Postimet e Fundit

Më të lexuarat sot

August 2017

Marule / Sallata jeshile; Lufton toksinat dhe mbron trupin nga sëmundjet

By | 2017-08-07T15:34:28+00:00 August 7th, 2017|Bimë Mjekësore|

Marule / Sallata Jeshile; Lufton toksinat dhe mbron trupin nga sëmundjet; receta të shëndetëshme   Arabisht: الخس Anglisht: Lettuce Emri shkencor: Lactuca sativa L Familja: Asteraceae Marulja është bimë barishtore njëvjeçare,me lartësi 15-30 cm, me gjethe jeshile, të kuqe, të zeza, lara-lara dhë në disa raste të verdha. Gjethet ndryshojnë në formë dhe në madhësi, [...]

Ampelopsis, bimë e rrallë me veti kuruese unike

By | 2017-08-08T15:12:13+00:00 August 6th, 2017|Bimë Mjekësore|

Ampelopsis, bimë e rrallë me veti kuruese unike   Arabisht: الشاي الروطان Anglisht: Moyeam, Vine tea. Emri shkencor: Ampelopsis grossedentata L. Familja: Vitaceae. Ampelopsis është bimë barishtore njëvjeçare, me gjethe të holla, të ngushta e ovale në formë të gjilpërës, gjethet e reja janë të kuqe, me lule të vogla e me ngjyrë të bardhë. [...]

Comments Off on Ampelopsis, bimë e rrallë me veti kuruese unike

Mënyra përdorimi të mrekullueshme të mjaltit

By | 2017-08-06T18:26:49+00:00 August 6th, 2017|Ushqimi|

Mënyra përdorimi të mrekullueshme të mjaltit Mjalti është një ëmbëltues i mrekullueshëm natyral dhe  pothuajse është i njohur nga të gjithë. Për ata që kërkojnë të konsumojnë ëmbëlsirë natyrale, mjalti është  zgjidhja më e mirë. Në botë gjenden mbi 300 lloje të mjaltit,por para se të blini mjalt, sigurohuni që ai të jetë natyral dhe [...]

Comments Off on Mënyra përdorimi të mrekullueshme të mjaltit

Koliti Nervor / Sindromi i Zorrës Nervoze

By | 2017-08-06T14:56:44+00:00 August 6th, 2017|Aparati Tretjes|

Koliti Nervor / Sindromi i Zorrës Nervoze (IBS); Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral   Sindromi i zorrës nervoze (IBS), i njohur më mirë si koliti nervor, një çrregullim që prek edhe paqëndrueshmërinë emocionale edhe zakonet e të ngrënit. Femrat janë më të prekura se meshkujt në proporcion 3 me 1. Sindroma e zorrëve te irrituara, ose [...]

Comments Off on Koliti Nervor / Sindromi i Zorrës Nervoze

Kanceri është “Sëmundje e prodhuar krejtësisht nga njeriu”

By | 2017-08-06T19:39:05+00:00 August 6th, 2017|Kanceri & Tumoret|

Kanceri është "Sëmundje e prodhuar krejtësisht nga njeriu"   Pas studimit të mumieve egjiptiane, doli  përfundimi  se kanceri është një sëmundje krejtësisht e prodhuar dhe e shkaktuar nga njeriu, dhe mënyra e jetës moderne. Studimi, i cili testoi mumiet e lashta dhe shqyrtoi fosilet dhe letërsinë klasike, zbuloi se tumoret ishin të rralla dhe pothuajse nuk [...]

Comments Off on Kanceri është “Sëmundje e prodhuar krejtësisht nga njeriu”

Vitamina B7, Vitamina e Bukurisë

By | 2017-08-05T19:13:15+00:00 August 5th, 2017|Ushqimi|

Vitamina B7 / Biotin; Vitamina e Bukurisë   Vitamina B7 ose Biotin, e njohur edhe si vitamin H, është një vitamin që bën pjesë në vitaminat B-kompleks dhe luan një rol të rëndësishëm në metabolizmin e proteinave dhe procesin e glukozës. Biotin udhëton në gjak dhe sasitë e tepërta ose të papërdorura i eliminon me [...]

