MALCIMI I URETRËS DHE FSHIKËZËS SË URINËS (CYSTITIS)

17.01.2015 12:02 PM | Comments Off

  Uretra është kanali që shtrihet nga fshikëza e urinës deri jashtë, dhe në shumicën e rasteve infeksioni ndodh si rezultat i marrëdhënieve intime mes dy bashkëshortëve, kur njëri prej tyre është prekur nga infeksioni. Tek gruaja, ky infeksion...

Read more

Përbërësit elementarë për një mëngjes të shëndetshëm

15.01.2015 2:55 PM | Comments Off

  Mëngjesi është prej vakteve të domosdoshme për balancimin e të ushqyerit, prandaj mos e humb këtë vakt sepse është shumë i rëndësishëm për shëndetin dhe i siguron energji oragnizmit. Mëngjesi i shëndetshëm duhet të përmbajë: niseshtera, fibra, proteina,...

Read more

KAFEJA

15.01.2015 2:39 PM | Comments Off

  Kafeja është e pafajshme, prandaj shijojeni kafen e mëngjesit dhe gëzoni dobitë shëndetësore të saj   Kafeja konsiderohet pija më e përhapur anembanë botës; por megjithë këtë, shumë njerëz e konsiderojnë atë si pije të keqe që mund...

Read more

RECETA E MREKULLUESHME; UTHULLA E HURDHRES DHE ZEMRA

08.12.2014 6:34 PM | Comments Off

Historiku i kësaj recete Këtë recetë e ka zbuluar komisioni i ALECSO-s, i Kombeve të Bashkuara në Ausev, pikërisht në vitin 1972 . Kjo recetë është përkthyer thuajse në të gjitha gjuhët e botës, dhe ekzistenca e saj daton...

Read more

INFEKSIONI I SISTEMIT TE FRYMEMARRJES

29.11.2014 12:22 AM | Comments Off

Malcimet e sistemit të sipërm apo të poshtëm të frymëmarrjes konsiderohet si shkaku kryesor i sëmundjeve dhe vdekjeve në shkallë botërore, dhe rreziku është më i madh te fëmijët e vegjël dhe të moshuarit, si dhe tek ata të...

Read more

OBESITETI – MBIPESHA; Si ta trajtojme ne menyre natyrale?

28.11.2014 8:15 PM | Comments Off

Statistikat e bëra nga shoqatat botërore të shëndetit tregojnë se mbipesha shoqërohet me sëmundje të tjera të rrezikshme si diabeti, apopleksia (goditje e trurit), sëmundja e koronareve (koronaret janë enët e gjakut në formë kurore që furnizojnë me gjak...

Read more

Bimet Natyrale Mjekesore – Natural Medicinal’s Herbs

27.11.2014 12:20 PM | Comments Off

Deri më sot numërohen rreth treqind mijë (300.000) lloje bimësh dhe pemësh të ndryshme anembanë botës, nga të cilat në Evropë janë emërtuar vetëm 2500 lloje, pra vetëm 1% e numrit të përgjitshëm të bimëve të emërtuara deri më...

Read more

Kurkuma – Turmeric

26.11.2014 5:36 PM | Comments Off

Kurkuma quhen rrënjëzat e një bime jetëgjatë për nga rrënjët por me gjethe vjetore. Rrënjët e kësaj bime janë me gunga të vogla dhe nuk shkojnë thellë në tokë por afër sipërfaqes së saj. Kurkuma është disa llojesh të...

Read more

Koliti Nervor dhe Ulçerativ; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi

26.11.2014 12:26 AM | Comments Off

  Zorra e trashë është një nga pjesët e aparatit tretës që shtrihet nga zorra e hollë deri në rektum, dhe përbëhet nga pjesët e mëposhtme: Zorra ngjitëse e cila gjendet në anën e djathtë të barkut. Zorra tërthore...

Read more

GURËT E VESHKAVE DHE TË FSHIKËZËS SË URINËS

25.11.2014 11:29 PM | Comments Off

Në veshka apo në fshikëzën e urinës mund të formohen gurë të llojeve dhe madhësive të ndryshme sipas natyrës kimike të toksinave apo mbetjeve në to. Këta gurë kanë karakteristikat e tyre të veçanta, ç’ka dhe lejon identifikimin e...

Read more

SI E PARANDALON ISLAMI SEMUNDJEN E SIDAS?

