Shenjat e hershme të çrregullimit të Tiroideve

Shenjat e hershme të çrregullimit të Tiroideve

 

Gjëndra tiroide shoqërohet me të gjitha funksionet e trupit dhe çdo defekt që prek gjëndrën tiroide mund të ndikojë në shëndetin e trupit dhe funksionimin e mirë të organeve.

Prandaj, vëmendje duhet t’i kushtohet simptomave dhe shenjave të hershme që tregojnë një problem në gjëndrën tiroide, për të filluar trajtimin herët.

Vëmendje duhet t’i kushtohet kryesisht një grupi shenjash që tregojnë çekuilibër dhe shqetësime në funksionin e gjëndrës tiroide dhe prodhimin normal të hormoneve para se të përkeqësohet problemi.

Këtu janë shenjat më të zakonshme të hershme të një çrregullimi të tiroides

 1. Ndieheni të lodhur dhe me pak energji

Nëse ndieheni të lodhur në mëngjes ose gjatë gjithë ditës edhe pasi keni bërë gjumë të mjaftueshëm, atëherë ky është një tregues i një gjëndre tiroide nën veprim.

Hormoni i tiroides rrjedh përmes qarkullimit të gjakut dhe në qeliza, ndihmon në të qënit energjik dhe me fuqi muskulore.

 1. Ndjenja dhe tensione të ndryshme psikologjike

Kur niveli i hormonit të tiroides është i ulët, kjo ka një efekt në nivelet e hormonit “të mirë” serotonin në tru, që është përgjegjës për ndjenjat e lumturisë dhe mirëqenien psikologjike.

Përveç kësaj, ankthi është i lidhur me hipertireozën, kur gjëndra prodhon nivele të larta të këtij hormoni, gjë që çon në një metabolizëm të shpejtë në trup.

Si pasojë, ndjenja e tensionit dhe ankthit rritet në kohë të ndryshme.

 1. Ndryshimet në oreks dhe sythat e shijes

Një oreks i shtuar mund të jetë një shenjë e një gjëndre tiroide tepër aktive, duke ju bërë të ndiheni të uritur gjatë gjithë kohës.

Gjithashtu, një gjëndër tiroide tepër aktive ndikon në sythat e shijes dhe e bën të vështirë të ndjehet shija e ushqimeve natyrshëm.

 1. Mungesa e fokusit dhe përqëndrimit

Hipertiroidizmi shkakton vështirësi në përqendrim, dhe kështu ndikon në punë, prodhim dhe aftësi mendore.

Hipotiroidizmi mund të çojë në harresë dhe mjegull të trurit.

 1. Ulja e dëshirës seksuale

Një rënie e dëshirës seksuale tek burrat apo gratë mund të jetë rezultat i çrregullimeve të tiroides. Gjithashtu, hormoni i ulët i tiroides shkakton shumë efekte anësore në trup, siç janë shtimi i peshës, energjia e ulët dhe ndjenja e dhimbjes në zona të ndryshme të trupit, dhe të gjitha këto simptoma ulin aftësinë dhe dëshirën seksuale.

 1. Shqetësimet e ritmit të zemrës

Një gjëndër tiroide tepër aktive shkakton çrregullim të rrahjeve të zemrës.

Duhet të shihni një mjek nëse përsëriten rrahjet e zemrës, pasi kjo mund të tregojë shumë probleme të tjera shëndetësore.

 1. Lëkura e thatë

Lëkura e thatë dhe ndjesia e kruajtjes mund të jenë simptomë e hipotiroidizmit.

Kjo është për shkak të një metabolizmi të ngadaltë për shkak të mungesës së prodhimit të hormoneve tiroide, duke zvogëluar kështu djersitjen, lëkura bëhet e thatë, dhe kjo mund të ndikojë gjithashtu në thonj të brishtë.

 1. Çrregullimet e zorrëve

Njerëzit me hipotiroidizëm shpesh ankohen për çrregullime të stomakut dhe zorrëve, për shkak të ndërprerjes së prodhimit të hormoneve dhe, rrjedhimisht, ngadalësimit të proceseve të sistemit të tretjes.

Një gjëndër tiroide tepër aktive mund të shkaktojë diarre ose tendosje në lëvizjet e zorrëve.

 1. Ndryshimet në ciklin menstrual

Cikli i gjatë menstrual, rrjedhja e sasive të mëdha të gjakut dhe ndjenja e dhimbjes së fortë tregon hipotiroidizëm.