Njihu me një nga shkaktarët kryesorë të Kancerit

By | 2017-08-05T14:08:13+00:00 August 5th, 2017|Kanceri & Tumoret|

Njihu me një nga shkaktarët kryesorë të Kancerit   Kjo është një e vërtetë e themeluar në mesin e profesionistëve mjekësorë: kur trupi juaj ndeshet me shumë acid, kjo dobëson imunitetin e trupit. Aciditeti është një ç’ekuilibër dhe kjo mungesë e ekuilibrit e bën trupin të ndjeshëm ndaj sëmundjeve të shumta. Më shumë se çdo [...]

Justicia, bima më  e mirë për luftimin e infeksioneve dhe HIV-it

By | 2017-08-04T00:30:00+00:00 August 4th, 2017|Bimë Mjekësore|

Justicia, bima më  e mirë për luftimin e infeksioneve dhe HIV-it Arabisht: جوستيسيا Anglisht: Justica Emri shkencor: Justicia gendarussa L. Familja: Acanthaceae Justika është bimë shkurre, me lartësi 1.8m, me gjelbërim të përjetshëm, me kërcell të drejtë, me gjethe heshtake të ndritshme, me lule të bardha. Justicia gendarussa gjendet në të gjithë Azinë Juglindore. Ajo [...]

Comments Off on Justicia, bima më  e mirë për luftimin e infeksioneve dhe HIV-it

Supë që ndihmon tretjen e yndyrës dhe uljen në peshë

By | 2017-08-02T14:28:14+00:00 August 2nd, 2017|Ushqimi|

Supë që ndihmon tretjen e yndyrës dhe uljen në peshë Keni vendosur të mbani regjim por ndieheni gjithmonë të uritur? Mos u shqetësoni, se nuk jeni vetëm, shumë njerëz pasi kanë vendosur të mbajnë regjim, i pengon ndjenja e urisë dhe më pas dorëzohen. Dorëzimi nuk është zgjidhja për problemin që keni. Ka disa mënyra [...]

Comments Off on Supë që ndihmon tretjen e yndyrës dhe uljen në peshë

Syri Diabetik

By | 2017-08-02T00:16:21+00:00 August 1st, 2017|Diabeti|

Syri Diabetik (Retinopatia); nga komplikacionet e Diabetit   Retinopatia diabetike është dëmtimi i retinës (Cipa më e brendshme e kokërdhokut të  syrit, që është e ndjeshme ndaj dritës dhe që ia përçon ndijimin nervit pamor, rrjetëza e syrit), një ndërlikim që mund të ndikojë njerëzit me diabet. Retinopatia është shkaku më i zakonshëm i verbërisë [...]

July 2017

Reumatizma dhe Trajtimi Natyral i saj

By | 2017-07-31T22:01:20+00:00 July 31st, 2017|Kockat|

Reumatizma dhe Trajtimi Natyral i saj   Reumatizma, ose çrregullimi reumatizmal është një term për një gjëndje që shkakton dhimbje kronike, që shpesh ndikojnë nyjet dhe indet lidhore duke shkaktuar ënjtje të dhimbshme që eventualisht mund të çojë në erozion të kockave dhe deformim të nyjeve. Termi "reumatizëm", megjithatë, nuk cakton ndonjë çrregullim specifik, por [...]

Comments Off on Reumatizma dhe Trajtimi Natyral i saj

Otitis – Infeksioni i Veshit

By | 2017-07-31T22:48:51+00:00 July 31st, 2017|Nervore & Koka|

Infeksioni i Veshit (Otitis)   Një inflamacion apo infeksion i kanalit të jashtëm të veshit (kalimi kryesor nga veshi i jashtëm në daullen e veshit), infeksioni në kanalin e veshit, ose në otitin e jashtëm, shpesh është e lidhur me ujin e tepërt në kanalin e veshit. Kjo ndodh shpesh te fëmijët dhe të rinjtë [...]

Verbena

By | 2017-07-31T15:23:22+00:00 July 31st, 2017|Bimë Mjekësore|

Verbena, bimë e mrekullueshme Arabisht: رِعْيُ الحَمام الطبي Anglisht: Verbena. Emri shkencor: Verbena officinalis L. Familja: Verbenaceae. Verbena është bimë barishtore me gjatësi deri në 1 m, me gjethe të dhëmbëzuara dhe lule të vogla ngjyrë rozë të çelur, me rrënjë të thella dhe të shumta. Verbena i përket një familje prej 250 llojesh. Orgjina [...]