25.11.2014 10:36 PM | Comments Off

Në shumë vende të botës është shfaqut një sëmundje e rrezikshme, e cila nuk ka qenë e njohur më parë, por që ka marrë shumë jetë njerëzish, dhe prej këtu, shumë shtete dhe organizata botërore ngritën lart zërin e...

Read more

TRAJTIMET NATYRALE PER HIV & AIDS

25.11.2014 10:29 PM | Comments Off

Mjekësia Bimore dhe HIV & AIDS: Përdorimi i barnave bimore në trajtimin e AIDS-it është shumë i përhapur. Prej barërave të dobishme në këtë rast janë: Astragalus, Carnivora (mizakapëse Venus), Echinacea, hudhëra, rrënjë isatis, jamball, goldenseal, hyssop, dhe St...

Read more

HIV & AIDS; Shkaqet, Simptomat, Rreziku

25.11.2014 10:19 PM | Comments Off

  Çfarë është HIV? Shkurtesë e cila rrjedhë nga gjuha angleze dmth Human Immunodeficiency Virus -virusi njerëzor i cili dëmton sistemin e imunitetit. Është virusi që e shkakton Aids apo Sidën siç njihet tek ne. HIV e dëmton sistemin...

Read more

Hemorroidet

25.11.2014 10:00 PM | Comments Off

Hemoroidet janë prej sëmundjeve të anusit dhe rektumit. Këto janë portat e jashtme të sistemit boshatisës së trupit. Hemoroidet janë zgjerimi i venave hemoroidale në anus dhe të varurit e tyre duke marrë ngjyrë blu në të kuqe. Ndonjëherë...

Read more

DIARREA DHE AMOEBIA

25.11.2014 7:06 PM | Comments Off

Diarrea është një sëmundje që shfaqet me dalje jashtë të shpeshta e si ujë, dhe në rastet e shoqërimit të saj me gjak apo me qurra, duhet patjetër që të bëhen analizat laboratorike për t’u siguruar për prezencën e...

Read more

SHENDETI SHPIRTEROR

25.11.2014 5:04 PM | Comments Off

Semundja eshte dy llojesh: semundje e shpirtit dhe semundje e trupit, sepse edhe njeriu eshte i perbere nga keto dy elemente, nga shpirti dhe nga materia. Nuk e mohon askush qe ka logjike, se semundja e shpirtit eshte me...

Read more

Kapsllëku; Shkaqet dhe Trajtimi Natyral

24.11.2014 11:55 PM | Comments Off

Kapsllëku është të dalët jashtë shumë rrallë, në mënyrë të parregullt dhe me vështirësi, sa që i sëmuri del jashtë vetëm një herë në disa ditë. Shkaqet e kësaj lloj sëmundje janë: – Trashësia e zorrës së trashë që...

Read more

PROBLEMET E TRETJES; Si t’i trajtojme?

24.11.2014 7:01 PM | Comments Off

Problemet e tretjes është një shprehje e përgjithshme që përfshin problemet e shkaktuara nga ngrënia e ushqimit dhe sëmundjet e bezdisshme që shkaktohen nga ai, dhe i sëmuri ndjen lodhje në pjesën e sipërme të stomakut, thartirë në stomak,...

Read more

Gështenja; Dobitë ushqyese dhe Kuruese te saj

24.11.2014 6:40 PM | Comments Off

Gështenja الكستناء، أبو فروه، قصطل، بلوط الملك Emri shkencor: Castanea sativa Mill. Familja: Fagaceae. Anglisht: Chestnut, Spanish chestnut, Sweet chestnut. ‏‎Frëngjisht: Châtaignier. Gjermanisht: Echte kastanie. Italisht: Castagno, Castagno domestico. Turqisht: ‎Kestane ağ., Şahbilut ağ. Dobitë kuruese Shtrengues, i pasur me...

Read more

Trajtimi i kancerit në kulturën mjekësore arabe / Kura bimore profesionale per Kancerin

22.11.2014 7:01 PM | Comments Off

Kanceri ka qenë i njohur që në mjekësinë e lashtë greke, të cilët e kanë marrë nga ajo egjiptiane dhe e vendeve të Irakut të sotëm. Mjekët e vjetër muslimanë gjithashtu, e kanë njohur kancerin, e kanë diagnozuar atë,...

