Postimet e Fundit

Më të lexuarat sot

July 2017

Lengje per Bukurine

By | 2017-07-27T00:29:56+00:00 July 27th, 2017|Arti Jetesës|

Gjashtë pije që ndihmojnë për të ruajtur bukurinë, shëndetin dhe rininë   Mjekët kanë identifikuar gjashtë pije që mund të zgjasin rininë, bukurinë dhe shëndetin: Çaj i jeshil Origjina e këtij çaji është Kina. Vetitë e tij kuruese për njeriun janë njohur që në kohët e lashta. Rubini i kuq Kjo bimë është e përhapur [...]

Gardenia Jasminidies

By | 2017-07-26T20:07:48+00:00 July 26th, 2017|Sëmundje & Trajtime|

Gardenia Jasminidies - Bora e Verës - me dobi të pakrahasueshme mjekësore   Arabisht: غاردينيا ياسمينية Anglisht: Gardenia Emri shkencor: Gardenia Jasminidies L Familja: Rubiaceae. Gardenia është bimë shkurre, shumëvjeçare, me gjelbërim të përjetshëm, me lartësi 1-15 m, me gjethe të kundërta e të gjera, me lule të vetmuar me ngjyrë të bardhë, apo të verdhë [...]

Comments Off on Gardenia Jasminidies

Kanceri i zorrës së trashë

By | 2017-07-27T00:21:46+00:00 July 26th, 2017|Kanceri & Tumoret|

Kanceri i zorrës së trashë; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral   Kanceri i zorrës së trashë është një kancer që fillon në zorrën e trashë ose në rektum (fundi i zorrës së trashë). Ky kancer është një nga shkaqet kryesore të vdekjeve nga kanceri në Shtetet e Bashkuara, por gjithësesi, nëse ai diagnozohet herët dhe trajtohet [...]

Jo kontrollit rutin të kancerit ovarian

By | 2017-07-26T00:45:28+00:00 July 26th, 2017|Kanceri & Tumoret|

Mjekët japin dekleratë që këshillon kundër kontrollit rutin të kancerit ovarian Gratë që nuk kanë shenja apo simptoma të kancerit ovarian nuk duhet të rrezikojnë për kontrolle, sipas një deklarate të ‘Shërbimeve Parandaluese’. Kanceri ovarian është i pesti që shkakton vdekjen nga kanceri në mesin e grave. Një përmbledhje e provave tregon se testet dhe [...]

Comments Off on Jo kontrollit rutin të kancerit ovarian

Simptomat Shëndetësore të Fëmijëve

By | 2017-07-26T00:02:48+00:00 July 26th, 2017|Te ndryshme|

10 Simptoma shëndetësore të fëmijëve që nuk duhet t’i injoroni Si prindër, mirëqenia e fëmijëve është një nga prioritetet tuaja kryesore. Meqenëse trupat e fëmijëve janë ende duke ndërtuar sistemin e tyre imunitar, ata mund të sëmuren shpesh. Nëse fëmija ndjen shqetësime apo sëmundje më të rënda, shqetësimi juaj nuk mund të përshkruhet me fjalë. [...]

Comments Off on Simptomat Shëndetësore të Fëmijëve

Patatet dhe buka e djegur

By | 2017-07-25T21:01:11+00:00 July 25th, 2017|Ushqimi|

Patatet dhe buka e djegur mund të shkaktojnë kancer Studiuesit e ushqimit deklaruan se patatet dhe buka e pjekur më shumë se normalja mund të rrisë rrezikun e kancerit te njerëzit, sidomos tek ata që i hanë këto ushqime rregullisht. Eksperimentet kanë treguar se një substancë e quajtur "acrylamide" – e cila zhvillohet gjatë pjekjes [...]