Në rastin e hipertireozës, periudha e ciklit do të jetë më e shkurtër se zakonisht, me hapësirë dhe parregullsi të periudhave menstruale, dhe mund të jenë shumë të lehta.

 1. Dhimbjet e gjymtyrëve dhe muskujve

Kur ndjeni ndjesi shpimi gjilpërash, mpirje ose dhimbje të papritur dhe të pashpjegueshme në krahë, këmbë, ose duar, mund të jetë një shenjë e hipotiroidizmit.

Meqenëse kjo mungesë çon në dëmtime nervore me kalimin e kohës, dhe kështu mos dërgimi i sinjaleve nga mendja dhe palca kurrizore në pjesë të ndryshme të trupit.

 1. Presioni i lartë i gjakut

Presioni i lartë i gjakut mund të tregojë një gjëndër tiroide tepër aktive.

Kjo shoqërohet gjithashtu me aktivitet të ulët të tiroides, sepse nivelet e ulëta të hormonit të tiroides mund të ngadalësojnë rrahjet e zemrës, dhe të kenë një efekt në forcën e pompimit dhe elasticitetin e mureve të enëve të gjakut.

 1. Ndieni të ftohtë ose të nxehtë

Ekziston një korrelacion i ngushtë midis ndjenjës së të ftohtit ose të dridhurave vazhdimisht dhe hipotiroidizmit, sepse nivelet e ulëta të hormonit çojnë në mungesë të energjisë që qelizat djegin, dhe me energji të ulët, temperatura e trupit zvogëlohet dhe bëhet e ftohtë.

Gjithashtu, hipertiroidizmi i vë qelizat prodhuese të energjisë në një mbingarkesë, prandaj njerëzit me hipertireozë ndonjëherë ndihen shumë të ngrohtë ose djersiten.

 1. Ndryshimet e zërit dhe fytit

Një ndryshim në zë ose një gungë në fyt mund të jetë një shenjë e një çrregullimi të tiroides.

Për të verifikuar këtë, duhet shikuar qafën me një pasqyrë me dorë, ndërsa gëlltitni ujë dhe të vëreni ndonjë fryrje ose gunga në gjëndrën tiroide, e cila ndodhet mbi kockat e jakës.

Është më mirë ta provoni këtë disa herë nëse ndonjë nga simptomat e mëparshme vazhdon.

 1. Çrregullimet e gjumit

Hipotiroidizmi çon në një ndjenjë të përgjumjes së përhershme dhe prirje për dembelizëm dhe plogështi.

Sa i përket gjëndrës tiroide tepër aktive, ajo shkakton vështirësi në gjumë, ndjenjë shqetësimi dhe zgjim të shpeshtë gjatë gjumit natën.

 1. Ndryshimet në peshë

Disa njerëz vërejnë ndryshim të rëndësishëm në oreks dhe peshë, dhe në atë kohë duhet të vizitojnë një mjek sepse ndryshimi mund të jetë për shkak të çrregullimeve në gjëndrën tiroide.

Një gjëndër tiroide tepër aktive shkakton humbje të papritur të peshës dhe hipotiroidizmi çon në shtim të peshës edhe nëse nuk hani shumë ushqim, sepse procesi i djegies nuk zhvillohet normalisht.

 1. Dobësim dhe rënie e flokëve

Flokët e thatë, të brishtë dhe që bien janë shenjë e hipotiroidizmit.

Hormoni i ulët i tiroides prish ciklin e rritjes së flokëve, gjë që çon në dobësinë dhe humbjen e tyre, dhe kjo vlen për qimet në pjesë të ndryshme të trupit.

Një gjëndër tiroide tepër aktive mund të rrisë ndjeshëm rritjen e qimeve në trup.

 1. Vështirësia e konceptimit dhe mbajtjes së fëmijës

Përpjekjet e përsëritura të pasuksesshme të shtatzënisë mund të lidhen me çrregullime të tiroides.

Si hipotiroidizmi, ashtu edhe hipertiroidizmi shkaktojnë probleme me ovulimin dhe dëmtojnë pjellorinë, dhe çrregullimet e tiroides shoqërohen gjithashtu me ndërlikime të shtatzënisë dhe probleme të ndryshme.

 1. Kolesteroli i lartë në gjak

Nivelet e larta të kolesterolit të dëmshëm në gjak mund të tregojnë hipotiroidizëm, veçanërisht pa asnjë përgjigje ndaj dietës, stërvitjes ose trajtimeve.

