Postimet e Fundit

Më të lexuarat sot

Pneumonia

Pneumonia; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi

 

Pneumonia është një sëmundje serioze respiratore që ndodh kur mikroorganizmat pushtuese ndikojnë në mushkëri, duke i shkaktuar këtyre të fundit përflakje të rëndë. Kur ndodh ky inflamacion, pjesa e e prekur  e mushkërive dhe / ose tubat bronochiale (bronket) humbin vetinë sfungjerore të natyrshme të tyre, forcohen, dhe të bëhen më pak funksionale. Në Shtetet e Bashkuara, pneumonia renditet me numrin një të sëmundjeve fatale infektive, duke vrarë më shumë se 70.000 njerëz çdo vit, dhe duke prekur dy milionë të tjerë. Veçanërisht në rrezik janë fëmijët nën një vjeç, njerëzit 60 vjeç e lart, duhanpirësit, alkolikët, dhe njerëzit me diabet.

Pneumonia më së shpeshti godet gjatë dimrit, por mund të ndodhë në çdo kohë të vitit. Përveç kësaj, ajo mund të kontraktohet nga vizita në spital, dhe si rezultat i kushteve të tjera shëndetësore, duke përfshirë ftohjet, gripin dhe bronkitin, si dhe AIDS-in dhe sëmundje të tjera imuno-shtypëse, të tilla si kanceri.

Kujdes! Nëse dyshoni se keni pneumoni, kërkoni kujdes të menjëhershëm mjekësor. Nëse nuk trajtohet, pneumonia mund të jetë fatale.

Llojet e pneumonisë

Ekzistojnë dy lloje të pneumonisë: bronkopneumonia dhe lobar pneumonia. Bronkopneumonia ndikon vetëm bronket e traktit të sipërm respirator, kurse pneumonia lobare mund të ndikojë në tërë mushkërinë.

Simptomat

Simptomat më të zakonshme të të dy llojeve të pneumonisë kanë të bëjnë me frymmëarrjen; – frymëmarrje e shpejtë dhe e cekët;

– dhimbje gjoksi;

– dhimbje fyti;

– dhimbje koke,

– kollë me mukozë dhe / ose gjak;

– ethe;

– djersitje;

– të dridhura dhe të ngjethura.

Shkaqet

Përafërsisht gjysma e të gjitha rasteve të pneumonisë janë për shkak të infeksioneve virale.

Infeksionet bakteriale janë një tjetër shkak i madh; shkaqet më të zakonshme bakteriale janë: pneumokoku, Staphylococcus, Streptococcus, Klebsiella, E. coli, Proteus, Pseudomonas dhe Hemophilius.

Infeksionet fungale gjithashtu mund të luajë një rol në zhvillimin dhe përparimin e pneumonisë, siç mund të luajnë rol edhe sëmundje të tjera kronike të frymëmarrjes dhe sëmundjet që rrezikojnë sistemin imunitar.

Shtrimi në spital dhe vizitat spitalore mund të rrisin gjithashtu rrezikun e pneumonisë, siç mund të bëjë edhe pirja e duhanit, alkoolit dhe drogës, si dhe përdorimi i medikamenteve imuno-shtypëse.

Shënim! Pneumonia është një sëmundje serioze dhe duhet të trajtohet me ndihmën e një profesionisti të shëndetit natyral. Përveç kësaj, kur trajtohet pneumonia, duhet të tregohehet kujdes për t’u siguruar se ka ndodhur shërimi i plotë, sepse edhe pas uljes së simptomave, ato mund të ndizen përsëri nëse nuk trajtohen dhe monitorohen si duhet. Prandaj, sigurohuni të merrni sasi të mjaftueshme të trajtimit dhe të ruani protokollet e trajtimit tuaj për të paktën një deri në dy javë pasi simptomat tuaja të zhduken.

treat_pneumonia_with_natural_remedies

TRAJTIMET NATYRALE PËR PNEUMONINË

Ushqimi

Nëse vuani nga pneumonia, duhet të kontrollohenI për alergjitë dhe ndjeshmëritë ushqimore, dhe pastaj të shmangni ato ushqime ndaj të cilave jeni alergjik apo të ndjeshëm.

Përveç kësaj, shmangni të gjitha sheqernat dhe produktet e sheqerit, duke përfshirë teprimin me frutat e ëmbëla, grurin dhe nënproduktet e tij, pijet me gaz, ushqimet e përpunuara tregtare, dhe të gjitha ushqimet që përmbajnë përbërës artificial, të tilla si aditivë, ngjyrosës, aromatizues, dhe preservative.

Eliminoni totalisht konsumin  e qumështit dhe të produkteve të qumështit, sepse ato kontribuojnë në masë të madhe për shtimin e mukozës në trup.

Përveç kësaj, shmangni kafenë dhe të gjitha produktet e tjera që përmbajnë kafeinë.

Pini shumë ujë të pastër të filtruar – të paktën 200-250ml çdo dy orë; dhe për rezultate më të mira, shtoni lëng të freskët të shtrydhur limoni dhe një maj luge piper të kuq. (Sigurohuni që të lani dhëmbët ose t’i shpëlani mirë pas konsumimit të agrumeve.)

