Sëmundjet e zemrës dhe shenjat paralajmëruese të tyre

 

Sëmundja e zemrës është shkaku numër një i vdekjes në vende të ndryshme të botës.

Arteriet e bllokuara shpesh çojnë në sëmundje të zemrës, që llogaritet për një në shtatë vdekje në SHBA çdo vit. Edhe pse jemi shpesh në rrezik nga sulmi në zemër dhe infarkti, ne jemi ende duke vuajtur nga sëmundjet kardiovaskulare po aq shpesh. Në fakt, disa faktorë që na vënë në rrezik, të tilla si obeziteti , kolesteroli i lartë dhe diabeti, janë bërë më të zakonshmet.

Por njerëzit janë në rrezik më të lartë edhe për shkak të përparimeve teknologjike dhe farmakologjike të mjekësisë moderne. Keni nevojë për një sekretar personal për të parë efektet negative të ilaçeve tuaja?

Shumë prej tyre nuk e vërejnë asnjë simptomë deri sa nuk kanë bllokim të menjëhershëm dhe atak. Simptomat më të zakonshme përfshijnë: gulçim, dhimbje gjoksi ose madje edhe sulm në zemër.

Këto janë llojet e sëmundjeve të zemrës dhe shenjat e tyre

– Sëmundja e valvulave

Zemra përbëhet nga katër valvula kryesore, të cilat hapen dhe mbyllen si dyer për të kontrolluar qarkullimin e gjakut. Ato janë me inde të butë si letra, por kur bëhen të kalcifikuar, bëhen të ngurtë dhe të ngushtë, duke zvogëluar rrjedhjen e gjakut. Ventilat gjithashtu nuk mund të mbyllen siç duhet, duke shkaktuar që gjaku të kthehet përsëri në zemër.

– Sulmi i zemrës

Çdo vit, 735,000 amerikanë vuajnë nga një atak në zemër. Sulmi në zemër ndodh kur qarkullimi i gjakut në zemër është prerë plotësisht, që zakonisht ndodh nga koagulimi i gjakut, duke bërë që muskujt të fillojnë të vdesin. Simptomat përfshijnë: dhimbje në zonën mes  shpatullave, qafës apo dhimbje ose siklet në nofulla, dhimbje në krahun e majtë, gulçim, marramendje, lodhje, lëkurë të ftohtë dhe të lagësht, djersitje, etj.

– Aritmia

Zemra zakonisht ka ritëm të rregullt të rrahjeve. Por kur ajo rreh tepër ngadalë (më pak se 40 rrahje në minutë), ose shumë shpejtë (më shumë se 100 rrahje në minutë), ose të parregullta, kjo mund të sinjalizojë aritmi.

– Sëmundja perikardike

Zemra është e rrethuar nga një qeskë e hollë e quajtur perikardium; kur ky bëhet i përflakur për shkak të infeksionit, sulmi në zemër, kanceri, apo një sëmundje autoimune, mund të shkaktojë simptoma të tilla si dhimbje gjoksi, ethe, ose rritje të rrahjeve të zemrës.

Mënyra natyrale për ruajtjen e shëndetit të zemrës

– Konsumoni ushqime që forcojnë dhe ruajnë muskujt e zemrës të tilla si: bajamet,  kajsitë, arrat, farat e kungullit; i konsumoni midis vakteve.

– Lëngu i rrushit dhe shegës ; pini çdo ditë lëngun e tyre  natyral dhe pa sheqer.

– Kërpudhat; konsumojini të ziera ose supë.

– Peshku, sardelet, salmoni, skumbri,a trofta dhe toni i bardhë; mund t’i konsumoni 2-3 herë në javë.

– Brokoli dhe spinaqi; konsumojini 2-3 herë në javë të zier.

– Avokado, Boronicat, Grejpfrut, Ananasi; i konsumoni mes vakteve.

– Pini ujë mjaftueshëm (6-8 gota ujë në ditë).

– Bëni një shëtije në ajër të pastër dhe merrni frymë thellë.

– Merrni masat e nevojshme  për të ulur stresin.

– Ushtrohuni së paku 3-4 herë në javë.

– Flini gjumë mjaftueshëm dhe relaksohuni.

Shmangni

– Pirjen e duhanit

– Pirjen e alkolit

– Ëmbëlsirat artificiale

– Zvogëloni sasinë e kripës

Një zemër e lumtur është një zemër e shëndetshme!

Produkti “Coronagreen” per nje zemer te lumtur dhe te shendetshme

Dobite shendetesore

– Ndihmon ne kurimin e arterieve koronare pa kirurgji.

– Shumë efektiv për të sëmurët me dridhje atriale.

– Konsiderohet si terapia më moderne për zemrën.

– Ndihmon ne trajtimin e Diabetit Tipi I dhe II.

– Fuqizon zemrën dhe lufton te gjitha semundjet kardiovaskulare.

– Parandaluesi më i mirë i atakut kardiak dhe deshtimit te zemres.

– Vepron për rregullimin e rrahjeve të zemrës.

– Largon dhimbjet e zemrës.

– Ndihmon ne kurimin e Trombozës dhe Trombozës se thellë venoze.

– Ndihmon ne kurimin e venave varicose kudo qe shfaqen ne trup, ne kembe dhe testikuj.

– Parandalon Goditjen ne Tru, kuron venat e goditura dhe ndihmon ne dergimin e oksigjenit ne tru.

– Ul nivelet e kolesterolit te demshem ne gjak.

– Ul presionin e gjakut.

– Shton oksigjenin në gjak, dhe normalizon nivelet e hekurit.

– Largon stresin dhe stimulon sistemin nervor.

– Qetësues dhe lehtësues i gjumit.

– Forcon kujtesën.

– Lehtëson frymarrrjen dhe dhimbjet e kraharorit.

– Ndihmon në reduktimin e sëmundjeve të mëlçisë.

– Ndihmon në djegien e yndyrave.

Shenim!

– Coronagreen eshte bar krejtesisht i sigurte per te gjithe, i marre direkt nga natyra e paprekur nga njeriu.

– Nuk ka efekte anesore te demshme.

– Nuk permban ruajtes, shtojca apo lende kimike e artificiale, por vetem ruajtes natyral qe e bejne ate te jetoje gjate pa u cenuar lendet efektive te tij.

– Produkti eshte ne forme te kapsulave dhe merret 3 here ne dite nga 1 kapsule para ngrenies.

– Klikoni mbi foton me siper per te mesuar me shume rreth produktit.