Hipertiroidizmi çon gjithashtu në probleme të zemrës, duke përfshirë një zemër të zgjeruar dhe dështim të zemrës.

Faktorët që ndikojnë në dëmtimin e tirodieve

– Streset e papritura, ose të zgjatura.

– Marrja me shumicë e jodit.

– Traumat psikologjike.

– Dietat me rënie nga pesha të shoqëruara me marrjen e hormoneve të tiroides.

– Faktorë autoimune (që lidhen me problemet e sistemit imunitar).

– Marrja pa kriter e medikamenteve për trajtimin e strumave (sëmundje e tiroides).

Mënyra natyrale për trajtimin e tirodive

– Produktet e detit; Produktet e detit janë burime të mira të jodit. Ju keni nevojë për jod për një tiroide të shëndetshme.

– Farat; Fëstëkët, kikirikët, arrat, bajamet dhe farat e kungullit janë burime të mira të hekurit dhe selenit, minerale që luajnë rol të rëndësishëm në shëndëtin dhe funksionin e tiroides.

– Gjethegjelbërit; Spinaqi, sallata dhe perimet e tjera të gjelbra janë burime të mira të magnezit, një mineral që luan një rol të rëndësishëm në organizëm.

– Bishtajoret; Një kupë me fasule të bardha të gatuara siguron 8 mg hekur, një mineral që shumë njerëz, sidomos gratë që janë në fazën e hyrjes në menopauzë, kanë vështirësi ta marrin mjaftueshëm. Mungesa në hekur mund të pengojë aktivitetin e enzimave që prodhojnë hormone të tiroides.

– Konsumoni ushqime që përmbajnë glutathione. Të tilla si; brokoli, lakër të bardhë, lulelakër.

– Konsumoni probiotik si kosi organik, kimchi.

Shmangni

– Ëmbëlsirat artificiale

– Yndyrnat trans

– Kufizoni ushqimet e pasura me gluten.

– Pijet e gazuara

– Produktet e sojës

– Kafeinën

– Ushqimet e shpejta

– Ushqimet që përmbajnë ruajtës dhe ngjyrosës artificial

– Pastën e dhëmbëve që përmban flour

– Sigurohuni që të merrni mjaft gjumë për të rimbushur tiroidin.

– Meditimi i frymëmarrjes së thellë dhe relaksimi i përgjithshëm mund të jenë gjithashtu të dobishme për reduktimin e stresit që lidhet me tiroidin.

Tiroidet janë vendimtare për funksionimin e duhur të trupit dhe nuk duhet të injorohen. Trajtimi natyral është më i sigurtë dhe më efektiv për trajtimin e sëmundjeve të tiroideve.

Bimët e Shkretëtirës në Mbështetje të Pacientëve me Sëmundje Autoimune


Sëmundjet Autoimmune dhe fushat e tyre përkatëse janë të lidhura me strukturën e punës së sistemit imun. Sëmundjet autoimune ndodhin si rezultat i çekuilibrit në funksionimin e sistemit imunitar. Baza e sëmundjeve aotoimune është si shkak i dështimit të sistemit imun në dallimin mes trupave të huaj dhe trupave që gjenden në brendësi të tij në mënyrë të zakonshme dhe natyrshëm. Kur dështon në zbulimin e trupave të huaj, sistemi imun sulmon indet e tij, pra vetveten. Ai mund të sulmojë një qelizë të vetme, mund të sulmojë një organ ose një sistem të tërë. Ky është dështim i ushtrisë në mbrojtje të trupit nga sulmet e huaja. Por më shumë se kjo është dështimi i ushtrisë së imunitetit në identifikimin e anëtarëve të trupit të tij.

Ekipi ynë i Kërkimit dhe Zhvillimit (WAHR&D), ka identifikuar bimët e egra shkretinore më efikase, të kombinuara në lloj dhe sasi të caktuar, për të zhvilluar produktet bimore më efektive në mbështetje të pacientëve me çrregullime autoimune, si Multiple Sclerosis (MS), Artriti Reumatoid, Tiroiditi Hashimoto, Lupus, Hepatiti Autoimun, Diabeti Tip 1, Anemia Hemolitike Autoimune, Epilepsia, Sindromi Sjogren, Skleroderma, Urtikaria/Hives, etj.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook