur zemrën të fortë:

  • Menaxhoni nivelet e stresit
  • Ushtrohuni për të paktën 30 minuta në një intensitet të moderuar në shumicën e ditëve të javës
  • Hani shumë fruta dhe perime
  • Mos pini duhan
  • Praktikoni ushtrime të frymëmarrjes së thellë
  • Bëni gjumë të mjaftueshëm. Synimi është 8 orë në mbrëmje në një dhomë të errët dhe të freskët.
  • Dhe për ata që kanë probleme serioze me zemrën, venat apo gjakun, produkti bimor Cardiagreen është zgjidhja më e mirë dhe më e sigurtë.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook