Pilulat kundër dhimbjes RRITIN rrezikun e dhimbjes

Pilulat kundër dhimbjes RRITIN rrezikun e dhimbjes, varësisë dhe vdekjes së parakohshme

 

Pilulat e dhimbjes janë lëndë narkotike, të cilat kanë për qëllim të ofrojnë lehtësim nga dhimbja, por gjithashtu ofrojnë një ndjenjë euforie që disa do të sugjeronin të konsumonin heroinë. Tani e di që mund të tingëllojë pak tronditëse – por efektet anësore të tmerrshme që lidhen me përdorimin afatgjatë të këtyre barnave nuk janë për debat.

Në realitet, ilaçet kundër dhimbjeve janë një formë e legalizuar e drogës – e cila nevojitet në doza më të larta dhe më të larta ndërsa rritet toleranca e pacientit. Përveç kësaj, këto barna u kushtojnë taksapaguesve një pasuri të vogël – në prime sigurimi – për ata që mund ta përballojnë atë. Për të mos përmendur jetët e panumërta të humbura nga këto substanca shumë toksike.

Zbulohet kostoja e vërtetë e pilulave kundër dhimbjes

Midis 1999 dhe 2010, shitjet e medikamenteve analgjezik opioid si Vicodin, Percocet dhe OxyContin u katërfishuan. Deri në vitin 2010, Shtetet e Bashkuara – me rreth pesë përqind të popullsisë së botës – konsumuan 99% të hidrokodonit në botë (narkotik në Vicodin), së bashku me 80% të oksikodonit në Percocet dhe Oxycontin. Këto shifra janë vërtet tronditëse.

Me rritjen e recetave për narkotikët, u rrit edhe numri i njerëzve që humbën jetën. Nga ana tjetër, ata që nuk u dorëzuan kishin më pak gjasa të rikuperonin funksionin e trurit dhe më pak të ngjarë të ktheheshin në punësim kuptimplotë. Efektet anësore negative të narkotikëve me recetë përfshijnë kapsllëkun, mosfunksionimin seksual, dëmtimin njohës dhe varësinë.

A është kjo mënyra më e mirë për të ‘menaxhuar’ dhimbjen?

Pacientët që marrin lëndë narkotike, për periudha të gjata kohore, bëhen më të ndjeshëm ndaj dhimbjes dhe nuk arrijnë më të pakësojnë dhimbjest me kalimin e kohës. Ka prova të mira shkencore që sugjerojnë se recetat për narkotikët – për të trajtuar dhimbjet kronike – janë efektive vetëm për një periudhë kohore prej dymbëdhjetë deri në gjashtëmbëdhjetë javë.

Bigfarma ka një çmim të madh për të paguar për veprimet e saj

Më shumë se 86,000 fëmijë në Kentaki po rriten nga dikush tjetër përveç një prindi biologjik dhe abuzimi me ilaçet me recetë është kryesisht fajtor, sipas drejtuesve të komunitetit. CNN raporton se ndërsa është e vështirë të vlerësohet se sa fëmijë janë jetimë – pas mbidozimeve të prindërve nga barnat me recetë – të dhënat shtetërore tregojnë se Kentaki është shteti i katërt më i mjekuar në vend dhe ka shkallën e gjashtë më të lartë të vdekjeve nga mbidoza.

Sipas përfaqësuesit të Shteteve të Bashkuara, Hal Rogers, “dikush duhet të kujdeset për këta fëmijë, dhe ne thjesht nuk i kemi lehtësitë për ta bërë këtë.” Ai vazhdon duke thënë, “kjo është një ndërmarrje e madhe sepse janë fjalë për fjalë dhjetëra mijëra këta fëmijë të vegjël.’

Pse po shkatërrohet Kentaki nga Bigfarma?

A mund të jetë e vërtetë që Bigfarma synon njerëzit e varfër për përfitime? Shpenzimet e Purdue Pharma për reklamat e OxyContin u rritën ndjeshëm gjatë viteve. Purdue kryesisht duket se synon mjekët e kujdesit parësor – veçanërisht në zonat rurale dhe të varfra. Komploti trashet.

Njerëzve të varfër, në Medicaid, u përshkruhen qetësues me dy herë më shumë se pacientët jo-Medicaid dhe janë gjashtë herë më të rrezikuar nga mbidozimi i ilaçeve kundër dhimbjeve me recetë. Një studim i shtetit të Uashingtonit zbuloi se 45% e mbidozave të qetësuesve ishin të regjistruar në Medicaid.