Comments Off on Verbena

Ethet e Natës – Herpes Zoster

By | 2017-07-31T22:08:15+00:00 July 30th, 2017|Lëkura|

Ethet e Natës - Herpes Zoster   Ethet e Natës, apo Herpes Zoster, është një infeksion viral i një nervi dhe lëkurës rreth tij. Ai shkaktohet nga virusi herpes varicella-zoster, i cili shkakton gjithashtu linë e dhenve. Ethet e natës zakonisht ndikojnë një zonë specifike në anën e majtë ose të djathtë të trupit dhe [...]

Comments Off on Ethet e Natës – Herpes Zoster

14 gjëra që thonë duart për shëndetin

By | 2017-07-29T17:29:53+00:00 July 29th, 2017|Te ndryshme|

14 gjëra që thonë duart për shëndetin tuaj Duke i kushtuar vëmendje duarve tuaja, ju mund të merrni një përshtypje nga afër se çfarë po ndodh brenda trupit tuaj. Kur diçka nuk shkon si duhet në brendësi, kjo shpesh shfaqet në pjesët e jashtme. Ndjesi si shpim gjilpërash,thatësi, kruajtje, ndryshimi i ngjyrës së duarve, etj. [...]

Comments Off on 14 gjëra që thonë duart për shëndetin

Argyreia Nervosa

By | 2017-07-29T01:00:47+00:00 July 29th, 2017|Bimë Mjekësore|

Argyreia Nervosa; Për sistemin nervor, përmirësimin e intelektit, shtypës i tumorit të trurit   Arabisht: الفيل الزاحف Anglisht: Elephant creeper Emri shkencor: Argyreia nervosa L. Familja:  Convolvulaceae Argyreia është bimë barishtore kacavjerrëse, shumëvjeçare, me gjatësi 10-50 m, me lule rozë në vjollcë. Origjina  e Argyreias është Afrika, India dhe Ishujt Hawaii. Vidhara, siç quhet në [...]

Comments Off on Argyreia Nervosa

Tuberose

By | 2017-07-27T21:57:44+00:00 July 27th, 2017|Bimë Mjekësore|

Tuberose, mbretëresha e natës; Nxit qarkullimin e gjakut dhe ndihmon kurimin e Edemës   Arabisht:  مسك الروم الدرني. Anglisht: Tuberose. Emri shkencor: Polianthes tuberosa L. Famija: Asparagaceae. Tuberose është bimë shumëvjeçare, me lartësi  15 cm, me gjethe  të gjelbra e të ndritshme, me lule të bardha që shkëlqejnë dhe shumë aromatike. Origjina e bimës është [...]

Comments Off on Tuberose

Mbipesha

By | 2017-07-27T20:07:00+00:00 July 27th, 2017|Te ndryshme|

Mbipesha / Obeziteti dhe Shëndoshja Rreziqet, Shkaqet, Trajtimi i saktë dhe i sigurtë natyral Autoritetet Shëndetësore tani e përmendin shëndoshjen si një nga problemet shëndetësore më serioze. Të jesh mbi peshë seriozisht për çdo periudhë kohore përbën një kërcënim të drejtpërdrejtë për shëndetin. Përveç kësaj, trashja tani është e njohur për të rritur ndjeshëm rrezikun [...]

Glomerulonefriti

By | 2017-07-27T13:15:16+00:00 July 27th, 2017|Veshkat|

Glomerulonefriti / Inflamacioni i veshkave; Llojet, Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral   Çfarë është Glomerulonefriti? Glomerulonefriti është një grup i sëmundjeve që dëmton atë pjesë të veshkës që filtron gjakun (e quajtur glomeruli). Terma të tjera të përdorura që mund të dëgjoni janë nefrit dhe sindromi nefrotik. Kur veshka dëmtohet, ajo nuk mund të çlirojë trupin nga [...]

Load More Posts
error: Alert: Content is protected !!