Konsumoni gjithashtu lëngje perimesh organike të shtrydhura të freskëta gjatë ditës, si dhe supat e nxehta.  Merrni sa më shumë lëngje të ngrohta. Lëngjet e perimeve janë një shtesë e rëndësishme në dietë, dhe opsion shumë i mirë për sigurimin e mbështetjes shtesë ushqyese, veçanërisht gjatë sëmundjes. Përdorni karrota vetëm sa për të bërë lëngjet të ëmbëla që të jenë të pëlqyeshëm. Shto xhenxhefil ose hudhër në qoftë se dëshiron për një efekt të mrekullueshëm të ngrohjes. Lëngu organik i dardhës mund të jetë i dobishëm, në mënyrë që të lironi kongjestionin e mushkërive.

Në kohën e drekës, theksoni ushqime të plota organike, sidomos perime organike të freskëta të papërpunuara, perime të ziera lehtë mbi avull dhe supa vegjetale, arra dhe fara, mish pulë fushe dhe peshk të egër. Hani sasi të vogla të frutave të freskëta të ëmbëla – kufizoni zgjedhjen tuaj te kumbullat dhe dardhat, manaferrat, dhe fruta të tjera ekzotike më pak të ëmbëla që mund të gjeni në rajonin ku jetoni.

Hudhër, xhenxhefil, spec i kuq, speca djegës, dhe qepë duhet të hahen rregullisht, për shkak të përfitimeve të tyre të fuqishme shëndetësore për mushkëritë dhe sistemin e përgjithshëm të frymëmarrjes.

Vaj ulliri ekstra të virgjër dhe gjalpë / vaj kokosi të virgjër të papërpunuara mund dhe duhet të përdoren lirisht.

Terapia Aromatike me Vajra esencial

Thithja e avullit të vajrave esenciale të kamfurit, eukaliptit, livandos, limonit, pishës, ose pemës së çajit mund të ndihmojë në përmirësimin e frymëmarrjes dhe në luftën kundër infeksionit. Fërkimi i gjoksint me vajrat e mësipërme mund të jenë gjithashtu i dobishëm, edhe pse kjo duhet të shmanget kur ethet janë të pranishme.

– Shto pluhur xhenxhefili të freskët, lëng limoni të shtrydhur dhe një majë luge mjaltë organik dhe pijeni;

– Ose provoni të aplikoni një kompresë të nxehtë me vaj mustarde në ball gjatë shpërthimet të etheve.

Ajrosja e ambjentit

Përmirësimi i cilësisë së ajrit të brendshëm, si në shtëpi edhe në punë, është një hap thelbësor i vetë-kujdesit për të ndihmuar trajtimin dhe për të parandaluar kushtet e frymëmarrjes, duke përfshirë edhe pneumoninë.

Ajri i shëndetshëm është i ngrohtë, pa ndotës dhe aroma, me një lagështi relative mes 35 dhe 60%, dhe është i lartë në oksigjen dhe jone negative (3,000 deri 6,000 jone negative për centimetër kub). Teknologjia e sotme e bën të lehtë për të siguruar se ajri i shtëpisë i plotëson kriteret e mësipërme. Një gjenerator jon negativ jo vetëm që mund të rrisë oksigjenin dhe përmbajtjen e jonit negativ të ajrit të brendshëm, por gjithashtu mund ta pastrojë atë nga pezmatimet e dëmshme të kafshëve, bakteret, pluhuri, myku, poleni, dhe viruset. Për më tepër, jonet negative ndihmojnë për të zbutur dhe riparuar mukozën e dëmtuar të hundëve, mushkëritë dhe rrugët bronkiale. Për rezultate më të mira, zgjidhni një gjenerator jon negativ vetërregullues që lëshon të paktën një trilionë jone negative për sekondë.

Ju duhet të përdorni një humidifier për të mbajtur ajrin e shtëpisë suaj me lagështi, sidomos gjatë muajve të dimrit, kur ajri ka tendencë të jetë i thatë.

Marrja e bimëve dekorative në shtëpi dhe në mjediset e punës mund të ndihmojë për të mbajtur ajrin me lagështi. Bimë të caktuara, të tilla si lule shqiponja, chrysanthemums, dhe bima merimangë (Chlorophytum comosum), ndihmojnë gjithashtu për të mbajtur ajrin tuaj të lirë nga qarkullimi i pluhurit dhe mikroorganizmave, pasi ato veprojnë si filtrues ajri natyral.

Sigurohuni që mjedisi i shtëpisë dhe i punës tuaj të jetë i ventiluar siç duhet, dhe shmangni përdorimin e materialeve sintetike, duke përfshirë edhe ato plastike.

Terapia me lëngje

Lëng karrote organike, spinaq, dhe lëng majdanoz, së bashku me një karafil të hudhër. Shto një majë luge kumin dhe pini dy gota nga 250ml gjatë ditës.

[ecwid widgets=”productbrowser minicart” categories_per_row=”3″ grid=”10,3″ list=”60″ table=”60″ default_category_id=”14047753″ category_view=”grid” search_view=”list” minicart_layout=”MiniAttachToProductBrowser”]

 

By | 2016-12-07T09:10:00+00:00 December 3rd, 2016|Astma & Kraharori|0 Comments
error: Alert: Content is protected !!