Abuzimi me drogën me recetë, veçanërisht opioidet, si OxyContin – që rrjedhin nga forma natyrale ose sintetike të opiumit ose morfinës – është kaq i përhapur në Appalachia saqë është krijuar një fjalë e re vetëm për të përshkruar këta të varur: “të lidhurit pas pilulave”.

Akuzat kundër kompanive të barnave ishin aq serioze sa prokurorët federalë rekomanduan zyrtarisht akuzimin e Purdue Pharma dhe tre drejtuesve të saj kryesorë për krime të shumta, duke përfshirë komplot, mashtrim me postë dhe me televizor, pastrim parash dhe keqbërje. Është pothuajse e paimagjinueshme që shoqëria jonë ta quajë këtë “kujdes shëndetësor”.

Rreziku vdekjeprurës lidhet me një pilulë të re dhimbjeje

Një tjetër ilaç i miratuar nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave të SHBA-së (FDA), Zohydro, përdor hidrokodon të pastër për të trajtuar dhimbjet kronike (të rënda). Ato të përdorura deri më tani përziejnë hidrokodonin me qetësues më të dobët dhe që nuk shkaktojnë varësi, si acetaminofeni ose aspirina. Zohydro përmban deri në 10 herë më shumë hidrokodon se barnat e tjera të kombinuara.

FDA e miratoi këtë ilaç në kundërshtim me rekomandimin e paneleve të saj këshillimore. Hidrokodoni është një nga barnat më të abuzuara në Shtetet e Bashkuara, sipas Administratës së Zbatimit të Drogës. Problemi tjetër me këtë pilulë është se një pilulë shtesë do t’ju vrasë!

Nëse një fëmijë kap vetëm një pilulë – do të jetë vdekjeprurëse. Kompanitë, të cilat prodhojnë këto lëndë narkotike, tregtojnë në mënyrë agresive produktet e tyre për dhimbje kronike afatgjata të lehta deri në mesatare. Ata janë në shtrat me Akademinë Amerikane të Menaxhimit të Dhimbjes dhe Shoqërinë Amerikane të Dhimbjes.

Kompanitë e drogës duhet të jenë të varura nga të gjitha ato para – duke marrë rreth 280 miliardë dollarë në vit. Shakaja në qarqet farmaceutike është se klienti më i mirë për një kompani barnash është ai që shpenzon shumë para për të ruajtur gjendjen që ka.

Bigfarma dëshiron që ju të injoroni zgjidhjen

Kujdesi për shëndetin tuaj të përgjithshëm është e vetmja mënyrë për të shmangur vdekjen e parakohshme nga droga. Hani një dietë organike, me ushqime të plota (sa më shumë të jetë e mundur), përdorni masazh, aktivitet fizik dhe programe detoksifikimi – kur është e nevojshme.

Mbani në mend, ka shumë mënyra se si dieta juaj mund të zvogëlojë inflamacionin (dhe dhimbjen) në mënyrë natyrale, si xhenxhefili, karafili, ananasi, acidet yndyrore omega 3 etj. Mbajtja larg e ushqimeve inflamatore si mishi i përpunuar në mënyrë konvencionale dhe sheqeri i rafinuar mund të shkurtojë një rrugë të gjatë kundër dhimbjeve.

Le të jemi të qartë, opiatet nuk i rregullojnë kurrë problemet e dhimbjes – ato e bëjnë atë më keq, sepse lidhen me receptorët natyralë të endorfinës së trupit dhe i stimulojnë ato të prodhojnë lehtësim dhimbjeje, energji dhe madje eufori. Me këto barna, truri i një personi zvogëlon prodhimin e qetësuesve të tij natyralë – endorfinës.

Pa endorfinë natyrale, njerëzit me dhimbje duhet të përdorin narkotikë – vetëm për të shmangur tërheqjen. Gjithashtu, nëse filloni të merrni lëndë narkotike, ju humbni aftësinë për të dalluar se cilat sinjale nervore janë të dhimbshme dhe cilat jo.

Edhe një herë, “rregullimi” nuk është kurrë brenda barnave toksike kimike, por vetëm në ato natyrale dhe bimore.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook