Postimet e Fundit

Më të lexuarat sot

April 2017

AUTIZMI

By | April 13th, 2017|Autoimune & Gjenetike|

AUTIZMI; Diagnoza, Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral, Kura Bimore   Çfarë është Autizmi? Autizmi është një çrregullim zhvillimor afat-gjatë që ndikon në aftësinë e individit për të bashkëvepruar me botën që e rrethon. Individët me autizëm kanë vështirësi në bërjen miq dhe në marrjen pjesë në ndërveprimet e përditshme shoqërore. Ata shpesh kanë interesa të kufizuara [...]

Ushqimet e Autizmit

By | April 13th, 2017|Autoimune & Gjenetike|

Autizmi; Ushqime që duhen konsumuar dhe ushqime që duhen shmangur   Autismi i referohet një çrregullimi zhvillimor në fëmijërinë e hershme. Autizmi është një çrregullim zhvillimor afat-gjatë që ndikon në aftësinë e individit për të bashkëvepruar me botën që e rrethon. Autizmi besohet të rrjedh nga gjenetika trashëgimore ose pabarazitë neurologjike. Fëmijët më autizëm zhvillojnë [...]

Shenjat e Depresionit

By | April 13th, 2017|Emocionale & Shpirtërore, Nervore & Koka, Sëmundje & Trajtime|

Shenjat paralajmëruese të depresionit që nuk duhet t’i injoroni; Mënyra natyrale për trajtimin e tij   Depresioni, i njohur gjithashtu edhe si depresioni klinik dhe çrregullimi depresiv madhor (MDD), është një nga çrregullimet më të shumta i kohëve të sotme. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), rreth 350 milion njerëz të moshave të ndryshme në [...]

Kurimi me Rukje

By | April 13th, 2017|Arti Jetesës, Te ndryshme|

Kurimi me Rukje nga Kurani dhe Tradita Profetike Kurani eshte sherim per besimtaret. Allahu i Madheruar thote: "Thuaj: “Ai (Kurani) është udhërrëfyes dhe shërim për besimtarët”. Por ata që nuk besojnë, janë të shurdhër dhe të verbër, njësoj si të thirreshin prej vendeve të largëta."[Fussilet, 44] Dhe thote: "Ne shpallim nga Kurani atë që është [...]

Trajtime për Ankthin

By | April 13th, 2017|Emocionale & Shpirtërore, Nervore & Koka|

Mënyra natyrale për të mposhtur Ankthin   Ankthi është një përgjigje normale ndaj stresit ose një situate të rrezikshme, nganjëherë i referuar si përgjigje e luftimit. Ankthi bëhet problematik kur ai është i vazhdueshëm, ose si reagim ndaj rrethanave të papërshtatshme. Ankthi i vazhdueshëm mund të çojë në: - presion të lartë të gjakut, - [...]

Epilepsia

By | April 13th, 2017|Sëmundje & Trajtime|

Epilepsia; Shkaqet, Simptomat, Ndihma e Shpejtë, Kura Bimore   Fjala “Epilepsi” vjen nga greqishtja e vjetër: ἐπίληψις, epílēpsis - shpërthim, sulm; nga latinishtja “epilepsia” si dhe nga greqishtja e sotme ἐπίληπτος, epílēptos - sulmoj, kap. Epilepsia është një sëmundje me së paku dy sulme epileptike (sulme me ngërçe), të cilat shkaktohen pa asnjë arsye të [...]

Ëmbëltuesit Artificial

By | April 13th, 2017|Ushqimi Shëndetshëm|

Ëmbëltuesit Artificial? Ku gjenden? Sa të rrezikshëm janë? Ç’lidhje kanë me Diabetin, migrenën, depresionin, kancerin, pabarazitë hormonale, mbipeshën, etj.   Ëmbëltuesit artificial, apo zëvendësuesit e sheqerit, janë kimikate të shtuar në disa ushqime dhe pije për t'i bërë ato me shije të ëmbël. Ëmbëltuesit artificial janë në qarkullim prej më shumë se 130 vjet. Për [...]

Comments Off on Ëmbëltuesit Artificial

Kistet

By | April 12th, 2017|Te ndryshme|

Kistet & Lipomat; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral   Kistet janë masa indore jo-kanceroze të mbyllura, që mund të jenë të mbushura me lëng, qelb, ose materiale të tjera. Ato mund të shfaqen kudo dhe të ndjehen si bizele të vogla nën sipërfaqen e lëkurës. Kistet mund të zhvillohen si pasojë e infeksionit, bllokimit në gjëndrat dhjamore, [...]

Alergjitë

By | April 12th, 2017|Astma & Kraharori|

Alergjitë; Llojet, Shkaqet, Simptomat, Testimi, Trajtimi Natyral, Kura Bimore   Alergjia është një reagim armiqësor i sistemit imun ndaj një substance që normalisht do të konsiderohej e padëmshme. Reaksionet alergjike shkaktohen nga ekspozimi ndaj alergjeneve. Një alergjen është një proteinë që organizmi e vlerëson si të huaj dhe të rrezikshme. Alergjenët mund të jenë ushqime [...]

Lajthia

By | April 12th, 2017|Bimë Mjekësore|

Lajthia; Me veti të shumta kuruese   Arbisht: البندق الشائع. Anglisht: Hazel, Hazelnut, cobnut. Emri shkencor: Corylus avellana L. Familja: Betulaceae or Corylaceae. Lajthia e njohur edhe si: lethi ose lajthiza, është zakonisht një pemë shkurre gjetherënëse që arrin 3-8m lartësi, por mund të arrijë edhe 15m. Gjethja e lajthisë është e rrumbullakët. Lulet çelin [...]