Read more

Trajtimi i kancerit në mjekësinë moderne / Kimioterapia

22.11.2014 6:41 PM | Comments Off

Për fat të keq, vërejmë se shumica e të sëmurëve me kancer, menjëherë sa mësojnë se janë prekur nga kanceri, pa u menduar fare drejtohen tek trajtimet që ekzistojnë sot në formën e kimioterapisë, radioterapisë, apo operacioneve kirurgjikale, por...

Read more

Tumori, Kanceri, Karcinoma; si lind dhe si zhvillohet; fakte dhe statistika

22.11.2014 5:50 PM | Comments Off

Që prej kohësh, njeriu është përpjekur me rrugë nga më të ndryshmet për të përmirësuar jetën e tij, duke kërkuar rreth shkaqeve të dhimbjeve dhe vuajtjeve të tij, me qëllim që të gjejë zgjidhje për to. Shkencëtarët dhe mjekët...

Read more

Bronkiti; llojet, simptomat, shkaqet dhe trajtimi natyral

21.11.2014 10:45 PM | Comments Off

Bronkiti është një inflamacion, akut ose kronik, i bronkeve (kanalet e mëdha të frymëmarrjes që lidhin mes gabzherrit dhe mushkërive). Ky inflamacion shkakton shtim të sekrecioneve mukoze që dalin gjatë kollitjes. Kujdes: Nëse gjendja e të sëmurit vazhdon gjithnjë...

Read more

Dhembjet e Gjirit; shkaqet, trajtimi

21.11.2014 10:29 PM | Comments Off

Shkaqet e dhembjeve te gjirit: Shumë prej grave u ndodhin dhembje në gji kohë pas kohe, dhe shkaqet e këtyre dhembjeve kthehen në disa faktorë kryesorë: - Ndryshimet që ndodhin nga ndikimi i hormoneve femërore në gjysmën e dytë...

Read more

Si të hamë shëndetshëm?

20.11.2014 8:57 PM | Comments Off

  PROGRAM USHQIMOR PER AKTIVIZIMIN E SISTEMIT IMUN, KUNDER INFEKSIONEVE, KUNDER PLOGESHTISE DHE PER TE PASUR NJE SHENDET SA ME TE PLOTE Ushqimi luan rol kryesor në shëndetin e njeriut dhe ai kërkon vëmendje të veçantë. Kur sistemi imun...

Read more

ULCERA E STOMAKUT DHE E DUODENIT

17.11.2014 12:13 AM | Comments Off

Ulcera e stomakut dhe e duodenit është një gërryerje në cipën e brendshme të tyre për shkak të ulcerimit. Zakonisht diametri i ulcerës është rreth 30 mm, kurse në rastin e ulcerimit të zorrëve, diametri i ulcerës nuk i...

Read more

Kurimi me Rukje nga Kurani dhe Suneti

15.11.2014 12:30 PM | Comments Off

Kurani eshte sherim per besimtaret. Allahu i Madheruar thote: “Thuaj: “Ai (Kurani) është udhërrëfyes dhe shërim për besimtarët”. Por ata që nuk besojnë, janë të shurdhër dhe të verbër, njësoj si të thirreshin prej vendeve të largëta.” ...

Read more

Epilepsia; Shkaqet, Simptomat, Ndihma e shpejte, Trajtimet

15.11.2014 12:13 AM | Comments Off

Fjala “Epilepsi” vjen nga greqishtja e vjetër: ἐπίληψις, epílēpsis – shpërthim, sulm; nga latinishtja “epilepsia” si dhe nga greqishtja e sotme ἐπίληπτος, epílēptos – sulmoj, kap. Epilepsia është një sëmundje me së paku dy sulme epileptike (sulme me ngërçe),...

Read more

Psoriasis & Menyrat e Kurimit

12.11.2014 4:16 PM | Comments Off

Psoriasis është një infeksion kronik i lëkurës, i patransportueshëm tek të tjerët dhe që zakonisht prek moshat 15-25 vjeç, deri para moshës 40 vjeç. Shkaku kryesor i kësaj sëmundje ende nuk dihet, por ndodh një çrregullim në sistemin imun dhe...

Read more

Trajtime natyrale per Ftohjen dhe Kollen

10.11.2014 2:16 PM | Comments Off

FTOHJA Ftohja është një sëmundje virale e njohur që prek hundët në pikë të parë, duke shkaktuar sekrecione të hundëve, të cilat në fillim të prekjes nga sëmundja janë të lëngshme, pastaj trashen në formë të gëlbazës së thatë...

Read more