Comments Off on Patatet dhe buka e djegur

Fitonutrientët parandalojnë metastazat

By | 2017-07-24T21:12:27+00:00 July 24th, 2017|Kanceri & Tumoret|

Fitonutrientët, lëndë aktive bimore që kanë treguar se mbrojnë gjenet e shëndetëshme dhe parandalojnë metastazat e kancerit Çfarë janë  Fitonutrientët? Fitonutrientët janë lëndë që gjenden tek bimët dhe i ndihmojnë ato të mbrohen nga mikrobet, kërpudhat, insektet, dhe kërcënime të tjera. Bimët përmbajë lëndë natyrale që shkenca ka treguar se kanë rëndësi të madhe për [...]

Comments Off on Fitonutrientët parandalojnë metastazat

Luledielli

By | 2017-07-24T17:32:12+00:00 July 24th, 2017|Bimë Mjekësore|

Luledielli, për Zemrën dhe Diabetin   Arabisht: دوار الشمس – Duaru Shems Anglisht: Sunflowers. Emri shkencor: Helianthus L. Familja: Asteraceae. Përshkrimi: Luledielli është bimë njëvjecare me gjatësi deri në 3 m. Kërcelli i fortë dhe gjethet e ashpra e të gjelbra kurorëzohen me një lule të madhe, të rrumbullakët, me petale në ngjyrë të verdhë [...]

Herpes

By | 2017-07-24T16:12:01+00:00 July 24th, 2017|Shendeti Seksual|

Herpes; Llojet, Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral Herpes i referohet një klase të infeksioneve virale të një natyre seksuale dhe jo-sexuale. Aktualisht ekzistojnë mbi 70 lloje të ndryshme të herpes, të cilat janë shkaktuar nga një ose më shumë viruse herpes. Në përgjithësi, viruset herpes janë shumë të zakonshme në popullatën në përgjithësi. Viruset Herpes, sapo [...]

Sëmundja Crohn

By | 2017-07-24T16:11:35+00:00 July 24th, 2017|Aparati Tretjes|

Sëmundja Crohn; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral   Sëmundja e Crohn-it është një gjendje afatgjatë që shkakton inflamacion të veshjes së brendshme të sistemit tretës. Inflamacioni mund të prekë çdo pjesë të sistemit të tretjes, nga goja në kalimin mbrapa, por më së shpeshti ndodh në pjesën e fundit të zorrës së hollë (çapok) ose zorrë [...]

Mani bardhë

By | 2017-07-24T16:03:32+00:00 July 24th, 2017|Bimë Mjekësore|

Mani i bardhë; Fruti Mrekulli   Arabisht: توت أبيض Anglisht: White mulberry Emri shkencor: Morus alba L. Familja: Moraceae Mani i bardhë është pemë shumëvjeçare, gjetherënëse, me lartësi 10-15m, me kurorë të gjerë, me gjethe si zemër e të dhëmbëzuara, që lidh kokrra të përbëra nga kokrriza të lëngshme e të ëmbla, në ngjyrë të [...]

7 Shenja të mungesës së kalorive

By | 2017-07-23T17:12:20+00:00 July 23rd, 2017|Ushqimi|

7 Shenja që ju keni mungesë të kalorive Kaloritë kanë një punë themelore dhe  jashtëzakonisht të rëndësishme për tju ndihmuar të qëndroni enrgjik. "Kaloritë janë karburanti i indeve të trurit, zemrës, mëlçisë, dhe veshkave." Ekspertët këshillojnë mbi 2000 kalori në ditë për femrat dhe mbi 2500 për meshkujt. Madje edhe kjo është minimumi i sasisë [...]

Comments Off on 7 Shenja të mungesës së kalorive

Goditja në tru – Trajtimi Natyral i Sigurtë

By | 2017-08-03T16:13:23+00:00 July 23rd, 2017|Nervore & Koka|

Goditja në tru; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral    Goditja në tru ndodh kur furnizimi me gjak në një pjesë të trurit ndërpritet. Ashtu si të gjitha organet, truri ka nevojë për oksigjen dhe ushqyes të ofruara nga gjaku për të funksionuar siç duhet. Në qoftë se furnizimi i gjakut është i kufizuar apo i ndalur, [...]

