Postimet e Fundit

Më të lexuarat sot

May 2017

Për uljen e peshës

By | May 15th, 2017|Ushqimi Shëndetshëm|

Ushqimet më të mira që ju ndihmojnë të uleni në peshë dhe që luftojnë çrregullime të ndryshme në trup   Mbipesha është shkak për sëmundje të ndryshme si; diabeti, sëmundjet e zemrës, sëmundje të stomakut, zorrëve, mëlçisë dhe shumë të tjera. Ushqimet kanë një ndikim pozitiv në tretjen e yndyrave, uljen e mbi-urisë, hormone, dhe [...]

Kikiriku

By | May 14th, 2017|Bimë Mjekësore|

Kikiriku; zbulo veçoritë e tij të pazakonta   Arabisht: فول سوداني  - Ful Sudani Anglisht: peanut. Emri shkencor:  Arachis hypogaea. Familja: Fabaceae. Kikiriku është bimë barishtore, me gjethe të gjelbëra të cilat kanë një veçori të pazakontë; në kohën që errësohet apo kur fryn erë e fortë, ato mblidhen menjëherë. Lulet i ka të verdha [...]

Diabeti & Leptin

By | May 14th, 2017|Diabeti|

Diabeti nuk është sëmundje e Sheqerit të gjakut !!!   Nga Ron Rosedale, MD Një koncept që do të donim të bëhej i njohur për të shpëtuar mijëra dhe ndoshta miliona jetë sa më shpejt të jetë e mundur, është se diabeti nuk është një sëmundje e sheqerit në gjak, por një sëmundje e insulinës [...]

Eucommia ulmoides

By | May 14th, 2017|Bimë Mjekësore|

Eucommia ulmoides, pemë me veti të larta kuruese; Forcon sistemin imun, lufton qelizat që shkaktojnë kancer, forcon kockat, rigjeneron mëlçinë, rrit funksionin e veshkave, lufton impotencën   Arabisht: شجرة الطبرخي Anglisht: Gutta-percha tree Emri shkencor: Eucommia ulmoides L. Familja: Eucommiaceae. Eucommia Ulmoides është pemë shumëvjeçare me lartësi 15 m. Ka gjethe të thjeshtë me majë të mprehtë, [...]

Comments Off on Eucommia ulmoides

Urthi

By | May 14th, 2017|Aparati Tretjes|

Thartira e Stomakut / Urthi; Trajtimi Natyral   Urthi është një gjendje e karakterizuar nga një ndjesi që vjen si dallgë, me djegie në pjesën e sipërme të gjoksit dhe në ezofag, që ndodh zakonisht brenda një ore pas ngrënies. Disa herë, përvoja e urthit mund të jetë shumë të pakëndshme, madje edhe imiton ndjenjat [...]

Tuberkulozi

By | May 13th, 2017|Astma & Kraharori|

Tuberkulozi; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral   Tuberkulozi, i quajtur shpesh TB, është një infeksion i mushkërive që mund të ndodhë edhe në zona të tjera të trupit. TB mund të jetë ose akut (afatshkurtër) ose kronik (afatgjatë) dhe mund të ndodhë në fëmijëri ose në moshën e rritur. Simptomat TB më së shpeshti prek mushkëritë [...]

Hemidesmus Indicus

By | May 13th, 2017|Bimë Mjekësore|

Hemidesmus Indicus; Për pastrimin e gjakut nga helmet, aneminë, pastrimin e mushkërive, astmën, inflamacionin, fuqizues i trupit   Arabisht:  سارساباريل الهندي Anglisht: Indian Sarsaparilla, Sariva. Emri shkencor: Hemidesmus indicus L. Familja: Apocynaceae Hemidesmus indicus është bimë shkurre, shumëvjeçare, me gjethe të kundërta, me rrënjë të trasha me nyje dhe shumë aromantike, aroma e rrënjëve është [...]

Comments Off on Hemidesmus Indicus

14 Mënyra për jetë pa kancer

By | May 12th, 2017|Kanceri & Tumoret|

14 mënyra të thjeshta për të bërë një jetë pa kancer Kanceri është një sëmundje e tmerrshme që mund të vrasë. Në fakt, në vitin 2012 kishte 8.2 milionë vdekje për shkak të kancerit. Sipas ekspertëve, numri i njerëzve që vuajnë nga sëmundja do të rritet me 70% në të ardhmen. Kjo është shkatërruese, por [...]

Comments Off on 14 Mënyra për jetë pa kancer

Melasa

By | May 12th, 2017|Ushqimi Shëndetshëm|

Melasa / Mjalti i zi   Melasa, apo mjalti i zi, prodhohet nga kallami i sheqerit dhe nga panxhari i sheqerit. Mjalti i zi ka qenë i njohur në Egjipt që në shekullin e shtatë, kur arabët futën atje kallamin e sheqerit nëpërmjet tregtisë që bënin nëpër botë. Mjalti i zi prodhohesh edhe  në zonën [...]

POLENI I BLETËS

By | May 12th, 2017|Bimë Mjekësore, Ushqimi Shëndetshëm|

POLENI I BLETËS   Ç’është poleni? Poleni është organi mashkullor i shumimit tek bimët, të cilin bleta e mbledh dhe lëshon mbi të lëndët e saj jargore, gjë e cila i jep atij vetitë kuruese. Bleta e mbledh polenin dhe e rezervon atë brenda hojeve për t’u ushqyer me të. Poleni është burimi kryesor i [...]

Dieta Psoriasis

By | May 12th, 2017|Lëkura|

Psoriasis; Ushqimet që duhen konsumuar; Ushqimet që duhen shmangur; Këshilla të përgjithshme Psoriasis është një infeksion kronik që prek lëkurën. Psoriasis ndodh kur sistemi imunitar ka çrregullim dhe dërgon sinjale të gabuara për mbiprodhimin e qelizave të reja të lëkurës. Çrregullimi zakonisht është kronik dhe varion në ashpërsi në arna të vogla të lokalizuara, për [...]

Vitamina B5

By | May 12th, 2017|Ushqimi Shëndetshëm|

Vitamina B5 (Pantotenik Acid); Rendesia, Mungesa, Burimet, Doza ditore   Acidi pantotenik, i quajtur gjithashtu pantothenate ose vitaminë B5, me formulën; C9H17NO5 është një vitaminë e tretshme në ujë. Vitamina B5 është një ndër më të rëndësishmet e  vitaminave B për proceset themelore të jetës . Acidi pantotenik është një amid midis acid pantoik dhe [...]

Simptomat e Artritit Reumatoid

By | May 12th, 2017|Kockat|

Simptomat e hershme dhe shkaktarët e artritit reumatoid   Çfarë është artriti reumatoid? Artriti reumatoid (AR) është një lloj i artritit inflamator. Sëmundja AR karakterizohet nga inflamacioni kronik i nyjeve (për shembull: në gishta, duar, gjunjë, këmbë). AR  gjithashtu mund të quhet sëmundje reumatoide, sepse ndonjëherë artriti reumatoid shkakton sëmundje sistemike që ndikojnë  në shumë [...]

Comments Off on Simptomat e Artritit Reumatoid

DËLLINJA

By | May 11th, 2017|Bimë Mjekësore|

DËLLINJA   Arabisht: أبهل، صفينة، سبينة، عرعر Emri shkencor: Juniperus sabina - L. Familja: Cupressaceae Anglisht: Savin Juniper ‏‎Frëngjisht: Genévrier sabine, Sabine. Gjermanisht: Sadewacholder, Sabinbaum Italisht: Pianta dannata, Savina, Sabina, Genepro sabina, Cipresso dei maghi. Turqisht: ‎Kara ardici, Abhol, Saç ağ., Ebhel.   Dobitë kuruese Hapes oreksi, tretes i mire, largon eren e keqe te frymes, [...]

Aciditeti shkakton Kancer

By | May 11th, 2017|Kanceri & Tumoret|

Njihu me një nga shkaktarët kryesorë të Kancerit   Kjo është një e vërtetë e themeluar në mesin e profesionistëve mjekësorë: kur trupi juaj ndeshet me shumë acid, kjo dobëson imunitetin e trupit. Aciditeti është një ç’ekuilibër dhe kjo mungesë e ekuilibrit e bën trupin të ndjeshëm ndaj sëmundjeve të shumta. Më shumë se çdo [...]

Bacopa

By | May 11th, 2017|Bimë Mjekësore|

Bacopa; Për shëndetin e trurit   Arabisht: باكوبا منيرة Anglisht:  Thyme-leafed gratiola,  Indian pennywort Emri shkencor: Bacopa monnieri L. Familja: Plantaginaceae. Bacopa është bimë barishtore shumëvjeçare. Me gjatësi  20-50cm, me gjethe të trasha e ovale, me lule të vogla dhe me ngjyrë të bardhë, me 4-5 petale. Orgjina e bimës është India, Nepali, Sri Lanka, Kina, [...]

Shenja të hershme të kancerit

By | May 11th, 2017|Kanceri & Tumoret|

Shenja të hershme që paralajmërojnë se kanceri po zhvillohet në trupin tuaj   Ju mund të mos jeni i vëmëndshëm por trupi juaj gjithmonë përpiqet të tregojë gjëra për veten. Dëgjimi dhe dhënia rëndësi ndryshimeve në trup mund të sigurojë informacione shumë të dobishme. Kur ne i kushtojmë vëmendje organeve tona, mund të kuptojmë simptoma [...]

Comments Off on Shenja të hershme të kancerit

5 Shenja paralajmëruese të MS

By | May 10th, 2017|Autoimune & Gjenetike|

5 Shenja paralajmëruese të Multiple Sklerozës që duhet t’i dini Skleroza e shumëfishtë (MS) është një sëmundje demyelinating, në të cilën dëmtohen kapsulat izoluese të qelizave nervore në tru dhe në palcën kurrizore. Ky dëmtim pengon aftësinë e pjesëve të sistemit nervor për të komunikuar, duke rezultuar në një varg shenjash dhe simptomash, duke përfshirë [...]

Comments Off on 5 Shenja paralajmëruese të MS

Meditimi

By | May 10th, 2017|Arti Jetesës, Emocionale & Shpirtërore|

Meditimi; Dobitë fizike dhe shpirtërore   Meditimi është një teknikë e thjeshtë, në të cilën individi qetëson mendjen dhe çlirohet nga stresi, dhe kështu ai përfiton qetësi mendore dhe shpirtërore. Historia e meditimit Meditimi ka qënë praktikuar që në kohët e vjetra, dhe është përdorur sidomos nga profetët dhe të dërguarit e Zotit për njerëzimin. Kështu [...]

Tatuazhet

By | May 9th, 2017|Lëkura|

Lexojeni këtë para se të vendosni të bëni një tatuazh   Tatuazhi  është një shenjë e përhershme ose projektim i bërë me pigmente të futura përmes shpimit në shtresën e sipërme të lëkurës. Në mënyrë tipike, artisti i tatuazhit përdor një makinë të mbajtur me dorë që vepron më shumë si një makinë qepëse, me [...]

Comments Off on Tatuazhet
Load More Posts
error: Alert: Content is protected !!