Kungulli

By | April 12th, 2017|Bimë Mjekësore|

Kungulli; Ushqim i plotë dhe ilaç unik; receta përdorimi   Arabisht: القرع أو قرع العسل أو اليقطين Anglisht: Pumpkin Emri shkencor: Cucurbita pepo L  Familja: Cucurbitaceae Kungulli është bimë barishtore, kacavjerrëse. Gjendet në shumë vende të botës. Për shkak të prejardhjes së tij të ndryshme, kungullli ndryshon shumë në formë dhe madhësi ; zakonisht me [...]

Ushqime per Hepatitin C

By | April 12th, 2017|Hepatiti & Mëlçia, Ushqimi Shëndetshëm|

Ushqime që ndihmojnë për të luftuar dhe kufizuar Hepatitin C Për të ndihmuar dhe minimizuar dëmtimin e mëlçisë, ju duhet të  përfshini  ushqime anti-inflamatore në dietën tuaj. Hepatiti, fjalë për fjalë, do të thotë inflamacion i mëlçisë. Çfarë hamë, ndikon në shëndetin tonë. Ushqimet që ulin inflamacionin janë të vlefshme për të ruajtur shëndetin dhe [...]

Mëlçia Zmadhuar

By | April 12th, 2017|Hepatiti & Mëlçia|

Shkaqet kryesore të mëlçisë së zmadhuar; Këshilla të rëndësishme për të mbrojtur mëlçinë   Zmadhimi i mëlçisë është rritja e madhësisë së mëlçisë nga gjendja normale. Nëse ajo vazhdon  të përkeqësohet, mund të çojë në  dështim të punës së mëlçisë. Ndër shkaqet më të zakonshme të zgjerimit të mëlçisë janë: - Shumë sëmundje të mëlçisë [...]

Atractylodes lancea

By | April 11th, 2017|Bimë Mjekësore|

Atractylodes lancea; Për sistemin tretës, mëlçinë, inflamacionet, kancerin e mushkërive …   Arabisht: كانغ تشو Anglisht: Cang Zhu Emri shkencor: Atractylodes lancea L Familja: Asteraceae Cang zhu është bimë shumëvjeçare, me lartësi deri 50 cm. Me lule të bardha, me rrënjë të trasha, me shije djegëse dhe aromatike. Origjina e bimës është Azia. Ajo konsiderohet bimë [...]

Comments Off on Atractylodes lancea

Fenugreek

By | April 11th, 2017|Bimë Mjekësore|

Fenugreek; për tumoret  dhe infeksionet   Arabisht: الحلبة Anglisht: Fenugreek Emri shkencor: Trigonella foenum-graecum L. Familja: Fabaceae. Fenugreek është bimë barishtore njëvjecare, me lartësi 20 -60 cm,me lule të vogla e të verdha, Origjina e fenugreek është  Afrika e Veriut, Iraku dhe shkretëtira Nevada. Vendet kryesore ku prodhohet bima janë Afganistani, Pakistani, India, Bangladesh, Argjentina, [...]

Ilaçi Hepatitit

By | April 11th, 2017|Hepatiti & Mëlçia|

Trajtimi i Hepatitit B nga Mjekësia Bimore Arabe   Mjekësia e sotme konvencionale gati sa nuk e deklaron të humbur betejën kundër Hepatitit B kronik, megjithëse aktualiteti e ka deklauar tashmë këtë; nëse dikush mëson rishtazi se është prekur nga Hepatiti B dhe gjendet pikërisht në fazën e tij fillestare të sëmundjes, zbulimi i hershëm i [...]

Fëmijë të zgjuar

By | April 10th, 2017|Arti Jetesës|

Si të ndihmoni fëmijët tuaj të bëhen më të zgjuar   Truri është një organ që ka nevojë për stërvitje të rregullt. Qelizat e trurit dhe rrugët nervore vazhdojnë të rriten gjatë gjithë jetës, me stimulim dhe sfidë. Rënia e aktivitetit mendor çon në përkeqësim të trurit. Ka shumë mënyra për të rritur aktivitetin e [...]

Comments Off on Fëmijë të zgjuar

Radioterapia

By | April 10th, 2017|Kanceri & Tumoret|

Radioterapia; efektet anësore dhe dëmet që shkakton në trup   Radioterapia, ose terapia me rrezatim, është një term i përgjithshëm për trajtimin e kancerit dhe njihet me termin terapi me rreze X, shpesh e shkurtuar RT, RTX, XRT, ( rrezet X përfshijnë rrezet gama dhe grimcat alfa). Radioterapia përdor tufat e rrezeve X me energji [...]

Efektet Anësore të Kimioterapisë

By | April 10th, 2017|Kanceri & Tumoret|

Dëmet dhe efektet anësore vdekjeprurëse që shkakton Kimioterapia në të gjithë trupin   Kimioterapia (shpesh e shkurtuar chemo, ose CTX) në kuptim të përgjithshëm është trajtimi i sëmundjeve duke përdorur kimikate. Termi është shpikur në fillim të viteve 1900 nga Paul Ehrlich. Për herë të parë kimio është përdorur në luftën e parë botërore, ku [...]

Pse Mjekesia

By | April 10th, 2017|Kanceri & Tumoret|

Pse “Mjekësia” nuk lejon që Kanceri të shërohet?!   Një shikim i shpejtë në histori Një dokumentar interesant ekspozon korrupsionin e industrisë së kancerit dhe masat ekstreme që ata ndërmarrin për të diskredituar, burgosur, dhe në mënyrë profesionale të shkatërrojnë çdo mjek që trajton pacientët e kancerit në mënyrë natyrale. Një milion amerikanë diagnostikohen me [...]

Load More Posts
error: Alert: Content is protected !!