8 ilaçet më të rrezikshme

By | 2017-07-22T14:48:02+00:00 July 22nd, 2017|Te ndryshme|

8 ilaçet kimike më të rrezikshme në botë   Shumë ilaçe "kimike" bëhen në laboratorë duke përdorur kimikate dhe janë shumë eksperimentale në njerëz. Si ndodhi kjo dhe pse këto ilaçe janë të rrezikshme? Përgjigja është e thjeshtë: Pas Luftës së Dytë Botërore, shkencëtarët nazistë u punësuan për të punuar në prodhimet farmaceutike, vaksinat, kimioterapitë [...]

Comments Off on 8 ilaçet më të rrezikshme

Cohoshi i Zi

By | 2017-07-22T16:15:55+00:00 July 22nd, 2017|Bimë Mjekësore|

Cohoshi i Zi / Actaea racemose; për problemet menstruale   Arabisht: الكوهوش الأسود Anglisht: Black cohosh, black bugbane, black snakeroot, fairy candle Emri shkencor: Actaea racemosa / sinonim: Cimicifuga racemosa Familja: Ranunculaceae. Përshkrimi: Cohoshi i zi është bimë barishtore shumëvjeçare, me lartësi 75-250 cm. Gjethet të gjata dhe të gjëra, lulëzon në fund të pranverës dhe fillim të verës, [...]

Kolesteroli

By | 2017-07-22T12:14:10+00:00 July 22nd, 2017|Zemra & Gjaku|

Kolesteroli; Shkaqet, Trajtimi Natyral   Kolesteroli është një substancë yndyrore e njohur si një lipid dhe është jetike për funksionimin normal të trupit. Ai prodhohet kryesisht nga mëlçia, por mund të gjendet gjithashtu në disa ushqime të hamë. Jo i gjithë kolesteroli është i keq sepse ai është i nevojshëm për mirëmbajtjen e qelizave të [...]

Hipertiroidizmi

By | 2017-07-21T19:40:28+00:00 July 21st, 2017|Autoimune & Gjenetike|

Hipertiroidizmi – Mbiprodhimi i Hormoneve Tiroide   Hyperthyroidism është një gjendje shëndetësore e shkaktuar nga mbiprodhimi i hormoneve tiroide nga gjëndra tiroide. Simptomat Simptomat e hyperthyroidismit përfshijnë rrahje zemre të shpejtë, tiroide të zgjeruara(goiter), lëkurë me lagështi, drithërima ose dridhje, nivelete të çrregullta të impulsit të presionit (shumë të larta ose shumë të ulta), lodhje, [...]

Fibromyalgia

By | 2017-07-21T20:27:20+00:00 July 21st, 2017|Te ndryshme|

Fibromyalgia; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral   Fibromyalgia, si edhe sindromi i lodhjes kronike, i cili është i lidhur shpesh me të, është një kusht i kuptuar shumë pak, që mund të shfaqet në mënyra të ndryshme dhe që ka shumë simptoma, duke e bërë të vështirë diagnozën e saktë. Po ashtu si sindromi i lodhjes [...]

Shenjat e HIV

By | 2017-07-21T17:57:04+00:00 July 21st, 2017|HIV & AIDS|

Shenjat e hershme dhe simptomat e HIV Sipas Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, më shumë se 1.2 milion njerëz janë aktualisht të infektuar me HIV në SHBA, dhe  më shumë se 12.8 % (1 në 8 persona) nuk kanë dijeni të infeksionit të tyre. HIV qëndron për shkak të mungesës së imunitetit njerëzor. [...]

Bizelet e tokës

By | 2017-07-20T21:27:52+00:00 July 20th, 2017|Bimë Mjekësore|

Bizelet e tokës; Plotësues të trupit me lëndët e nevojshme ushqimore   Arabisht: لوبياء مطمورة Anglisht: Bambara-bean. Emri shkencor: Vigna subterranean L. Familja: Fabacea. Vigna është bimë barishtore njëvjeçare, me kërcell të hollë, me frute të mbështjellë me lëvore, të vendosura në sipërfaqë të tokës. Me fara ngjyrë vjollcë. Origjina e bizeleve të tokës është [...]

Comments Off on Bizelet e tokës
Load More Posts
error: Alert: Content is protected !!